İçeriğe Yönlendir

Kaput Boya Koruyucu Film

İbrahim Akasoy

Recommended Posts

İbrahim Akasoy

Merhabalar; aracım 2014 model siyah renk, ben ikinci sahibiyim, ilk alındığında kaput ve ön tamponlara boya koruma için film yaptırılmış.

O gün bu gündür kaputtaki film özelliğini kaybetmiş durumda, yer yer çatlaklar oluştu ve filmin üzeri yıpranmaya başladı. 

Bir kaç ustaya gösterdim, değiştir ama yenisini yaptır dediler. Gönlümden geçen söktürüp yaptırmamak. Zira fiyatları yüksek geldi. 

Çanakkale'de yaşıyorum, burada söküm için 100 tl yenisini yapmak için ortalama 800 tl fiyat verdiler. 

Yenisini yaptırmak mantıklı gelmiyor, bu güne kadar 5. arabam ve hiç birinde koruyucu film yoktu, sıkıntı da yaşamadım. sadece renk olarak siyah değillerdi. 

Fikir sormak istiyorum;

1- Sizce siyah olmasından dolayı tekrar film kaplama yaptırmaya gerek var mı?

2-Söküm ve takım fiyatları konusunda ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hiç mantıklı gelmedi bana da o fiyatlara kaplatmak. Eskisini sökseniz ton farkı olur mu acaba. Kaputun tamamı mı yoksa yarısı mı kaplı? 

Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy
1 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Hiç mantıklı gelmedi bana da o fiyatlara kaplatmak. Eskisini sökseniz ton farkı olur mu acaba. Kaputun tamamı mı yoksa yarısı mı kaplı? 

tamamı kaplı.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Folyonun ya iyisini kaplatın ya hiç kaplatmayın, ucuz folyonun sökülürken kaputun verniğini kaldırdığı olabiliyor. Az daha üzerine konularak komple seramik de yaptırılabilir. Folyonun iyisi ise 800 tl uygun bile denilebilir.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
9 saat önce, İbrahim Akasoy yazdı:

...

1- Sizce siyah olmasından dolayı tekrar film kaplama yaptırmaya gerek var mı?

...

Çatlaklar konusu bir kenara, mevcut folyonun üzerine pasta uygulayarak, yüzeyindeki bozulmalardan kurtulabilirsiniz. Böylelikle, yenileme veya sökme işine gerek kalmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

öncekile söktürün de, söküm sonrasında ortaya çıkacak tablo ile plan yaparsınız. belki de verniği kaldıracak

5 saat önce, Kerem Kurluva yazdı:

Çatlaklar konusu bir kenara, mevcut folyonun üzerine pasta uygulayarak, yüzeyindeki bozulmalardan kurtulabilirsiniz. Böylelikle, yenileme veya sökme işine gerek kalmayabilir. 

folyoya pasta makinesi ile girişmek çok sakıncalı

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir de bu işleri Çanakkale’de yapacak yer lazım. Ben bir ara filtre ve yağ değişimi için İzmir’e gitmiştim. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Akasoy

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Malesef Çanakkale'de çok fazla seçenek yok, bende dışarıda araştırmaya karar verdim. Fiyatlar çok değişken; 450 tl diyende var 800 tl diyende.

Sanırım önce Çanakkale'de bir tuningci bulup düzgünce söktürmeye çalışacağım, sonrasına sonra bakarım.

Gönlüm yaptırmaktan yana değil ama ihtiyaç varsa mecbur.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
13 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

...

folyoya pasta makinesi ile girişmek çok sakıncalı

Kendi aracımı aldığımda, kaput üzerine film kaplatmıştım.

Birkaç senelik zaman içerisinde, (reçine, demir tozu, vb.) dış etkenler ile, filmin üzerinde, tabiri caizse, kirden yapılmış yeni bir film oluştu.

Bir ay önce, orta sertlikte bir pasta ile ve makinasız olarak, lokal bir deneme yaptım. Olumlu sonuç aldıktan sonra, tüm kaputu el ile temizledim. Pasta ile temizlemenin işe yaradığını bizzat görmüş oldum. 

İşin içinde makina olunca, ne gibi bir sıkıntı olur?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

makine filmi yırtarsa altındaki boyayı çizer. film üstünde kir birikmiş ise elle pasta cila vs yapılabilir de film bu örnekteki gibi çatlamış ise yapılmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Buğra Höngül
Bir de bu işleri Çanakkale’de yapacak yer lazım. Ben bir ara filtre ve yağ değişimi için İzmir’e gitmiştim. 
Var recep abi :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...