İçeriğe Yönlendir

Yurtdışı Alışverişteki 22 EU'luk Vergi Muafiyeti Kaldırıldı !

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil

Amazon, Alibaba gibi uluslar arası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 euroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Habertürk.com'un haberine göre, Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 euroya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 euroya, 2016 yılında da 22 euroya indirilmişti.

Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

KAYNAK

Hayırlı olsun, yurtdışına çıkışlarıda yasaklasınlar bari de tam olsun :D

Alibabadan fln alışveriş yapanlara iyi olmadı.

iyi forumlar.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Posta ve kargo yoluyla Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

Yani direk + %20 gümrük diyebiliriz

İşin kötü tarafı bunu ödemek için kalkıp gitmek gerekiyor. Kapıya hizmet tamamen kalkıyor

Yorum bağlantısı
Ali Gök

misal 10 euroya ürün aldım aliexpresten kargo dahil. 2 euro da postacıya verecez öylemi

hortumun ucunu güzel bağladılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

O değil birde döviz alış satışından da 1000/1 vergi gelmiş arkadaşlar, sanırım batıyoruz iyi tutunun :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kulağımın arkasında bir tuhaf ılık ıslaklık hissi mi var ne...

Bir saat önce, Mesut Eyibil yazdı:

O değil birde döviz alış satışından da 1000/1 vergi gelmiş arkadaşlar, sanırım batıyoruz iyi tutunun :(

satışa koysunlar vergiyi zaten alırken pahalı değilmi bu meret? kim kazanıyorsa o ödemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Nasıl fonlardan gelir vergisi alınıyor. Dövizden de TL cinsinde gelir vergisi alınmalı.

Döviz  TC kimliğe bağlanarak sadece bankalardan satılmalı. Ne kadar kar edildiyse dolar başı onun %20'sine gelir vergisi koysalar bu kadar uğraşmalarına gerek kalmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Aliexpress'e yönelik Çin'den gelen postalara 5,2 TL vergi çıkmıştı, ilaveten yüzde yirmi de gümrük vergisi gelmiş oldu. Maşallah.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
16 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

kulağımın arkasında bir tuhaf ılık ıslaklık hissi mi var ne...

satışa koysunlar vergiyi zaten alırken pahalı değilmi bu meret? kim kazanıyorsa o ödemeli.

bu vergiyi zamanında yine bu hükümet kaldırmıştı, şimdi kaldırdığı şeyi tekrar getiriliyorsa gerisini sen düşün .

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Ne fark edecek satıcının maliyeti arttığı için satış fiyatı artacak gene.

Vergiyi her daim son kullanıcı öder, bazen ekstra öder bazen ürünün fiyatı içinde öder, ama elinde sonunda öder
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Verdiğim vergiden dolayı sigaradan bile nefret etmeye başladım... İnsanları gerçekten de kaçakçılığa/kaçak mala teşvik ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

git başka ülkede yaşa diyorlar kısaca. verdiğim verginin adaletli olarak kullanıldığını, benden alınan vergilerle ayakkabı kutularının dolmayacağına inandığım gün severek vergi vereceğim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
59 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Verdiğim vergiden dolayı sigaradan bile nefret etmeye başladım... İnsanları gerçekten de kaçakçılığa/kaçak mala teşvik ediyorlar.

Alkol kullanmıyorum ama denk gelince meraktan baktım.G elen vergilerden dolayı millet evinde rakı yapmayı öğrenmiş.İzlerken benim bile canım çekti. Vatandaşlarda çıkmış heyo heyo sayemizde alkol tüketimi azaldr diyor. Millet damacana ile içmeye başladı :D

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bankalar aracılığı ile alım satım yapılan dövizden de %0.01 vergisi getirildi.

Ehonomimiz çoh iyi.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Döviz büroları nasıl kontrol edilecek? Kestiği fişten mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
16 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Döviz büroları nasıl kontrol edilecek? Kestiği fişten mi?

Bürolardan alınmayacak vergi. Sadece bankalar aracılığı ile yapılan işlemlerden.

Bürolara daha var :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Bürolardan alınmayacak vergi. Sadece bankalar aracılığı ile yapılan işlemlerden.

Bürolara daha var :)

Çok mu hoşuna gitti 😒

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
3 dakika önce, Öner Kurukuz yazdı:

Sanırım son demlerimizi yaşıyoruz.

Yunanistan bile kafa tuttu bize.. Bu zorlarına gitmiş olmalılar ki.. Sen görürsün yunanistan diyip, tüm yurt dışı siparişlerden % 20 vergi alıp ekonomiyi şaha kaldırıp yunanistana kafa tutacaklar.. 

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
13 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yunanistan bile kafa tuttu bize.. Bu zorlarına gitmiş olmalılar ki.. Sen görürsün yunanistan diyip, tüm yurt dışı siparişlerden % 20 vergi alıp ekonomiyi şaha kaldırıp yunanistana kafa tutacaklar.. 

Kimisi bilinçli kimisi bilmeden, konuştuğumuz bu tür şeylerin anafikrini gözden kaçırıyor, saklıyor. Amaç vergi gelirini arttırmaktan çok, yurtdışına çıkan dövizi azaltmak. 6 ayda bir, yılda bir telefon değişilmesin diye, Çinden, İngiltereden kargo alışverişi azalsın diye kısaca ithal tüketim azalsın, döviz dışarı gitmesin, cari açık artmasın diye yapılan işlemler bunlar. Devlet az tüketin dese (dedi de) kimse umursamıyor, vergi olayı maalesef burda devreye giriyor. Tabi ki bizlerin cebine dokunduğu için zorumuza gidiyor, kızıyoruz. Ayrıca o telefonların burda muadili yok evet, çinden gelen malzeme burada 2-3 kat fiyatlı evet. Savunduğumdan değil, olayın diğer yüzünü anlatıyorum.

@Sani Gerşon o bankaların yaptığı döviz satışlarında % 0,1 vergi, 15 sene kadar önce vardı zaten. Kaldırılmıştı.

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Çok mu hoşuna gitti 😒

Yok, dövizle işim yok. İşim olursa da 3-5$ vergi öldürmez beni. Cürmüm bu kadar.

Hoşuma değil tabii ki ama komiğime gitti. Osmanlı Devleti'nde bile padişahların gidişini ilk vergiler belirlerdi. Zira bu kadar vergi yüküne halk isyan ediyor bir süre sonra. Ekonomimiz için "mart şubat'tan, nisan mart'tan, mayıs nisan'dan iyi olacak" diyenler,  iç anadolu aksanı ile dolar alanlarla dalga geçip 2 ayda tükürdüğünü yalayacak duruma getirenler resmen bizimle dalga geçiyorlar. Daha da komiğime giden, bu kadar ekonomiyi kötü duruma getirip, hükümet yönetiminde bir gram sözü olmayanları suçlayıp, kendilerinden olmayanları da hain ilan edenleri hala geri kalanlar destekliyor.

Eh, ne diyeyim. Hep söylüyorum. Aynı gemideyiz ve müstahakız. Batarsak beraber batacağız. Çıkamayacağımız zaten aşikar. Kaçınılmaz son ne zaman, o belirsiz.

Not: Son lafımı kimse kötü yere çekmesin. 2001 krizini tüm forum yaşamıştır. Ne demek istediğimi herkes anlayacaktır.

3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

15 sene kadar önce vardı zaten. Kaldırılmıştı.

98'de varmış en son. 21 sene evvel. Millet 21 sene sonrasını hayal eder, biz 21 sene evveline dönünce, sevinelim mi şimdi, bilemedim bu yazdığınla.

Ericsson 388 de alalım bari. Nostalji yaparız :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Gök
5 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yok, dövizle işim yok. İşim olursa da 3-5$ vergi öldürmez beni. Cürmüm bu kadar.

Hoşuma değil tabii ki ama komiğime gitti. Osmanlı Devleti'nde bile padişahların gidişini ilk vergiler belirlerdi. Zira bu kadar vergi yüküne halk isyan ediyor bir süre sonra. Ekonomimiz için "mart şubat'tan, nisan mart'tan, mayıs nisan'dan iyi olacak" diyenler,  iç anadolu aksanı ile dolar alanlarla dalga geçip 2 ayda tükürdüğünü yalayacak duruma getirenler resmen bizimle dalga geçiyorlar. Daha da komiğime giden, bu kadar ekonomiyi kötü duruma getirip, hükümet yönetiminde bir gram sözü olmayanları suçlayıp, kendilerinden olmayanları da hain ilan edenleri hala geri kalanlar destekliyor.

Eh, ne diyeyim. Hep söylüyorum. Aynı gemideyiz ve müstahakız. Batarsak beraber batacağız. Çıkamayacağımız zaten aşikar. Kaçınılmaz son ne zaman, o belirsiz.

Not: Son lafımı kimse kötü yere çekmesin. 2001 krizini tüm forum yaşamıştır. Ne demek istediğimi herkes anlayacaktır.

IMF kelimesi cümle  içinde kullanılmaya başlandı sohbetlerde. :nargile:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Amaç vergi gelirini arttırmaktan çok, yurtdışına çıkan dövizi azaltmak. 6 ayda bir, yılda bir telefon değişilmesin diye, Çinden, İngiltereden kargo alışverişi azalsın diye kısaca ithal tüketim azalsın, döviz dışarı gitmesin, cari açık artmasın diye yapılan işlemler bunlar. Devlet az tüketin dese (dedi de) kimse umursamıyor, vergi olayı maalesef burda devreye giriyor. Tabi ki bizlerin cebine dokunduğu için zorumuza gidiyor, kızıyoruz. Ayrıca o telefonların burda muadili yok evet, çinden gelen malzeme burada 2-3 kat fiyatlı evet. Savunduğumdan değil, olayın diğer yüzünü anlatıyorum.

Ve bu yazdıklarına inanman gerçekten üzücü.

Bir ülkenin başı, çıkıyor belediye başkanlığı seçimleri için konuşuyor (ne kadar gerekli, bunu da bilemedim) ve kendi yönettiği belediyeleri alacak korkusuyla "gelirlerse belediyelerde para yok, neyi yönetecekler" diyebiliyor. Yani kendi yönettiği belediyede para yok diyebiliyor.

Tüm veriler ülkenin uzatmaları oynadığını gösteriyor. İşsizlik oranı zirvede, KBDG oranı dolar bazında yerlerde. Asgari ücret bir ailenin yoksulluk sınırının altında. Diyanetin belirlediği fitre miktarı bile asgariden fazla.

Para yok, yok yok. Bu kadar net. Bu parayı halkın cebine el atınca alabileceklerini sanıyorlar ama, olmayanı mıncıklıyorlar sürekli. Sonu fena.

2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

IMF kelimesi cümle  içinde kullanılmaya başlandı sohbetlerde. :nargile:

IMF tek çözüm değil ki? Borç para alınmak istense tonla kuruluş var. IMF'le korkutuyor hep vatandaşı.

Geldiğinde IMF'e borç 50milyar dolardı ama dış borç 10milyar dolardı. Şimdi IMF'e borç yok, dış borç 100milyar dolar (rakamlar afaki). Ne anladım?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök
10 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Ve bu yazdıklarına inanman gerçekten üzücü.

Bir ülkenin başı, çıkıyor belediye başkanlığı seçimleri için konuşuyor (ne kadar gerekli, bunu da bilemedim) ve kendi yönettiği belediyeleri alacak korkusuyla "gelirlerse belediyelerde para yok, neyi yönetecekler" diyebiliyor. Yani kendi yönettiği belediyede para yok diyebiliyor.

Tüm veriler ülkenin uzatmaları oynadığını gösteriyor. İşsizlik oranı zirvede, KBDG oranı dolar bazında yerlerde. Asgari ücret bir ailenin yoksulluk sınırının altında. Diyanetin belirlediği fitre miktarı bile asgariden fazla.

Para yok, yok yok. Bu kadar net. Bu parayı halkın cebine el atınca alabileceklerini sanıyorlar ama, olmayanı mıncıklıyorlar sürekli. Sonu fena.

IMF tek çözüm değil ki? Borç para alınmak istense tonla kuruluş var. IMF'le korkutuyor hep vatandaşı.

Geldiğinde IMF'e borç 50milyar dolardı ama dış borç 10milyar dolardı. Şimdi IMF'e borç yok, dış borç 100milyar dolar (rakamlar afaki). Ne anladım?

vatandaş şunu bilir IMF ye borç bitti.. 

başka yerden 100 misli borç yapmak önemli değil haberi olan yokki .siyaset iğrenç bir kurum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...