İçeriğe Yönlendir

Yurtdışı Alışverişteki 22 EU'luk Vergi Muafiyeti Kaldırıldı !

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Çağlar Bayur
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Vitrinde durunca çok dayanıklı cihazlar valla 

7/24 açık kullanıcısı sağlam .... dak da 41 bildirim geliyor her yere abone olmuş :babaanne: :rofl:

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
45 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Vestelin beyaz eşya imalatı 97 yılında genişler iken orada kaldım 2 ay. Portif desteği verdik japonlara. sonrasında 2003 yılına kadar partnerlik devam etti. Yerli hain çarık çürük malı bizlere iteledi diğer kendini yerli sanan yabancılar gibi. Devlet sana çarık malı satan, bana 64 ekran tvyi 72 diye satan vestelin ensesinden inmez ise duvara fırlattığın telefon duvarı delip geçecek sağlamlığa ulaşır-DI.

Ticarette ahlak problemimiz var. İçeriyi düdüklemek için dışarıyı yalıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Ben her konuda devlete güveniyorum. Zamsa zam vergiyse vergi. Daha çok Suriyeli, afrikalı alsınlar onlara kaynak lazım. Aptal avrupalılar en ufak zamda ayaklanıyor. Biz çok gelişmiş olduğumuz için devletin haklı olduğunu hemen anlıyoruz.

Mesela bugün Bilim ve Sanayi Bakanlığı ve Tübitak 'ın önünden tam mesai çıkışı geçtim. Binlerce bilim insanı işten çıkıyordu. Hepsinden zeka fışkırıyordu. Her gün yeni buluşlar yapılıyor. Yakında ülke buluşlardan çağ atlayacak. İnanmayan Sabah gazetesi okusun. Dünyanın en gelişmiş ülkesiyiz, her gün yeni buluş yapılıyor. Ha bu arada yılın en az 250 günü emekliye zam yapılıyor.

Zaten tv 'de bir rektör okumuş insan bize lazım değil onları yönetemiyoruz diyor. Ne güzel hem cahil olacaz hem gelişecez. Kusura bakmayın malesef koca bir nesil yok oldu.

Not: Bu arada artık okullar 3 dönem oldu, 2 yarıyıl yapılacak. Oh eğitimde halloldu. Eğitimdeki tüm sorun zaten buydu.

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Bir saat önce, Ali Gök yazdı:

ufak bi araya girecem. 2 tane vestel telefon aldım ikisine duvara vura vura parçaladım.

gerisine katılıyorum :) 

Vestel telefon gerçekten yerlimi? Kasa, ekran, çip, yazılım hangisi yerlidir merak ettim. Belki kasa bence gerisi çin.:)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
21 dakika önce, Cihaner Öztürk yazdı:

Vestel telefon gerçekten yerlimi? Kasa, ekran, çip, yazılım hangisi yerlidir merak ettim. Belki kasa bence gerisi çin.:)

Hiçbir cihaz yerli değil, ayrıca 20 sene önce imalatı yapılmış ve oturmuş lcd yapmanın ülkeye faydası olmaz. Olmayanı oluşturmak faydadır ki yerli malı olayı başkadır zaten 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Diyecek çok şey var aslında ama forum kuralları gereği hiç birşey dememek daha yerinde olur şuan için. Tek kaynagı vergi olan bir ülke için bunlar olağan. Allah sonumuzu hayır etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
3 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kim cari açık artmasın diye düşünerek telefon, ..... almaktan vazgeçiyor-erteliyor?

🙋🏻‍♂️ Beeen. En azından kendim için öyle. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Yıllık 2 milyar TL gelir hedefleniyormuş.

Gece gece saydırdım. Halk uyanıyor artık.

2018-04-12-PHOTO-00000008.jpg

• Beğen 5
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
15 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Çözülür, paşa paşa arçelik dolap kullanılır, vestel telefona sarılınır. Ama, ithalat yasağı da konur, ülkede yapılabilmesi mümkün olan herşey üretilmesi öncülüğü ve şartı ile

Öyle balta gibi kesme ile dediğin herşeyin çökmesi sağlanır. Hammaddelere ulaşmak üretebilmek vs için yıktıklarının yapılması uzun zaman alacaktır. Vestel telefonu yerli mi sanıyorsun. Bir buzdolabının ne kadarı yerli biliyor musun? Öyle almayın la diyince olmuyor maalesef. 

13 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Hiçbir cihaz yerli değil, ayrıca 20 sene önce imalatı yapılmış ve oturmuş lcd yapmanın ülkeye faydası olmaz. Olmayanı oluşturmak faydadır ki yerli malı olayı başkadır zaten 

Tezekten telefon yapabilirsen olur. Çünkü en kolay ulaşabileceğimiz hammadde poh oluyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Vergileri arttırmak geçici çözüm. İthal ettiğimiz cep telefonu, bilgisayar, televizyon, genel olarak elektronik eşyaları, ilaçları, taşıtları kendi kaynaklarımız ve kendi markalarımızla üretemediğimiz müddetçe ihracatın ithalatı karşılama oranı hep düşük kalacak ve bu açığı kapatmak için ya bişeylerimizi satacağız ya borç alacağız ya da son çare ithalat yapmayacağız. Sonuncusunu yapamayacağımıza göre borçlanmak ve batmak istemiyorsak üretmemiz gerek. Son dönemde en azından silah sanayinde dışa bağımlılığımız azalıyor ama ürettiğimiz hafif silahları saymazsak yine tek başımıza üretemediğimiz de ortada. Çoğu ortak üretim. Tarım ürünü ve tekstil ürünü satarak, yaptığımız ithalatı karşılamamız mümkün değil. Kısacası kısa dönemde saydığım kalemleri üretmemiz kolay olmadığından ekonomik sıkıntı çekmemiz de kaçınılmaz. Döviz yükseldiği için ithalat son 1 yılda biraz azaldı ama bu alım gücümüz düştüğü için azaldı. Ayrıca hadi eski arabalara bindik yenisini almadık. Yerli beyaz eşya aldık falan, ilaç almayacak mıyız, elektronik eşya almayacak mıyız. Mecbur ithal etmek zorunda olduğumuz çok fazla kalem var. Son bi yorum, Taş devrine dönersek o zaman ekonomimiz kısa sürede düzelir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
40 dakika önce, Mert Gulkokan yazdı:

Amerikadan döndüm elimde 4 adet 1 folar kaldı
Diğerleri ile birlikte bozdurayım dedim bürodakiler 1 dolarları almıyoruz sıkıntı oluyor dediler
O esnada dolar 5.30 iken yinede isterseniz 4 tlden alırız dediler ama o 4 dolar için fiş kesilmedi

Bende de ucu yırtık 100 euro vardı, 20 lira zarara bozmuşlardı. Bozukları da almadılar. 3,5 euro var şimdi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Birkaç rakam da ben atayım ortaya.

15 Eylül 2008 de ilk maaşımı aldığımda durum (bekarım, eş ve çocuk yardımı yok sendika kesintisi yok Harranlıyım o zaman)

1250 lira 1003 dolar 38.20 gr Altın

15 Mayıs 2019 da son maaşımı aldım (2 çocuk yardımı var, sendika ve BES kesintisi var)

4075 lira 672,44 dolar 16.11 gr Altın

Özetle maaşım 11 yılda 3 katı artmış ama yarı yarıya da değerini kaybetmiş.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Yıllık 2 milyar TL gelir hedefleniyormuş.

Gece gece saydırdım. Halk uyanıyor artık.

2018-04-12-PHOTO-00000008.jpg

Evet.. Vergi kaçıranları, kaçak elektrik kullananları, partilileri unutmuşlar.. 

Daha bunlar var.. 

Bunlara da biz bakıyoruz.. 

https://www.cthaber.com/haber/2504387/nevsehir-belediyesinde-tuyu-bitmemis-bebenin-hakkini-yiyenler-var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

Petrolcu demis ama isim vermemis? Aklima biri geldi ama emin olamadim :)

Bir kesim var burada.. 

Parti ve yöneticiler ile kanka.. Geneli de zengin.. 

Nevşehir'in kaymağını onlar yer. Geri kalanı tencerenin yanık dibini sıyırır, temizlik mahiyetine.. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir kesim var burada.. 

Nevşehir'in kaymağını onlar yer. Geri kalanı tencerenin yanık dibini sıyırır, temizlik mahiyetine.. 

Sana bahsetmiştim Emmi, dayım Nevşehir'de trafik polisi. Bu zengin (çoğu da galerici galiba) ve siyasilerle arası iyi olan kesimden o da çok yakınıyor. Kaç kere başı ağrımış. Kaç kere amirleriyle karşı karşıya gelmiş. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bir kesim var burada.. 

Hee tamam petrolcü insani degilmis o zaman [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
34 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

15 Eylül 2008 de ilk maaşımı aldığımda durum (bekarım, eş ve çocuk yardımı yok sendika kesintisi yok Harranlıyım o zaman)

15 Mayıs 2019 da son maaşımı aldım (2 çocuk yardımı var, sendika ve BES kesintisi var)

Çocuk yardımı, kıdem vs hesaba katılırsa kayıp daha çok hocam. Yeni atanan öğretmen 3500 tl ancak alır. Gerçi yeni atananlar sözleşmeli oldukları için maaşları düşükmüş diyorlar. Batıya ne zamandır yeni atanan birini görmedim 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çocuk yardımı, kıdem vs hesaba katılırsa kayıp daha çok hocam. Yeni atanan öğretmen 3500 tl ancak alır. Gerçi yeni atananlar sözleşmeli oldukları için maaşları düşükmüş diyorlar. Batıya ne zamandır yeni atanan birini görmedim [emoji3]
Ben yine elime net gecen para uzerinden konustum [emoji16] Asgari ucret hesabi da mi yapsam ki.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

15 Eylül 2008 638.7 lira 512.56 dolar 19.52 gr altın

16 Mayıs 2019 2020 lira 332,78 dolar 8,04 gr altın imiş asgari ücretin tarihsel gelişimi.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
8 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Ben yine elime net gecen para uzerinden konustum emoji16.png Asgari ucret hesabi da mi yapsam ki.

Aslında isabet olur. Ekonomi iyi mi kötü mü bu tür istatistiklerle anlaşılıyor. Yoksa istatistik bilimi her yöne çekilebilen bir şey. Kayserili muhasebeci hesabı, mülakatta 2 kere 2 kaç eder demişler, kaç etmesini istersiniz efendim demiş 😀 İstatistiklere göre milli gelirimiz üç kat arttı uçuyoruz ama kişisel ekonomimiz ne yazık ki öyle değil. 

Bir paylaşım da benden olsun 2009 Kasım ataması öğretmen olarak ilk maaşım 1336.96 tl idi. Sıfır Megane 3 1.5 DCI ise 35 bin tl idi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
21 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Sana bahsetmiştim Emmi, dayım Nevşehir'de trafik polisi. Bu zengin (çoğu da galerici galiba) ve siyasilerle arası iyi olan kesimden o da çok yakınıyor. Kaç kere başı ağrımış. Kaç kere amirleriyle karşı karşıya gelmiş. 

Millet vekili Rıdvan Köybaşının yeğeninin arabasına ceza yazan polis kendini şırnakta buldu 3 günde.. 

Bu konularda çok iğrenciz biz.. 

Öte git desen yaka numaranı ver derler.. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

2008de aldığın maaş düşükmüş aslında. Eğer değer kaybın olsa şimdiki nakit değeri olan elindeki neslenelin de değerinin düşmesi veya kalitesinin düşmesi gerekirdi 

2 saat önce, Mert Gulkokan yazdı:
17 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Bisiklet iç lastiği ve dış lastiği üretimi yok yerli olarak sektöre mi girsek ?

Bir dönem patlamayan piskılet lastiği yaptım da tutmadı. Sadece dağ için idi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu tabloya AHaber kanalından bakarsak tablo bu :)

2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

15 Eylül 2008 de ilk maaşımı aldığımda durum

1250 lira

15 Mayıs 2019 da son maaşımı aldım 

4075 lira

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...