İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

2009 Chevrolet Cruze LS "Ailenin Yeni Üyesi"

IMG_20190514_191610.jpg

Biz iki çekirdek aileden oluşan bir yapıyız. Babam, Annem ve Kardeşim ayrı  , Ben, eşim ve kızım ayrı ailedir. Oturduğumuz apartmanda aile apartmanıdır. Hyundai i10 bu sosyal yapının havuz arabasıdır. Her ne kadar sahibi olsam da, hafta içi babama, hafta sonu bana hizmet eder. Lakin bir süre aileye yetmemeye başladı. Ayrıca "Arabalı Damat" statümden dolayıda, kayınpederime hatırı sayılır hizmeti olmaktaydı.
IMG_20190514_191620.jpg

Arabanın kapasitesi toplu yolculuklar için yetersiz, motoruda ful yük için çelimsiz kalıyordu. Son zamanlarda 5 koltuğun boş olduğu ender rastlanmaya başlandı. Ayrıca i10 babamın göz zevkine uymuyordu. Ailede İ10 satıp üstüne iyi bir otomobil alma hevesi başlasada, gerek istenilen fiyata alıcı bulunamaması, gerek alternatiflerin pahalı olaması bizi bu düşünceden uzaklaştırdı.
Aile içerisinde arabanın  yetersizliği göz önünde bulundurularak ikinci bir otomobilin , yeni alınacak sıfır bir otomobilden daha faydalı olacağıni düşündük. Tüm aileyi tek seferde taşıyabilecek arabaları inceleyerek babamında göz zevkine fazlasıyla uyan Chevrolet Cruze modeline yöneldik.
IMG_20190514_191630.jpg
Ayten satılmaktan kurtulmuştu. Hatta iki farklı tip  havuz arabası olması, çokda güzel olmuştu. Uzun ve yorucu yolculuklar için Cruze, şehir içi pratik işler için i10 .

IMG_20190510_203600.jpg

2009 Chevrolet Cruze 1,6 Ls modelini  nispeten iyi bir fitaya satın aldık. Araba 102000 kmde, hiç lpg takılmamış benzinli bir otomobildi.

Aracımızın alnı ak deği.... Sıkıntılarımız var.

Cruze  o ihtişamının altında malesef bazı sıkıntıları barındırıyor. Arabanın motoru bakımsız. Eski sahibi kaportaya önem vermiş ama motorunun bakımlarını yapmamış. Hiç LPG takılmamış ve 104 bin kmde bir Cruze bulmak zordur. Piyasada kullanılanların büyük çoğunluğu LPG montajı yapılmış subabları çelik olanlarla değiştirilmiş modellerdi. Çoğu kişi benzinli Cruze almanın büyük hata olduğunu düşünsede kendi adıma doğru olanın bu olduğunu düşünmekteyim. Burda ikinci aracımız olan i10 lpg nin varlığı büyük etkendi. Ailecek uzun bir yolculuğa çıkıcaksak, otobanda lpg tercih etmenin sağlıyacağı tasarruf çok büyük olmayacaktı. Yaptığım teslerde arabayı 5,5- 6,0 litre  benzin tüketimi ile otobanda kullanmak mümkündü.

IMG_20190511_121420.jpg

Fakat her güzelin bir kusuru vardı. Bilincsiz sahibi tarafından bakımları yapılmamış otomobil saatli bomba gibiydi. İlk sorun Termostat arızası olmuştu. Aracın Termostadı hep açık kaldığından hararet istenilen seviyeye gelmiyordu. İkinci hata aracın egzost üzerindeki Oksijen sensörü zaman zaman arıza vermesiydi. Yeni bir oksijen sensörü gerekiyordu. Aracın lifte aldığımızada sol dış körük patlak olduğu ortaya çıktı. Değişmesi gerekiyordu. Şanzımanın sol keçesinden yağ kaçıyordu. Bununda yenilenmesi gerekiyor. ikiside parça olarak ucuz olsada işcilik olarak pahalı şeylerdi. Yağ sogutucusu o-ring değişmesi gereken bir diğer parçaydı. Fakat en önemli golü, Triger kayışından yemişdik. Tamda değişim yılı gelmişti. Hal böyle olunca 1300 liralık malzeme + 700 liralık işcilik  barındıran bir tablo ile karşı karşıyaydık. 

Aracın hasar kayıtları, sürtmeden ibaret, kilometresi yaşına göre düşük en önemlisi motoru delinip lpg takılmamış. Halen orjinal bir motor.  Test sürüşüne çıksanız sizde arabanın çok iyi olduğunu düşüneceksiniz. Ama öyle olmuyor. Bir yerde tüm bakımları kendimizin yapması iyi iken, bir yandanda tüm paranın arabanın alım satım esnasında harcanması kötü oldu. Aracı bakımsızlığından dolayı henuz kullanmıyoruz. Araba toparlandığı vakit tüm teknik incelemelerini yazacağım :)
tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Büyük bir şevkle  Fethiye yolculuğumda kullanmayı planlıyordum. Fakat bu yolculuk için güven vericek durumda değil. Araba bana güven verecek hale gelene kadar tüm bakım tablolarını tamamlayacağız. Eksiklikleri giderilene kadar İ10 fazladan yol yapıcak. Şimdilik eskisi gibi devam ediyoruz. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Acil olan bence aks körüğü.

Diğerleri yolda bırakmaz.
Triger. Hadi diyince kopmaz.
Yavaş yavaş yap onarımı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Öyle çokta büyük sıkıntıları yok aslında. Yaptırılır binilir..Cruze güzel arabadır. Hayırlı olsun Ali..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Diğer başlıkta bir vukuat görünüyor. Geçmiş olsun. birkaç bin lira masrafınız çıkacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Uzel

Hayırlı olsun. Termostat ve aks körüğünü biran önce hallettirin.
Diğerlerini yavaş yavaş birkaç ay içinde de yaptırabilirsiz sorun olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
6 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Alınan araç yatırılmaz. Daha kötü olur. Kullan.

Lacettimiz vukuat atlatti abi. Bu gun her şey belli olucak. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Termostat bozuk oldugunu bu test sirasinda farkettik. Rampa aşaği iniş esnasinda motor cok soğudu.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Hayırli olsun termostat degisince bence takip edin bilerek boş termostat takmış olabilirler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

fethiye ye nezaman gidiyorsun sanırım bende gidecegim yine bayramda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
38 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

fethiye ye nezaman gidiyorsun sanırım bende gidecegim yine bayramda.

Bayramda 5 gun ordayim. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
3 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Bayramda 5 gun ordayim. 

karsılasırız insallah. ben 1.gün allahın izni ile aksam cıkarım yola.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Okay Kaygusuz yazdı:

karsılasırız insallah. ben 1.gün allahın izni ile aksam cıkarım yola.

Pazar gunu aksan 10 gibi yoldayim. Eskişehirden yardircam. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Pazar gunu aksan 10 gibi yoldayim. Eskişehirden yardircam. 

araba bos giderse bla blacardan müsteri cok cıkıyor bayramlarda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Geçen ay leonun da aks körüğü bu degistirttim. Farkettikten sonra 130 km yol yapmak zorunda kaldım ancak sudan vs geçmemeye dikkat ettim.
Aks körüğü 60 işçilik de 50 liraya toplamda 110 liraya yarım saat gibi bir süre de yaptırdım. Bilgi amaçlı söyleyeyim abi. Yetkili serviste yapılmasına gerek yok bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
5 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Geçen ay leonun da aks körüğü bu degistirttim. Farkettikten sonra 130 km yol yapmak zorunda kaldım ancak sudan vs geçmemeye dikkat ettim.
Aks körüğü 60 işçilik de 50 liraya toplamda 110 liraya yarım saat gibi bir süre de yaptırdım. Bilgi amaçlı söyleyeyim abi. Yetkili serviste yapılmasına gerek yok bence.

Hocam bu gun yaptiramadik. Pazartesi randevumuzu aldik. Pazartesi ola hayrola. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Patlak aks körüğün durumu bu.

jgEVlJ.jpg

Yağı tamamen atarsa bozulur.
Uyan herhangi birşey takabilirsin.

Yan sanayi çabuk bozulduğu için passat körüğü taktım ben. [emoji85]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bugun 40 km uzun yol diyelim 104 km hizla 102 derece gosteriyordu sicaklik.

Ekleme: 40 40 80 km yol ilk yarisi gunduz diger yarisi simdi. Merakimdan baktim Torque 102 Coolant diyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

Bugun 40 km uzun yol diyelim 104 km hizla 102 derece gosteriyordu sicaklik.

Benzindemi Lpgdemi bu değer. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...