İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

koku izafidir yanıltır, uzun yoldan gelince egzos içi rengi nasıl olmakta

Egzos rengi bu şekilde. Pek bişiy belli olmadığından 4 kat yavaşlattım. 

4 kat yavaşlaıp 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

video güzel, grice görünüm dediğim bu idi, benzini biraz fazla yolluyor yanma odasına, yağdaki koku da ona işaretti. yolda oksijen sensörü çalşıma grafiğine bakıalbilir obd den bağlanıp, kesintisiz cosinus eğrisi gibi olması lazım, arada durağan hale geliyor ise enjektörlerin açık kalma mS lerine de bakarak karar verilebilirs ensörün durmuna

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

video güzel, grice görünüm dediğim bu idi, benzini biraz fazla yolluyor yanma odasına, yağdaki koku da ona işaretti. yolda oksijen sensörü çalşıma grafiğine bakıalbilir obd den bağlanıp, kesintisiz cosinus eğrisi gibi olması lazım, arada durağan hale geliyor ise enjektörlerin açık kalma mS lerine de bakarak karar verilebilirs ensörün durmuna

Abi daha önce bir video çekmiştim. İki oksijen sensörünüde çektim. İstersen tekrar çekerim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

İki oksijen sensörünüde çektim.

o yüzden grafik demiştim, bu görüntüler kozmetik olarak güzel ama teknik olarak ifadesiz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

o yüzden grafik demiştim, bu görüntüler kozmetik olarak güzel ama teknik olarak ifadesiz

Çağlar abi 

Bu video ise 10 km yoldan geldikten sonraki hali...

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Cruze gayet sağlıklı hayatına devam ediyor. Bu eski arabayı kıskanmaya başladım. Ayda en fazla 100 km yol yapıyor şu an . Babam olası bir yağ soğutucusu patlaması için kendini ekonomik yönden hazırlamış durumda. Bende akünün değişmesi konusunda ısrarcı olmama rağmen beni sallamıyor. Araba sürekli 14,5 volt ile çalışıyor. Araba üzerindeki akünün tarihi belli değil. akü üstündeki şarj ışığı yanmıyor. Babama akü değiştirmesi konusunda baskı yapıyorum. lakin yemiyor :) 

15 günde bir kez arabayı çalıştırıp 70 km uzaktaki kaynakdan su getiriyorum. Ama her seferinde berbat debriyajından dolayı böbürlene böbürlene geliyorum. Debriyaj arabayı yığıyor. motor  %30 rölanti yüküyle boğuştuğundan vites değiştirirken senkronizasyonu iyi yapamıyorum bu vites değiştirme zevkimi öldürüyor. 

Ve hasıl iyi araba sağlam araba (?) ben çok seviyorum bu arabayı. Ecuk param olsa sıfır debriyaj ve akü takıp şu vites geçişlerindeki yığılma efektini kaybedeceğim. Bazen yakalıyorum bazen başaramıyorum. Bu da pratik isteyen bir iş, 15 günde  1 kullanarak alışamıyorum.  

UgcuOImiMueIHI7iW0phJVFFib72tuxsyhJnODHT

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Vites degisiminde senkronizasyon hatansindan ziyade gaz pedalinda bos ölü bir bölge var. Aracin İlk aninda gaza basilmamis hissediyor. sorununuzun kaynagi o. Ayrica cruze iyi arabadir. zamanla görmeye devam edeceksiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Debriyajda sikinti var ilk 2 viteste. Ayni sorunu bende yasiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Vites degisiminde senkronizasyon hatansindan ziyade gaz pedalinda bos ölü bir bölge var. Aracin İlk aninda gaza basilmamis hissediyor. sorununuzun kaynagi o. Ayrica cruze iyi arabadir. zamanla görmeye devam edeceksiniz.

Ben bunu bir deneyeyim :) 

Bu  arada söylemeyi unutmuşum, Eski kasa Astra H 1.6 benzin motorlu Opellerin şanzımanı ile 2009 2010 arası üretilen Cruze şanzımanları aynı. Vites oranları bile çok ufak diff farklılıkları dışında tıpatıp aynı . Sonuçta "oto destekcim" her türlü işkenceye maruz bıraktığı motor ve şanzıman hatta difransiyeli kullanıyoruz. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Debriyajda sikinti var ilk 2 viteste. Ayni sorunu bende yasiyorum.

Gaz pedali boslugunun giderilmesi lazim. Gaz pedalina agir agir basin arac sonra algiliyor. Tum sebep o.

Biliyoruzda soyluyoruz kardesiiiim 😋

Ali Darbaz yazdı:

Ben bunu bir deneyeyim :) 

Bu  arada söylemeyi unutmuşum, Eski kasa Astra H 1.6 benzin motorlu Opellerin şanzımanı ile 2009 2010 arası üretilen Cruze şanzımanları aynı. Vites oranları bile çok ufak diff farklılıkları dışında tıpatıp aynı .

Uyarmadan gecemedim. pedala Teknik olarak mudahale etmeni hic ama hic onermem. Elinde kalir. bayagi pahali bir parca..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Gaz pedali boslugunun giderilmesi lazim. Gaz pedalina agir agir basin arac sonra algiliyor. Tum sebep o.

Biliyoruzda soyluyoruz kardesiiiim 😋

Uyarmadan gecemedim. pedala Teknik olarak mudahale etmeni hic ama hic onermem. Elinde kalir. bayagi pahali bir parca..

Ben öyle sökcü takcı değilim. Elimden hiçöyle işler gelmez.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Ben öyle sökcü takcı değilim. Elimden hiçöyle işler gelmez.

Ben diyeyim de..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

Ben diyeyim de..

Bakımını sen kaç kmde yapıyorsun. Hangi marka kullanıyorsun. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Yag bakimi mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Alpay Sumer yazdı:

Yag bakimi mi?

Yağı, filtreleri ayrıca yaptığın ekstra başka şeyler varsa yaz işte . 

Ben castrol magnatech 3w30 c3 kullanayım diyorum. 

Tüm filtrelerde Mann marka alıcam

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Yağı, filtreleri ayrıca yaptığın ekstra başka şeyler varsa yaz işte . 

Arabamin konusunda hersey ayrintili olarak yaziyor. Konunu bozmayayim. linki:

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

15 bin km Mobil esp 5w30 kullaniyordum gm yag filtresi km kutu ici hava filtresi mann polen filtre. Bu sefer n11 den liqui moly top tec 4600 aldim bakalim nolacak.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

15 bin km Mobil esp 5w30 kullaniyordum gm yag filtresi km kutu ici hava filtresi mann polen filtre. Bu sefer n11 den liqui moly top tec 4600 aldim bakalim nolacak.

Bizde bakım aralığı 20 bin km de bir gösteriyor. Sede hiç yağ soğutucusu patlaması yaşandımı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İşte benim arabanın motor ve vites oranları. Vitese göre tekere gönderilen tork. Tamamen aynı motor ve şanzıman. F16D4 motoru ile Z16xer mt-5 neredeyse ikiz kardeş. 

juAzX0SeRabFO77dVu28Li1x0Pu_VccSyk9LcWXP

62nPVXnDeblQUyM3A5Twv0CfVNTJvOFSjcc4wktG

KVd_y1-7cWB-Lvs767WfKtvCehoLs9wjxkT9EIgH

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bizde bakım aralığı 20 bin km de bir gösteriyor. Sede hiç yağ soğutucusu patlaması yaşandımı. 

20 binde gösterilen aralık doğru. Ama o arabanın ekonomik ömrü de 10 yıl olarak biçiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yok yasamadim. 20 bin km ye yil mi diyor? Ben 15 bin veya 1 yila gore.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Yok yasamadim. 20 bin km ye yil mi diyor? Ben 15 bin veya 1 yila gore.

Kaç binde araba. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu arabanın sahiplerinde okadar fazla değişik insan varki, facebook gruplarından çıkmaya karar verdim. Arabasını garajda yatırıp km yapmayan adamlar, donanım donanım diye bağırdıkları halde arabalarını kullanmaktan acizler. Otomatik alıp, çok yakıyor diyen, motor açılmamış arabaya çelik subab takılmamış diye fiyat kıran, lpg yok diye arabaya burun kıvıran acayip modelde insanlar var. En son birisi, "senin arabnda donannım yok, zevksiz bir araban var" diyecek kadar ileri gitti. "arabamda 7000 liralık sunroof ve deri döşeme var , binice anlarsın" deyince iyice sıkıcı bir hal almaya başladı. "Ne yapacağım şıpıdakı , ben bir sürücüyüm" deyincede devresi yanmış olmalıki cevap veremedim.  

Arabaların fiyatları düştükce, (özelikle heybetli cruze gibi arabalar) insanların kaliteside değişiyor. Ama hyundai i10 öyle değildir,  i10 gibi arabaları fiyatı düşük olsa bile  bilinçli biri olmadıkça kolay kolay satın almaz. Onun camiası daha elitis insanlardan ve tabiki bayan sürücülerden oluşuyor. Onlarca bu i10 sahibi ile tanıştım, hepsi nevi şahsına münhasır insanlar. 

Chevrolet Cruze maalesef , Maço, kro, maganda tayfanın tofaş kuş serisinden bir seviye atlamış oldukları araba olmuş durumda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   2 kullanıcı

• Ali Darbaz
    • Çağrı Alaf
  • Yeni Oluştur...