İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Merhaba 
Bu gün arabayı teslim alışımın yıl dönümü. Bu güne kadar yaptığım yol 18419 km . Benzinli Hipermil yapan biri olarak size ne LPG benzin olarak kıyaslama yapacam. 
Arabanın yakıt tüketim ortalamaları.  (lpg tüketimleri Hyundai i10da karşılaştığım yüzde farkına göre çıkardım) 

Hipermil Benzin Ortalaması    7,55 litre 
Hipermil Lpg Ortalaması     10,1925 litre 
Fabrika Benzin Ortalaması     9 litre 
Fabrika Lpg Ortalaması     12,15 litre 

18419 km yol yapınca , bugünkü litre fiyatlarına bakarak, tl cinsinden yakıt maliyeti. 

Hipermil Lpg bedeli 8279
Fabrika Lpg bedeli 9869
Hipermil Benzin bedeli 10819
Fabrika Benzin bedeli 12897

ACtC-3c96KieZdXWqNXnSPkSIjVIN4B7AEYcclCY8R9yw400-LjMGIlhF2JWq4sg3zByRqG8cREnttG_4xWl_ZWzVvLHDzjQSFU0C69A2CZTvfIRS1qe5-Aa6XjIJ_W-EPgxbEWXs408deqKxNKLSkWxvoaxJA=w1082-h578-no?authuser=0

Gördüğünüz gibi Hipermil sayesinde, fabrikanın önerdiği yakıt tüketiminin 2000 tl altında yakıt maliyeti çıkardım. 
Lpg takıp hipermil yapsaydım 2500 tl cebimde kalırmış. Peki bu benim lpg montajı + Subab değişimi + ek bakım maliyetlerimi amorti eder miydi. 
Tabiki asla amorti etmezdi. Hipermil tekniklerimi geliştirip, arabanın durumunu daha iyi hale getirdiğim son iki ayda tüketim hızla düşmeye başladı Şu an 6,4 - 6,5 litre ile geziyorum. 

Bu sene sonunda, pandemide biterse arabanın kullanım kmsi 10000 km altına düşecek. Trafik azalırsa yakıt maliyetlerimde aşağı çekilecek.

Merak edenler için lpg taksam ne kadar tasaruf ederdim paylaşmak istedim. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. 

Benzinde 7.5 lt yakan araç lpg de 10.2 lt mi yakıyor?
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Benzinde 7.5 lt yakan araç lpg de 10.2 lt mi yakıyor?

Aslında 12 13 litre yakıyordurda, ben hipermil hesabına göre yaptım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

LPG içerisinde ki öz enerjinin daha az olmasından dolayı en az %30 daha fazla püskürtme yapıyor. 7.5 LT'nin en az %30'u 2.5 yapar eklersek o da 10 lt'ye tekamül eder kalan 0.2 lt'de ısınırken rolantide geçirdiği süre sanırım

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Yok abim yok, ben sevmiyorum mpv. Grand Picasso severim ama onlarda artık yaşlandı. 
En ucuz Cruze [emoji20] . Bu ucuz Cruze ise benim araba 110 bin eder. Bu LXT motor üstelik. 109 beygir olan. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-kazasiz-hasarsiz-temiz-aile-araci-925531165/detay
Sedan gibi verimsiz tasarımı bir hipermiler nasıl mpv ye tercih eder ben anlayamadım
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Yok abim yok, ben sevmiyorum mpv. Grand Picasso severim ama onlarda artık yaşlandı. 
En ucuz Cruze emoji20.png . Bu ucuz Cruze ise benim araba 110 bin eder. Bu LXT motor üstelik. 109 beygir olan. 

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-chevrolet-kazasiz-hasarsiz-temiz-aile-araci-925531165/detay

Sedan gibi verimsiz tasarımı bir hipermiler nasıl mpv ye tercih eder ben anlayamadım

Sedan verimsiz mi. La de get yahu. 0,298 cd değeri var arabanın. Sana kim dedi öyle. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Drag coefficient Cd claimed:

0.306

Drag coefficient Cd estimated by a-c:

Frontal area A claimed:

2.217 m2

Frontal area A estimated by a-c:

Drag area CdA claimed:

0.678 m2

Drag area CdA estimated by a-c:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Sedan verimsiz mi. La de get yahu. 0,298 cd değeri var arabanın. Sana kim dedi öyle. 
Depolama alanı verimden kastım. Züvasa giderken sedana koyamadığın eşyaları kargoya versen mpv nin yakacağı fazla yakıta oranı ne olur?
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Depolama alanı verimden kastım. Züvasa giderken sedana koyamadığın eşyaları kargoya versen mpv nin yakacağı fazla yakıta oranı ne olur?

La olum arabayaı neden mundar edek yolda. Senede bir gün sivasa gidecez diye her gün mpv ile işemi gideyim. Sen istanbulda yaşamıyon heralde. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Benim araç şehir için benzinde fabrika ortalaması 9,2. hadi diyelim ben yakıyorum 10lt-12.lt 

LPG de de 9 litre yakıyorum üstelik yakıt ücreti neredeyse yarı yarıya. Az yaksın diyede özenmiyorum.  Ne kadar basarsam o kadar erken varıyorum hedefime. 

Benzinli Fiestadan sonra iyiki almışım diyorum.  Ekonomi önemli.  Ama iyi imkanlar varken mevcut olandan imkansız veriler beklemekte çok can sıkıcı bir durum. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

La olum arabayaı neden mundar edek yolda. Senede bir gün sivasa gidecez diye her gün mpv ile işemi gideyim. Sen istanbulda yaşamıyon heralde. 

Aynı motorlu zafira ile cruze yakıt tüketimi farkı ne kadar? Boyut farkı ne kadar? Mpv ile işe gitmeyi engelleyen şey nedir?
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Aynı motorlu zafira ile cruze yakıt tüketimi farkı ne kadar? Boyut farkı ne kadar? Mpv ile işe gitmeyi engelleyen şey nedir?

Zafira dediğin 200 kilo daha ağır ve 2 saniye daha yavaş. Rüzgar direnci Cruze 0,3 Zafira 0,31 

Hadi onuda geçtim, sürtünme metrekaresi Zafirada 0,762 m2 , Cruze 0,678,

En kötüsü ise  zafiranın son dişli oranı çok büyük. Motor fazla devir ceviriyor. 200 kilo fazla ağırlık için daha fazla yoruluyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Zafira dediğin 200 kilo daha ağır ve 2 saniye daha yavaş. Rüzgar direnci Cruze 0,3 Zafira 0,31 
Hadi onuda geçtim, sürtünme metrekaresi Zafirada 0,762 m2 , Cruze 0,678,

En kötüsü ise  zafiranın son dişli oranı çok büyük. Motor fazla devir ceviriyor. 200 kilo fazla ağırlık için daha fazla yoruluyor. 
Siyasetçilere mi özeniyorsun,hiçbir soruya cevap vermeden başka yerlere çektin konuyu :D
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Merhaba 
Bu gün arabayı teslim alışımın yıl dönümü. Bu güne kadar yaptığım yol 18419 km . Benzinli Hipermil yapan biri olarak size ne LPG benzin olarak kıyaslama yapacam. 
Arabanın yakıt tüketim ortalamaları.  (lpg tüketimleri Hyundai i10da karşılaştığım yüzde farkına göre çıkardım) 

Hipermil Benzin Ortalaması    7,55 litre 
Hipermil Lpg Ortalaması     10,1925 litre 
Fabrika Benzin Ortalaması     9 litre 
Fabrika Lpg Ortalaması     12,15 litre 

18419 km yol yapınca , bugünkü litre fiyatlarına bakarak, tl cinsinden yakıt maliyeti. 

Hipermil Lpg bedeli 8279
Fabrika Lpg bedeli 9869
Hipermil Benzin bedeli 10819
Fabrika Benzin bedeli 12897

ACtC-3c96KieZdXWqNXnSPkSIjVIN4B7AEYcclCY8R9yw400-LjMGIlhF2JWq4sg3zByRqG8cREnttG_4xWl_ZWzVvLHDzjQSFU0C69A2CZTvfIRS1qe5-Aa6XjIJ_W-EPgxbEWXs408deqKxNKLSkWxvoaxJA=w1082-h578-no?authuser=0

Gördüğünüz gibi Hipermil sayesinde, fabrikanın önerdiği yakıt tüketiminin 2000 tl altında yakıt maliyeti çıkardım. 
Lpg takıp hipermil yapsaydım 2500 tl cebimde kalırmış. Peki bu benim lpg montajı + Subab değişimi + ek bakım maliyetlerimi amorti eder miydi. 
Tabiki asla amorti etmezdi. Hipermil tekniklerimi geliştirip, arabanın durumunu daha iyi hale getirdiğim son iki ayda tüketim hızla düşmeye başladı Şu an 6,4 - 6,5 litre ile geziyorum. 

Bu sene sonunda, pandemide biterse arabanın kullanım kmsi 10000 km altına düşecek. Trafik azalırsa yakıt maliyetlerimde aşağı çekilecek.

Merak edenler için lpg taksam ne kadar tasaruf ederdim paylaşmak istedim. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. 

Kıyaslamayı benim arabaya göre yapsana ;)

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/304821-astra-j-16-a16xer-motor-ile-benzin-lpg-t%C3%BCketim-k%C4%B1yaslamas%C4%B1/
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Sendeki motorun dopingi var. Variable intake system sahip. Düşük devirde torkun fazla. Kıyas etmek yanlış olur. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sendeki motorun dopingi var. Variable intake system sahip. Düşük devirde torkun fazla. Kıyas etmek yanlış olur. 
Aytenin LPG ile kıyas doğru yani ben öyle anladım [emoji4]
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Aytenin LPG ile kıyas doğru yani ben öyle anladım emoji4.png

Aytende benzindeki tüketim ile Lpg tüketiminin % sel fakını aldım. Çünkü Hipermilde sonuçlar farklı. Referans aldığım Cruzecılar çok yüksek 11 13 litre yakıyor. 

Hyundai i10 ile Cruze ben kullandım. Benim kullanım tarzımdaki farkın yüzdesini çıkarıp Cruze taşıdım. 

Facebook gruplarındaki adamları referans alsam çok daha fazla yakar, makas daralırdı . 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Aytende benzindeki tüketim ile Lpg tüketiminin % sel fakını aldım. Çünkü Hipermilde sonuçlar farklı. Referans aldığım Cruzecılar çok yüksek 11 13 litre yakıyor. 

Hyundai i10 ile Cruze ben kullandım. Benim kullanım tarzımdaki farkın yüzdesini çıkarıp Cruze taşıdım. 

Facebook gruplarındaki adamları referans alsam çok daha fazla yakar, makas daralırdı . 

Benim konuyu inceledi isen 1000 km yolu 67 litre lpg ile gelmişim. Araç yol bilgisayarı 5.5 litre göstermiş. Benzinde de 55 hadi sapma ekleyeyim 57 litre olsun.

%20 lpg sapması en sağlıklı halidir. Bunun dışında zaten ayar sorunu veya farklı sorunlar vardır.

Benim 1000 km deki tüketim farkım o zaman için 131 lira imiş. 10 bin km de de supap sorunu olmayacağı için gayet verimli bir yolculuk yapmışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Referans aldığım Cruzecılar çok yüksek 11 13 litre yakıyor. 

tümü aynı, zevkli ve risksiz yolculuk yapılırsa

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Satılık pasat 450bin

Aşiret kasa mı? :crazy:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Benim konuyu inceledi isen 1000 km yolu 67 litre lpg ile gelmişim. Araç yol bilgisayarı 5.5 litre göstermiş. Benzinde de 55 hadi sapma ekleyeyim 57 litre olsun.

%20 lpg sapması en sağlıklı halidir. Bunun dışında zaten ayar sorunu veya farklı sorunlar vardır.

Benim 1000 km deki tüketim farkım o zaman için 131 lira imiş. 10 bin km de de supap sorunu olmayacağı için gayet verimli bir yolculuk yapmışım.

Ben senin farkıbı çoktan hesapladım. %21 fark olduğunu gördüm. Ama bu uzunyol verisi. Sen bunu 7 tepeli İstanbul'da trafikli ortamda  yakalayamazsın. Arabanı al senin mesai sonunda İmes Ümraniye Çekmeköy trafiğine sokayım. Lpg benzin arasındaki % makası iyice açılacak. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben senin farkıbı çoktan hesapladım. %21 fark olduğunu gördüm. Ama bu uzunyol verisi. Sen bunu 7 tepeli İstanbul'da trafikli ortamda  yakalayamazsın. Arabanı al senin mesai sonunda İmes Ümraniye Çekmeköy trafiğine sokayım. Lpg benzin arasındaki % makası iyice açılacak. 

Canım benim yol bilgisayarı benzin sapmasını neden hesaba katmadın? Her şeyi hesaplıyorsun normalde. Benzin 5.7 dedim ben ki bu hesaba göre %20 nin altında kalıyor. Ki senin araba yanlış hatırlamıyorsam 7.5 litre yol bilgisayarına 7.7 gerçek tüketim göstermişti doğru mu?

Şimdi şehir içinde arabanın zaten tüketimi 10 litreye kadar çıkacak. Şimdi benim hesabıma göre benim lpg farkım %18 neden 5.7 ye göre hesaplarsam %18 fazla hali 6.726 litre çıkıyor. Benzin lpg ms si arabanın şehir içi veya dışında olmasına göre mi değişecek? Dur bu araba şehir içinde, lpg ye daha fazla yakıt pompalayıp makası açayım mı diyecek? 7 tepeli İstanbul da sen 7 litre benzin yakarken benim aracın da yol bilgisayarı 7 litre gösterirken 15 litre lpg mi yakacak?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

7.5 litre yol bilgisayarına 7.7 gerçek tüketim

Pompanın attığı yerde kalmasından dolayı sapmalar oluşuyor. Göstergede 5,7 yazarken pompada 5,5 çıkıyor. Yada pompada 7,7 çıkarken ekranda 8,5 gösteriyor. Pompada doğru ölçüm alabilmek için 5 dolumun ortalaması alınmalı. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Pompanın attığı yerde kalmasından dolayı sapmalar oluşuyor. Göstergede 5,7 yazarken pompada 5,5 çıkıyor. Yada pompada 7,7 çıkarken ekranda 8,5 gösteriyor. Pompada doğru ölçüm alabilmek için 5 dolumun ortalaması alınmalı. 
Takıldığın nokta burası olmamalı ;) Diğer soruma cevap bekliyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

7 litre gösterirken 15 litre lpg mi yakacak?

Hayır okadar olmaz. %21 değilde %35 olur bilemedin %45 olur.  En basit şile yolu Beşiktaş tesisleri rampasından inerken ayağını gazdan çekersin, araba yakıt keser.  Open Loop Decleration moduna alır. hiç yakmadan süzülür. Lpg sistemi bunu yapabilirmi.

Trfaikte beklerken TAC sistem motor emilen havanın sıcaklığını bakıp enjektörden verilen yakıtın miktarını azaltıyor. TAC sistemi LPGnin beynine hüküm verebiliri mi? Hava çok ısınduı, yakıt keselim komutunu LPG beynine komut olarak gönderebilir mi. 

ECU içinde bir çok değişkene karşı tedbir var. Yakıtı keser yada kısar.  Sonradan takılan LPG GMLAN sisteminden bilgi alabilirmi.  

Yine TAC sistemi EVAP valfini kumanda ediyor. Çok düşük süratlerde %100 açılıp benzin buharı ile yürürsün. Yada trafikte %30 %40 açılır, Motoru bir miktar yakıt buharı rölantide çalıştırırsın.  Çok fazla yakıt ekonomisi maksatlı oyuncak var. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

inerken ayağını gazdan çekersin, araba yakıt keser.  Open Loop Decleration moduna alır. hiç yakmadan süzülür. Lpg sistemi bunu yapabilirmi.

mod ları sistemleri biraz daha incelemelisin,

Ali Darbaz yazdı:

ECU içinde bir çok değişkene karşı tedbir var. Yakıtı keser yada kısar.  Sonradan takılan LPG GMLAN sisteminden bilgi alabilirmi. 

lpg enjektörüne ayrı komut gitmez, benzin enjektörüne gidenler gider, zaten bilgiyi oradan alıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...