İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Doğan Arşiray

ayarı vardır pc terminalinden. ben tiguan da ayarlamıştım. katsayı değiştiriliyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Yaptığım araştırmalarda , Cruze modellerinde kadran sapması  120 km hıza kadar %6 

Saate 120 üzeri hızlarda %10 rakamlara kadar çıkıyor. 

Şimdi benim arabadaki dert nedir. Onu bulmak lazım. 

Yeni araçlarda hepsinde hemen hemen aynı. Bende de öyle. Kadran 120 iken gps veya obd hızı 113-114

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Ali Darbaz yazdı:

Yok abi, ben lpg takmam, bana prins gelsin desinki " Ali albu bizim en iyi kitimiz, Oksijen sensör verilerini ecm den alıyor, sana bedava, yeterki video yap yap koy" derseler ancak alırım. 

Abi ters köşe yaptın, ben de öyle olsa bile taktırmam diyeceksin sandım 😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Şimdi biraz beyin jimlastiği yapalım :(

Rus amcanın klibinde hız verileri .

2012 model 124 beygir Cruze 

140 km/h @ 3700 rpm 
130 km/h @ 3400 rpm
120 km/h @ 3300 rpm
110 kmh @ 2850 rpm
100 km/h @ 2500 rpm
90 km/h @ 2250 rpm
80 km/h @ 1900 rpm

TürkCruze sahiplerinden öğrendiğim bilgiye göre kadran 120 gösterdiğinde aslında 113 km hız yapıyormuş. 

2012 model arabanın son dişli oranı 4.176 ayrıca 5 nci vitesi ise 0.866 .

SrMG6I.jpg

Sağlamasını yapalım 3300 devirde 112 km hız çıkıyor

Cruze grubundaki arkadaşlarım ve Rus arkadaşın verisi doğru tutuyor. Adamın devir saati doğru , hız göstergesi eksik okuyor. 

Peki bende durum nasıl 

Randımanlı Gülten son dişli oranı 3,94 . 5 nci vites oranı ise 0.886.

9hkXAC.jpg

Kadranın verdiği sürat %100 doğru 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

135 km hızla giderken 3500 devir okuyor arabam 

120 km hızla giderken ise 3100 devir okuyor kadran. 

Doğru olan ise 120 km hız için 3400 devir / 135 km hız için 3850 devir 

Bunu nasıl çözecem bilemedim :( 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

söylüyorum ya? pc terminalinden katsayı ayarı yapılması lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

söylüyorum ya? pc terminalinden katsayı ayarı yapılması lazım.

Bir dahaki servise yol düştüğüne bakacaklar artık. 

@Tansu Kalafatoğlu

Dertsiz Cruze dert almamı istiyorsun :) 

merhaba yine bir arıza karşınızdayız. 2010 ls 125 binde. Otomatik. Tüp Zavoli.

5 gün önce çelik subap takıldı. Triger, yag, hava,polen filtresi ve yağı değişti. Dişlilerin capaklari temizlendi. Daha sonra afr ayarı yapıldı. Gaz göstergesi değişti.

Geçen sene Eylül de ise bobin Buji ve yağ soğutucusu komple değişti.

600 km yol yaptım. Memlekete gelince, bu sefer klima açık gaz da giderken yavaşlayinca stop etmeye başladı araç. Tumsege veya ışıklara gelince eğer klima açıksa araç stop ediyor. Klima kapalı denedim bir sorun yok görmedim. Benzinde denemedim. Gruba baktım bu tarz sorun çok var fakat kimse tam olarak sorunu bilmiyor. Lütfen yardımcı olun, uzun yola cikmam gerek bu şekilde hayatta çıkamam.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bir dahaki servise yol düştüğüne bakacaklar artık. 

@Tansu Kalafatoğlu

Dertsiz Cruze dert almamı istiyorsun :) 

merhaba yine bir arıza karşınızdayız. 2010 ls 125 binde. Otomatik. Tüp Zavoli.

5 gün önce çelik subap takıldı. Triger, yag, hava,polen filtresi ve yağı değişti. Dişlilerin capaklari temizlendi. Daha sonra afr ayarı yapıldı. Gaz göstergesi değişti.

Geçen sene Eylül de ise bobin Buji ve yağ soğutucusu komple değişti.

600 km yol yaptım. Memlekete gelince, bu sefer klima açık gaz da giderken yavaşlayinca stop etmeye başladı araç. Tumsege veya ışıklara gelince eğer klima açıksa araç stop ediyor. Klima kapalı denedim bir sorun yok görmedim. Benzinde denemedim. Gruba baktım bu tarz sorun çok var fakat kimse tam olarak sorunu bilmiyor. Lütfen yardımcı olun, uzun yola cikmam gerek bu şekilde hayatta çıkamam.

klima devreye girince stop etmeyen aracın supapları değiştikten sonra stop ediyorsa usta bir şeyleri yanlış yapmış demektir. Ya da lpg ayarı yapan, yapacağı yere bozmuş da olabilir. Sorumlusu niye lpg olsun :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

D100 yolunda cut-off'a zorlamak.. 

Bu testler sayrsinde bazı yeni şeyler keşfettim. Emin olmak istediğim durumları teyit edip paylaşacağim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Tam babamın emanetinin deposunu dolduruyordum. Yandaki pompaya bir Cruze yanaştı. Adamın arabası hararet yapmış :( . Kaputunu açtı arabasını inceliyordu, beni farketti. Yanıma geldi, "abi gel şuna bir bak sen anlarsın" dedi. Tamda adamına dedi. 

"abi 2000 tl yeni verdim hararet zıplıyor" "2000 tl para harcadım yeni hararet ibresi sürekli zıplıyor" "havasını yeni aldırdım" "suyunu tamamlattım" diyorda diyor. 

Baktım arabanın basınçlı su kapağını açmış. Basınç boşalmış, neden yaptın kapağı sıcakken açtın diye sordum. Açmaya gerek yok abi zaten tüm suyu boşaltıyor dedi. 

Üzüldüm adama, ilk teşhisim kapak arızası oldu. Mutlaka ama mutlaka orijinal kapağını al  dedim tembihledim. 

Araba leş gibi lpg kokuyor, her yerinden yamalı hortumlar çıkıyor. çok çirkin bir montaj vardı. Ama lpg enjektörleri markalı görünüyordu. 

Peki siz ne diyonuz bu işe Lpg takılan Cruzelerin %75 inde hararet sorunu var  @Tansu Kalafatoğlu @Metin Akbal 

ACtC-3c2jexBXqOashHEQCcfh4ngwTOg0f_RMRpZ

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

@Ali Darbaz sizin makineler zaten yüksek sıcaklıkta çalışıyordu. Zorlamanın anlamı yok yani. Eğer lpg uyumlu değilse elbette lpg takılmaz. Ama euro5 motordaki supap erime sorunu basit. Sırf bunun için uyumlu araca lpg takmamak olmaz bence. 

peki benzinli cruze’larda su eksiltme, hararet problemi hiç yok mu?

yani cruze kronik sorunlu bir araç olabilir mi?

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Ali Darbaz sizin makineler zaten yüksek sıcaklıkta çalışıyordu. Zorlamanın anlamı yok yani. Eğer lpg uyumlu değilse elbette lpg takılmaz. Ama euro5 motordaki supap erime sorunu basit. Sırf bunun için uyumlu araca lpg takmamak olmaz bence. 

peki benzinli cruze’larda su eksiltme, hararet problemi hiç yok mu?

yani cruze kronik sorunlu bir araç olabilir mi?

İllaki bişiler vardır. Ama bendeki stok. Abudik gubudik bişey olmadı. Yaşlanan termostad değişti. Oksijen sensörü heatingi bozuldu. Birde otobanın ortasında gergi bilyası koptu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu ben anlamadım. Bu video da Cruze hem kilometre saati hemde devir saati %100 doğru çalışıyor. Hatta termostat bile aynı kalibrede çalışıyor. 

Km saatinin %100 doğru göstermesi sadece bana has bir durum değilmiş :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ali Darbaz yazdı:

Peki siz ne diyonuz bu işe Lpg takılan Cruzelerin %75 inde hararet sorunu var  [mention=86676]Tansu Kalafatoğlu[/mention] [mention=76937]Metin Akbal[/mention] 

Ben ne mi derim. Herseyin en iyisini sen bilirsin, muhaseben iyi, iyi istatistik tutarsin, o kadar ki Turkiye deki Cruze lerin % kacinin lpg li, bu lpg li olanlarinin da %75 inin sorunlu oldugunu tek tek saymissin, dunyadaki en mukemmel en bilgili insansin, esin benzerin yok, tum dikkatleri uzerine cekiyorsun, :)

Ben ne desem kabul etmeyecegin icin fikrimin de bir onemi yok, ben havaya konusurum bizim muhabbetlerimiz fısss hava civa falan yani ;) Benim fikrim bana kalsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Dün baktığım bir Chevrolet Cruze'da genleşme kabının yanındaki yuvada uçu kapalı bir hortum vardı. Bu hortumun ne olduğu hakkında fikrim yok. Ama benim arabadada bu hortum yok . 

ACtC-3eKXUoV7iEsfuOH3oAfX8_CNyjT_7EEVfFt ACtC-3csGzNtYn6zMEecQX2zQnkeMnM58MGdKHxc

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Buldum o borunun neye ait olduğunu. Otomatik şanzımanın Vent Hose denen parçasıymış. Bende olmaması normal. 

249697.gif

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Ali abi instagram aytenin sayfasi kapandimi göremiyorum artik paylasimlarini.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Boşa yaptığımı düşündüğüm Buji değişimi. Hiç bir etkisini hissetmedim :( 

Bujilerin tırnakları az kalmış dendi. Ama bujilere bakınca ben tırnak namına biten bişey göremedim. Birde siz bakın bakalım. 

ACtC-3fFF9A9Wu34gx4OuXlZYNQPndPYlOEDho6fACtC-3f_oty9sT_a1wkHl1Xv7xhh9Dqf_wmeMulq

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

Ic kisim ustten metrikle kafasi egilebiliyor oyle biliyorum ben.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Birde şu gm motor yağı su gibi geldi. Lökül lökül dökülüyor. Bana aşırı akışkan geldi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yaptığımız conta değişimi 500 km oldu. Hic sızıntı yok.

ACtC-3fBTYase9xI9dLr_HDeqcAfLPjhVhO1kJ8E

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Servet Aydın Abi arabanın Kanister üzerinden EVAp valfini kullanarak seyehat etmek mümkünmü. İstiyorumki enjektörler Cut-off olsun. Evap açılıp canisterden koklaya kolaya yürüsün. Uzun yolda 60 70 km hızla giderken yeterli olmaz mı.  

ACtC-3fw-trZvMOylvNyKGD3V7NxTsUe7hGMCF_H

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...