İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - El Freni Sorunu

Ozer Oz

Recommended Posts

(düzenlendi)

Araç 2002 mondeo benzin 2.0  el freni şu mekanizmalı olandan sanırım o yüzden kaldım yokmudur bunun çaresi değiştirsem el freni normal kolla ? 1100tl istiyorlar parçaya oda ellerinde yok zaten 

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
baslik
Yorum bağlantısı
10 dakika önce, Yusuf Berke yazdı:

Kusur olarak ne yazıldı?

El freni yetersiz olarak yazdılar  

Yorum bağlantısı

arka fren merkez lastikleride sıkıntılıymış sanırım frencıye goturdum o baktı buna nasıl yapıcam bu  el freni kolu kronik arızalı yani fordun saçmalığı ya 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
(düzenlendi)

Sizde otomatik kurma olması lazım, ayar yapılmaz. Balatalarınız ne durumda? Bir de sağ arka kaliperden sıkıntı yaşayanları duydum.

Forumda yeni modelin el frenini takan vardı.

tarihinde Yusuf Berke tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Yusuf Berke yazdı:

Sizde otomatik kurma olması lazım, ayar yapılmaz. Balatalarınız ne durumda? Bir de sağ arka kaliperden sıkıntı yaşayanları duydum.

4 disk ve balata yeni değişti 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

El freni tabancası 2004 modellerde olan  sıradan el freni mekanızmalı değil,

halatı,

ARKA EL FRENİ MERKEZi ve tamir takım LASTİKLERİ LAZIM  bunları nereden bulabılırım usta bunları yazmış kağıda ?

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Samet Düzgün

Merhaba, bende çıkmacıda normal yeni modelinden 150 TL'ye bulup ustama götürdüm o ona gerek yok diyerek ayarlama yaptı. 4-5 ay oldu şu an sağlam bir şekilde tutuyor. Orta konsolu söküp el freni koluna ulaştık, kolun üzerinde bir yay var o yayı tutan bir metal var onu biraz eğince sağlam bir şekilde tuttu. 1 diş çekiyorum yerinden oynamıyor.  

Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Samet Düzgün yazdı:

Merhaba, bende çıkmacıda normal yeni modelinden 150 TL'ye bulup ustama götürdüm o ona gerek yok diyerek ayarlama yaptı. 4-5 ay oldu şu an sağlam bir şekilde tutuyor. Orta konsolu söküp el freni koluna ulaştık, kolun üzerinde bir yay var o yayı tutan bir metal var onu biraz eğince sağlam bir şekilde tuttu. 1 diş çekiyorum yerinden oynamıyor.  

Bahsettiğin yay qdgN5W.jpg

Bu üstte görünen yay mı ... buradaki ustayla bile kavga ettim ben... adamlar cahil bir halt bildikleri yok.. bana inatla diyor kii, El freninde mekanizma felan yok  var diyorum en son  kol bölümünü sökünce inandı aa varmış mekanizma diyor 11 yıllık ustayım böyle şey görmedim diyor yanındakide sözde baş ustaları oda mekanızma yok dıyordu :D  ... bunu tamir edicek kapasite yoktur eminim Tokatta ki  ustalarda .. kısaca sorun koldaysa ben bi yan sanayi kol alıp yerine taktırayım el freni halatıyla beraber ? 

Ayrıca resimde görünen gri temiz mekanizmayı geriye tornavida ile itince fren tutuyor , o mekanızma kendı kendıne öne gelince kol boştaymış gibi oluyor  tutmuyor fren 

Yorum bağlantısı
Samet Düzgün

Doğrudur o yayı tutan kırmızı ile işaretlediğim yeri usta büktü. Galiba o yay zamanla işlevini yitiriyor. Yukarı doğru muydu aşağı doğru muydu tam hatırlamıyorum. Bir tarafa büktü hiç tutmadı boşta gibi oldu terse bükünce tutmaya başladı. Şu an bir sorun yok el freni tutuyor. Yalnız o metal bende sanki düzdü sizde eğilmiş gibi duruyor.

JZ58GQ.png

Yorum bağlantısı
7 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Aclik kafama vurdu el freninde hobby seker görüyorum.😔

Hahaaha az kaldı hocam sabrett :D 

4 dakika önce, Samet Düzgün yazdı:

Doğrudur o yayı tutan kırmızı ile işaretlediğim yeri usta büktü. Galiba o yay zamanla işlevini yitiriyor. Yukarı doğru muydu aşağı doğru muydu tam hatırlamıyorum. Bir tarafa büktü hiç tutmadı boşta gibi oldu terse bükünce tutmaya başladı. Şu an bir sorun yok el freni tutuyor. Yalnız o metal bende sanki düzdü sizde eğilmiş gibi duruyor.

JZ58GQ.png

O kırmızı ile alanda işaretlediğin gri temiz görünen  yuvarlak parçayı , düz tornavida ile geri itinice el freni tutmaya başlıyor, el freni oynadıkca o temiz görünen metal parça  öne doğru geliyor zamanla ve el freni boşmuş gibi oluyor... 

benim merak ettiğim hadi kolu değiştik,  tekerleklerin üzerinde bulunan yay mekanizmalarına da işlem yapmak gerekir mi acaba oranın sıkı tutması önemli olan muaynede orası yuzunden kalıyorum cunkı 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Kaya
Araç 2002 mondeo benzin 2.0  el freni şu mekanizmalı olandan sanırım o yüzden kaldım yokmudur bunun çaresi değiştirsem el freni normal kolla ? 1100tl istiyorlar parçaya oda ellerinde yok zaten 
Ben maraşta torna falan yaptırdım. 400 TL verdim.
El freni tabancası 2004 modellerde olan  sıradan el freni mekanızmalı değil,

halatı,

ARKA EL FRENİ MERKEZi ve tamir takım LASTİKLERİ LAZIM  bunları nereden bulabılırım usta bunları yazmış kağıda ?
Maraşa yolun düşerse yaptıralım. .bu arada muayeneden kaldıysan çevirmeye girdiğinde 480 TL cezası var.
Ayar yapılıyor. Kurmalı değil.
Yorum bağlantısı
On 31.05.2019 at 08:27, Mehmet Kaya yazdı:

Ben maraşta torna falan yaptırdım. 400 TL verdim. Maraşa yolun düşerse yaptıralım. .bu arada muayeneden kaldıysan çevirmeye girdiğinde 480 TL cezası var.Ayar yapılıyor. Kurmalı değil.

Gerek kalmadı abi, 220 ye 0 el freni aldım su standar olandan taktırdım muayneden geçti,  bu mondeo kadar adam yoran bir araba görmedim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Gerek kalmadı abi, 220 ye 0 el freni aldım su standar olandan taktırdım muayneden geçti,  bu mondeo kadar adam yoran bir araba görmedim 
Mondeo değil iş bilmeyen ustalar yüzünden yorulduk. Usta beni dinleseydi ilk motor yapımında 2 parça daha değiştirseydi 1000 TL fazla verecektim. Gerek yok dedi. 3 kez daha motor yaptırdım onun yüzünden.
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
2 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:
2 saat önce, Ozer Oz yazdı:

Mondeo değil iş bilmeyen ustalar yüzünden yorulduk. Usta beni dinleseydi ilk motor yapımında 2 parça daha değiştirseydi 1000 TL fazla verecektim. Gerek yok dedi. 3 kez daha motor yaptırdım onun yüzünden.

O ustaların ben .........  zaten canım burnumda araba muayneyi geçmemiş, Adama benim el freni normal el freni değil kurmalı dedim bi değişelim yada tamir edelim. sorunu neyse bi bakı ver diyorum,  sen benden iyimi biliyorsuna getirdi işi bunların alayı normal el freni diyor , resmen el freninin kurmalı oldugunu kavga ederek gösterdim   kolcagın aradan bakınca aa 14 yıllık ustayım boyle el frenı gormedım dıyor kolu sokup ustune oturtmamak ıcın zor tuttum kendımı  :D Bilmedikleri konuda bile çok biliyormuş gibiler  ve gezdiğim en az 2-3 ustaya bu durumu anlatmak zorunda kaldım bön bön bakıyorlar. Bi dinle önce bi kontrol et bak sonra konuş değil mi ama yook 

tarihinde Ozer Oz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
On 31.05.2019 at 08:27, Mehmet Kaya yazdı:

Ayar yapılıyor. Kurmalı değil.

2002 Mondeo'ların kurmalı olduğu bilgisi yazıyor internette. Ben mi yanlışım acep?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
9 saat önce, Yusuf Berke yazdı:

2002 Mondeo'ların kurmalı olduğu bilgisi yazıyor internette. Ben mi yanlışım acep?

Bilmiyorum tekrar sorarımustaya

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...