İçeriğe Yönlendir

Evi Karınca Kolonisi Bastı

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Her sene karıncalar artardı, ev bahçeli ev.
Ama bu sene feci şekilde karınca istilası altındayız. Evin bahçe katında hep belli güzergahlarda gezinen belki 10000 tane karınca var 1 haftadır. Kanatlı büyük, kanatlı küçük ve kanatsız küçük karıncalardan oluşan bir ordu mevcut. Kesinlikle öldürmek gibi bir çözüm söz konusu olamaz ancak heryerdeler ve bunlardan kurtulmak gerekiyor.

Limon vs kar etmedi. Gece olunca neredeyse hepsi yok oluyor. Sirkeli fayans temizleyicisi ile temizlemeye çalıştım ertesi gün en temiz olan yerlerde gezmeye başladılar...

Ne yapamalı? Filtresiz pilli el süpürgesi ile süpürüp dışarı döksem?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Bir saat önce, Koray Demir yazdı:

Tek çözüm profesyonel ilaçlama.

kesinlikle olmaz. güzellikle halletmem lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Ilacalama olmayacaksa salatalık kabuğu koyun muhtelif yerlere 1 haftaya gelmez oluyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aktarlarda bulunan kafirun diye yoğun mentol kokulu birsey var. Bizim bahçeli evde çare olmuştu. Karıncanın geldiniği düşündüğünüz yerlere ufaliyorsunuz kokusuna gelmiyorlar artık 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Levent Güzelkalp yazdı:

Ilacalama olmayacaksa salatalık kabuğu koyun muhtelif yerlere 1 haftaya gelmez oluyorlar

Salatalıklarda çok ilaç kalıntısı var diye mi acaba?

Ben ilaç yok ise karabiber döküyorum işe yarıyor sanırım. Bazı kereler sarmısak da denedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bizim evimize de bahçeden sürü halinde geliyorlardı her yöntemi denedim başedemedim ve tesadüfen bulduğumuz yöntemle kaçtılar bir daha da uğramadılar eve. Yöntem çok basit limon kolanyasını fısfıs şişeye doldurun ve her yere sıkın. Geldikleri gibi gideceklerdir ya alkolü ya da kokuyu sevmiyorlar kaçıyorlar. İşe yararsa buraya yazın da yöntemi teyit edelim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

Çıkış noktalarına limon ve kimyon karışımı koydum bende etkili bi çözüm oldu .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

rapor edeceğim durumu... çok feci vaizyet. gece olunca uyumaya gidiyor ameleler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geldikleri yere , yuvalarına vs talk pudrası dökülecek. Kesin çözüm , öldürmeden rahatsız ederek gitmelerini sağlıyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Önce giriş noktaları veya yuvaları bulunacak.. 

Sonrasında limon işe yarayacaktır... 

Bende işe yaramıştı.. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yıllar önce giriş kattaki evimizi de sarmıştı. Açık renkli taneli bir ilaç almıştık. Karıncaların geçiş yerlerine dökmüştük, karıncalar gelmez oldu. Ölmediler.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
14 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Mazot kokusunu sevmez derler ama ben mazot hiç denemedim..

Sen mazutun litresi kac para biliyomusun? Lpg daha uygun 😁

• Teşekkür 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Külden nefret ederler, mangal külü veya odun külü farketmez, evin etrafına ince bir kat serpin uğramazlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
59 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

k-othrine sc 50

Eskiden çok kullanırdım ben ama şimdi olsam sivrisinek harici tercih etmezdim. Zehir sonuçta. Kalıcı bir etkisi var. Cam önlerine sıkıyorum aylarca kalıyor etkisi. Belki de hiç kullanmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Çok hoş gönüllü buldum sizi, ben de bir karıncanın bile canına ziyan gelmesin derdim hep. Ama hayat insanı değiştiriyor maalesef.

Evi karıncalar bastı, bir baktım hanım huylu, ilaçlama yaptıralım diyor, her gördüğünde bir acayip oluyor, yüzü ekşiyor, morali bozuluyor, huylanıyor filan.

Dedim dur ben halledicem bu işi, baktım internetten, sirkeli su, limon tuz, bilumum ne yöntem varsa denedim. 1 hafta uğraştım ama yılmadılar, hanım da gün geçtikçe kötü olmaya başladı, neredeyse kavga edeceğiz, mutfak tezgahlarında filan dolaşıyorlar, kütüphanenin tepesindeki şekerliğe yol yapıyorlar, evde açıkta ne varsa oraya doğru bir koloni gidip geliyor adeta, öyle de bollar.

Biraz araştırıp evimi istila ettikleri için öldürmenin caiz olduğunu gördüm az da buna sığınarak ilaçlama şirketini arayıp ilaçlattım, 3 yıldır tık yoktu, gçen hafta yine geldiler, bu sefer detan aldım ve çıkış yerlerine sıktım. Öncü gördüklerimi de yakalayıp öldürüyorum geridekilere haber vermesinler diye. Sanırım kalbim bu konuda gaddarlaşmış, acil bir çiçek gül vs alıp büyütmem lazım eski karıncayı bile incitemeyen azad a geri dönmeliyim. Bu konu da iyi oldu, teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
5 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

k-othrine sc 50

Ben de bundan kullanmaya başladım, gelmiyorlar artık ama en kötüsü içeridekiler dışarı çıkamadı, onları bitirmeye uğraşıyoruz  :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
14 saat önce, İsa Acar yazdı:

Ben de bundan kullanmaya başladım, gelmiyorlar artık ama en kötüsü içeridekiler dışarı çıkamadı, onları bitirmeye uğraşıyoruz  :D

aslında sıktığınız yerdeki zehire bulaşan haşereler, zehri gittikleri yere taşıyorlar. Bir kaç kez uygulanması durumunda yuvadaki diğer haşerelerde ölüyor. Sattığım sinek, böcek ilacı, tebeşir ve benzeri herşeyden iyi geri dönüş aldı. Hatta memnun kalmadım diyenle karşılaşmadım. 

Sağa sola konulan limonla. soğanla bir koloniye yok edemezsiniz. Sadece koyduğunuz yere uğramaz, yuvalarında çoğalmaya devam ederler. 

18 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Eskiden çok kullanırdım ben ama şimdi olsam sivrisinek harici tercih etmezdim. Zehir sonuçta. Kalıcı bir etkisi var. Cam önlerine sıkıyorum aylarca kalıyor etkisi. Belki de hiç kullanmamak lazım.

Bende bunu sivrisinekte tercih etmem. En ucuz sinek ilacı bile sivrisineği öldürür. Zaten evde bulabileceğiniz 3-5 sinek. Bu inlerine girer :D

Gıda maddelerine sıkılmadıkça çok bir zarar vereceğini sanmıyorum. Bildiğiniz gibi genellikle duvar kenarları, açık alanlarda kullanılıyor. Zaten ev içine uygulamada 1-2 saat evde durmamak en iyisi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ne işi var ki bunların evin içinde?? yiyecek yok su yok alt katta. ilginç olan mutfakta çıkanlarda, bu sene yok ortalıkta.

oysaki git dolaş dışarıda, besin bulursun. kanadım olsa dakika durmazdım yerde...

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Karıncalar kokuya oldukça hassastırlar. Genelde keskin kokulu ve güçlü uyaranları (nane yağı, tarçın, karanfil, kahve, beyaz sirke hatta karabiber kırmızı biber, kalsiyum karbonat yani karınca tebeşiri olarak geçen kovucu, bir yerde bebek pudrası söyleniyor) sevmedikleri sonucuna ulaştım. Doğal yollarla halletmek istiyorsanız bilginize...

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir
(düzenlendi)

Aynı dert bizdede vardı, çok lakabalık değillerdi ama genede her yerden çıkıyorlardı. Çözüm "NANE".

Taze naneyi karıncaların geldiği yere ve dolap altlarına koyun ve bekleyin.çok kısa zamanda kayboluyorlar.karıncalar kaybolsalarda naneler dursun.Bun arada toz nanede olur ama tozda ortalık çok kirleniyor.Bilginize..

tarihinde Bahadır Akdemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...