İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Elektrik Kaçağı

Osman Göktepe

Recommended Posts

Osman Göktepe

Herkese iyi günler,

arabam 2008 Fiesta 1.4 dizel abilerim kaç aydır aracı teypsiz kullanıyorum yoksa akü bitiyor şöyle anlatayım teyp i çıkarıyorum kaçak var ama voltajı fazla düşmüyor teybi taktığımda kaçak daha da yükseliyor ?? Neden olur böyle teyp sorunlu mu yoksa tesisat mı yoksa şase mi ? Şase ise ihtimaller ? Teşekkür ederim şimdiden ☺️☺️

Yorum bağlantısı
Hakan KÜÇÜK_2

1-) Aracınızı oto teyp onarımı yapan bir yere göstermenizde fayda var. Teyp de herhangi bir kaçak söz konusu ise tespit edebilirler...

2-) Eğer teyp sökük iken halen kaçak var ise

2a-) Aracınızın sigorta kutusundan oto teyp için takılı olan sigortayı yerinden çıkararak tekrar kaçak olup olmadığını kontrol ediniz-> Eğer kaçak kesilir ise teyp e giden tesisat da sorun vardır

2b-) Eğer teyp sigortasını sökmenize rağmen kaçak devam ediyor ise durum biraz daha ciddi. Mutlaka oto elektrikçiye aracınızı gösteriniz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

uzaktan kumandalı merkezi kilit vs var değil mi? akü kutup başına ampermetre bağlayın. Sırayla tüm sigortaları tek tek söküp akım ne oluyor bakın. sigortaların hepsini beraber çıkarmayın şaşırırsınız geri takarken.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Göktepe
14 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

uzaktan kumandalı merkezi kilit vs var değil mi? akü kutup başına ampermetre bağlayın. Sırayla tüm sigortaları tek tek söküp akım ne oluyor bakın. sigortaların hepsini beraber çıkarmayın şaşırırsınız geri takarken.

Evet merkezi kilit var denerim öyle de 

29 dakika önce, Hakan KÜÇÜK_2 yazdı:

1-) Aracınızı oto teyp onarımı yapan bir yere göstermenizde fayda var. Teyp de herhangi bir kaçak söz konusu ise tespit edebilirler...

2-) Eğer teyp sökük iken halen kaçak var ise

2a-) Aracınızın sigorta kutusundan oto teyp için takılı olan sigortayı yerinden çıkararak tekrar kaçak olup olmadığını kontrol ediniz-> Eğer kaçak kesilir ise teyp e giden tesisat da sorun vardır

2b-) Eğer teyp sigortasını sökmenize rağmen kaçak devam ediyor ise durum biraz daha ciddi. Mutlaka oto elektrikçiye aracınızı gösteriniz...

Teybi söküyorum kaçak azalıyor ama normal azalma değil hafiften var yine sonra sigortayı söküyorum kaçak daha da azalıyor yani normale dönüyor. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Geçmiş olsun kardeşim, elektrik tesisatı bu ihmale gelmez bence ehil bir ustaya gitmekte fayda var. 

Yorum bağlantısı
Osman Göktepe
19 dakika önce, Ayhan Asil yazdı:

Geçmiş olsun kardeşim, elektrik tesisatı bu ihmale gelmez bence ehil bir ustaya gitmekte fayda var. 

Eyvallah abi sağolasın dediğin gibi ihmale gelmez baktırcam 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

benim araçtada şase vardı. şöyle ifade edeyim .teyp açıkken kornaya basınca açılıp kapanıyordu. sonra kornayı değiştirdim röleli bir şekilde taktırdım. benim aracın kornası kendinden gövde şaseli .neyse kornayı değiştirdim birde ne göreyim sigortada patlak. oda değişti şuanda ne şase var nede başka birşey. gayet iyi.  belki tahminde yardımcı olur diye düşünerek paylaşayım dedim. 

Yorum bağlantısı
Osman Göktepe
33 dakika önce, Ümit Türk yazdı:

benim araçtada şase vardı. şöyle ifade edeyim .teyp açıkken kornaya basınca açılıp kapanıyordu. sonra kornayı değiştirdim röleli bir şekilde taktırdım. benim aracın kornası kendinden gövde şaseli .neyse kornayı değiştirdim birde ne göreyim sigortada patlak. oda değişti şuanda ne şase var nede başka birşey. gayet iyi.  belki tahminde yardımcı olur diye düşünerek paylaşayım dedim. 

belli mi olur belki dediğin gibidir abi sağolasın bilgiler için. 

Yorum bağlantısı
Osman Göktepe
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yanarsınız ha dikkat. Sabah itfaiye sesi ile uyanabilirsiniz.

Aman abi aman gözünü seveyim şaka bi yana doğru diyorsun abi şakaya gelmez. :) :) baktırcam müsait zaman da haber ederim, herkese teşekkür ederim. :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bugün baktım Rıfkıdaki teybin akımına. 30miliamper kapalı iken ve doğrudan aküden bağlanmış. Hoşuma gitmedi. Ne yapsam karar veremedim. Röle ile bi düğme mi yapsam da park ettiğimde kullanılır yapsam yoksa doğrudan kontağa bağlayıp park modunda müziği unutsam mı ikinci akü sevdasına kadar. sanırım doğrusu o. SÜrekli kullanılan araç için 30 miliamper az ama bi hafta yatan araç için sorun olabilir. Görüşleri olan? Teyp dışında bir zımbırtı çekmiyor.

30mAh bir saatte. 720mAh 1 günde. 5Ah 1 haftada  20Ah 1 ayda çeker. az değil yani.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hocam araç benzinli. 20ah çekse bile aküden, yine o akü basar marşa.

Ama ben olsam, imkan var ise kontağa (akü moduna) bağlarım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
9 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Akü modu yok Sani :)

Üç pozisyon. Kapalı açık marş.

Tamam işte, açık modda bağlı kalsın. Onu diyorum. Yanü akü ışığı yanarken açılabilsin teyp diyorum ben. Marş yapmadan hemen evvel.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Tamam işte, açık modda bağlı kalsın. Onu diyorum. Yanü akü ışığı yanarken açılabilsin teyp diyorum ben. Marş yapmadan hemen evvel.

Öyle yapacağım sanırım ikinci akü projesine kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Öyle yapacağım sanırım ikinci akü projesine kadar.

Normalde kontağa bağla. Bir de anahtar koy bu anahtarla da istediğinde direk aküden besleyebil.
Ancak kontak hattına diyot koy ki. Teybe direk elektrik verince kontak hattını beslemesin.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...