İçeriğe Yönlendir

Telefonlarımız Bizi Dinliyor. Bu Nasıl Bir Kaos?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Çep telefonunum son zamanlarda batarya verimi düşmeye başladı. Belli bir batarya kapasite kaybı vardı fakat, son güncellemelerden sonra uygulamalarda aşırı enerji tüketimi yapmaya başladı. Bekleme konumundaki enerji tüketimi bir hayli artınca, suçlunun tüm izinlerini kapatmış olmama rağmen Facebook olduğunu tespit etim. Bu facebook uygulamasını sildim. Şarj sürem tavan yaptı. Neredeyse bekleme sürem 2 katına çıktı. Youtube ise yaptığı ortam dinlemeleri öyle küstahca olmaya başladıki, tüm izinlerini iptal ettim. 

Örnek vereyim, Ben Eric Clapton dinlemem, adını yazmışlığım yok. Kızı muayeneye götürdüm. Doktor bey kendi telefonunu açıp, Sesli söyleyerek Eric Clapton acayim sakinleşir dedi. Telefonuna sesli komutla erich clapton açtı kızıma dinletti ( göz muayenesi için odaklanmak amacıyla) 

Muayene bitti, eve gittim. youtubede 2 video seyredeyim derken odanesi. Bana bir sürü Erich Clapton şarkısı öneriyor. Başımdan aşaği soğuk sular döküldü. Tüm izinlerini herşeyi kapattım. 

Telefonun şarj süreside burdan biraz uzadı. Telefonda sadece Googe fit, Yandex, google maps, Youtube ve Torque pro yazılımı kaldı. İnstagram ve Facebooka chrome üzerinden girip, işimi hallediyorum. 

Çep telefonları hiç masum değil. Mapsde konum  geçmişim açık. Kapatıp kapatmamak arasında kaldım. Ama çok lazım oluyor. Maps elim ayağım olmuş durumda. 

Başka ne önlemler alınmalı. neler yapmalı fikirlerinizi beklerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Malesef kardeşim, ortamı bile dinliyorlar. Hayatımızın her aşamasında sıkıntılar diz boyu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Valla akşam mutfakta kızlara oyuncak çadır alalım mı diye konuşuyorduk hanım instagramı açtı reklamlarında oyuncak çadır, artık bilinen şeyler, akıllı telefon olayı ya komple kapatıcaz ya da itaat edeceğiz :)  Ben izin vermiyorum kısmına da inanmıyorum adamların izine ihtiyacı yok ki, aha şimdi de instagram patladı 50 milyon kullanıcı vs bir şeyler dönüyordu ortalıkta.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Biliyorsunuz, cruze için termostat oksijen sensörü arıyordum. Googlede yazdım baktığım günden itibaren bana sürekli termostat, Oksijen sensörü gösterip durdu. 1 hafta anca dayandım, gelip gelmeyeceğini muallakta olmasına rağmen dün 200 tl harcadım çinlilere. Termostat ve Oksijen sensörü aldım. 

Akü içinde durum öyle, Bana akü dayata dayata  akü aldırdılar. :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Yapay zeka teknolojisi. Ortam dinleniyor. Eve digiturkmu yoksa dsmart mı alsak diye geçen ararkadaşlarla muhabbet ettik iş yerinde. Yarım saat sonra digiturkten ve dsmarttan kampanya smsleri geldi. Ortamlarda kredi çekmek hangi kredi vs diye muhabbet edin bankalardan mesaj yağar telinize. Düşman uzakta değil yanıbaşımızda. İsterse bizi uzun uzun dinler.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçende dükkana bir abimiz geldi. Adamın Facebook hesabının olduğunu bilmiyordum, konu ile alakalı hiç sohbet geçmedi ortak hiç bir arkadaşımız yok , hiç bir ortak beğenimiz yok tek ortak noktamız Bursa'da yaşıyor olmak. Adam Facebook'ta çıktı karşıma tanıyor olabileceğiniz kişilerde. Bende buna çok şaşırmıştım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Google Maps , konumuma bakıp bana yemek yerleri, benzin istansyonları alışveriş merkezlerini gösteriyor. Avm de anlaşmaları varsa kampanyaları hatırlatıyor. Buna karşı değilim. Ama insanları dinlemek çok kötü bir şey. 

Google arama yapmadan güncele bakınca bana "Mustafa Kemal Atatürk", Sahibinden, Space X Tesla haberleri çıkarıyor. Buda kötü bişey. Çünkü Bu seferde başkalarınada onların bileceği haberleri dayatacağı için insanlarda gruplaşmaya bile sebeb olur bu. "Tayip Erdoğan" ne yapıyor bir haberim ben mesela. Bir bölüme Bol bol Cumhur itifakı pompalarken, diğer tarafada bol bol Muhalefeti pompalıyacak. İnsanları kutuplaştırır bu. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Uygulamaları kurarken her türlü iznimizi alıyorlar. Zaten izin vermezsek uygulamayı kuramıyoruz. 

Google yada Chrome uygulamasının bilgisayardan ve telefondan geçmişi temizlemek sıkıcı reklamlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Senkronizasyon yaptığı için sadece telefondan silmek yetmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Her faydanın bir bedeli var.

Bilinmeyen bir durum değil. Bir çok video var bu konu le alakalı. Adam hiç alakasız bir konu hakkında bir kaç kelam ediyor. Hoop reklamlar ona evriliyor.

Haritaları trafik yoğunluğunu görecek şekilde bedava niye kullandırsınlar ki. Anahtar kelime Big Data.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ortam dinleme okey de, dinleyen kim. Misal beni dinleyen. Acıyorum valla kendisine 

• Beğen 8
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

okuduklarından eminim :)

16 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

@Mustafa Arıkan @Mehmet Ozyurek muhabbet bir yerlerden tanıdık geliyor mu :D

Okuduklarından eminim.. 

Hele ki Metin'in androidi kesin okuyorlar :D

Demekki dinliyorlarmış da.. 

Şaşırmadım.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
okuduklarından eminim [emoji4]

Okuduklarından eminim.. 
Hele ki Metin'in androidi kesin okuyorlar [emoji3]
Şaşırmadım.. 

Demekki gizli takipcilerim var cok mutlu oldum su an [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Telefonlarımıza gelen güncellemelerden sonra verdiğimiz izinleri kontrol etmeliyiz.

1 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Biliyorsunuz, cruze için termostat oksijen sensörü arıyordum. Googlede yazdım baktığım günden itibaren bana sürekli termostat, Oksijen sensörü gösterip durdu. 1 hafta anca dayandım, gelip gelmeyeceğini muallakta olmasına rağmen dün 200 tl harcadım çinlilere. Termostat ve Oksijen sensörü aldım. 

Akü içinde durum öyle, Bana akü dayata dayata  akü aldırdılar. :) 

Satıcıların tam istediği müşeri tarfine giriyorsunuz.

1 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Geçende dükkana bir abimiz geldi. Adamın Facebook hesabının olduğunu bilmiyordum, konu ile alakalı hiç sohbet geçmedi ortak hiç bir arkadaşımız yok , hiç bir ortak beğenimiz yok tek ortak noktamız Bursa'da yaşıyor olmak. Adam Facebook'ta çıktı karşıma tanıyor olabileceğiniz kişilerde. Bende buna çok şaşırmıştım.

Facebook konum açık olduğunda bu durum çok normal. facebook uygulamasını komple silmekte fayda var.

Bir saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Google Maps , konumuma bakıp bana yemek yerleri, benzin istansyonları alışveriş merkezlerini gösteriyor. Avm de anlaşmaları varsa kampanyaları hatırlatıyor. Buna karşı değilim. Ama insanları dinlemek çok kötü bir şey. 

Google arama yapmadan güncele bakınca bana "Mustafa Kemal Atatürk", Sahibinden, Space X Tesla haberleri çıkarıyor. Buda kötü bişey. Çünkü Bu seferde başkalarınada onların bileceği haberleri dayatacağı için insanlarda gruplaşmaya bile sebeb olur bu. "Tayip Erdoğan" ne yapıyor bir haberim ben mesela. Bir bölüme Bol bol Cumhur itifakı pompalarken, diğer tarafada bol bol Muhalefeti pompalıyacak. İnsanları kutuplaştırır bu. 

Google ödüllü anket uygulması var çok masum gibi görünüyor. ben ayarlarımı kapatmama rağmen oğlum uygulamayı kurmuş gittiği yerler ile soru soruyor anlattım kapattı. Sadece kendi telefonumuzdan değil ailemizin ve çevremizdeki arkadaşlarımızında telefon izinlerini kontrol ettirmeliyiz. Ama nereye kadar.

36 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Her faydanın bir bedeli var.

Bilinmeyen bir durum değil. Bir çok video var bu konu le alakalı. Adam hiç alakasız bir konu hakkında bir kaç kelam ediyor. Hoop reklamlar ona evriliyor.

Haritaları trafik yoğunluğunu görecek şekilde bedava niye kullandırsınlar ki. Anahtar kelime Big Data.

Zaten bütün kilit nokta burada? Trafik sıkışıklığını yoksa nasıl ölçecekler. Sonuçta teknoloji yerli ve milli olmadıkça kontrol altında tutuluyoruz ve yönlendiriliyoruz.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçen hafta Forum üyesi iş arkadaşıma sms ile bir hastaneden saç ekim kampanya reklemı gelmiş. Benim de biraz alnım geniş olduğundan ( :p) sms in ekran görüntüsünü alıp whatsapptan bana fotoğraf olarak yolladı ve ben fotoğrafa baktım. Kısa bir süre sonra pcden facebooku açtığımda direk olarak karşıma saç ekme reklamı çıktı. Tesadüf mü değil mi siz söyleyin. 😐

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
8 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Geçen hafta Forum üyesi iş arkadaşıma sms ile bir hastaneden saç ekim kampanya reklemı gelmiş. Benim de biraz alnım geniş olduğundan ( :p) sms in ekran görüntüsünü alıp whatsapptan bana fotoğraf olarak yolladı ve ben fotoğrafa baktım. Kısa bir süre sonra pcden facebooku açtığımda direk olarak karşıma saç ekme reklamı çıktı. Tesadüf mü değil mi siz söyleyin. 😐

Bu bir işaret de olabilir :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Şimdi, Fatih Evcin yazdı:

Bu bir işaret de olabilir :) 

Ektir diyorsun yani :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadır
9 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ya bu konu çok acayip, ben hiçbir saç ekim, protez merkezi ile görüşmedim, arama yapmadım ama beni düzenli aralıklarla arayıp kampanya bilgisi veriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende hiçbir Ukrayna'lı ile görüşmediğim halde reklamları geliyor. Madurum 

• Beğen 1
  • Mutlu 10
Yorum bağlantısı
Talat Tekin

İzinleri uygulama yükledikten sonra kapatabiliyoruz. mikrofon izin kısmını kapatırsak dinleme yapamazlar diye düşünüyorum. Ama yinede de güvenmemek en iyisi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
44 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

okuduklarından eminim :)

Okuduklarından eminim.. 

Hele ki Metin'in androidi kesin okuyorlar :D

Şaşırmadım.. 

sen kurtuldunu sanıyorsun, sizde fark sanki korunuyormuşsunuz izlenimi o kadar :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bende hiçbir Ukrayna'lı ile görüşmediğim halde reklamları geliyor. Madurum 

Ben senin telefondan o akşaöhöhö höhöhö röh. :fiuw:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yeni işletim sistemi çıkar yakında, ios ve andro abd hebaralmaya çalışıyor, bu iş böyle gitmez, özellikle Çin den hamle bekliyorum, birazda onlar dinlesin :)

bizimkiler ne yapıyor, vestel mestel diyoruz, bir ara Aselsan vardı, özgün yazılım istiyoruz duyun bizi...

b0bdd17e4ebf795ebef096b051ed02cff64f2390

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...