İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Direksiyon Problemleri

Haluk Şentürk

Recommended Posts

Metehan Tunç

Bu gün sıvı bakımı yaptırırken pedalin oradaki mafsal yağlandı , bir de böyle deneyip en son Ford servisinde arızayı belirletecegim . 

V kayısı değiştirmek aklımda idi olmadı onu da değiştiririm 🙄

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Ayni fikirdeyim. Ama iyi usta gormeli son karari verecektir.Direksiyon isi biraz cetrefillidir hem masrafli hemde insani bayagi ugrastirir..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metehan Tunç

Umarım direksiyon değildir :/ 

Peki arkadaşlar direksiyon pompası sorunlu ise yeniden almak mı mantıklı yoksa eski pombayi revize etmek mi 🙄

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
9 saat önce, Metehan Tunç yazdı:

Umarım direksiyon değildir 😕

Peki arkadaşlar direksiyon pompası sorunlu ise yeniden almak mı mantıklı yoksa eski pombayi revize etmek mi 🙄

Dedigim gibi biraz mesakatli is..İyi bir usta bulunmali.Yoksa bayagi ugrastirir. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oğuzkan Erışık

Selamünaleyküm abilerim kardeşlerim. 2004 model fiestam var benzin+lpg.

Sorunum şu : Direksiyonu çevirirken(park ederken veya kalkışlarda dönüş yaparken) tık tık ses geliyor. Bazen düz kalkış yaparken hafif yokuş yukarı yollarda, yine tık diye ses geliyor.

Sesi duymak için durduğum yerde çeviriyorum direksiyonu sağa/sola yine duyuyorum bu sesi. Sebebi ne olabilir ? Önemli birşey mi? Kullanırken tedirgin oluyorum tekerler bir tarafa araba bir tarafa gidecek diye 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Selamünaleyküm abilerim kardeşlerim. 2004 model fiestam var benzin+lpg.

Sorunum şu : Direksiyonu çevirirken(park ederken veya kalkışlarda dönüş yaparken) tık tık ses geliyor. Bazen düz kalkış yaparken hafif yokuş yukarı yollarda, yine tık diye ses geliyor.

Sesi duymak için durduğum yerde çeviriyorum direksiyonu sağa/sola yine duyuyorum bu sesi. Sebebi ne olabilir ? Önemli birşey mi? Kullanırken tedirgin oluyorum tekerler bir tarafa araba bir tarafa gidecek diye 😅

aleyküm selam;

direksiyon mafsalı gibi geldi. direksiyon kutusundaki arıza olabilir desek tahminden öte geçmez göstermek gerekiyor.

benim araçta tık sesi yok  ama durduğum yerde çevirince zorlanıyor gibi ses çıkarıyor ki bu bütün fiestaların çoğunluğunda görülen birşey genel olarak mafsal arızası olarak söylerler. 

birde şuna dikkat et  paspaslar direksiyona değiyor mu? niye öyle bir şey sordum  çünkü saçma komik olacak ama ben yola çıktım çeviriyorum tık tak ses geliyor korkudan durdum çeviriyorum yine aynı ses. bakıyorum ediyorum yok birde karanlık arabanın içinde direksiyonun altına baktım ne göreyim paspas direksiyonu çevirdikçe vuruyor çektim biraz geri :):):) güleyim ağlimmi sorun ortadan kalktı. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

aleyküm selam;

direksiyon mafsalı gibi geldi. direksiyon kutusundaki arıza olabilir desek tahminden öte geçmez göstermek gerekiyor.

benim araçta tık sesi yok  ama durduğum yerde çevirince zorlanıyor gibi ses çıkarıyor ki bu bütün fiestaların çoğunluğunda görülen birşey genel olarak mafsal arızası olarak söylerler. 

birde şuna dikkat et  paspaslar direksiyona değiyor mu? niye öyle bir şey sordum  çünkü saçma komik olacak ama ben yola çıktım çeviriyorum tık tak ses geliyor korkudan durdum çeviriyorum yine aynı ses. bakıyorum ediyorum yok birde karanlık arabanın içinde direksiyonun altına baktım ne göreyim paspas direksiyonu çevirdikçe vuruyor çektim biraz geri :):):) güleyim ağlimmi sorun ortadan kalktı. :)

paspas değil Ümit abi 😊 mafsalın orayı wd40 benzeri bir ürünle yağlasam ses kesilirse mafsal, ses kesilmezse direksiyon kutusu diyebilir miyiz peki ?

ayrıca gazda veya benzinden farketmiyor (hareket halindeyken) gaza bastıkca motordan tıktıktıktıktık ses geliyor seri bi şekilde. Vites ve devir farketmiyor. gaz pedalının konumuna göre sesin şiddetide yükseliyor. Akslarla alakalı gibi geliyor bana. Buna ne diyorsun abi ?

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mustafa Şahin2 yazdı:

Amortisör takozu olma ihtimali var mı ?

O ses değil kardeşim. Tanıyorum dönüşlerde amortisör takozunun çıkardığı sesi. Ya akslarda bir problem var ya da düşük ihtimal direksiyon kutusu. Yolda giderken gaz konumuna göre motordan tıktıktık sesi aks ihtimalini yoğunlaştırıyor bence. 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Durduğun yerde yapması kafa karıştırıyor, yoksa diğer tarifiniz akla ilk aks veya aks kafasını getiriyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amortisör üst bilyasıdır.. 

Durduğu yerde çevirince de ses yapar.. 

Biri direksiyonu çevirirken elinizi amortisör kule üstüne bastırın. tıkırtıyı elinizde de hissedersiniz. 

Tarif buna benziyor. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Amortisör üst bilyasıdır.. 

Durduğu yerde çevirince de ses yapar.. 

Biri direksiyonu çevirirken elinizi amortisör kule üstüne bastırın. tıkırtıyı elinizde de hissedersiniz. 

Tarif buna benziyor. 

Mehmet hocam tarif ettiğiniz gibi yaptım ama herhangi bir tıkırtı hissetmedim

Cemal Demirezen yazdı:

Durduğun yerde yapması kafa karıştırıyor, yoksa diğer tarifiniz akla ilk aks veya aks kafasını getiriyor. 

Aks komple mi değişiyor yoksa kafası değişiyor mu sadece? Bilginiz var mı? 

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Oğuzkan Erışık yazdı:

Mehmet hocam tarif ettiğiniz gibi yaptım ama herhangi bir tıkırtı hissetmedim

Aks komple mi değişiyor yoksa kafası değişiyor mu sadece? Bilginiz var mı? 

Tespitini yapmak lazım aks kafasında ise sadece kafa değişiyor, aksta problem varsa komple değiştirmek gerekiyor akstaki problemde birleşme yerinden yani hareketli kısımda boşluk oluşmasıyla meydana gelir tamir yapan tornacılar var fakat ne derece sağlam olur bilemiyorum yaptırım memnun olanda var olmayanda. Ben geçen sene sağ ve solu komple orjinali değiştirmiştim yan sanayiler orjinalinden çok daha ucuz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracınızda direksiyon yükseklik ayarı varsa onu biraz kurcalayın. Düzelebilir..

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ersen Tapan yazdı:

Aracınızda direksiyon yükseklik ayarı varsa onu biraz kurcalayın. Düzelebilir..

Ersen abi onu kurcaladım ama tam kesmedi. Dediğin gibi biraz faydası oldu sadece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Selçuk Bakış
Alpay Sumer yazdı:

Konuyu sonlandiralim mi? Hortlatalimmi 😁

Google bilir ne yapacağını :D ecükte buraları okusun

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...