İçeriğe Yönlendir

2010 Citroen C4 Motor Yalıtımı

Metin Genç

Recommended Posts

Metin Genç
(düzenlendi)

Selamlar arkadaşlar.

2010 model C4 1.6 HDI aracım var. Şu arabanın aynısı

3511485citroen-c4-16-hdi-10.jpg

Aracımdan genel anlamda memnunum ancak fren ve gaz pedallarının olduğu yerden aşırı ses geliyor, daha doğrusu gaza basınca sanki musluk açılmışta içinden su akıyormuş gibi bir ses,  şırıltı veya tüp gaz kaçırmasına benzer bir tıslama sesi gibi, bu sesin sebebi ne olabilir, bu ses normal ise (ki aslında sesin sebebinden ziyade bana gelmesi beni rahatsız ediyor) ben oraya bir yalıtım yapmak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim,

tarihinde Metin Genç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Genç
(düzenlendi)
1 dakika önce, Burak Uzel yazdı:

Şelale akması gibi bir ses mi?

tüp gaz kaçağı fısırtısı gibi ama biraz daha değişik tam tarif edemiyorum ama şırıl şırıl su sesi değil tabi, enteresan bir ses, gaza basınca geliyor, motor sesi değil kesinlikle ve sadece gaza basınca var

tarihinde Metin Genç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
(düzenlendi)
53 dakika önce, Metin Genç yazdı:

tüp gaz kaçağı fısırtısı gibi ama biraz daha değişik tam tarif edemiyorum ama şırıl şırıl su sesi değil tabi, enteresan bir ses, gaza basınca geliyor, motor sesi değil kesinlikle ve sadece gaza basınca var

tıslama sesi gibi ise eğer, turbo sesi olabilir ve normal çalışma sesi de olabilir. bende megane da hissetim yakın zamanda. iki servis dolaştım hatta. 1500 devirde gaza basınca 2000 devre kadar sssssssssssss diye bir ses, arada gazdan çekince kesiliyor ses. ilk servis baktı etti dinledi test ettik. hiç bir sorun yok dedi. içime sinmedi başka yere gittim. orada da baktı etti normal dedi. sonra kaputu açtı bütün hortum bağlantılarını kontrol etti kaçak v.s var mı yağlanma var mı diye tek tek her yeri gösterdi bana. sorun yok dedi. kanatçık kırılmış olsa da çok fazla ses yapardı ve arıza ışığı yakardı, bu normal çalışma sesi korkmayın dedi utsa. benzer bir şey olabilir mi acaba sizde ki de. 

tarihinde Ali Ozan Yurtsever tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Genç
56 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Fren pedalindaki sesle ilgili olarak ilk Fren ust merkezine bakilmali bence.

2 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Fren hava kaçırıyor olabilir. Kontrol edilmesi gerekiyor.

frene basınca olmuyor ses ve frenler de gayet güzel tutuyor, ses sadece gaza basınca var

19 dakika önce, Ali Ozan Yurtsever yazdı:

tıslama sesi gibi ise eğer, turbo sesi olabilir ve normal çalışma sesi de olabilir. bende megane da hissetim yakın zamanda. iki servis dolaştım hatta. 1500 devirde gaza basınca 2000 devre kadar sssssssssssss diye bir ses, arada gazdan çekince kesiliyor ses. ilk servis baktı etti dinledi test ettik. hiç bir sorun yok dedi. içime sinmedi başka yere gittim. orada da baktı etti normal dedi. sonra kaputu açtı bütün hortum bağlantılarını kontrol etti kaçak v.s var mı yağlanma var mı diye tek tek her yeri gösterdi bana. sorun yok dedi. kanatçık kırılmış olsa da çok fazla ses yapardı ve arıza ışığı yakardı, bu normal çalışma sesi korkmayın dedi utsa. benzer bir şey olabilir mi acaba sizde ki de. 

yok turbo sesi de değil, oraya yakın kısımda değil çünkü turbo ön tarafta, sesin neden geldiğini bulmak değil de kendisini duymamak amacım, yalıtım vs yapabilsem keşke

ama yine de bir servise göstermeye niyetlendim açıkçası

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/110950842

şöyle bir mesaj buldum

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sani beyin dediği gibi fren hortumlarında kırılma olabilir. Aracı tanımıyorum ancak vakum oluşturan tüm parçaların kontrolü gerekir diye düşünüyorum. Benzinli Astra F aracımda geçen sene başıma geldi. karbüratör boğazına girip çıkan tüm boruları değiştirmiş ve lastik tısslaması gibi olan sorunumu kendim çözmüştüm. 

Yorum bağlantısı
Metin Genç

şimdi bir citroen ustasıyla konuştum, bu arızanın kronik olduğunu ve fren westinghouse dan kaynaklandığını söyledi, tamir edilebileceği gibi duruma göre değişmesi de gerekebilirmiş.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Galiba fren pedalinin elemanlarinin şaseden gectigi yerdeki plastik ortasi delik tikac gibi bir seyden kaynaklaniyor. Frene basinca ses yok, birakinca tislama gibi motor bolumundeki sesler icerden duyuluyor.

Once ona bakin... Sonra baska seylere yonelirsiniz

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
40 dakika önce, Metin Genç yazdı:

şimdi bir citroen ustasıyla konuştum, bu arızanın kronik olduğunu ve fren westinghouse dan kaynaklandığını söyledi, tamir edilebileceği gibi duruma göre değişmesi de gerekebilirmiş.

Dediğim gibi :) Fransızlarda var bu durum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
3 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Fren hava kaçırıyor olabilir. Kontrol edilmesi gerekiyor.

Mesten havuzu mu diyorlar ona Sani fren sistemi tertibatı

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Kusura kalmazsanız bir düzeltme yapmak isterim.Westinghouse bir markadır (tıpkı SELPAK GİBİ) bu tenceremsi gibi elemanın adı da gerçek adı HİDROVAK dır. İşide vakum yaptırarak fren hidroliğini hizmete sokmaktır.Bahsettiğiniz parça da bir çek valfdir. O bozuldıgunda karbüratörlü araçlarda AVANS ayarını her frene basıldığında bozar yakıtı artırır be motorun vuruntulu çalışmasına sebeb olur.

O valfin bozuk veya sağlam olduğunu anlamak basittir yerinde sökğn her iki tarafından da güçlü üflediğinizde hava geçişi varsa bozuk demektir. Tek yönden hava geçişi varsa sağlamdır. Kolay gelsin. Bu arada bozuksa dediğiniz sesi de o yapar zaten.

2.resim bir hidrovak

1. Resim de adı geçen valf dir. Şekli farklı olabilir.

3b52449d4509e59b5a21118538dd874f.jpg

080723f40937de9d09a213236184cd2d.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...