İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 2011 Selective Mercek Değişimi

Serkan Danış

Recommended Posts

Serkan Danış

Arkadaşlar Merhaba, 

Daha önce açılmış bir konu altında aracımın aydınlatmasından memnun olamadığımı ve ampul tavsiyesi yardımında bulunmuştum forumdaki arkadaşlardan.

Ancak problemin ampulden ziyade mercek reflektörlerinin yansıtma özelliğini kaybetmesi ve bunun komple mercek değişimi dışında sağlıklı bir sonuca ulaşamayacağıma karar verdim ve Özellikle Hasan KARABEKİROĞLU arkadaşımın tavsiyesi üzerine;

https://tr.aliexpress.com/item/3-0-in-bi-xenon-projekt-r-lens-i-in-LHD-Araba-Far-3-0-Koito/32840113686.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1a1a4c4dHcFbIe 

linkteki mercekleri sipariş ettim. (Foto: _01 Yeni Q5 01 ,  _01 Yeni Q5 02 _01 Yeni Q5 03,  _01 Yeni Q5 )

Aracımın aydınlatması ve mercekler aşağıdaki linkteki gibiydi. Her ikisini de temizledim, biraz fark olmasına karşın özellikle sol mercek fotoğraflardan da göreceğiniz üzere verim alınacak gibi durmuyordu. Reflektör epey kararmış, deforme olmuş ve yansıtma görevini yapamaz olduğunu gördüm.

https://drive.google.com/drive/folders/1Jyi0PXwTDlo--ST1LovIqxpTDbP9szw9?usp=sharing

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeni mercekleri takmak için merceğin çevresini  kaplayan açık mavi renkli dekoratif kapağın çıkarılıp iç çapının yaklaşık 3 mm kadar genişletilmesi gerekiyor.(Foto: _04 dekoratif çerçeve)  

Çünkü bizim mondeolarda 2,5 inch vieston mercek takılı. yeni merceklerimiz ise 3.0 inch çapında.

Lüften DİKKAT !!!... Bu dekoratif mavi renkli çerçeve epey gevrek bir plastikten yapılmış yerinden çıkarırken acele etmeyin. 3 tane cıvatası var önce onları sökmek gerekiyor. (Foto: _02 mercek sökük

Söktükten sonra ben dremel ile taşlama ucunu kullanarak tıraşlama yaptım ve iç çapını yeni 3 inch merceklerin rahatça geçebileceği kadar genişlettim. (Foto: _06 dekoratif çerçeve genişletilmiş ve _07 dekoratif çerçeve2)

Asıl merceklerimiz (Foto: _03 mercek saplama civatası) ile far tasına tutturuluyor. 

Bazı rus sitelerinde bunun aynısı fakat daha uzun olacak şekilde iki cıvatayı kaynak yaparak yeni 3 tane saplama yapıp onlar üzerine monte edenler olmuş, ben direkt o yöntemi denemeden önce kendi saplamalarının yetebileceğini gördüm.

Ve yetti de 👍 

Şimdi asıl iş olan mercek üzerindeki hiç bir deliği karşılamayan deliklerin yerine yeni deliklerimizi delme işine geldik. Bu da zor gibi gözükse de aslında biraz sabır ve dikkatle gayet herkesin yapabileceği bir işlem. Sadece ihtiyacınız olan Dremel ve bir tezgah üstü taşlama.

Delikleri ( Foto: _08 mercek yeni delikleri2) <<<Rus siteden aldım daha net görünüyor diye ekledim>>> noktalardan dremelle deliyoruz.

(Foto: _08 mercek yeni delikleri) <<<Benim deldiklerim>>> Bunları ilk başta cıvatadan geçecek kadar delmiştim ancak daha sonra biraz daha genişlettim, mercek böylelikle yerine daha iyi oturdu.

(Foto: _09 deliklerin kontrolü) burada gördüğünüz deliklerin genişletilmemiş hali denemek için taktım sadece.

Son olarak artık toplama kısmına geliyoruz. (Foto: _16 pul ve yaylı son hali ) 

*   Merceği oturtacağımız cıvatalara önce yayları takıyoruz.sonra merceğimizi dikkatlice oturtup, alttaki (aslında farın üst kısmına denk gelen cıvatalar bunlar) ikisini pul atarak sıkıyoruz, 

**  Tek olan somunu kurtarıyorsa çok da gerek yok pul atmaya ben atmadım. Zaten sıkacak fazla bir yer kalmadı ancak somun kadar sıkabildim. Bunu daha fazla sıkarsınız elbet yaydan dolayı fakat bu sefer far araca takılınca mercek yere doğru bakıyor...

*** Fotoğrafta görünen 2 somun sıkılınca mercek yerden yukarı, gevşetince yere doğru yöneliyor. mercek yüksekliğini ayarlarken buna göre yapmak gerekiyor.

Son olarak,  Ampulü de takıp merceğimizin arkasından diğer bağlantılarını da yapıyoruz. ve işlem tamam.

Burada dikkat etmek gereken bir şey daha var merceği yerine oturtmadan önce Bi-Xenon selenoid klipsini yerine takıp kablo uçlarını merceğin arkasına almayı unutmayın. Ben dalgınlıkla unutmuşum tekrar sökmek durumunda kaldım 😊 Bi-xenon bağlantısını yapmak kolay onu herkesin yapabileceğini sanıyorum. kutup farketmiyor. İki kabloyu eski merceğinizdeki klipsi keserek bağlayacak ve klipsle birbirine geçireceksiniz.

Bunlar da araç üstündeki fotoğrafları;

(Foto: _14 Monte edilmiş hali sağ far )

(Foto: _15 Monte edilmiş hali sol far  )

(Foto: _12 Monte edilmiş hali sağ far )

(Foto: _13 Monte edilmiş hali sol far  )

KESİŞME ÇİZGİSİ (GEREKLİ AYARLAMALARI KENDİM YAPTIM. DAHA İNCE AYAR DA YAPACAĞIM, FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM...)

(Foto: _17 kesişme çizgisi )

YOL FOTOĞRAFLARI 

(Foto: _19 yol kısa ), (Foto: _19 yol kısa2 ) , (Foto: _19 yol kısa3 )

Maalesef Ampullerin ikisi de bu şekilde >>> (Foto: _18 OSRAM Ampül durumu )

Umarım faydalı olmuştur. Yorum ve fikirlerinizi bekliyorum. 

Not : Tüm albüme bu linkten bakabilirsiniz.

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

tuvtürk'le ilgili bir problem var mı ?

güzel çalışma ve anlatım, elinize sağlık..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Güzel çalışma eline sağlık, sol far bir tık aşağı inse çizgi tam tutturulacak gibi geldi bana, belki de foto aldatıyor olabilir, çok hafif bir sapma var gibi.

37 dakika önce, Mustafa Şimşek yazdı:

tuvtürk'le ilgili bir problem var mı ?

güzel çalışma ve anlatım, elinize sağlık..

Orijinal xenon sistem üzerinde mercek operasyonu olduğu için problem olmaz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Serkan Danış yazdı:

Tutturuluyor olacaktı. Yanlış yazmışım. 

Düzelttim orayı.. 

Çok başarılı bir çalışma olmuş. 

Harika bir anlatım. 

Malesef Mondeo 4'lerde de far sorunu var. Çok sık gündeme gelmeye başladı. 

Konu Örnek olacaktır. Ellerine sağlık. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Güzel çalışma eline sağlık, sol far bir tık aşağı inse çizgi tam tutturulacak gibi geldi bana, belki de foto aldatıyor olabilir, çok hafif bir sapma var gibi.

Metin bey, biraz sapma olabilir, ,ilerleyen günlerde daha ince ayar yapacağım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan Danış
On 6.06.2019 at 20:33, Çağlar Bayur yazdı:

çok güzel bir çalışma olmuş

Teşekkür ederim Çağlar abi. Yardımcı olan tüm forum arkadaşlarıma da tekrar teşekkürler. Bu işe girişmemin tek sebebi daha güvenli bir sürüş için hem kendi adıma hem de karşıdan gelen sürücüler adına. 

Elimde çıkma işe yarar eski tip vieston 2,5inch merceğim var. Forumdan ihtiyacı olan bir arkadaşa gönderebilirim iş görür. İlk yüklediğim fotoğraflarda sağ mercek. Onun aydınlatması iyi çok hafif bir kararma var, kararma da değil aslında islenmiş, fakat silmeyle geçmiyor. İşe  yararsa ihtiyacı olan bana ulaşsın lütfen çekinmesin. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Far ayarini geceli cok oldu.. Su zikkim olasica flash patlatanlardan gına geldi.Herkes ortalikta fotograf ceker edayla dolasiyor.Basta hos gibiydi gorseli ama zamanla bö getirdiler.

Gercekten karsi tarafi da dusunen cok az surucu kaldi.Kamyonlar bile uzun fara karsi tepelerine 50 tane projektor bagliyorlar amac uzun yakana al bu daha uzun belki kör eder ölür diyorlar herhal🤔

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Elinize sağlık güzel çalışma olmuş 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Far ayarini geceli cok oldu.. Su zikkim olasica flash patlatanlardan gına geldi.Herkes ortalikta fotograf ceker edayla dolasiyor.Basta hos gibiydi gorseli ama zamanla bö getirdiler.

Gercekten karsi tarafi da dusunen cok az surucu kaldi.Kamyonlar bile uzun fara karsi tepelerine 50 tane projektor bagliyorlar amac uzun yakana al bu daha uzun belki kör eder ölür diyorlar herhal🤔

deli mavi tsunami şimşekli fırtına etkili led xenon......

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
24 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

deli mavi tsunami şimşekli fırtına etkili led xenon......

Görüntü gözümün önüne geldi..Tiksinerek okudum😒

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 06.06.2019 at 16:06, Serkan Danış yazdı:

Son olarak geçenlerde tam olarak düzgün bir zeminde yaptığım, ölçüp biçip ayarladığım kesişme çizgisi fotoğrafına da buradan bakabilirsiniz. 

10m.’den Kesişme çizgisi Son hali

Olmuş olmuş :) Maşallah.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Harika, ellerinize sağlık. Yol fotoğraflarını görünce bayıldım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Asilhan Furkan Akçay

Mukemmel bir uygulama olmus, ellerinize saglik. Benim aracimda da ayni problem  var. Ankara’da tavsiye edeceğiniz yer varmıdır?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İhsan Yıldırım

Merhaba

Cidden cok guzel olmus ellerinize saglik cikan urunleri ben alabilirim bnde merceksiz far ona bir operasyon yapabilirim niyetim var eger olumlu sonuc alirsam yurtdisindan bende ayni urunleri siparis gecicem acemiligi atmak istiyorum :) tabi daha cok ihtiyaci olan birisi yoksa 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alişan YILMAZ

Benim merceksiz fara biraz modifiye yapacaktık, işte kayar sinyal ve gündüz ledi v.s makyajsız kasa olduğu için :) Ürün arıyordum bunlara bakmam işime yarayacak emeğinize sağlık :)

Peki sizlere konu ile biraz bağlantılı bir soru sorsam merceksiz fara mercek operasyonu yapacağım için h1 bi-xenon alsam hem uzun  hem kısada kullansam sizce nasıl olur :)  Yani 2 uzun 1 kısa olmuş gibi bir şey olacak :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Alişan YILMAZ yazdı:

Benim merceksiz fara biraz modifiye yapacaktık, işte kayar sinyal ve gündüz ledi v.s makyajsız kasa olduğu için :) Ürün arıyordum bunlara bakmam işime yarayacak emeğinize sağlık :)

Peki sizlere konu ile biraz bağlantılı bir soru sorsam merceksiz fara mercek operasyonu yapacağım için h1 bi-xenon alsam hem uzun  hem kısada kullansam sizce nasıl olur :)  Yani 2 uzun 1 kısa olmuş gibi bir şey olacak :D

OEM mercek kadar verimli olmaz h1 mini mercekler. İlle de hella bixenon mercek :)

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Metin Akbal yazdı:

OEM mercek kadar verimli olmaz h1 mini mercekler. İlle de hella bixenon mercek :)

Hocam değerli bilgilerinizden yararlanmak amacım buydu :) bir merceği yapalım bakalım sonuç ne olacak :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hocam değerli bilgilerinizden yararlanmak amacım buydu :) bir merceği yapalım bakalım sonuç ne olacak :)
Videoda izlemistim ekran goruntusu almisim ekleyeyim :) Net olarak goruluyor ki h1 mercegin cok bir espirisi yok.d01cfff533534fbef804a781681e5019.jpg

Eklemeyi unutmuşum. 2 numaralı olan mini mercek.

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Metin Akbal yazdı:

Videoda izlemistim ekran goruntusu almisim ekleyeyim :) Net olarak goruluyor ki h1 mercegin cok bir espirisi yok.d01cfff533534fbef804a781681e5019.jpg

Eklemeyi unutmuşum. 2 numaralı olan mini mercek.

Merceksiz fara o zaman hocam bi-xnon yapsam ? Ayarını da iyi ayarlasam :D

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Alişan YILMAZ yazdı:

Merceksiz fara o zaman hocam bi-xnon yapsam ? Ayarını da iyi ayarlasam :D

Ben çakma mercekler yerine oem den yanayım :) Ucuz olup defalarca uğraşmaktansa bir kere olsun tam olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...