İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - 2011 Selective Mercek Değişimi

Serkan Danış

Recommended Posts

Alişan YILMAZ

Onu arayayım da hocam biraz pahalı :) tesla ekran parası.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Onu arayayım da hocam biraz pahalı [emoji4] tesla ekran parası.
Far demedim yahu fara orijinal yani Hella mercek dedim :) H1 cakma mercektense orijinal Hella mercek. H1 mercek h1 ampul balast ile ortalama 700 800 e hella ile h7 ampul balast ile en fazla 1000 e malolur iscilikle. Elinde xenon kit varsa daha da uyguna hallolur.
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Metin Akbal yazdı:

Far demedim yahu fara orijinal yani Hella mercek dedim :) H1 cakma mercektense orijinal Hella mercek. H1 mercek h1 ampul balast ile ortalama 700 800 e hella ile h7 ampul balast ile en fazla 1000 e malolur iscilikle. Elinde xenon kit varsa daha da uyguna hallolur.

Merceği kendim takarım farı açıp, xenon motoru ve ampulleri var bagajda buldum :D O zaman hella mercek bakayım.

Metin Akbal yazdı:

Sizi de bunalttım hocam mercek işini hiç anlayamamıştım, şimdi yeni oturuyor :D 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Güzel çalışma elinize sağlık. Bu Çin malı mercek cidden koito mu şimdi?

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Çağlar Bayur yazdı:

koiti tipi denebilir

Çağlar abi bir ara beni aydinlatsana :) mercek yapmaya çalışıyorum :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

koiti denmiş te, aliexpress te o isimle satılıyor, gerçek koito olamaz o kadar ucuza diyre şeetim.

Alişan YILMAZ yazdı:

Çağlar abi bir ara beni aydinlatsana :) mercek yapmaya çalışıyorum :)

bildiğimiz bir şey se fikir paylaşırız, soru nedir? Kİng de gelir şimdi, merceklere fısıldayan portifçi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Mercek 215 liraya düşmüş, değer mi sizce, elimde iki çift far var dağılmış vaziyette duruyor. Mercek alsam toplayabilir miyim onu da bilmiyorum ama bi Xenon u hakkıyla kullanmak istiyorum da nasip olmadı bir türlü :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mercek 215 liraya düşmüş, değer mi sizce, elimde iki çift far var dağılmış vaziyette duruyor. Mercek alsam toplayabilir miyim onu da bilmiyorum ama bi Xenon u hakkıyla kullanmak istiyorum da nasip olmadı bir türlü [emoji4]
Nerde 215 liraya? Hemen alalim ama Hella olacak [emoji16]
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Başta paylaşılan linkte [emoji4]
Bende OEM Hella sanmistim
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Onlar 400 den aşağı yok genelde. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Alişan YILMAZ yazdı:

Merceği kendim takarım farı açıp, xenon motoru ve ampulleri var bagajda buldum :D O zaman hella mercek bakayım.

Sizi de bunalttım hocam mercek işini hiç anlayamamıştım, şimdi yeni oturuyor :D 

Estağfirullah sorun yok :) Yardımcı olabilirsem ne mutlu. Hella mercek bulması zorlaştı, eniştemin Astra J ye de kendime yaptığımdan yapıyorum Mercedes D1S ampül balast bulduk mercekleri buldum sıra kapakta :)

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Metin Akbal yazdı:

Estağfirullah sorun yok :) Yardımcı olabilirsem ne mutlu. Hella mercek bulması zorlaştı, eniştemin Astra J ye de kendime yaptığımdan yapıyorum Mercedes D1S ampül balast bulduk mercekleri buldum sıra kapakta :)

İçim karardi :)

Çağlar Bayur yazdı:

koiti denmiş te, aliexpress te o isimle satılıyor, gerçek koito olamaz o kadar ucuza diyre şeetim.

bildiğimiz bir şey se fikir paylaşırız, soru nedir? Kİng de gelir şimdi, merceklere fısıldayan portifçi

Tamam abi mesaj atacağım :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Kuntay Yiğit
Serkan Danış yazdı:

Arkadaşlar Merhaba, 

Daha önce açılmış bir konu altında aracımın aydınlatmasından memnun olamadığımı ve ampul tavsiyesi yardımında bulunmuştum forumdaki arkadaşlardan.

Ancak problemin ampulden ziyade mercek reflektörlerinin yansıtma özelliğini kaybetmesi ve bunun komple mercek değişimi dışında sağlıklı bir sonuca ulaşamayacağıma karar verdim ve Özellikle Hasan KARABEKİROĞLU arkadaşımın tavsiyesi üzerine;

https://tr.aliexpress.com/item/3-0-in-bi-xenon-projekt-r-lens-i-in-LHD-Araba-Far-3-0-Koito/32840113686.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1a1a4c4dHcFbIe 

linkteki mercekleri sipariş ettim. (Foto: _01 Yeni Q5 01 ,  _01 Yeni Q5 02 _01 Yeni Q5 03,  _01 Yeni Q5 )

Aracımın aydınlatması ve mercekler aşağıdaki linkteki gibiydi. Her ikisini de temizledim, biraz fark olmasına karşın özellikle sol mercek fotoğraflardan da göreceğiniz üzere verim alınacak gibi durmuyordu. Reflektör epey kararmış, deforme olmuş ve yansıtma görevini yapamaz olduğunu gördüm.

https://drive.google.com/drive/folders/1Jyi0PXwTDlo--ST1LovIqxpTDbP9szw9?usp=sharing

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeni mercekleri takmak için merceğin çevresini  kaplayan açık mavi renkli dekoratif kapağın çıkarılıp iç çapının yaklaşık 3 mm kadar genişletilmesi gerekiyor.(Foto: _04 dekoratif çerçeve)  

Çünkü bizim mondeolarda 2,5 inch vieston mercek takılı. yeni merceklerimiz ise 3.0 inch çapında.

Lüften DİKKAT !!!... Bu dekoratif mavi renkli çerçeve epey gevrek bir plastikten yapılmış yerinden çıkarırken acele etmeyin. 3 tane cıvatası var önce onları sökmek gerekiyor. (Foto: _02 mercek sökük

Söktükten sonra ben dremel ile taşlama ucunu kullanarak tıraşlama yaptım ve iç çapını yeni 3 inch merceklerin rahatça geçebileceği kadar genişlettim. (Foto: _06 dekoratif çerçeve genişletilmiş ve _07 dekoratif çerçeve2)

Asıl merceklerimiz (Foto: _03 mercek saplama civatası) ile far tasına tutturuluyor. 

Bazı rus sitelerinde bunun aynısı fakat daha uzun olacak şekilde iki cıvatayı kaynak yaparak yeni 3 tane saplama yapıp onlar üzerine monte edenler olmuş, ben direkt o yöntemi denemeden önce kendi saplamalarının yetebileceğini gördüm.

Ve yetti de 👍 

Şimdi asıl iş olan mercek üzerindeki hiç bir deliği karşılamayan deliklerin yerine yeni deliklerimizi delme işine geldik. Bu da zor gibi gözükse de aslında biraz sabır ve dikkatle gayet herkesin yapabileceği bir işlem. Sadece ihtiyacınız olan Dremel ve bir tezgah üstü taşlama.

Delikleri ( Foto: _08 mercek yeni delikleri2) <<<Rus siteden aldım daha net görünüyor diye ekledim>>> noktalardan dremelle deliyoruz.

(Foto: _08 mercek yeni delikleri) <<<Benim deldiklerim>>> Bunları ilk başta cıvatadan geçecek kadar delmiştim ancak daha sonra biraz daha genişlettim, mercek böylelikle yerine daha iyi oturdu.

(Foto: _09 deliklerin kontrolü) burada gördüğünüz deliklerin genişletilmemiş hali denemek için taktım sadece.

Son olarak artık toplama kısmına geliyoruz. (Foto: _16 pul ve yaylı son hali ) 

*   Merceği oturtacağımız cıvatalara önce yayları takıyoruz.sonra merceğimizi dikkatlice oturtup, alttaki (aslında farın üst kısmına denk gelen cıvatalar bunlar) ikisini pul atarak sıkıyoruz, 

**  Tek olan somunu kurtarıyorsa çok da gerek yok pul atmaya ben atmadım. Zaten sıkacak fazla bir yer kalmadı ancak somun kadar sıkabildim. Bunu daha fazla sıkarsınız elbet yaydan dolayı fakat bu sefer far araca takılınca mercek yere doğru bakıyor...

*** Fotoğrafta görünen 2 somun sıkılınca mercek yerden yukarı, gevşetince yere doğru yöneliyor. mercek yüksekliğini ayarlarken buna göre yapmak gerekiyor.

Son olarak,  Ampulü de takıp merceğimizin arkasından diğer bağlantılarını da yapıyoruz. ve işlem tamam.

Burada dikkat etmek gereken bir şey daha var merceği yerine oturtmadan önce Bi-Xenon selenoid klipsini yerine takıp kablo uçlarını merceğin arkasına almayı unutmayın. Ben dalgınlıkla unutmuşum tekrar sökmek durumunda kaldım 😊 Bi-xenon bağlantısını yapmak kolay onu herkesin yapabileceğini sanıyorum. kutup farketmiyor. İki kabloyu eski merceğinizdeki klipsi keserek bağlayacak ve klipsle birbirine geçireceksiniz.

Bunlar da araç üstündeki fotoğrafları;

(Foto: _14 Monte edilmiş hali sağ far )

(Foto: _15 Monte edilmiş hali sol far  )

(Foto: _12 Monte edilmiş hali sağ far )

(Foto: _13 Monte edilmiş hali sol far  )

KESİŞME ÇİZGİSİ (GEREKLİ AYARLAMALARI KENDİM YAPTIM. DAHA İNCE AYAR DA YAPACAĞIM, FİKİRLERİNİZİ BEKLİYORUM...)

(Foto: _17 kesişme çizgisi )

YOL FOTOĞRAFLARI 

(Foto: _19 yol kısa ), (Foto: _19 yol kısa2 ) , (Foto: _19 yol kısa3 )

Maalesef Ampullerin ikisi de bu şekilde >>> (Foto: _18 OSRAM Ampül durumu )

Umarım faydalı olmuştur. Yorum ve fikirlerinizi bekliyorum. 

Not : Tüm albüme bu linkten bakabilirsiniz.

Serkan Bey elinize emeğinize sağlık.  ben de aynı durumdan muzdaribim. 2011 selective benzinli aracımin farları gece gerektiği kadar aydınlatmiyor. Merceklerinin buğulu olduğunu farkettim. Müsait zamanda farı söküp Merceği temizlemeyi düşünüyorum ama hiç bugüne kadar sökmedim. Merceğin çıkarılıp takılması meşakatli veya öncelikli bir işi var mıdır?  Mercek değişimi gibi yüksek bir masraf girmeden farın içini  ve merceği temizlemek kayda değer bir fark oluşturur mu?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kuntay Yiğit yazdı:

Serkan Bey elinize emeğinize sağlık.  ben de aynı durumdan muzdaribim. 2011 selective benzinli aracımin farları gece gerektiği kadar aydınlatmiyor. Merceklerinin buğulu olduğunu farkettim. Müsait zamanda farı söküp Merceği temizlemeyi düşünüyorum ama hiç bugüne kadar sökmedim. Merceğin çıkarılıp takılması meşakatli veya öncelikli bir işi var mıdır?  Mercek değişimi gibi yüksek bir masraf girmeden farın içini  ve merceği temizlemek kayda değer bir fark oluşturur mu?

Ben Serkan bey değilim ama yanıtlayayım. Cam kirli ise mesele yok, reflektör kısım yanmış isli ve mat ise uğraşmayın yeni mercek takın veya taktırın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Kuntay Yiğit
Metin Akbal yazdı:

Ben Serkan bey değilim ama yanıtlayayım. Cam kirli ise mesele yok, reflektör kısım yanmış isli ve mat ise uğraşmayın yeni mercek takın veya taktırın.

Metin Bey tesekkur ediyorum. Gördüğüm kadarıyla mercek isli bir şekilde duruyor. Bu is reflektörün yanması nihayetinde oluşmuş bir is mi yoksa kirlenme mi bilemiyorum. Merceği çıkarınca göreceğiz. Mercek nasıl sökülür dışarı çıkarılır onu da henüz anlamış değilim. Farı n arkasından baktığımda Merceği çıkarmaya dair bir yer göremedim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kuntay Yiğit yazdı:

Metin Bey tesekkur ediyorum. Gördüğüm kadarıyla mercek isli bir şekilde duruyor. Bu is reflektörün yanması nihayetinde oluşmuş bir is mi yoksa kirlenme mi bilemiyorum. Merceği çıkarınca göreceğiz. Mercek nasıl sökülür dışarı çıkarılır onu da henüz anlamış değilim. Farı n arkasından baktığımda Merceği çıkarmaya dair bir yer göremedim. 

Far camı mecburen sökülecek.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Emre Usta

Farı söküp 3 inc bi led mercek angel far uzaktan kumandayla seytan goz, angel, kayan led acilip kapanabiliyor muayene zamani icin kolaylik oluyor.gece aydinlatmasi bu sekilde160da744fb017946b95d2584f1bdf37a.jpgde05c7fe6f1cfec17ac00d98748251ff.jpg090e527e0cdbcfb09b69fcafc4ecdf48.jpg9a5229df99b1eea48ce33258960761a6.jpgdc49211d88860842b8fdf0222fb622e8.jpg8edfbe83b3cc12abb505c5ea011dc9fe.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Usta
Far ayarı bozuk. Ayarı yap daha iyi aydınlatır yolu
Bu ayar yapmadigim haliydi 2 gun once ayar yaptim.ancak fari acmasi cok zor o kadar saglam yapistirmislar ki.Sıcak hava tabancasi ile epey isitmak gerekiyor far camı birakmiyor.far yapistirici ellerime yapisti silikon oldu.zor cikiyordc9bf3c18b51db353e2774c1f3d69184.jpg84e3f2f4586b1db5460da0cdcf5e6c01.jpgfa926b77c2c8a6bc54daf19239f6c3a2.jpg
Yorum bağlantısı
Emre Usta
Far ayarı bozuk. Ayarı yap daha iyi aydınlatır yolu
Son hali bu sekilde göz alma yok.b6427208c6268ce1ddfa71eec3fb6915.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...