İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Otomatik Rölanti Çalışırken Sarsıntı ve Gaz Yememesi

Gülabi ARSLAN

Recommended Posts

Gülabi ARSLAN

Arkadaşlar iyi günler, yaklaşık bir aydır araç (fiesta 2013 benzinli otomatik) ışıklarda beklerken yani araç rölanti de çalışırken sert bir şekilde sarsıyor akabinde araç gaz yemiyor yani 30-40 ta gidiyor, aracı kapatıp açınca normale dönüyor. Servis çözüm bulamadı MAF sensöründen olabilir diyor. Sanayide ustaya götürdüm boğaz kelebeğine sprey sıktı MAF sensörünü temizledi. Sorun çözülmedi. Benimle aynı sorunu yaşayan ve çözüm bulan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Gülabi ARSLAN

Arıza kodu yok, mafı temizlettim sorun düzelmedi

1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Tekleme farkettiniz mi?

Sarsıntıdan sonra gitmek için zorlarsan araba yaz yemiyor, tekliyor evet ileri geri atıyor

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Arıza kodu yoksa, mafı değişip denemek lazım. 

Mafı temizlemek işe yaramadı, bir de değiştirelim bakalım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Gülabi ARSLAN yazdı:

Mafı temizlemek işe yaramadı, bir de değiştirelim bakalım

Masraflı ama.. 

İsterseniz masraf etmeden önce serviste baktırın, servisteki cihazlar daha geniş görür.. 

Yorum bağlantısı
Gülabi ARSLAN
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Masraflı ama.. 

İsterseniz masraf etmeden önce serviste baktırın, servisteki cihazlar daha geniş görür.. 

Yetkili serviste cihazda arıza vermiyor ama usta %80 MAF  sensörü dedi ama garantisi yok tabi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ustaya katılıyorum.. 

Maf da sorunlu ise aynı bu şekilde tepki veriyor.. 

Yorum bağlantısı
Gülabi ARSLAN
20 saat önce, Metin Taşcı yazdı:

Obd cihazı ile bağlanıp değerlerine bakın, stabil bir şekilde artıyor ve azalıyor ise maf değildir.

Işıklarda beklerken rölantide araç birden sarsıntı başlıyor. Her zaman olmuyor, bazen üç ışık üst üste oluyor, bazen yarım saat dolaş trafikte olmuyor.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Gaz pedalı elektrik sinyallerini ölçtürün. Gaz pedalindaki potansimetrede nem veya temassızlıktan dolayı düzgün sinyal göndermiyor olmalı. Eğer rölanti ve tam gaz pozisyonlarında voltaj değişimleri normal ise boğaz kelebeğine baktırın. Maf kolay kolay arıza yapmaz sanıyorum daha 2013 model araç

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gülabi ARSLAN

Dün gene bir ford özel servisine gittim, usta oksijen sensörünü söktü bundan da olabilir diyor bakalım biraz da böyle gezeceğiz:))

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hizlanmada belirli gaz bölgelerinde tekleme vuruntu varsa gaz pedalındaki potansiyometre arızası yada kelebek boğaz büyük ihtimal. Deneme yanılmaya pek aldırış etmeyin 👍😀 oksijen sensörü olsa araçta malum performans düzensizliği olur. Düşük maliyetli çözümleri öne alın

Yorum bağlantısı
Gülabi ARSLAN
1 saat önce, Ömer Sarıgül yazdı:

Hizlanmada belirli gaz bölgelerinde tekleme vuruntu varsa gaz pedalındaki potansiyometre arızası yada kelebek boğaz büyük ihtimal. Deneme yanılmaya pek aldırış etmeyin 👍😀 oksijen sensörü olsa araçta malum performans düzensizliği olur. Düşük maliyetli çözümleri öne alın

Hocam sağol yazdım aklımın bir köşesine

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gülabi ARSLAN

Sorunun Oksijen sensöründen kaynaklanabileceği tahmini üzerine sensörü çıkardık iki haftadır kullanıyorum sorun yok... Ama kafamda hala soru işareti var!! Oksijen sensörü için yorum yapmak isteyen var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...