İçeriğe Yönlendir

Fiat-Renault Birleşmesi: 'Çaresizlikten Doğan 33 Milyar Euroluk Evlilik'

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Fransa'da en büyük hissesi devlete ait otomotiv şirketi Renault ile İtalyan-Amerikalı rakibi Fiat Chrysler arasındaki birleşme pazarlığına hükümetten yeşil ışık gelmesiyle anlaşmaya iyice yaklaşılmıştı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri sıralamasında ilk iki sırada şu anda Volkswagen ile Toyota var. Fiat ve Renault birleşmesi gerçekleşirse şirket yılda 9 milyona yakın araç üretme kapasitesiyle dünyanın üçüncü en büyük üreticisi haline gelecek.

Renault'un stratejik müttefiki Nissan ile birlikte düşünülürse o zaman grup dünyanın açık ara farkla en büyük üreticisi haline gelmiş oluyor.

Kaynak : BBC News

https://www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-48421152

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Pek mümkün gibi gelmiyor kulağa ama inşallah hakkımızda hayırlısı olur.

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Büyük balığın küçük balığı yutmasına alışkın olan bizler için küçük pazarların büyük rekabetçilerinin "evleniyor" olduğu haberi şaşırtıcı gelse de, sektörün gidişatı bu türden "birliktelikleri" kaçınılmaz kılıyor.

İlerleyen zamanlarda Asyalıların güç birliğine gidişini; dahası avrupa kanadının da derlenip toplanmasını izleyeceğiz. Daralan piyasalarda git gide yıpratıcı şekilde artan rekabet koşullarına direnebilmenin anahtarı olarak maliyetleri azaltma zorunluluğu, ortak banttan üretilen araç sayısında artış olarak istatistiklere yansıyacak kanımca.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
3 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

1,5 dci motorlu alfa giulietta :exc1:

3 saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Gulia motorlu megane rs 🤔

Ya 1.5 DCI motorlu Ferrari gelirse 😱

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
6 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Ya 1.5 DCI motorlu Ferrari gelirse 😱

O da geldi aklıma ama olmaz diye yazmadım. Ama 1,5 dci freemont olur belki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eee kafayı yorup da 1,3 multijet ile dci başarıları birleştirilirse, karşılarında psa duramaz..  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

15dci ile 1.3 Multijet karşılaştırırsak, bana Multijet daha sessiz ve yumuşak geldi, ama dci çok daha canlı ve az yakıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bence bu markalar farklı alanlarda kendilerini düzeltmeleri gerek. Fiat grubun aklı başında C segment arabası bile yok. Ferrari’yi üretebilecek bilgi birikime sahip Fiat grup en iddialı segmentte araç üretemiyorsa oturup düşünmesi lazım. Bu operasyon ancak üretim maliyetlerini düşürmeye yarar. Algı değişmedikten sonra ortaya yeni bir ürün çıkabileceğini düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Başlık çok ama çok önyargılı olmuş. Bu birleşmeler artık kaçınılmaz. Petrol algısı, otoritesi, üzerine olan kurgular vb etken ve sebeple ile elektrikli otomobil kaçınılmaz.
Bu birleşme 2 otomobil marka grubunun elektrikli otomobil için olduğu yönünde....
Güzel bir beraberlik olur inşallah

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bir saat önce, Ahmet Gül yazdı:

Bence bu markalar farklı alanlarda kendilerini düzeltmeleri gerek. Fiat grubun aklı başında C segment arabası bile yok. Ferrari’yi üretebilecek bilgi birikime sahip Fiat grup en iddialı segmentte araç üretemiyorsa oturup düşünmesi lazım. Bu operasyon ancak üretim maliyetlerini düşürmeye yarar. Algı değişmedikten sonra ortaya yeni bir ürün çıkabileceğini düşünüyorum. 

Ferrari ile alfa oturmuş bir gün. Demiş sen süper sport yap ben de binek otomobil. Fiat duymuş tabi biz nabacuk demiş. Sende takıl kafana göre oyuncak falan yap.

Reno ile Fiat birleşip bişi yapamaz. İkisi de benzinli motor yapamıyor ikisi de dizel motor yapıyor. 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

1.3 multidci motorlu çapraz çeker grand koleos isteriz. opsiyonel tuğralı. artı 5 hp.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Fiat'la Renault'un birleşmesi, züğürdün çenesini yorarmış geldi aklıma :D

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
58 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

Fiat'la Renault'un birleşmesi, züğürdün çenesini yorarmış geldi aklıma :D

Biz de 2022 de yerli araba satmaya başlayınca bizimle birleşmek için kapımızda sıra olacaklar,😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Fiat hiç elektrikli modeli yok. Belki renault Ze modellerden feyz alarak tam teşekkullu bir elektrikli doblo yapilabilir. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
16 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Fiat hiç elektrikli modeli yok. Belki renault Ze modellerden feyz alarak tam teşekkullu bir elektrikli doblo yapilabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

Bizim orda bir söz vardır.

Gönülsüz ilişkiden doğan çocuk sakat olur...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...