İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Ön Fren Disk Kaliper Sorunları

Halil Ersan

Recommended Posts

Alpay Sumer
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hayır. En son 2 sene önce değiştik. Ama hidroliği ölçtük durumu iyiydi. Bu operasyonlar sırasında da üstten eklemeler yapıldı haliyle. 

Tam olarak neyi ölçmemiz lazım. Ben bir tane lazer termometre alacağım bugün zaten ölçüm için. Ama el değmeyecek kadar sıcak olduğundan ölçme ihtiyacı duymadım.

İnşallah değildir :biggrin:

İki tarafli herseyi olc.. Hangi aksamda prob.varsa cikar ortaya.. Kasılmami artik her ne ise cikar.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bazı arabalar ıslanan fren disklerinin performansını iyileştirmek ve disklerin kuru kalmasını sağlamak için ıslaklığı giderecek kadar fren uyguluyor. Eğer böyle bir sistem varsa o sistemi devreye alan sensör arızalı olabilir.

Eğer bu sistem veya böyle bir durum yok ise fren merkezi ve fren kaliperi sökülüp arkasındaki pistonlar temizlenip yağlanırsa sorun düzelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Osmanın yanına gidilecek, ön iki kaliper komple değişecek, fren hidrolik sıvısı komple değişecek, kredi kartı alev aldığı halde iken yan odadaki buz dolabında soğumaya bırakılacak. Güzel çay demliyor. Kart kullanımından sonra iki tek çay yazıyorum sana 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Bir saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Fren pedalı ile ilgili sıkıntı olabilir mi, tam geri gelmiyordur mesela.

O zaman fren isigi yanik kalmaz mi?

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Osmanın yanına gidilecek, ön iki kaliper komple değişecek, fren hidrolik sıvısı komple değişecek, kredi kartı alev aldığı halde iken yan odadaki buz dolabında soğumaya bırakılacak. Güzel çay demliyor. Kart kullanımından sonra iki tek çay yazıyorum sana 

Abi bizim kaliperlerin sifirini bulmak imkansiz gibi bisey. Tamir takimiyla tamir ediliyor. Bi de bayram arefesine denk geldi fena oldu :D

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Sıkan fren kaliperinde yüksek ihtimal hava kalmış. Fren kaliperinde hava alma tapasını gevşetin fren pedalına birkaç defa basın içindeki havayı atsın frenler yapışık kalma ortadan kalkacaktır. Hava almayı bilmiyorsanız ustaya gidip direk hava yapmış mı diye bakmasını söyleyin siz uğraşmayın sonuçta fren.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bazı arabalar ıslanan fren disklerinin performansını iyileştirmek ve disklerin kuru kalmasını sağlamak için ıslaklığı giderecek kadar fren uyguluyor. Eğer böyle bir sistem varsa o sistemi devreye alan sensör arızalı olabilir.
Eğer bu sistem veya böyle bir durum yok ise fren merkezi ve fren kaliperi sökülüp arkasındaki pistonlar temizlenip yağlanırsa sorun düzelebilir.
Mondeo MKIII o kadar akilli degildir [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

O zaman fren isigi yanik kalmaz mi?

Fren ışığı yanık kalacak kadar geri gelmeyecek olsa araba bir süre sonra gazla bile yürümez.

Ayrıca rampa aşağı vitesi boşa alıp gaz verip bırakın, gaz verirken fren etkisi yapıyor mu.

Fren etkisi yapıyorsa sol ayağınızla fren pedalını kendinize doğru çekip, tekrar gaz verip denersiniz.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Gebzede freni Ömer var. İyidir ama çok fena üflüyor imansız 

Portifi Servet'in selamı var dese üflemez galiba :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Havadan daha çok yapar bu sorunları kaliperlerle balata değişimi esnasında ileri geri oynanırsa kolay hava yapıyor fazla para vermeyin eliniz anahtar tutuyorsa 10-11 anahtar ile sadece bir vida gevşetip havasını almak çocuk oyuncağı. Yarın arayabilirsiniz öğlen civarı kendiniz yapmak isterseniz yardımcı olurum hava konusunda 😀👍5442930700

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Harun Kocaçalışkan

Diskler egikmis o yuzden fren yapmasam bile isiniyomus. Torna yapinca duzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Diskler egikmis o yuzden fren yapmasam bile isiniyomus. Torna yapinca duzeldi.

Yani aslında her turda fren yapıyormuş :)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yani aslında her turda fren yapıyormuş :)

Aynen öyle ama çok ufak bir anlık temas olduğu için arabanın gidişine bir etkisi olmuyor, fakat diski ısıtıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Aynen öyle ama çok ufak bir anlık temas olduğu için arabanın gidişine bir etkisi olmuyor, fakat diski ısıtıyor. 

Olagandan asiri fren tozu birakiyormuydu?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Halil ibrahim Oruc yazdı:

Olagandan asiri fren tozu birakiyormuydu?

Evet jantlarda balata tozu fazlaydi. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Evet jantlarda balata tozu fazlaydi. 

O zaman aldigimdan beri bende bundan sikayetciydim  balatalar 3-4mm kalmis ondandir diye dusundum ama 4ude orjinal ve ayni ginede arka daha cok toz cikariyor. Ve sebebi disk dediniz  kalipere baktirmayi dusunuyordum cok iyi oldi  disk balata takim degistirmek lazim

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Halil ibrahim Oruc yazdı:

O zaman aldigimdan beri bende bundan sikayetciydim  balatalar 3-4mm kalmis ondandir diye dusundum ama 4ude orjinal ve ayni ginede arka daha cok toz cikariyor. Ve sebebi disk dediniz  kalipere baktirmayi dusunuyordum cok iyi oldi  disk balata takim degistirmek lazim

Sökunce hepsini kontrol ediyolar. Tespiti de basit. Diskler sogukken yola cikin 5 km sifir frenle gidin. Dururken bile fren yapmayin. Sonra elle disklere bakin. Sorun varsa isinacaktir. Ama isinmanin sebebi yamukluk mu yoksa kaliper mi kontrol edilmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...