İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - 1999 ZTEC 2.0 Motor Bakım Aralıkları

Erdal Daban

Recommended Posts

Erdal Daban

Kullanma kılavuzunda bulamadım bizim araçların triger değişimi ve sıvı bakımlarının aralıklarını km ve yıl olarak gösteren bir şema yada tablo gibi birşey var mı ?

Benim aracın 213XXXkm de 2015 in 5. ayında triger değişimi yapılmış şu anda 250.000km olacak.4 yılı dolmuş aslında kayışın triger seti ile devirdaim birlikte mi değişiyor yada ayrı ayrı mı hiç bir bilgi bulamadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

90 bin km de bir veya 5 yıl da bir tavsiye edilir, triger bilyası devirdaim beraber değişir. 2015 tarihi ve km den ne kadar eminsiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Devirdaimin bir periyodu yok.
Ancak triger değişirken değişmek mantıklı çünkü aynı yerler sökülüyor aynı işçilik ödeniyor.
Triger 90 bin ve 5 yıl. Hangisi erken dolarsa.
Kullanma kılavuzunda değil de bakım kılavuzunda yazardı.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

90 bin km de bir veya 5 yıl da bir tavsiye edilir, triger bilyası devirdaim beraber değişir. 2015 tarihi ve km den ne kadar eminsiniz?

Servis kitaplarında yazılanlar bu şekilde triger değişmiş ama devirdaim değişmemiş 

9 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Devirdaimin bir periyodu yok.
Ancak triger değişirken değişmek mantıklı çünkü aynı yerler sökülüyor aynı işçilik ödeniyor.
Triger 90 bin ve 5 yıl. Hangisi erken dolarsa.
Kullanma kılavuzunda değil de bakım kılavuzunda yazardı.

Bakım kılavuzu yok bende maalesef internetten bulmaya çalışacağım

Bir yıl daha giderse iyi olur ,güneş yanıkları için 5bin tl boyaya gidecek 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Genelde 2 triger de bir devirdaim değişiyor sanırım, bende öyle oldu en azından, ilk triger değişiminde servis değiştirmedi. 180 binde ikinci triger değişiminde değiştiririm geçen ay.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
29 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Genelde 2 triger de bir devirdaim değişiyor sanırım, bende öyle oldu en azından, ilk triger değişiminde servis değiştirmedi. 180 binde ikinci triger değişiminde değiştiririm geçen ay.

Bende trigerle beraber devirdaimi de değiştirmeye karar verdim yalnız orjinal olan internette bulamadım bugatti sanırım marka öyle birşey var.Hangi marka kullanacaksanız devirdaim için ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

otomatik düzeltme değiştirmiş, geçen ay değiştirdim ben, PİERBURG  orjinali focus 1.6 tdci  ın, PSA üretimi motor olduğu için. Sizin motorum orjinali Bugatti sanırım.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
Bir saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

otomatik düzeltme değiştirmiş, geçen ay değiştirdim ben, PİERBURG  orjinali focus 1.6 tdci  ın, PSA üretimi motor olduğu için. Sizin motorum orjinali Bugatti sanırım.

Bugatti ise hemen hemen her yerde var,trigeri Otosan yada dayco alacağım

Birde kafamda şu var biz bunu takınca 5 yıl araba dursa da değişmesi gerekiyor,peki ya raf ömrü nasıl olacak!

Mesala parçacıda 1 yıl durdu diyelim fırından çıkmış gibi üretilmiş bir parça da değildir toptancıda da dursa bi 6ay bizim kayış 3.5yıl sonra yine değişim istemez mi

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

5 yıl aslında trafik yoğunluğu ile alakalı bir durum. Yani araç çalışıyor ama fazla km yapmıyor bu durumda 50 bin km yapsaniz motor 80-90 bin km yapmış bir araç kadar çalışmış olabiliyor. Raf ömrünün sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
18 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

5 yıl aslında trafik yoğunluğu ile alakalı bir durum. Yani araç çalışıyor ama fazla km yapmıyor bu durumda 50 bin km yapsaniz motor 80-90 bin km yapmış bir araç kadar çalışmış olabiliyor. Raf ömrünün sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Anladım o halde uygun denk geldiğinde alıp eve koyayım seneye de taktırırım.

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

mk2 mondeo da, 4 sefer triger değiştirdik. her birinde kayış dayco bilyaları inna aldım. devirdaim de buggati kullandım sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
5 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Klavuz da göremedim ben telefondan baktım üstün körü, vardır belki.
https://cloud.tapatalk.com/s/587cfa2e831be/Ford_Mondeo_El_Kitabi.pdf

Üstad bendeki de aynısı el kitabında yok 

5 saat önce, Gökhan Ünal yazdı:

mk2 mondeo da, 4 sefer triger değiştirdik. her birinde kayış dayco bilyaları inna aldım. devirdaim de buggati kullandım sorun yaşamadım.

Buggati alacağım bende devirdaim başka yok zaten dayco yada otosan set olarak olabilir,daha önce Audi de İNA kullanmıştık 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...