İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Antifriz Değişimi

Ferhat Tiryakioğlu

Recommended Posts

Ferhat Tiryakioğlu

Arkadaslar herkese simdiden iyi bayramlar dilerim.Bir sorum olacakti antifrizin her sene degismesi gerekliymis.Bendeki antifrizin durumunu bilmedigim icin degistirmek istiyorum.Yalniz kaputu actigimda radyator kapagini bir turlu bulamadim yerini biliyormusunuz?birde iki tane hortum bar radyatore giren altli ustlu herhangi birini cikarsam fark edermi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Merhaba, değiştirmeden önce sanayide donma derecesini ölçtür, kurtarıyorsa değiştirme...

her sene değişecek denilen uyduruk mavi antifirizdir, ölçümde normal çıkarsa gerek yoktur, rengi falanda düzgün olacak ama, bulanık falan olmayacak

ille değişeceksen kırmızı organik antifiriz kullan, bunu koydunmu kaçak fala yoksa, sık sık kapağını açmıyorsan ve su falan eklemiyorsan rahat 10 sene gider haberin ola :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Antifiriz her sene değişecek diye kim söyledi ?

Aracınız kırmızı antifiriz kullanır ve 150 bin km /5 yıl diye aklımda kalmış değişim periyodunun.

Edit: Ali abi benden hızlı yazmış.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Göktentürk

Ben yeşil koymuştum 1,5 sene önce. Sene başında ölçtürdüm -30 -35 vivarlarındaydı. Rengi çok farkeder mi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
11 dakika önce, Selim Göktentürk yazdı:

Ben yeşil koymuştum 1,5 sene önce. Sene başında ölçtürdüm -30 -35 vivarlarındaydı. Rengi çok farkeder mi.

çamur gibi değilse ve ölçüm hala -30 gibiyse etmez...

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Soyleki hocam bendeki de yesil renkli ancak kirmizi koyarsam radyatorden delinme yapar dediler.kafam karisti biraz aslinda ne yapacagimi bilemedim.sanayide motorcu kaloriferle ilgili bir durumu cozmeye calisirken tesadufen gordum suyunda berrak bir rengi yoktu bulaniklik vardi.kendim tapayim dedim ama kapagi bulamiyorum

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Mesele renk değil, üreticinizin kitapçıkta önerdiği türde antifriz kullanmalısınız. Antifriz kutusunun üzerinde yazan çizelgeye göre de saf suyla seyreltmelisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

dogru calışan sistemi hiç ellemeyin derim. hersene antifiriz değişmez birkede dökersin yaz kış kullanırsın.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Rengin hiçbir önemi yok. Önemli olan aracınızın istediği şartnameleri sağlayan antifrizi uygun oranda saf su ile karıştırıp değişim yapmak. Her sene degisek diye bir şey de yok. Ayrıca donma ya da kaynama noktasının doğru değerde olması antifrizin halen metali kimyasal olarak koruduğu anlamına gelmez. Belli aralıklarda Değişmek iyidir.

Yorum bağlantısı
Ferhat Tiryakioğlu

Araci ikinci el aldigim icin kitapcigi yok malesef merakim su aslinda bende onceki kullanici hic degisim yaptimi? Motor gayet saglikli yasina gore herahngi bir sorun yasamadim simdiye kadar ancak arac 190 bine yaklasmis vaziyette belki gerekir degisim diye dusundum.ama 10 sene bile gidebilirmis Ali Cihangir hocamin dedigine gore o zaman ben bir sure daha kullanayim bu sekilde

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
26 dakika önce, Ferhat Tiryakioğlu yazdı:

Araci ikinci el aldigim icin kitapcigi yok malesef merakim su aslinda bende onceki kullanici hic degisim yaptimi? Motor gayet saglikli yasina gore herahngi bir sorun yasamadim simdiye kadar ancak arac 190 bine yaklasmis vaziyette belki gerekir degisim diye dusundum.ama 10 sene bile gidebilirmis Ali Cihangir hocamin dedigine gore o zaman ben bir sure daha kullanayim bu sekilde

en az 2 defa değişmiştir.. mutlaka devirdaim değişirken

Yorum bağlantısı
Ali Anar

Merhaba 

Ben 2 sene önce 50 lira verip turuncu renkte antifriz koydurmustum.hala durumu çok iyi .eğer kaliteli birşey koyarsan uzun yıllar kullanırsın. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

üreticinini dediği, geçiniz, ama şöyleki.... zaten 2 tip antifriz var, uyuduruk antifriz kullanın diyen üreticinin motoruna organik koyarsan ne olur? hiçbirşey, çok daha überr olur....

organik kullan diyen üreticide zaten sorun yok, sen gidipte organik yerine uyduruk olanını koyarsan artık ne diyelim dimi ama, sen kaşındın deriz :)

organik olandan alın ve saf su katarak kullanın, sistemde kaçak yoksa ve kapağını açıp durmazsanız daha öncede dediğim gibi en az 10 sene banamısın demez, 20 yıla kadarda yolu vardır :)

haa birde manyak kaliteli olanlar var genelde iş makinalarında kullanırlar CAT gibi, ondan bulursanız (beleş tabii) zaten ömürlük olur...

Not: antifrize saf su konur, çeşme suyu değil, ömrünü kısaltırsınız, aksini idda eden araştırsın bakiim....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...