İçeriğe Yönlendir

Birden Fazla Fotoğraf Adının Değiştirilmesi

Mahmut Yıldız

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Elimde iki farklı telefonla çekilmiş kızımın fotoğrafları var ve bunları aynı klasörde tarih sırasında görmek istiyorum. Çekilen fotoğrafın adı oluşturulurken bir telefon IMG_TARİH olarak oluşturuyor, diğer telefon ise IMG-TARİH olarak oluşturuyor. 

Fotoğrafları telefondan alıp aynı klasöre atınca, hiç bir şekilde tarihe göre sıralayamadım. Oluşturulma tarihi deyince taşınma tarihini aldı. Ada göre sıra deyince de yukarıda bahsettiğim format farklılığından dolayı önce bir grubu, sonra da diğer grubu kendi içinde sıraladı.

Amacım fotoğrafların hepsini tarih sırasına göre sıralamak.

Şu an için en yakın olduğum seçenek ada göre sıralama seçeneği ama onda da format sorunu var. Bu sorun aşmak için birden fazla fotoğrafın (onlarca) adını aynı anda değiştirip IMG_TARİH olanları IMG-TARİH olacak şekilde değiştirebileceğim bir yöntem var mı?

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
harf hatasi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Windows 10 kullaniyorsaniz IMG_TARIH olan butun fotograflarinizi secin (oncesinde ayri bir yere yedegini alin, ne olur ne olmaz)

F2 tusuna basin ve ilk fotografin tarih kismini silmemeye ozen gostererek IMG_ yerine IMG- yazin. Sectiginiz butun fotograflarin ayni sekilde isminin degistirildigini goreceksiniz. (Islem oncesinde yedeklemeyi unutmayin lutfen)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
48 dakika önce, Gökhan Tuna yazdı:

Windows 10 kullaniyorsaniz IMG_TARIH olan butun fotograflarinizi secin (oncesinde ayri bir yere yedegini alin, ne olur ne olmaz)

F2 tusuna basin ve ilk fotografin tarih kismini silmemeye ozen gostererek IMG_ yerine IMG- yazin. Sectiginiz butun fotograflarin ayni sekilde isminin degistirildigini goreceksiniz. (Islem oncesinde yedeklemeyi unutmayin lutfen)

Oldu valla, çok teşekkür ederim. 

Pardon tekrar baktım olmamış.

IMG_TARIH1

IMG_TARIH2

IMG_TARIH3

şeklinde olan isimler

IMG-TARIH1 (1)

IMG-TARIH1 (2)

IMG-TARIH1 (3)

şekline döndü.

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

@Mahmut Yıldız abim. Öncelikle benim bilgisayarım windows 7. Ufak tefek farklılıklar olmakla birlikte benimkinde varsa windows 10'da zaten vardır diye tahmin ediyorum..

Aşağıdaki fotoğraflar telefonla çekildi. Her fotoğrafın bir oluşturulma tarihi bir de değiştirilme tarihi var. Bize oluşturulma tarihleri lazım. Burada herhangi birine sağ tıkladığımızda özelliklerde görebiliyoruz.

6690be03e81.png

d036d34c97c.png

Şu ikinci fotoğraftaki gibi sağ üstlerde 1 nolu yerde görünümü değiştirin butonu var. Ona bir kaç kez basınca ayrıntılar görünmeye başlıyor. Bu hale getirdikten sonra 2 nolu yere sağ tıkladıktan sonra oluşturma tarihini aktif edip ona göre sıralayabilirsin.

Bu şekilde sıraladıktan sonra hepsine ayrıyeten bir isim verilebilir. Mesela 2018-08 ile başlatırsın abi kendisi sıralar:

2018-08 (1)

2018-08 (2)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
[mention=13887]Mahmut Yıldız[/mention] abim. Öncelikle benim bilgisayarım windows 7. Ufak tefek farklılıklar olmakla birlikte benimkinde varsa windows 10'da zaten vardır diye tahmin ediyorum..
Aşağıdaki fotoğraflar telefonla çekildi. Her fotoğrafın bir oluşturulma tarihi bir de değiştirilme tarihi var. Bize oluşturulma tarihleri lazım. Burada herhangi birine sağ tıkladığımızda özelliklerde görebiliyoruz.
6690be03e81.png

d036d34c97c.png
Şu ikinci fotoğraftaki gibi sağ üstlerde 1 nolu yerde görünümü değiştirin butonu var. Ona bir kaç kez basınca ayrıntılar görünmeye başlıyor. Bu hale getirdikten sonra 2 nolu yere sağ tıkladıktan sonra oluşturma tarihini aktif edip ona göre sıralayabilirsin.
Bu şekilde sıraladıktan sonra hepsine ayrıyeten bir isim verilebilir. Mesela 2018-08 ile başlatırsın abi kendisi sıralar:
2018-08 (1)
2018-08 (2)

Gece deneyim. Eline sağlık
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Mahmut Bey kusura bakmayın, Windows söz konusu olunca biraz zorlanıyorum.  Eğer bütün resimlerinizin ismi IMG_20191225.jpg gibiyse bulundukları dizinde cmd yazıp enter'a basın.

Açılan shell ekranında ren IMG_*.jpg ???-????????.* yazıp enter'a basın. ? sayısı çok önemli, aman dikkat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
12 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

@Mahmut Yıldız abim. Öncelikle benim bilgisayarım windows 7. Ufak tefek farklılıklar olmakla birlikte benimkinde varsa windows 10'da zaten vardır diye tahmin ediyorum..

6690be03e81.png

d036d34c97c.png

2018-08 (1)

2018-08 (2)

Şimdi denedim, ben de şimdiye kadar hep oluşturulma tarihi üzerinden gidiyordum. Ancak fotoğrafları kopyaladığımda oluşturulma tarihi kopyalama tarihi oluyordu. 

Ancak yeni farkettim ki, bize lazım olan değirtirme tarihi. Değiştirme tarihi, fotoğrafın çekildiği tarihle aynı.

Sıralamayı değiştirme tarihine göre yaparak 200 kadar fotoğrafta deneme yaptım ve sabah mahmurluğu ile gördüğüm kadarıyla doğru. Hatta portre olup da P_ diye başlayan fotoğrafları da sıralamış. Çok teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

5 saat önce, Gökhan Tuna yazdı:

Mahmut Bey kusura bakmayın, Windows söz konusu olunca biraz zorlanıyorum.  Eğer bütün resimlerinizin ismi IMG_20191225.jpg gibiyse bulundukları dizinde cmd yazıp enter'a basın.

Açılan shell ekranında ren IMG_*.jpg ???-????????.* yazıp enter'a basın. ? sayısı çok önemli, aman dikkat.

Ne yapmak istediğinizi anladım.  Fotoğraf isimlerinde tarihten sonra saat bilgisi olan, başka bir şey yazan var. Yine de teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

....

Sıralamayı değiştirme tarihine göre yaparak 200 kadar fotoğrafta deneme yaptım

...

Onlar da bunu bekliyordu zaten...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

FastStone Image Viewer programını kullanıyorum. İsimleri istediğiniz formata sokuyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mahmut Yıldız
On 03.06.2019 at 08:51, Selçuk Keleş yazdı:

FastStone Image Viewer programını kullanıyorum. İsimleri istediğiniz formata sokuyor.

İlk fırsatta deneyim, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...