İçeriğe Yönlendir

Ön Konsoldaki Yapışkan Kalıntısını Nasıl Temizleyebiliriz?

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Yakın bir abimizin Toyota Corolla aracı var. Ön konsolun üst kısmını geçen yıl bir temizlik maddesi ile silmiş. (Ne olduğunu nasıl yaptığını hatırlamıyor.) Sonrasında sildiği yer yapışkan kalıntısı varmış gibi elinizi değdiğinizde yapışıyor. Zamanla da tozlar filan yapışmış iğrenç bir görüntü oluşturmuş. Bir kaç araç kuaförü yapan yere götürmüş ama çözememişler. Çıkma komple konsol bulup değiştir filan demişler.

Sert biz yüzeyde olsa ipa ile rahatlıkla çıkar ama konsolun üst kısmı yumuşak dokulu olduğu için ipa zarar verir diye hiç girişmedim. 

Baya bildiğiniz bant kalıntısı gibi ama komple ön konsolun üst kısmı bu şekilde yapış yapış. 

Konu hakkında bilgisi olan, başına gelmiş olan var mıdır? Tavsiye edebileceğiniz bir ürün?

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Konsolun kimyasal yapısı bozulmuş olabilir, o yapışkan muhtemelen konsolun kendi hammaddesinin çözülmesinden ortaya çıkmıştır, eğer durum böyleyse iki seçenek var ya kaplama yaptırmak ya da değiştirmek.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hocam deneyeceginiz tüm ürünleri konsolun görünmeyen bir yerinde deneyip sonra problemli bölgeye uygulayın. Kaş yaparken göz çıkarmayın. Yeri nerede bilmiyorum ama üzeri silikon tarzı kaydırmaz denilen şeyle kapatılabilir en son çare.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

inan bey'e katiliyorum. Deneme yapmadan surmesin bisey.. Ayrica genel bilgi olarak yazayim Su aynalara asilan kokular konsola damladiginda berbat hale getiriyor.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Konsolun üst kısmı yumuşak malzeme olan yerin tamamı bu şekilde. Lokal değil malesef. 

Ve yumuşak malzeme sadece üst kısımda var. Görünmeyen bir yerde deneme yapayım dedim ama öyle bir yer yok. Teyp çerçevesini filan söküp onun kenarında kalan bir yer filan varsa belki denenebilir sadece. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

O zaman Ümit Bey'in söylediği yöntemlerden başka çare kalmamış görünüyor maalesef. Lokal diye düşünmüştüm ama durum kötüymüş.

Bu arada kaç model toyota?  Yeniler için var mi bilmiyorum ama efsane kasa için torpido halısı  denilen ürün mevcut nette.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Kadife folyo da mevcutmuş piyasada. Düz  ise kendiniz,çok girinti çıkıntı varsa  profosyonel bir yerde yaptırilabilir. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Eğer bant gibi yapışkan bir maddenin kalıntısıysa, sıvı yağ ve bir bezle temizlenir. Cam, mobilya gibi yerlerdeki yapışkan lekelerini öyle temizliyorum. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
2 saat önce, İbrahim Aslıoğlu yazdı:

Eğer bant gibi yapışkan bir maddenin kalıntısıysa, sıvı yağ ve bir bezle temizlenir. Cam, mobilya gibi yerlerdeki yapışkan lekelerini öyle temizliyorum. 

Bu bilgiye ihtiyacım vardı teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

3d orange degreaser ile küçük bir yerde deneyin bence. Birde yumuşak bir fırçayla da fırçalayarak. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On ‎2‎.‎06‎.‎2019 at 08:38, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Aseton ile deneyin 

ama önce konsolu komple sökmeleri lazım. başka yerlere giderse eritir yüzeyi bozar ve yapıştırır. aseton bilinen en güçlü solventtir. çok severim kendisini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
9 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

ama önce konsolu komple sökmeleri lazım. başka yerlere giderse eritir yüzeyi bozar ve yapıştırır. aseton bilinen en güçlü solventtir. çok severim kendisini.

Dökme şekilde değil pamuğa damlatıp silme yaparsa eritmez. Ben özellikle yapışkan artıkları için çok severim 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 saat önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Dökme şekilde değil pamuğa damlatıp silme yaparsa eritmez. Ben özellikle yapışkan artıkları için çok severim 

Yüzey çok hassas olduğu için bu tarz ürünler kullanamıyoruz. İpa da söker normalde ama yüzeyi bozar. 

O yüzden yukarıdaki sıvı yağ önerisi daha mantıklı geldi. Onu deneyeceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Halil ibrahim Oruc

Tiner veya turevi bir sivi kullanilmis olabilir sanirim. Tabi resmi varsa eger daha net yorum yapilabilir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...