İçeriğe Yönlendir

İ20 - Yüksek Hızda Ön Tekerden Metal Sürtünme Sesi

Mehmet Alev

Recommended Posts

Mehmet Alev

Merhabalar,

Bayramın 1. günü araçta hızlı bir şekilde asfalt yoldan topraklı yola gir çık yaptık ve bu günden sonra yüksek hızda iken (100 km/s+) direksiyonu hafif sola çevirdiğimde ve geri düzlerken sağ ön teker tarafından bir çiviyi dönen cisme sürtme veya tabağa bir çatalı sürtme gidi bir çınlama ıslıkvari bir ses geliyor. Sürekli olan bir durum değil. Ama ses geldi mi duymamak imkansız bildiğiniz bir şey bir şeye sürtüyor. Düşük hızda olmuyor düz bir şekilde giderken olmuyor. Yüksek hızda sürekli olmuyor. Sanıyorum bir süre hafifte olsa direksiyonu sola çevirmek gerekiyor. Zira her yüksek hızda sola döndürmede olmuyor.

Sizce bu neden olabilir ? Sanayideki ustaya götürdüğümüzde ön takımı sırasıyla komple değiştirmesin dikkat edeyim gitmeden.

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

Ustalar daha iyi bilir ama benzer bişey başıma geldiği için fikir vereyim. Büyük ihtimal disklere fren balatasından bir parça sürtüyor çiviye benzer. O sürtme ile de diski çiziyor. Usta diskin tornalanmasını, fren balatasının da yenilenmesini isteyecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Lastikçi lastiği sökerken düşürmüştür koruma tenekesi eğilmiş diske sürtüyordur.

ya da balata bitmiştir içten dıştakini gördükçe bitmemiş diyorsunuzdur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
6 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Lastikçi lastiği sökerken düşürmüştür koruma tenekesi eğilmiş diske sürtüyordur.

ya da balata bitmiştir içten dıştakini gördükçe bitmemiş diyorsunuzdur.

3500km kadar önce değişti balatalar. Ön diskin balatası dıştan da görünmüyor benim. Lastikçi de tekerimi değiştirmedi ki yakın zamanda.

6 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Toprak yolda kaliperle disk arasına taş girmiş olabilir mi?

Benim de ilk aklıma bu geldi, fakat böyle bir durumda hızlı ya da yavaş viraj ya da düz yol hepsinde ortak ses yapmaz mı ?

6 saat önce, Emrah Musalli yazdı:

Ustalar daha iyi bilir ama benzer bişey başıma geldiği için fikir vereyim. Büyük ihtimal disklere fren balatasından bir parça sürtüyor çiviye benzer. O sürtme ile de diski çiziyor. Usta diskin tornalanmasını, fren balatasının da yenilenmesini isteyecektir.

Umarım basit bir şeydir de. Böyle bir durumda sürekli ses yapmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
6 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

koruma tenekesi dediginiz nedir hocam?

diskin üst kısmındaki arkadaki teneke. Lastik çıkınca düşürürsen jant onun üstüne düşer Aşağı şekilde misal biraz eğilmiş.

fot.png

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Yazılanlara ek olarak porya arızası da olabilir, sanayi dilinde teker bilyası. Frene basınca disk yamukmuş gibi bir his de uyandırır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
(düzenlendi)
Tekerleri tazyikli suyla bir güzel yıkadım ve 1 hafta kadar sesi duymadım öyle uzun binmelerim de olmadı. Bugün 15km kadar bindim ve düşük hızda tekrar meydana geldi. Bir bakılması gerecek sanıyorum lastik sökülüp.

Anladığım bir müddet sürüp ısınınca ya da bir müddet tek yön ağırlıklı virajlı yollarda meydana gelmesi.

tarihinde Mehmet Alev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Alev
46 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Teker bilyası.

Bugün bir usta bindi, ses falan çıkmadı balatalara baktı balatan daha var dedi. Videoda da tahminen 16 17. saniyede tiz bir ses geliyor duyulması bir hayli zor youtube üzerinden ama zor da olsa duyuluyor. tam ilk tır gelmeden -gelirken- duyuluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...