İçeriğe Yönlendir

Tiguan - Led Ampul Kontrolü İptali Mümkün mü?

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Çağlar Bayur
16 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Akü deşarj koruma modu olmayan araç kalmadı ki 

kalmadı da şimdi de, akü zayıfsa marş basmıyor meretler, git diyor yenisini al sanayiye can ver, Ka ya 9 volt pil baüla marş basıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
44 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

kalmadı da şimdi de, akü zayıfsa marş basmıyor meretler, git diyor yenisini al sanayiye can ver, Ka ya 9 volt pil baüla marş basıyor

O zaman povırbank ile gezeyim yanımda 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Tiguan'da durum nedir bilmiyorum. Kendi aracım 2012 jetta vagcom ile kapatınca(kapatan arkadaşım birçok modelde aynı dedi) led ilk an hata veriyor ama hata veren ışık bir kere yandımı hata dönüyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aydın
(düzenlendi)

2016 Polo aracımda Vagcom ile plaka lambaları, ön parklar, gündüz farlarını Led olarak kodladım. Hiç bir arıza almıyorum. İzmir’içi yardımcı olabilirim. 

tarihinde Ahmet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 08.06.2019 at 19:23, Çağlar Bayur yazdı:

Dükkanın içinde kaldım vallaha. Mecbur akü değiştim.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On 08.06.2019 at 21:16, Uğur Kamil yazdı:

Tiguan'da durum nedir bilmiyorum. Kendi aracım 2012 jetta vagcom ile kapatınca(kapatan arkadaşım birçok modelde aynı dedi) led ilk an hata veriyor ama hata veren ışık bir kere yandımı hata dönüyor. 

ampul kontrolünü tümden kapatmak mümkün değilmi? eski usul.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
6 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

ampul kontrolünü tümden kapatmak mümkün değilmi? eski usul.

Öyle bir seçenek bize denk gelmedi vagcom da. Ledler arıza ışığı yakmayan modellerden seçilirse yani su canbus özelliği olan denilen o zaman bir sorun olmuyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
14 saat önce, Uğur Kamil yazdı:

Öyle bir seçenek bize denk gelmedi vagcom da. Ledler arıza ışığı yakmayan modellerden seçilirse yani su canbus özelliği olan denilen o zaman bir sorun olmuyor.

şöyle bir durum var. ön parklarda arıza kontrolü yok. ama yük görmeyince led ampulü yakıp sonra söndürüyor. canbus park ampulü takınca direnç sayesinde yükü görüyor ve sürekli yanıyor.

arkada ise ampullerin birini sökünce, arıza gelmiyor ikinsini sökünce de arıza gelmiyor, ama ampullerin takılı olduğu duy modülünü sökünce arıza geliyor. saçma sapan birşey.

bagaj kapağındaki park ampullerinde ise sürekli kontorl var. led takınca yanıp sonra kapanıyor arıza veriyor. can bus ampul taktım yine aynı. hepsinin mantığı farklı.

sis farlarında ise canbus kandırıcı kutulardan olunca da arıza veriyor ama daha geç. olay şu. cold check var. ampul yakmadan önce kırpışıyor ledler o esnada hemen arıza geliyor ama lambalar yanıyor. canbus kandırıcıyı takınca kırpışma gidiyor ve arıza çıkmıyor. sislerde yanıyor her iki durumda. ama alakasız bir vakitte önca sağ sis bozuk diyor, sonra 5 dk sonra sol si bozuk diyor. bu da hot check. yani bir kere kontrol edip bırakmıyor.

ya arkadaş böyle şeylere ne gerek var anlamıyroum ki... stop lambasını görmezsin diyelim, patlak ön farın ampulünü nasıl göremeyceksinki. sis farını kontrol etsen ne olur mesela.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

vagcom ile led olarak ayarlansa belki bahsettiğiniz durum çözülebilir. vagcom ile led olarak ayarlamadan önce hiç led takmadım araca nasıl bir tepki vereceği konusunda bilgim yok.

Benim aracı led olarak ayarladık sıradan led takınca(dıştaki herhangi bir ışığa) kontağı açınca arıza ışığı yakıyor. Atıyorum  kısa farda led varsa kısaları 1-2 sn açıp kapatınca arıza ışığı sönüyor(stop edip tekrar çalıştırana kadar)
Şuan stoplar komple led(audi tarzı özel üretim) plaka lambası, kısa far ve sisler led araçta herhangi bir arıza ışı yok. Ama kontağı ilk açtığımda arka stoplar, parklar, kısa far ve sisler ilk an 2-3 kere anlık olarak yanıp sönüyor.

Şöylede bir durum var. vagcom ile amerikan park yapıp orjinal parkı kapattık(hiç yanmıyor) ama park ampulünü sökersem arıza ışığı yakıyor ama ampulü takınca arıza ışığı yanmıyor neye göre algılıyor fikrim yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
10 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Yok aga benim derdim başka.

Far anahtarı kapalı pozisyonda; kısa farlar ve parklar yanıyor, iç aydınlatmalar yanmıyor.(ANORMAL)

Far anahtarı kısa far pozisyonunda; kısa farlar, parklar, iç aydınlatmalar yanıyor.(NORMAL)

Far anahtarı park pozisyonunda; parklar ve iç aydınlatmalar yanıyor.(NORMAL)

Far anahtarı otomatikte; kısa farlar ve parklar yanıyor, iç aydınlatmalar yanmıyor, hava kararınca veya tünele girince iç aydınlatmalar yanıyor(ANORMAL)

Nihat abi aracın ilk sahibimisin? Senden önce vagcom ile kurcalanmış olabilirmi?

Bana kısa far ve parklar gündüz farıyla kodlanmış gibi geldi.
Benim araçta normalde gündüz farı sadece önde yanardı(olması gerekende o) kodlama ile gündüz farına ek olarak ön sinyalleri(%50 parlak olarak) ve arka parkları kodladık. Şuan kontağı açınca gündüz farı, ön sinyal(normalde %50 daha kısık) ve arka parklar yanıyor. İç ışıklar yanmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

boş kağıda isim soy isim tarih okudum  imza attıktan sonra yollayacağın kargo adresini özel mesaj olarak attım.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

https://audisrs.com/how-to-guide-led-mod-bulb-warning-system-t17760.html

VAS denen alet neyse onunla kapatılabiliyor(muş) yada yukarıdaki tip bir modifikasyon gerekli anlaşılan.

On 13.06.2019 at 10:07, Uğur Kamil yazdı:

Nihat abi aracın ilk sahibimisin? Senden önce vagcom ile kurcalanmış olabilirmi?

Bana kısa far ve parklar gündüz farıyla kodlanmış gibi geldi.
Benim araçta normalde gündüz farı sadece önde yanardı(olması gerekende o) kodlama ile gündüz farına ek olarak ön sinyalleri(%50 parlak olarak) ve arka parkları kodladık. Şuan kontağı açınca gündüz farı, ön sinyal(normalde %50 daha kısık) ve arka parklar yanıyor. İç ışıklar yanmıyor.

Okuyup gördüklerime göre, iki tip kontrol var ve bu benim deneyimime uyuyor.

LED sisleri takınca kontağı açtığınızda kırpışıp sönüyorlar. Bu "cold check." yani ampul devresinden ufak bir akım geçiriyor PWM devresi. eğer filaman göremezse, ki akım olmadığı için orada bir kısa devre göremsi lazım, arıza işereti çıkıyor. CANBUS adaptörleri var, içinde kondansatör var, onlardan vardı elimde taktım, bu ilk arızayı vermedi. Ancak HOT check dediği yani ampuller yanarken, yani direnç gösterdiği için ışık verirken yapılan yük kontrolünü aşamıyoruz.

Bu noktada VCDS , VAS vs neyse onu iyi kullanan birisinin bunu çözmesi lazım yada eski usul linkteki gibi ameliyat lazım. ameliyat için yedek ünite lazım. Diğer türlü amele gibi direnç takacağız en paralelinden. Sis farı için dert değil de stop lambalarına birşey yapamayacağız o sorunlu biraz.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Kadir ABAK
Ahmet Aydın yazdı:

2016 Polo aracımda Vagcom ile plaka lambaları, ön parklar, gündüz farlarını Led olarak kodladım. Hiç bir arıza almıyorum. İzmir’içi yardımcı olabilirim. 

Merhabalar, size nasıl ulaşabilirim. Ben de kısa farları led e çevirdim ama arıza ışığını kapatamadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...