İçeriğe Yönlendir

Yılan Sokması veya Isırmasına İlk Yardım

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Oğuzhan Demir
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sarı ömer yada sarı kız diyorlar, bazen erkek bazen kız oluyor böcük :)  aslında zararsızmış, yani denk gelirse sen ona birşey yapmazsan oda birşey yapmıyor, ama saldırırsan doğal olarak oda kendini koruyor, fakat zararsız birşey yapamıyor zehirli falan değil, yinede şantiyede yatarken bir bakmışsın yastığında ve burun buruna gelmişsin, artık kim kimi şeyaparsa... kıtlarsa yani :D

düşünsenize uyanıyorsun ve burnunun ucunda ayaklarını dikmiş 4 dişli tepeden gözlü 8  cm. kadar ömürcek, ooh heyecana bak sen :D

bırakıcam bu işleri yahu, zaten sağlam adamın şantiyede işi ne :) bir emekli olsam dahada yok şantiye falan yetti gari sürekli tropy hayatı yaşamak...

Sarı kız bizim buralar da da mevcut. Bildiğim kadarı ile ısırık yarası kötü oluyor.

Üniversitede kaldığım evde hatrı sayılır miktarda akrep vardı. Dediğin şekilde çok göz göze geldik. Eve gelen misafirler kaçarken onlara sakız, kibrit kutusunda kurutulmuş akrep hediye ederdik :D

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Oğuzhan Demir yazdı:

Sarı kız bizim buralar da da mevcut. Bildiğim kadarı ile ısırık yarası kötü oluyor.

Üniversitede kaldığım evde hatrı sayılır miktarda akrep vardı. Dediğin şekilde çok göz göze geldik. Eve gelen misafirler kaçarken onlara sakız, kibrit kutusunda kurutulmuş akrep hediye ederdik :D

Hic hos degil biri size kurutulmus akrep hediye etse hosunuza gider mi 😂 

Bende kucukken kibrit kutusuna bol bol bortu bocek doldurur millete veriridim. Hep ustte yazdigim tepkiyi alirdim 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Çürüttüğü doğru biz adanada bunun yuvasına su döküp çıkarırdık böbü denilir bizim buralarda zehirli olduğunu başımıza gelince doktordan öğrendik

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Demek öyle, o zaman kıtlamasına izin vermeden preslemek lazım bunları, yada alıp uzağa atayım en güzeli.....

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bö diyolar böğü diyolar sarikiz diyen var.. Ne dersen de hepsini üstlenecek bi hayvan😱 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ben yılandan tırsarken bugün küçük oğlanın kasığında minik kene lavrası yakaladım. 3 gündür oradaymış bugün fark ettik.

Çıkarttık kan tahlili vs yapıldı şükür temiz çıktı.

Bu dönemde çok dikkat etmek lazım.

26a8c0e8b7edef2b20ed3edaa069fc68.jpg

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Cok cok gecmis olsun. Kene yilandan daha tehlikeli.

ne saçma bir böcek değilmi? bazen bizim köpeklere bulup çıkartıp atıyorum.

bu böceklerin gözü yok ama bir burun varki sormayın. bunlar çevredeki kurbanın nefesindeki karbondioksiti burunları ile görüp, öyle avlanmaya çıkıyorlarmış.

sivri sineğin dişiisi kan emici ama erkeği gariban, kan değil çiçek özü içip polan dağıtıyormuş. yani kan doğrudan yumurtalar için en gerekli besini sağlamış oluyor. acaba kenenin erkeği kan emiyormudur?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kene için geçmiş olsun. Aslında çok basit görünen ama bir o kadar da tehlikeli bir durum. Kayseri'nin iki farklı ilçesine bağlı iki köyde birer tane olaya şahit oldum. Birisi yeğenim, çıkarmadan fakülteye gidildi ve uzun bir süreç sonunda sağlığına kavuştu. Çok ağrılı bir illet, 20 gün kadar hastanede kaldıktan sonra kaç kere gece acile gittiler acı yüzünden. 

Diğeri eşimin köyünün muhtarı, keneyi kendi çıkarıyor ve hastaneye falan gitmiyor. Ateşim yükseldi diye hastaneye gidiyor ama onlar da anlamıyor. Sonunda vefat etti, cenazesini eve bile getiremediler, hastaneden çıkınca hemen defnettiler. Cenazeye defnedenlere özel kıyafet vermişler ve mezarı kireçlemişler. 

Piknik dönüşü falan sağınıza solunuza iyice bakın, atlamayın.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Gecmis olsun size. Evet kene gercekten cok tehlikeli. Bahsettiginiz gibi Yozgatta arkadasib cocuga kene yapisiyor,haliyle cocuk söküp atiyor keneyi... Ates felan tabi anlamiyorlar keneden oldugunu. En son sık ates tekrari cocuk söylüyor fakat çok gec kalıyorlar...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Alpay Sumer yazdı:

Sirf su kene icin bile Kumes hayvani beslemek lazim.

Pikniğe de götürürüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Metin Akbal yazdı:

Cok cok gecmis olsun. Kene yilandan daha tehlikeli.

Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun, gerçekten ucuz atlatılmış.

Serdar Akgül yazdı:

Gecmis olsun size.

Mahmut Yıldız yazdı:

Kene için geçmiş olsun.

Hepinize çok teşekkür ederim.

5.ci gündeyiz çok şükür sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben çocukken ayak parmaklarımın arasına yapışmış bir tane. Ben de et beni sandım oynuyordum bir anda bıraktı hayvan elimde kaldı. Baktım ayakları kıpır kıpır ediyor korktum attım elimden. Evin içinde kayboldu gitti. Şükür bir sorun yaşamadık.

3 sene önce eşimde kene gördük hemen doktora götürdük onlar çıkarttı tahlilleri yapıldı şükür o da sorun yaşamadı. 

Hakikaten dikkatli olmak lazım çok küçük bir böcek ölüme sebep olabiliyor. Yılanın gözünü seveyim diyorsun.

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Bu zehirli keneler nerden ortaya çıktı anlamadım. Beni de cocukken defalarca köyde küçük keneler ısırdı. Çoğunu çıkarırken kafası kopardı onuda ayrıca iğneyle çıkartırdık. 10 15 yıldır kenelerden ölenleri duyar olduk bizim bölgelerde. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Erdoğan şaşkınım.. çok geçmiş olsun..

Herşey tecrübe ile öğreniliyor abi. :)

Şimdi istemediğimiz kadar dikkatliyiz artık.

Ertan Alptekin yazdı:

Geçmiş olsun. Çok şükür ki sıkıntı olmamış...

Çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu zehirli keneler nerden ortaya çıktı anlamadım. Beni de cocukken defalarca köyde küçük keneler ısırdı. Çoğunu çıkarırken kafası kopardı onuda ayrıca iğneyle çıkartırdık. 10 15 yıldır kenelerden ölenleri duyar olduk bizim bölgelerde. 

Biz çocukken her şey çok güzeldi.
Çocuklarımız da bir gün bunu derse diye çok korkuyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...