İçeriğe Yönlendir

VW RNS310 ve 2009 Tiguan 5n Hoparlörleri

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Servet Aydın
Bir saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Hakkında ve doğru yapılan bir işlem. Rodaj önemli, kablosundan hoplara kadar herşey ilk anda tam olması gereken sesi veremez veyahut iletemez. 

Kablo rodajını nasıl yapıyordun abi? Benim inaküstik ex. serisi gümüş kabloları rodajlamam lazım. 

1 ay içinde herşey takılıp rodajı bitirmeliyim. Ağustos civarı ölüm ayarı yapılacak çünkü.

Kabloda alıştırma yok. Hoparlör kaç amper çekecek hesaplanır ve 1.41 katı dayanımı olan kablo bağlanır. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
2 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Allah rahmet eylesin

Sana da :D :D

1 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

para harcamak istemiyorum olay o. üzerindeki hoparlörler iğrenç kalitede. sökünce fark ettim.

Alacağın 500 600 liraya mavidişli bir ünite. Spotify üzerinden yallah de gitsin. 

58 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kabloda alıştırma yok. Hoparlör kaç amper çekecek hesaplanır ve 1.41 katı dayanımı olan kablo bağlanır. 

I ıh kabloda da rodaj var abi. Özellikle üst frekanslar için yapılıyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kabloda yok. Üst frekans için kablo uzunluğu ve arasındaki boşluk hesaplanır, kaç pf veya nf yaptığı bulunur, sonunda ise üst frekans için üst geçiren gerekir ise filtre ilavesi yapılır r/c üniteleri ile 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Hoparlörler 16 cm 16.5 değil 0.5 lik alan hoparlörün plastik çerçevesi kaliteli 4 ohm hoparlör takılabilir ama ana ünitenin de değişmesi tavsiye ederim, aracın 2009 model olduğunu ve kapı sisteminin yıprandığını düşünerek, kapı yüzlerini sökmüşken içine parlak şu yalıtım malzemesi ile kaplayın, baslarda kapılardan cızırtı seslerini engellemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
58 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kabloda yok. Üst frekans için kablo uzunluğu ve arasındaki boşluk hesaplanır, kaç pf veya nf yaptığı bulunur, sonunda ise üst frekans için üst geçiren gerekir ise filtre ilavesi yapılır r/c üniteleri ile 

abi yanma olayı var, rodaj dediğim o. Zaten 1.5 mm twwtler için 2.5 midler ve midbass için, 4mm de sub için alındı. 

mid ve twwtlerinki gümüş alaşım, diğerleri bakır alaşım. 

En basit yol, boş bir teybe bağlayıp teybi belli ses frekansında çalıştırmak öylesine bırakmak. Daha kolayı varsa onu yapayım dediydim. Boşta teybim yok :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tesisatı çeken adam kablo yakıyorsa o anda köprüden atlasın. Milimetre hesabı neye göre yapılıyor bilen yok ellaam 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
18 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Tesisatı çeken adam kablo yakıyorsa o anda köprüden atlasın. Milimetre hesabı neye göre yapılıyor bilen yok ellaam 

Sen anladın demek istediğimi, yakmak demek olayını yani :D 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
1 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Hoparlörler 16 cm 16.5 değil 0.5 lik alan hoparlörün plastik çerçevesi kaliteli 4 ohm hoparlör takılabilir ama ana ünitenin de değişmesi tavsiye ederim, aracın 2009 model olduğunu ve kapı sisteminin yıprandığını düşünerek, kapı yüzlerini sökmüşken içine parlak şu yalıtım malzemesi ile kaplayın, baslarda kapılardan cızırtı seslerini engellemiş olursunuz.

kapı içlerinde metal bir muhafaza var. jetta da bu yoktu söktüğümde.  üzerinde perde hava yastıkları için yanal ivme sensörü filan takılı. o kısmı sökmek çok zahmetli olacağı için bunu yapmam herhalde. ancak hoparlör deliğinden içeri birşeyle tıkacağım söktüğümde. hoparlörüm olmadığı için geri topladım kapıyı.

aslında o muhafazanın kapı içinde kalan tarafına 10 katmandan oluşan kompozit kabon fiber ve bir katman kevlar takviyesi  yapılsa zırh gibi olur.

2 saat önce, Hakan Tarım yazdı:

Sana da :D :D

Alacağın 500 600 liraya mavidişli bir ünite. Spotify üzerinden yallah de gitsin. 

I ıh kabloda da rodaj var abi. Özellikle üst frekanslar için yapılıyor. 

hocam 500 tl ye MFD ye mesaj aktarabilecek, ve orijinal şekilde kumandaları da kabul edebilecek ünite nereden bulacağım ki? 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

ben kullanıyorum işte :D wince'li, dijital klimayı gösteriyor, ops gösteriyor herşey tam uyumlu :P

İkinci el olarak 500 e aldım geçtim. Mis gibi kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Evet model alalım varsa görüntü resim alalım :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kenwood 30watt rms hoaprlör sipariş ettim. önde olmazsa en kötü arka kapıya takar devam ederim.

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
16 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

tam modeli alabilirmiyim? letgo ya bakayım.

navitech 9901 wince li eski model olanı benimkisi :) Yenilerde görsel aynı lakin donanım olarak daha iyileştirilmişler. 

Ama gerek oluyor mu? Hayır, takılmak için bu bile yeter de artar bile. 

3 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Evet model alalım varsa görüntü resim alalım :) 

üstte videosu var mübarek, baksana :D

Mavidişi güzel çalışıyor, müzik aktarımı gayet yeterli. Ama benim için değil o başka mesele. 

Navigasyonu anteni falan iyi, 2 hafta önce istanbula giderken, @Servet Aydın abinin adresini ben yanlış girmişim ondan bi hata oldu :P yoksa şıkır şıkır gittim geldim. 

Geri dönüş kamera desteği var, kafalık desteği var var oğlu var :D

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

Video karanlık çekilmiş beğenmedim de ondan :) 

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
30 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Vidoa karanlık çekilmiş beğenmedim de ondan :) 

navimex-vw-nav-9901-8-inch-ekran-android

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

hoparlörler olmadı. sonra ucuzundan goldmaster aldım onlarda olmadı. amfinin çıkış gücü volüm artınca bass frekanslarını süremedi. tizler ise süper olmuştu oysaki. neyse önceki kapı tweeterlerini daha az midrange birşey ile değiştirmekle yetineceğim anlaşılan...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Çoğu cihaz kazanç arttıkça distorsiyon olmasın diye bası kısar. 

öyle birşey olmuyor bunda... ses bozuluyor. 20 watt filan değil arka çıkışlar kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Dosya uzantısı bozulmuş düzeltim de ekleyim bari

9YV56Q.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...