İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Klima ve Kalorifer Sorunları

Serkan üççetin

Recommended Posts

Serkan üççetin

bikaç saat once yolda aracım kaloriferden soğuk hava üflemeye başladı teybi kapatınca motordan tıslama (buhar kaçağı gibi) bir ses geldiğini duydum tamam dedim patlattık bi hortumu sağa çekip baktim su fazla eksilmemiş bu arada araç sıkışık trafikte bile hararet yapmadı ibre hep ortada kaldı biraz su takviyesi yaptım tam su deposunun altında koyduğum suyun aşşağı aktığını gordüm eve döndüm ama yolda yine ne bi hararet nede bi cekiş problemi oldu inşallah fazla bi masraf açmaz .... kafama takilan neden hararet ibresi yükselmedi yoksa sadece kalolifer ile ilgili biyerdemi kacak oldu bu arada arkadaşlar forumu okudum ama ya yok yada gozumden kactı ist avrupa yakasında avcılar civarında bildiğiniz tavsiye edeceğiniz bi ford özel servisi varmı şimdiden teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan üççetin

cağlar bey gecen gun arızali parcayı tamir ettirdim ama alimnyum parca iyi kaynak tutmadı busefer biraz daha fazla su eksildi ve arabanın hararet ibresi yukseldi inip hallettim parcada değişti 140 lira imiş bundan sonra olmaz inşallah....

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Haluk Yıldız
(düzenlendi)

Hayırlı günler dostlar. Aracım 2007 MK3 Benzinli Manuel Ghia X...bayrama sıcak mekanlara gideceğimden bugün klima gazını kontrol ettireyim dedim. Zira ılık üflüyordu. Tahmin ettiğim gibi eksik çıktı (toplam 150gr kalmış sistemde)...fakat koktuğum gibi kaçak çıkmadı (kapalı devre bir sistemde bu nasıl oluyor bir türlü anlamıyorum o ayrı konu)...neyze gazı bastı usta...yaani makina...motor devri yükselince güzel ama rölantide ılık üflüyor...Dedim bu nedir hocam dedi kompresör değişecek. Gittim bir kaportacı abime aldığımdan beri aracı baktıracaktım görüşü önemlidir benim için. Baktı araba güzel dedi. Dedim ya klima soğutmuyor rölantide...verdi bir adres (Volkar) gittim volvo Mehmet lakaplı ustama...dedi bunun kompresörü arıza yapmaz salyangoz bu...sağolsun aradı taradı başkent oto sanayide Nur Ford Mehmet ustayı buldu...dedi bu çözemezse değişim derse pompa için bana gel bulalım uygun fiyattan...gittim  usta dedi pompadır...ama filtresi var onu temizleyelim balata spreyi ile...bir de sisteme biraz kalın yağ basarsak randıman verebilir...vermezse kompresör değişecek. Ama bana sorarsan iki defa işçilik verme gel sen pompayı değiştir dedi...

Buradan da görüş alayım istedim....

tarihinde Haluk Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Aracinizda onerilen klima gazi ne kadar?

basilan gaz eksik veya fazla olabilir.

İlk bunu kontrol etmeyle baslayin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Aracinizda onerilen klima gazi ne kadar?

basilan gaz eksik veya fazla olabilir.

İlk bunu kontrol etmeyle baslayin.

830 gramdı sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Expansion valf diye bir valf var onu kontrol etsinler.

Ayrıca klima kalibrasyonu yapın. Youtube de ve sitemizde videoları var. 

Yorum bağlantısı
Haluk Yıldız

Cevaplar için sağolun dostlar...Klima gaz miktarı kaputu açınca gözüken etikette yazıyordu...700 +-14 demiş makina 730 bastı...expansion valf işini sorayım ...klima kalibrasyonunu deneyeceğim...birkaç düğmeye aynı anda basılıyordu hatırladım....

Çok teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Yıldız

bilginize...klima kalibrasyonu denen şey self test dedikleri gibi birşey sanırım...ne işe yarar bilmem ama bende bir değişiklik olmadı...nette biraz araştırdım...tesisatın içerisinde ki kalem gibi bir filtre var o değişmeli sanırım...genleşme valfi arızalı ise o da değişiyor...zaten pompa değişirken bunları mutlaka değiştirmek gerekiyor demişler...ama performans sıkıntısı var ise de önce bunlara bakın demişler videolarda...

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Bir saat önce, Haluk Yıldız yazdı:

bilginize...klima kalibrasyonu denen şey self test dedikleri gibi birşey sanırım...ne işe yarar bilmem ama bende bir değişiklik olmadı...nette biraz araştırdım...tesisatın içerisinde ki kalem gibi bir filtre var o değişmeli sanırım...genleşme valfi arızalı ise o da değişiyor...zaten pompa değişirken bunları mutlaka değiştirmek gerekiyor demişler...ama performans sıkıntısı var ise de önce bunlara bakın demişler videolarda...

Genleşme valfi ve kalem gibi filtre dediğiniz şeyler expansion valf dediğim şey. Hepsi aynı. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Araçlar için çok az gaz kullanıldığı için miktar önemli. Şayet yanlış miktarda gaz verilirse randıman alınmaz. Kendi aracıma bir kaç kez gaz vermişliğim var fakat ben miktara göre değil aracımda kullanılan gazın cinsine göre emiş noktasındaki basınca bakarak verdim. Ford focus 2011 1.6tdci aracımda R134a gazı kullanılmakta. Bu gaz karakter olarak araç 2000d/dk. iken emiş basıncı 2bar olması gerek. Bu şekilde kendiniz yapabilirsiniz. İyi günler.

Yorum bağlantısı
Ulaş Arıkan

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Çözebilirseniz buradan paylaşmanızı dilerim. Bende aynı yöntemden giderim çünkü sorduğum ustalar kompresör değişecek dediler.

Yorum bağlantısı
Erzan Aşkın

Kaçak yoksa klima gazı eksilmez. Küçül kaçaklar anca renkli gaz basarak 2-3 günde tespit edilir. Bu uygulamayı yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Kaya
Cevaplar için sağolun dostlar...Klima gaz miktarı kaputu açınca gözüken etikette yazıyordu...700 +-14 demiş makina 730 bastı...expansion valf işini sorayım ...klima kalibrasyonunu deneyeceğim...birkaç düğmeye aynı anda basılıyordu hatırladım....

Çok teşekkürler...
Ustanız eksik basmış. Ben 830 demiştim ama 820ymiş6a93f67fcbc96437890e4f2809f800cc.jpg
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Beytullah Türkday

Merhaba Arkadaşlar; klimanın sol tarafı sağ tarafa göre daha sıcak üflüyor. Aynı zamanda en düşük sıcaklığa getirmeme rağmen yinede yeterince soğuk değil. Klima gazı kontrol edildi ve sıkıntı yok kaput altında bulunan klima borusu buz gibi. Torpito tarafında bulunan 3 adet klape motorunu söktüm çalışıyor. Klima kalibrasyonunu olayını yaptım düzelme yok. Sizce ne yapmam gerekiyor. Ön konsolun sökülmesini istemiyorum çünkü sök tak ses yapar diye düşünüyorum ki bu da bana kafayı yedirtir [emoji3] Malum havalar ısındı ve kısa sürede çözmem gerekiyor. İnternetten yılan kamera sipariş ettim ve hava kanalına bakacağım birşey bulabilir miyim diye. Yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Ben Bilecikteyim bu işle hakkını vererek ilgilenecek Eskişehir, Bursa veya Sakaryada usta tavsiyeniz var mı?

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Expansion Valf diye bir valf var onu temizletin.

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday
Expansion Valf diye bir valf var onu temizletin.
Bu valf nerede acaba bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
12 dakika önce, Beytullah Türkday yazdı:

Bu valf nerede acaba bilginiz var mı?

Var, @Mustafa Liman abim daha iyi biliyor. O değiştirdi. Biraz meşaketli bir iş ama klimaya etkisi çok büyük. 

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Var, [mention=79683]Mustafa Liman[/mention] abim daha iyi biliyor. O değiştirdi. Biraz meşaketli bir iş ama klimaya etkisi çok büyük. 
İnşallah ön göğüs altında değildir.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)
35 dakika önce, Beytullah Türkday yazdı:

İnşallah ön göğüs altında değildir.

Değil ama biraz zor. Bunu gösterirseniz klimacı halleder belki.  Ancak buradaki anlatım benzinli içinmiş. Bizde bu boruyu sökmek o kadar basit değil zaten püf noktası da borunun sökülmesi. Şerit metreyle falan çıkarılıyormuş. 

https://www.techtips.ie/Hella-Ireland/ford-mondeo----air-conditioning-failure.pdf

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday

Değil ama biraz zor. Bunu gösterirseniz klimacı halleder belki.  Ancak buradaki anlatım benzinli içinmiş. Bizde bu boruyu sökmek o kadar basit değil zaten püf noktası da borunun sökülmesi. Şerit metreyle falan çıkarılıyormuş. 

https://www.techtips.ie/Hella-Ireland/ford-mondeo----air-conditioning-failure.pdf

Teşekkürler... Sökülmesi zor olsada kaputun altında olduğuna sevindim. Araştıracağım...

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mustafa abinin fotolarından yüklüyorum adımları; Valfi bulmak zor biraz o yüzden temizleyip geri takabilirsiniz.

gP4WQZ.png

9Y9djo.png

62141846_10157506935417884_2494143682664464384_n.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=40cc90e64b1d61862e935ac049649fdf&oe=5D8D9C50

61969080_10157506935582884_7004432240562143232_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=259f00d6df46ff6d5a17ac24a11c82b9&oe=5D9B2B81

Yorum bağlantısı
Beytullah Türkday
On 10.06.2019 at 12:47, Harun Kocaçalışkan yazdı:
Mustafa abinin fotolarından yüklüyorum adımları; Valfi bulmak zor biraz o yüzden temizleyip geri takabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. Yeri zor ama ulaşılamayacak gibi değil. Ben sökebilirim gibi görünüyor. Burayı açtığımızda klima gazı boşalıyor mu? Bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önce gazı çektirin.

ana probleminiz gaz akışında ise bu böölümde tıkanma olabilir, ana sorun kalorifer radyatörününden hava kaçağı ise bu temizlik işe yaramaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...