İçeriğe Yönlendir

Başkasına (Eşe) Araba Kullanmayı Öğretmek.

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Merhaba arkadaşlar. 

Eşimin ehliyeti var. Ancak şoförlüğü yok.

Yokluk derecesi nasıl dersem yoldayken gelen bazı sorular şöyle;

"Bu öndekinin lambaları niye yanıp sönüyor" (Öndeki fren yapmaktadır)

"Sağdaki gaz mıydı?"

"Niye hızlandın ???!!!" (Yokuş çıkılmaktadır, araba vites düşürüp devir yükseltmiştir)

Gel gelelim kendisi araba sürmeyi öğrenmek istediğini beyan etti. Beni çalıştır diyor. Ben de kendine araba al çalıştırayım dedim [emoji3][emoji3][emoji3]

Şaka bi yana ben iyice her şeyi öğretmeden trafiğe salma taraftarı değilim. Sorun şu ki ben sürüş eğitmeni de değilim. Yani birisine araba sürme öğretilirken nerden başlanmalıdır bir fikrim yok. 

2 sene önce 1 aylık bir çalışmamız olmuştu. Yolda da verdim biraz kullandı. Çeşme otobanında ve köy yollarında vs.

Sadece bölünmemiş yoldaki sola dönülen ve ilerisi görülmeyen bir virajda kendi şeridinde durması gerekirken yolu ortalayarak viraja içten girmesi sebebiyle aşırı moral bozucu bağırmalarım sebebiyle vazgeçmişti (karşıdan kamyon geliyordu). Şimdi tekrar öğrenmeye niyet etmiş. Herkes sürüyor ben neden sürmeyeyim diyor.

Özetle nereden başlamak lazım. Ben daha önce hep kısa manevralar çalıştırmıştım. Direksiyon hakimiyeti ve fren gaz tepkilerine alışsın diye. Yani dön, parket, geri gel, çevir, ileri al, tekrar dön vs vs. 

Profesyonel yardım mı alayım ne yapayım.

• Beğen 3
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Hadi kolay gelsin [emoji3]
Bi 11 yillik matematik ogretmeni olarak soyliyeyim ,aileden birine ogretmenlik cok zor is [emoji850]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Sağlam sinirlere sahipseniz başlayın yoksa iyice güvenini kırarsınız.

Önce bol bol dur kalk yapsın sonra manevra yapmayı son olarak da park etmeyi anlatabilirsiniz.

Bu işlemleri trafiğin az olduğu yerlerde ve çocukların yola fırlama ihtimali olmayan yerde yapın.

Ben boş bir arsada 1 hafta çalıştırdım 2 gün e-5 de sürdü sonraki hafta hergün 80km işe gidip geldi. İşe ilk gittiği gününde dolmuşa arkadan vurmuştu ama :) önünde aninden durunca arkadan yapıştırmış :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

''Kocadan hoca olmaz''.Bu işleri yapan kurslar var özel olarak ders aldırın.

• Beğen 12
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kocadan hoca olmaz önce onu belirteyim :)

Ben sürekli dur kalk ani fren kavşakta kalkış rampada kalkış vs çalıştırmıştım ehliyeti aldık şükür ama ehliyet cüzdanın tozlu sayfalarında kaldı yine ben kullanıyorum :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir
(düzenlendi)

Kolaylıklar diliyorum. Eski bir Çin atasözü var: Kocadan hoca olmaz diye 🤣

Millet hızlı davranmış😀

tarihinde Fazlı Özdemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Öncelikle sizin rahat olmanız gerekli... Siz ne kadar gergin olursanız direksiyondaki kişi sizin 2 katınız kadar gergin oluyor bunu unutmayın... Bu zamana kadar Dayıma, enişteme, eşime yeğenime araç kullanma konusunda yardımcı oldum... Para mal mülk hepsi yerine gelir, kazanılır ama bir can geri gelmez o yüzden güvenlik tedbirlerinizi alarak hareket edin... Yan koltukta otururken tek müdahale imkanınız sesiniz. Ses tonunuz sakin ve rahatlatıcı olmalı... Kesin kararlı olması gereken sizsiniz, ikileme düştüğünüz takdirde panik sürücüde başlıyor... :) Araç çizilse yamulsa tekrar yaptırılır... Bunu kabullenerek sağ koltuğa oturun... :) Kolay gelsin... :)   

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

özel ders alsın. hatta parasınıda kendisi versin. çünkü arabayı çarptığında, ki illaki çarpacak, bu tip şeyler eşler arasındaki ilişkiyi zedeliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Zorlu süreç sizi bekliyor, Allah kolaylık versin 😀 

Şaka bir tarafa ilk olarak boş bir alanda dur kalk, sağa yanaşma, yola çıkma, manuel vites ise kavrama eğitimi verilmeli. Daha sonra nispeten az yoğunluğu olan trafikte kontrollü olarak talim yapılabilir. Bulunduğunuz bölgenin trafik eğitim alanlarını boş anlarında kullanabilirsiniz. Genellikle akşam 6’dan sonra sürücü kursları kullanmazlar. L park, geri manevra, dubalar arasına park etme için belirlenmiş güzergah kesin mevcuttur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Ben biraz sürdürdüm ciddi sabır ve emek istiyor aslında bir yandan sürse uzun yolda arkaya geçip horlayarak uyusam dediğimde oluyor ama İnegöl içinde tek yönlü yolda karşınızdan bisiklet bile gelebiliyor aniden fırlayan çocuk vs bu yüzden hiç bulaşsın istemiyorum. Trafik sabır işi eşim çabuk sinirlenen parlayan bir yapıda hiç gerek yok maceraya diyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

En iyisi ben önce bir sürücü kurslarını araştırayım. Özel ders ile 10-14 saat arasında trafiğe çıkılabiliyor diyorlar.

Ya da direksiyon alıp evde biraz euro truck simulator falan oynatayım. Direksiyonu kavrasın biraz. :biggrin:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

2 yol var;

1- Tork konvertörlü otomatik B sınıfı otomobil alınır, direksiyon, trafik kültürü ve park manevraları öğretilir. 

2- Mevcuttaki aracınızla sürecek şekilde özel ders verecek hoca tutulur. Eğer 1 ay sonunda öğrenememiş olursa 1. seçenek uygulanır.

Ben 1. yoldan gittim. 

Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
(düzenlendi)

Öncelikle hiç tavsiye etmem sizin öğretmenizi. Yukarıdaki yorumlarda da belirtildiği gibi aranız açılır.

Aynayı kırar, garaja düzgün girseydin, bu benim ilk vukuatım der; suç sizin olur.

En iyisi özel kurslara gönderin. 

Benim hanım yaklaşık iki yıldır kullanıyor, daha geri giderken direksiyon ne tarafa çevrilecek öğretemedim. Sadece istikamet ileri.

Kolay gele...

tarihinde Ersev Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ben eşime öğrettim, sıkıntı da yaşamadık çok şükür.

Güvenli yerlerde kullanarak öğretebilirsiniz, tavsiyem kursa gitmesidir.

Ama ehliyet alacağı zaman yine de kursa gönderip pekiştirmesini sağladık, halende kullanır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Eşe araba kullanmayı öğretmek: Öğretmedim, fikrinden bile korkuyorum. Tüylerim diken diken oluyor. Bomboş bir alan lazım önce. Bir canlıya zarar veririz diye o kadar korkuyorum ki. Yıllardır öğret(e)medim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben eşime öğrettim. Aramız da açılmadı. Ama öğrenene kadar çok büyük sabır gerekiyor. Bir de önceden simüle etmek en doğrusu. Mesela direksiyona geçti. Diyelim ki araba çalışıyor, nasıl kaldırıyorsun diyorum, ayaklarına bakıyorum. Bakıyorum çok hızlı kalktı sol ayağı, önce onu düzelttiriyorum. Ya da evde otururken tekeri dönebilen oyuncaklarla park çalışıyoruz. Önce kafada oturuyor her şey. Ondan sonra pratiği daha kolay oluyor..

Bir de yeni başlamış bir şoförün aynı sizin gibi sürmesini beklemeyin. Sürekli pohpohlayın ve hatalarını sadece o sorunca söyleyin. Diğer zamanlarda söyleseniz de anlamıyorlar zaten.

Allaha şükür aktif kullanmasa da artık gördüğüm en iyi kadın şoförlerden biri oldu. Maşallah 🧿 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Bir saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Ben eşime öğrettim. Aramız da açılmadı. Ama öğrenene kadar çok büyük sabır gerekiyor. Bir de önceden simüle etmek en doğrusu. Mesela direksiyona geçti. Diyelim ki araba çalışıyor, nasıl kaldırıyorsun diyorum, ayaklarına bakıyorum. Bakıyorum çok hızlı kalktı sol ayağı, önce onu düzelttiriyorum. Ya da evde otururken tekeri dönebilen oyuncaklarla park çalışıyoruz. Önce kafada oturuyor her şey. Ondan sonra pratiği daha kolay oluyor..

Bir de yeni başlamış bir şoförün aynı sizin gibi sürmesini beklemeyin. Sürekli pohpohlayın ve hatalarını sadece o sorunca söyleyin. Diğer zamanlarda söyleseniz de anlamıyorlar zaten.

Allaha şükür aktif kullanmasa da artık gördüğüm en iyi kadın şoförlerden biri oldu. Maşallah 🧿 

hatalarını asla ve asla söylememeniz gerekir.  söylemenizi istediklerinde de aslında sizi sınıyorlardır. evliliğin birinci kuralı budur :) ama size her zaman söylenebilir.

59 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben 2 saat hoca tuttum. Ama geldiğinde aynı idi.

hoca mı? :D :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Öncelikle sinirli ve asabi bir yapınız varsa bu iş olmaz, yoksa çok rahat olur.16 yıldır evliyim. Evlendiğimde hanımın ehliyeti vardı araç kullanma tecrübesi ehliyet alım süreci ile sınırlıydı. Mevcut aracım manuel vites olduğu için bütün pratikler, şehir içi ve şehir dışı denemeleri manuel vitesli araç üzerinde oldu.

İlk önce trafik yoğunluğu az olan veya mümkünse hiç olmayan bir yer seçmelisiniz. Okullar tatil olacağı için üniversite kampüsü veya meslek lisesi komplekslerinin iç yollarını kullanabilirsiniz bulamazsanız bir futbol sahası gibi bir yerde olabilir. Ben önce Düzce kalıcı konutlar bölgesinin trafik yoğunluğu az olan kesimlerini seçtim. çarpma durumu dışında araç kullanmasına kesinlikle müdahale etmeyin. Araç kaldırma vites değişme ve araç neden stop eder bunları öğretmelisiniz. Sonrasında düz yolda şeridi ortalama, virajlarda şerit kullanımı ve döner kavşaklarda bulunması gereken yeri defalarca kulandırarak öğretmelisiniz. Bu işlemlerde belli bir seviyeyi yakaladıktan sonra aynı işlemleri trafiği az olandan çok olana doğru çevreyi tanıyp bildiğiniz yerlerde yapmalısınız.

Şehir içinde belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra yarım debriyaj olayını anlatmalısınız. Yokuşta araç kaldırırken çok faydalı olur (gerçi hill holder var çoğu arabada ben öğretirken yoktu). iyice yol tecrübesi kazandıktan sonra Şehir dışı yollarda aynı denemeleri yapabilirsiniz. İyice öğrendiğine inandığınızda geri geri araç park etmeyi plastik kukalar yardımıyla anlatırsınız.

Aynı metotlarla oğluma da araç kullanmayı öğretmeyi düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Birinci kural, karşıdaki kişinin eşiniz olduğunu ve her kadın gibi kendine güvenmesi için sizin telkinde bulunmanız gerektiğini unutmayın. "Sen yaparsın" sözü

bile çok önemli. 

İkinci kural, sizin ona bu işi öğreteceğinize inanması lazım. Buna inanmazsa hiç başlamayın. Eşime çok güzel öğrettim, çünkü beni dinledi. Kardeşim hep kurstaki hocasını övüyordu. Ona bir türlü öğretemedim. Dinlemedi beni hiç. En son kavşağa girerken 

yavaş (ilk ses tonu normal, her seferinde giderek artan ses tonu ile söyledim.)

yavaaş

yavaaaş

yavaaaaş

.

.

.yavaaaaaaaaaaş 

diye bağırmam neticesinde bir daha sürmedim. Çünkü beni dinlemiyordu.

Adım adım gidin. Mesela ben önce bir saat sadece vites değiştirme çalıştırdım. Tek el direksiyonda, tek el viteste ve gözler başka yöne bakıyorken yaptı bunu.

Yola çıktığında ya da hareket ettiğinde baktım vites arıyor, tekrar yaptık bunu. 

Sonra kavrama çalışması ve aracı hareket ettirme çalışması yaptık. Aracı kaldırırken gaza korkmadan basmasın söyledim. Gaza basmazsan stop eder ama çok basarsan en fazla zibidi derler dedim. İlk kalkışta tozu dumana kattı. Sonra dengeyi kurmayı öğrendi. 

Boş yol olsa bile şeritte gitmeyi sevmeyecekler, kesinlikle taviz vermeyin. Nasıl başlarsa öyle gidiyor. Aynı şey ayağı debriyajda bekletme için de geçerli. 

Yolda giderken karışmayın. Siz karıştıkça panik yaparlar. Mümkünse kenara çekip uygun bir dille anlatın. 

Ve şunu unutmayın, kadınlar ile erkekler çok farklı. Ben böyle daha iyi öğrendim demeyin. Onların anlayacağı bir dil bulmalısınız. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

eşe, akrabaya araba kullanmayı öğretmek sağlam sinir gerektiren bir durum. öğrenmek istemesi ve sizi gerçekten bir eğitmen gibi görmesi gerekir. sizi eşi, kocası gibi görürse ve tepkileri o şekilde olursa olmaz. sizinde onun bir öğrenci olduğunu unutmamanız gerekir. ikinizde bunları başarabilecekseniz siz eğitim verin yok siz mutlaka özel ders alın. sonrasında sizin yanızda trafiğe yavaş yavaş çıksın kendine güveni geldikçe daha rahat araç kullanacaktır. 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...