İçeriğe Yönlendir

Başkasına (Eşe) Araba Kullanmayı Öğretmek.

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar eklemeyi unutmuşum araba otomatik. Ve maalesef benim mondiş. :f1:

Otomatik arabadan daha çok korkuyorum o yüzden. Hele ki gaz fren karışma durumu olursa. En çok tırstığım şey bu. O yüzden sürekli kısa manevralar çalıştırmak istiyorum. Düz yolda gaz fren karışmıyor. Ama park ederken, geri gelirken vs. karışması daha yüksek ihtimal. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

V6 mondeo ile başladı hanım şimdi cupra ile götürüyor çocukları okula.... ben yanına binmiyorum :) işin sırrı orada....

• Beğen 5
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben eşime öğretmiştim. İlk birkaç gün ön koltukta talimatlar vermiştim. Başlangıç için trafiğe kapalı alanda durma kalkma , sonra park etme çalıştırın. Kendine güveni gelince tenha yollarda sürdürün. Balktınız iyi gidiyor, arka koltuğa geçin iki nokta arası kendi gitsin. Vardıktan sonra hatalarını söyleyin. Sonraki gün yine arkada oturun ama çok sessiz olun. Hatasız giderse kendi kullanmaya başlasın. Ama kasko yaptırmayı unutmayın. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Eskiler der ki babayla kocadan hoca olmaz. Özel direksiyon dersi aldırma imkanı varsa daha verimli olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sıkıntı olmaz öğretin. Kurslarda çok “cabbar olma havası” veriliyor ve tehlikeli.

İyi araç kullanmak nisbeten korkak ve sağlamcı olmaktır malesef bu küçümseniyor.

Ben hiçbir zaman tek seferde parketmem ama tek seferde parketmek sınav için şartmış.

Lastiği sürtmem yere

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin
özel ders alsın. hatta parasınıda kendisi versin. çünkü arabayı çarptığında, ki illaki çarpacak, bu tip şeyler eşler arasındaki ilişkiyi zedeliyor.
o kadar de değildir ya. arabayı çarptın diye eşine küsen bir erkek var mıdır? ya da ne bileyim ağıza alınmayacak hakaret eden falan
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hep deriz ese dosta araba ogretilmez diye.Ama ben tam tersini dusunuyorum.

Biraz sabir gerekecek ama Musait bir alan bulup yaptigi her yanlista ona duzgun dille ve olmasi gerekeni gostererek ogret.Baskasindan ogrenecegine senden ogrensin.Yanlis ogrenince degistirmesi zor oluyor, hayatin tum doneminde mudahil olursun sonra. Hersey bastan baslamali. Ve ayni sen gibi kullanmali. Hem icin rahat eder hem istedigin gibi sekillendirmis olursun.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
30 dakika önce, Talat Tekin yazdı:
3 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:
özel ders alsın. hatta parasınıda kendisi versin. çünkü arabayı çarptığında, ki illaki çarpacak, bu tip şeyler eşler arasındaki ilişkiyi zedeliyor.

o kadar de değildir ya. arabayı çarptın diye eşine küsen bir erkek var mıdır? ya da ne bileyim ağıza alınmayacak hakaret eden falan

hakaret ile ilgisi yokki dediğim şeyin. üzülen ve küsen kişi erkek değil aksine arabayı çarpan hanımınız olacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bir şeyi bilmek ayrı öğretebilmek ayrı bir şey. Ne kadar sabırlı olursanız olun kocadan hoca olur mu olmaz mı konusundan çok öğretim yöntemini bilmek önemli bence. İşi sahibine vermek lazım. Düzgün bir hoca tutulup çift pedallı kurs arabasıyla eğitim aldırmakta yarar var diye düşünüyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hanıma sabırla öğrettim, dur kalk, dur kalk, rampada dur kalk, geri gel dur kalk, yavaş git dur kalk.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Benzer durumdaki arkadaşıma öğrettim. Çok sabır gerekli. Bir kaç kaza tehlikesi atlatsak ta şuan eskisine göre çok dikkatli ve vites geçişleri iyi.
Benim arkadaşım trafik kurallarını az çok biliyordu bir kere İzmir - Aydın bir kaç kere de İzmir -Urla yolculuğu yaptık ve bu sırada her gördüğüm tabelayı önce bu ne anlama geliyor diye sordum. Bilmedikleri olduğunda ben cevapladım. Daha sonraki günlerde anlamını söylediğim tabelaları tekrar sordum. Doğru cevabı alınca bıraktım.
Yoldaki çizgi ,set vs hiçbir şeyin anlamını bilmiyordu. Işıklara gelirken gaza basmaya devam ediyordu ben de bağırarak bu yerdeki sıklaşan çizgiler birşey anlatmaya çalışıyor niye hızlanıyosun diye bağırıyordum [emoji3]

En zorlandığımız kısım debriyaj oldu. Şoför kapısını sonuna kadar açıp ayaklarımı izlettirdiğim çok oldu [emoji3] bağırmamak önemli eli ayağına dolaşınca o gün öğrendiği tüm şeyleri yapamıyordu.
En son Gaziemir trafiğine soktum ve birazda moral verdim kornalarda heyecan dolu yapma trafik zaten ilerlemiyor bi durum olursa yer değiştireceğiz diyerek. Her dur kalkta arkadan biri çarpar gibi sarsıla sarsıla yolu tamamladık. Bir ara kalkamadı. Ben dedim debriyaji yedik meğer boşta bırakmış bana birinci viteste diyor[emoji23]
Bence siz ilk önce trafik kurallarını evdeyken öğretin bir ehliyet kursu kitabi veya internetten edinebilirsiniz. En sonda da bir kaç test hazırlarsınız. En azından büyük hata yapmasına engel olmak çok önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
23 dakika önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Bir şeyi bilmek ayrı öğretebilmek ayrı bir şey. Ne kadar sabırlı olursanız olun kocadan hoca olur mu olmaz mı konusundan çok öğretim yöntemini bilmek önemli bence. İşi sahibine vermek lazım. Düzgün bir hoca tutulup çift pedallı kurs arabasıyla eğitim aldırmakta yarar var diye düşünüyorum.

Koca ne kadar öğretebiliyordan ziyade ne biliyor bence o daha önemli. Ben öğrettim diyen kişi neyi nasıl öğretmiş? Misal en basitinden kazaya yol açabilen etmenlerden biri olan ön yolcuya düşen yükümlülükleri anlatmış mı?

Sürüş teknikleri bildiğiniz üzere aracı hareket ettirip yol istikametinde tutmaktan ibaret değildir. Çoğu sürücü karda kayma durumunda (gerçi bu raddeye geldiğinizde yapacak pek bi şey yoktur) frene sonuna kadar abanıp ağzını da sonuna kadar açıp öyle kalıyor. Sürücü kursları ve denetim yetersiz. Trafiğe çıkacak herkesin profesyonel ileri sürüş teknikleri eğitimi alması şart olmalı. Türkiye’de bu mesleğe gerçekten kendini adamış nitelikli eğitmenler var. Eğitim olacaksa bu mutlaka olacak dört ayak veya kaygan zemin öğrenci deneyimleyecek tabi trafiğe kapalı alanda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Boş arazide çoook çalışmak gerek önce. İhmal edilen bu. Arabayı yürütemeyeni trafiğe sokmamak gerek. Çarpacak diye de birşey yok siz çarptınız mı ilk öğrendiğinizde ben çarpmadım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Şimdi, Mehmet Göktürk yazdı:

Boş arazide çoook çalışmak gerek önce. İhmal edilen bu. Arabayı yürütemeyeni trafiğe sokmamak gerek. Çarpacak diye de birşey yok siz çarptınız mı ilk öğrendiğinizde ben çarpmadım.

Boş arazi ile olacak iş değil hocam. Ciddi eğitim gerekli. Kurs var bir de profesyonel eğitim merkezleri var. Devlet bu işi tekeline almalı özelle olmuyor. Emniyet kemerini takmayana ehliyet vermem ben verilse de süresiz geri alınmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Koray Demir yazdı:

Boş arazi ile olacak iş değil hocam. Ciddi eğitim gerekli. Kurs var bir de profesyonel eğitim merkezleri var. Devlet bu işi tekeline almalı özelle olmuyor. Emniyet kemerini takmayana ehliyet vermem ben verilse de süresiz geri alınmalı.

Boş arazide olur yeter dedim mi?

kursta öğrenenlerde bir anormallik kabadayılık siz görmüyor musunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Boş arazide olur yeter dedim mi?

kursta öğrenenlerde bir anormallik kabadayılık siz görmüyor musunuz?

İşyerinde bi abimizin eşi sürücü kursu eğitmeni. her gün dert yanıyor eşinde öfke kontrolü problemi varmış aracı sürekli sağa sola çarpıyormuş ne anormallik var ki bunda 😀

Yorum bağlantısı
Bahadır Urhan
7 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Şaka bi yana ben iyice her şeyi öğretmeden trafiğe salma taraftarı değilim. Sorun şu ki ben sürüş eğitmeni de değilim. Yani birisine araba sürme öğretilirken nerden başlanmalıdır bir fikrim yok. 

.......

Özetle nereden başlamak lazım. Ben daha önce hep kısa manevralar çalıştırmıştım. Direksiyon hakimiyeti ve fren gaz tepkilerine alışsın diye. Yani dön, parket, geri gel, çevir, ileri al, tekrar dön vs vs. 

Profesyonel yardım mı alayım ne yapayım.

"Kocadan Hoca olmaz" sözüne itimat etmenizi öneririm :)

Tecrübeyle sabittir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

biz tam terisni yaptık, dirket en sıkışık trafik daha iyi aslında, kavşakta da savunma tekniği olarak adamın üstüne sürmek ve korna ikilisi çok işe yarıyor. şimdiye kaar bir defa yol vermeyen oldu ona da çarptık rahatladık

• Beğen 2
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

biz tam terisni yaptık, dirket en sıkışık trafik daha iyi aslında, kavşakta da savunma tekniği olarak adamın üstüne sürmek ve korna ikilisi çok işe yarıyor. şimdiye kaar bir defa yol vermeyen oldu ona da çarptık rahatladık

Aha anektar aha kasko aha yol dedim. 15 yılı geçti. Oldu sana trafik canavarı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Arkadaşlar eklemeyi unutmuşum araba otomatik. Ve maalesef benim mondiş. :f1:

Kursa gönder. Manueli öğrensin.
Sonra otomatiğe geçsin.
Aksi durum çok vahim sonuçlar doğurabiliyor.
Otomatik tehlikeli.
Otomatik güçlü motor daha tehlikeli.

Geçen yıl bir golf.
Geri geri iki otomobili haşat ettikten sonra koca isuzu kamyonu bir metre yana itti.
Vurarak değil. İterek. Yani hızlanıp vurmadı.
Sürücü ısrarla gaz pedalının takılı kaldığını. Frene var gücü ile basmış olmasına rağmen aracın durmadığını söylüyordu.
Oysa ki. Var gücü ile bastığı fren değil gaz pedalı idi.
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Koray Demir
40 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Tevekkeli değil her sene can sıkıntısından keyfekeder araç boyuyorların esas sebebi açığa çıktı işte  😀 🙈

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Büyük sabır isteyen bir iş, bende denedim zamanında, yapılacak şey değil. Hoca tutun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
4 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bugün rıfkı ile maslakta dolaşırken plazaların orda herkes yol veriyor baktım herhalde ne olur olmaz diyorlardı...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Benim yeğen yeni ehliyet aldı.

Kurs hocası arabayı kaldırmayı aynen şöyle öğretmiş.

Vitesi tak. Ayak frendeyken debriyajı yarım bırak, sonra freni bırak. Sonra debriyajın kalanını bırak. Gaz verme. Debriyajla frenle işin bitsin gaza sonra basarsın.

Niye böyle kullanıyorsun dedim, hoca böyle öğretti, arabalar hep dizel hem de yokuş kalkış destekli böyle kalkarsan stop ettirmezsin demiş.

Baban sana yıkık dökük tüplü bir araba alırsa nasıl olacak dedim, bilmiyorum diyor :)

Yokuş bir yere gittik araba hem dizel hem yokuş kalkış desteği var, bir türlü kaldıramadı ya stop ettirdi ya geri kaçırdı. Hoca hep düz yolda çalıştırmış galiba :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...