İçeriğe Yönlendir

Başkasına (Eşe) Araba Kullanmayı Öğretmek.

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ya ben ne yapayım, sıfır arabada öğretiyorum :) neyseki yeteneği var, yön direksiyon yakınlık ayarı vs fena değil, zaten beni izleyerek öğrendiğini söylüyor, çok rahat ve yağ gibi dönüyormuşum, arada basıyorum aha bunuda öğren ralli mod yalnız araba yetersiz diyorum, midesi bulanıyormuş böyle sürünce :D en güzel hiç göstermemek, alışmasın, neyse sonuçta gidişat iyi gibi, henüz tek başına sürecek ayarda değil ama sürdükçe öğreniyor, zaten bu iş kullandıkça öğrenilir anlatmada bir yere kadar...

Neyseki bende el freni yada ışıkta duruken freni salma gibi dertler yok, oto el freni ve oto hold çok güzel şeymiş,  bu oto viteste sadece el freni olayını takıldım, aracı parkedince pek elfreni çekmem yada çok hafif çekerim, düz yerde tabii, park halinde biri tıklarsa araba ileri geri gider biraz, bu oto frende kıpramıyor bile, tam çekili el freni, biri tıklasa direk çat çut kıracak bir yerleri, bir bu hoşuma gitmedi...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ben de eşime daha öğretemedim. Aslında o istekli ancak ben tedirginim. İlerleyen zamanda önce ehliyeti alsın o zaman bakacağız. Arkadaşımın annesi 55 yaşından sonra ehliyet aldı. İlçemiz tepe üzerine kurulu. Yaylaya filan gidip geliyor. Tiposu var. Arkadaşın babası da yanında co pilot olarak devam ediyor. O hayatından memnun. Hatta arada Denizli merkeze ve birkaç defa ıspartaya gitti geldi. Tipo ikinci aracı yanlış hatırlamıyorsam ilk aracı serçe idi. 
Ehliyet sonrası hiç ara vermeden sonuna kadar destel ol bol bol kullansın, ben ihmal ettim köreldi diyebilirim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Merhaba arkadaşlar. 

Eşimin ehliyeti var. Ancak şoförlüğü yok.

Yokluk derecesi nasıl dersem yoldayken gelen bazı sorular şöyle;

"Bu öndekinin lambaları niye yanıp sönüyor" (Öndeki fren yapmaktadır)

"Sağdaki gaz mıydı?"

"Niye hızlandın ???!!!" (Yokuş çıkılmaktadır, araba vites düşürüp devir yükseltmiştir)

Gel gelelim kendisi araba sürmeyi öğrenmek istediğini beyan etti. Beni çalıştır diyor. Ben de kendine araba al çalıştırayım dedim emoji3.pngemoji3.pngemoji3.png

Şaka bi yana ben iyice her şeyi öğretmeden trafiğe salma taraftarı değilim. Sorun şu ki ben sürüş eğitmeni de değilim. Yani birisine araba sürme öğretilirken nerden başlanmalıdır bir fikrim yok. 

2 sene önce 1 aylık bir çalışmamız olmuştu. Yolda da verdim biraz kullandı. Çeşme otobanında ve köy yollarında vs.

Sadece bölünmemiş yoldaki sola dönülen ve ilerisi görülmeyen bir virajda kendi şeridinde durması gerekirken yolu ortalayarak viraja içten girmesi sebebiyle aşırı moral bozucu bağırmalarım sebebiyle vazgeçmişti (karşıdan kamyon geliyordu). Şimdi tekrar öğrenmeye niyet etmiş. Herkes sürüyor ben neden sürmeyeyim diyor.

Özetle nereden başlamak lazım. Ben daha önce hep kısa manevralar çalıştırmıştım. Direksiyon hakimiyeti ve fren gaz tepkilerine alışsın diye. Yani dön, parket, geri gel, çevir, ileri al, tekrar dön vs vs. 

Profesyonel yardım mı alayım ne yapayım.

Kolay gelsin, benzer bir tabloyu ben de yaşadım, bir arabamda tampon çamurluk gitti ilk zamanlar, son zamanlarda da kaput, far ve tampon gitti. En son ayrı araba alıp hallettik, gene de aklım kalıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...