İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Klima Problemleri

Onur Bulut

Recommended Posts

Önder Özcan
6 dakika önce, Metin Genç yazdı:

aracı alalı 2 ay oldu. aldığımda gazı yoktu ben kendim koydurdum gazını, kötü gaz koyulmuş olma ihtimali var mıdır acaba, kötü gaz diye birşey var mı onu da bilmiyorum ya :D

Eksik veya fazla gaz basılmıştır. makineden aracın marka modele göre kaç gr gaz alacığını doğru girsinler. Tekrar gazına baktırın ilk önce.

Yorum bağlantısı
Metin Genç
(düzenlendi)
9 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Eksik veya fazla gaz basılmıştır. makineden aracın marka modele göre kaç gr gaz alacığını doğru girsinler. Tekrar gazına baktırın ilk önce.

bugün klimacıya gittim 425gr gaz çıktı. 600 bastığını hatırlıyorum 2 ay önce. 2 ayda bu kadar eksilmesi kılcal kaçak olabileceğinden şüphelendirdi, kaçak varsa ondan da sürekli kompresör açar kapatır dedi, bir de üstte bir kontrol devresi mi varmış neymiş o bozcuk olabilir dedi kaçak yoksa.

vaktim yoktu baktıramadım kaçağa. 600 e tamamladı gazı çıktım oradan. haftasonu bir kaçak kontrolü yaptıracam müsait bir vakitte.

tarihinde Metin Genç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Genç
14 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Peki gaz tamamlandiginda degisiklik oldumu klimada?

11 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Evet, çalışmasında değişiklik oldu mu?

araç bugün eşimde deneyemedim ancak klimacıdan çıktıktan sonra ilk 5 dakikada yine yaptı sürekli ancak sonraki 10 dakikada bir daha yapmadı. Aracı o şekilde park ettim.

yarın denerim. 15 gün kadar sonra yeniden gaz ölçümü yaptıracam yine azalmışsa kesin biryerde kaçak vardır

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
28 dakika önce, Metin Genç yazdı:

araç bugün eşimde deneyemedim ancak klimacıdan çıktıktan sonra ilk 5 dakikada yine yaptı sürekli ancak sonraki 10 dakikada bir daha yapmadı. Aracı o şekilde park ettim.

yarın denerim. 15 gün kadar sonra yeniden gaz ölçümü yaptıracam yine azalmışsa kesin biryerde kaçak vardır

Büyük ihtimalle düzelmiştir. Yalnız otomatik makinede yaptırmadınız mı kontrolü-dolumu? O makineler kaçak kontrolü de yapıyor aynı anda zaten. Kaçak olmayabilir, ilk dolum hatalı olmuştur belki de- bence.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Sürekli tık tık yapıp, aracı öne yığıyor, geriye attırıyorsa ve üstüne üstlük soğutmuyorsa, sorun var.
Soğutup da bunu yapıyorsa yine bir sorun var müşür vs gibi.
Geçen yıl yazın benim araç da yapıyordu, tamamen aynı olmasa da, benzer bir sorundu. Gaz bastırdım, soğutması düzeldi ama sorun ara ara gerçekleşiyordu.
Bu yıl yapmadı şükür, düzeldi galiba.
Yine yaparsa kompresörü dağıttıracağım, bakalım neymiş derdi.

Yorum bağlantısı
Metin Genç
On 14.06.2019 at 11:31, Önder Özcan yazdı:

Büyük ihtimalle düzelmiştir. Yalnız otomatik makinede yaptırmadınız mı kontrolü-dolumu? O makineler kaçak kontrolü de yapıyor aynı anda zaten. Kaçak olmayabilir, ilk dolum hatalı olmuştur belki de- bence.

düzelmedi. halen aynı. ilkinde de hatırlıyorum 600gr koyduğunu. cihaz herhangi bir kaçak uyarısı vermedi. 

On 14.06.2019 at 21:08, Celal Aydın yazdı:

Sürekli tık tık yapıp, aracı öne yığıyor, geriye attırıyorsa ve üstüne üstlük soğutmuyorsa, sorun var.
Soğutup da bunu yapıyorsa yine bir sorun var müşür vs gibi.
Geçen yıl yazın benim araç da yapıyordu, tamamen aynı olmasa da, benzer bir sorundu. Gaz bastırdım, soğutması düzeldi ama sorun ara ara gerçekleşiyordu.
Bu yıl yapmadı şükür, düzeldi galiba.
Yine yaparsa kompresörü dağıttıracağım, bakalım neymiş derdi.

evet soğutması çok güzel, sıkıntı yok soğutmada tabi bahsettiğiniz gibi devreye girince aracın gücünden yediği için gücün gidip geldiğini özellikle rampalarda epeyce hissediyorum. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

2004 dizel fiesta vardı babamda o da aynısını yapmaya başlamıştı gazdı ölçümdü çözüm bulamadık tam tarif ettiğiniz gibiydi sorun. Çözüm olarak kumanda düğmelerinden ac tuşu değişti sorun çözüldü. Sizin de çözüm bulunmadıysa ac tuşuna baktırın bence

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Klima manuel di mi? Sogukluk ayar dugmesi nerde duruyor? Eger en soguga ayarli DEGİLSE, ayari en soguga getirip dener misiniz. En soguktaysa bende tavsiye bitti [emoji846]

Yorum bağlantısı
Metin Genç
19 saat önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

2004 dizel fiesta vardı babamda o da aynısını yapmaya başlamıştı gazdı ölçümdü çözüm bulamadık tam tarif ettiğiniz gibiydi sorun. Çözüm olarak kumanda düğmelerinden ac tuşu değişti sorun çözüldü. Sizin de çözüm bulunmadıysa ac tuşuna baktırın bence

AC ışığı yanıyor klima açıkken sürekli ama düğme arızalı mıdır bilmiyorum

19 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Klima manuel di mi? Sogukluk ayar dugmesi nerde duruyor? Eger en soguga ayarli DEGİLSE, ayari en soguga getirip dener misiniz. En soguktaysa bende tavsiye bitti emoji846.png

en soğukta :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Boylan

Benim Fusion aynı şekilde çalışıyor kliması sigorta kutusundaki role değişti sorun devam ediyor konuyu takipteyim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sercan Koçak

Merhaba baktım ancak forumda gerekli bilgiyi bulamadım. 

2007 dizel fiestam var. Bu sene ilk kez klimayı çalıştirdım ancak soguk üflemiyor. Ayrıca ön taraftan yaklaşık dakikada bir tık diye ses geliyor. Motor güçü düşüyor, güçlü şekilde üflemede var ancak hiç soğutma yok. 

Yardımlarınızı bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Klima gazını kontrol ettirin. Yüksek ihtimal bitmiştir.
Kısa sürede bitiyorsa kaçak vardır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klima gazını kontrol ettirin ve yaz kış her ay en az ayda bir saat çalıştırın.
Kışın soğutmak zorunda değilsiniz. Sıcak pozisyonda Klimayı açarsanız nemi filtreleyecektir.
Her ay çalıştırırsanız contalar yağlanacağı için kaçaklar önlenmiş olur.

Yorum bağlantısı
Metin Genç
(düzenlendi)
Sercan Koçak yazdı:

Merhaba baktım ancak forumda gerekli bilgiyi bulamadım. 

2007 dizel fiestam var. Bu sene ilk kez klimayı çalıştirdım ancak soguk üflemiyor. Ayrıca ön taraftan yaklaşık dakikada bir tık diye ses geliyor. Motor güçü düşüyor, güçlü şekilde üflemede var ancak hiç soğutma yok. 

Yardımlarınızı bekliyorum. 

aynı sorun benimkinde var. 2004 1.4 LPGli.

hatta konu da açtım bununla ilgili. klima gazı yenilendi değişen birşey yok.

Sağ önden 3..5 saniye aralıklarla TIK TIK ses geliyor komporesör kendini açıp kapatıyor.

İşin ilginci çok da güzel soğutuyor.

Bu tık tık sesi özellikle klima düğmesi 1 veya 2 de iken aşırı derecede var. 3 de daha az, 4 te ise  yapmıyor. Araç rölantide ise klima düğmesi kaçta olursa olsun yapmıyor. anladığım kadarıyla basınç ile alakalı.. 

Götürdüğüm tamirciler detaylı kontrol yapmadan bilinmez dediler, beyne kadar bile gidebilir dediler. müsait bir ara en ucuz parçadan başlayarak değiştirecem.

İnternette 1--2 yerde aynı sorunun müşür değiştirilerek veya radyatör değşitirilerek giderildiğini okudum.

Sinir bozucu

Yorum bağlantısı
Sercan Koçak
Metin Genç yazdı:

aynı sorun benimkinde var. 2004 1.4 LPGli.

hatta konu da açtım bununla ilgili. klima gazı yenilendi değişen birşey yok.

Sağ önden 3..5 saniye aralıklarla TIK TIK ses geliyor komporesör kendini açıp kapatıyor.

İşin ilginci çok da güzel soğutuyor.

Bu tık tık sesi özellikle klima düğmesi 1 veya 2 de iken aşırı derecede var. 3 de daha az, 4 te ise  yapmıyor. Araç rölantide ise klima düğmesi kaçta olursa olsun yapmıyor. anladığım kadarıyla basınç ile alakalı.. 

Götürdüğüm tamirciler detaylı kontrol yapmadan bilinmez dediler, beyne kadar bile gidebilir dediler. müsait bir ara en ucuz parçadan başlayarak değiştirecem.

İnternette 1--2 yerde aynı sorunun müşür değiştirilerek veya radyatör değşitirilerek giderildiğini okudum.

Sinir bozucu

Klima gazını doldurttuktan sonra çıkan ses konusunda bilgilendireceğim. 

Yorum bağlantısı
Metin Genç
Evren Erakçora yazdı:

Klima devreye girip çıkması normal

2-3 saniyede bir girip çıkması normal olmamalı diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Metin Genç

Bugün bir oto elektrikçiye gittim olayı gördü ve "bu kadar kısa sürelerde girip çıkması normal değil, klima sistemi komple incelenmeli" dedi, bunun için haftaya aracı bırakacam ve 1..2 gün duracak tüm tertibatı söküp bakacak, sonucu buradan yazarım.

Yorum bağlantısı
Hakan YEŞİLYAPRAK
Metin Genç yazdı:

Merhabalar. 2004 model 1.4 benzinli Fiesta aracım var LPG li.

Malumunuz havalar sıcak gündüz ve klima kullanıyoruz, ancak klimayı açtıktan sonra klima 5-10 saniye aralıklarla devreye girip geri çıkıyor, bunu devir göstergesindeki oynamadan, sağ önden her açma kapamada gelen TIK sesinden ve arabanın çekişinin gidip gelmesinden anlıyorum.

Aracımın soğutmasında sorun yok ama sürekli böyle devreye gir çık gir çık insanın sinirini bozuyor, 

Metin Genç yazdı:

Malumunuz havalar sıcak gündüz ve klima kullanıyoruz, ancak klimayı açtıktan sonra klima 5-10 saniye aralıklarla devreye girip geri çıkıyor, bunu devir göstergesindeki oynamadan, sağ önden her açma kapamada gelen TIK sesinden ve arabanın çekişinin gidip gelmesinden anlıyorum.

Aracımın soğutmasında sorun yok ama sürekli böyle devreye gir çık gir çık insanın sinirini bozuyor, 

Bu durumla karşılaşan var mı acaba aranızda?

Metin Genç yazdı:

Metin Genç yazdı:

Aynısı benim aracımda vardı. Her şeyi kontrol ettiler. Sorun radyatör tıkanmış. Yenisi takılınca tüm sorun bitti. Sürekli devreye girip çıkıyordu. Şimdi normal.

Yorum bağlantısı
Metin Genç
(düzenlendi)
Hakan YEŞİLYAPRAK yazdı:

Aynısı benim aracımda vardı. Her şeyi kontrol ettiler. Sorun radyatör tıkanmış. Yenisi takılınca tüm sorun bitti. Sürekli devreye girip çıkıyordu. Şimdi normal.

radyatör tıkalı olma ihtimalini söyledi bana götürdüğüm arkadaş. perşembe bırakacam arabayı. büyük ihtimalle benimki de radyatör çıkacak.

masraf ne tuttu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...