İçeriğe Yönlendir

Kaça Satmalıyım?

Mert Yeldan

Recommended Posts

Mert Yeldan
Landa takas üste 10bin alırım 

100 bin versen sana yine satmam
Kimi insan var 1-2 bin tl pahalı olsun kazasız hatasız boyasız olsun ister(benim gibi) kimi insanda 3-5bin tl ucuz olsun ufak tefek kazası olsun önemsiz der. Kısaca her malın bir alıcısı vardır yeterki ona göre değerini biçmek lazım.
Aracın piyasasını bilmediğim için rakam konusunda yorum yapamıycağım ama bu şartlarda bir aracım olsa 6-7bin tl kazasızlarına göre uygun yazardım fiyatı.

Ben de boyasız değişensiz olsun istiyordum ama kaza olmasa bile dolu yağıyor. Artık takmamaya başladım ufak kazaları. Yeterki yetkili serviste düzgün ve orijinal parça ile onarılsın.
şans kader kısmet işidir ama tramer bu piyasada işi bozacak

Tramer kimdir? Kimler çalışır? Maaşlarını nasıl öder? Çalışanlar nasıl seçilir? 6698 Sayılı kişisel verilerin korunması kanununu nasıl çiğner? Benim iznim olmadan sokaktan biri plakayı görüp aracımla ilgili bilgiye nasıl ulaşabilir. Kafada deli sorular.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek
19 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

•Hasar kaydı:

Sağ ön çamurluk,kaput, ön tampon, sağ far, sis farı, ön logo ve ızgara motosiklet çarpması sebebi ile yetkili serviste değişme

Sol çamurluk başka bir kazada sürtme nedeniyle boyalı

Bagaj kapağında logo altında bisiklet çarpması nedeniyle lokal boya, sağ arka kapıda beton mantara sürtme nedeniyle lokal boya var.

2017 Aralık ayında buzda kayıp kaldırıma çıkmam neticesinde sağ ön jant, aks, amortisör, lastik değişme.

Tüm bunların toplamı 4 parçada 18.656 TL hasar kaydı var. Tamamı yetkili serviste onarım işlemi.

o hooo, pert olmuş bu araba  : )

şaka bir yana, benim tavandaki 3cm'lik mini onarımı defalarca anlatmam gerekmişti.

"ama tavanda boya var" diyorlar.

3cm diyorum, lokal boya diyorum, bıraksaydım paslansa mıydı diyorum. ben anlamam burası Türkiye, tavan boyalı, değer kaybeder diyor(lar)...

piyasa "ölücü" kaynıyor : )

hayırlı satışlar olsun.

bu arada manuel miydi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Molla

Bizim insanımız  genelde  arabayı daha almadan nasıl satarım diye düşündüğü için bu tip  hasar kayıtları alıcıyı olumsuz etkileyebiliyor. Çünkü, Türkiye'de araçlar aşırı pahalı.  Avrupa'da ortalama bir işte çalışan birisi maaşının 4- 5 katına güzel bir araba alabiliyorken , bu Türkiye'de maaşının 20 katına 30 katına tekabül ediyor. Millet olarak biraz lükse de düşkünlüğümüzün de etkisi büyük  "gelir / arabaya ödenen fiyat" oranının bu denli büyük olmasında. 

Dolayısıyla arabaya vereceğimiz parayı dert etmiyoruz ama arabaya parayı verdikten sonra dert ettiğimiz noktalar şunlar oluyor. Zararına  mı satarım, hemen satabilir miyim, elimde mi kalır, piyasası olmayan araç, son sahibi olur muyum.....

Bütün bu hasar kayıtları kaygılarının altında da bu kaygılar var. Avrupa'da adam arabayı görüyor hosuna gidiyor alıyor. Zevk için veya ihtiyacı görmek için. son sahibi olmuş olmamış , benzinliymiş az yakmış   önemli değil.

Orjinal araba ile hasarlı veya onarılmış boyalı araba arasında Avrupa'da da fiyat farkı var ancak  arabaya verdiği para az Avrupa'lının.   Dolayısıyla ekonomisini ya ad psikolojisini bozacak bir kayıp değil arabasında olacak % 10 luk değer kaybı. 

Şahsi görüşüm, hatasız boyasız oynanmamış araç ile muadili ama hasar oranı değişen araç arasında da  hasar oranına göre fiyat farkı olmalı. yoksa aynı fiyata orjinal varken neden boyalı veya iki parçası değişmiş araç alayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
21 saat önce, Mert Yeldan yazdı:

Selam herkese. Arabamı satmayı düşünüyorum. Sahibinden.com da çok değişken fiyatlar var. Karar veremedim. Kurban bayramına yakın ilan vereceğim.

Vw Golf 6 Comfortline 1.6 Tdi 105 hp

•135.000 Kilometre

•Mart 2010 çıkışlı

•Hasar kaydı:

Sağ ön çamurluk,kaput, ön tampon, sağ far, sis farı, ön logo ve ızgara motosiklet çarpması sebebi ile yetkili serviste değişme

Sol çamurluk başka bir kazada sürtme nedeniyle boyalı

Bagaj kapağında logo altında bisiklet çarpması nedeniyle lokal boya, sağ arka kapıda beton mantara sürtme nedeniyle lokal boya var.

2017 Aralık ayında buzda kayıp kaldırıma çıkmam neticesinde sağ ön jant, aks, amortisör, lastik değişme.

Tüm bunların toplamı 4 parçada 18.656 TL hasar kaydı var. Tamamı yetkili serviste onarım işlemi.

•Aldığımda debriyaj balatası yeni değişmişti, 40.000 kilometre oldu herhangi bir sıkıntısı yok. 4 lastik geçen sene değişti 15.000 Kilometre oldu. Fren balatası yeni değişti. Amortösörler yenilendi, burçlar aks körükleri yenilendi, Egr iptal edildi, enjektör bakımı ve kalibrasyonu yapıldı. Dpf aktif temizleme yapıldı.

Arka tamponda ufak tefek çizikler var. Büyük masraf isteyen bir durumu yok. Bakımı gelince bakım yapılacak.

Comfortline donanıma ek dijital klima var. Servisin taktığı park sensörü var. Ön cam hariç film var. Yedek anahtarı ilk satış faturası, hasar onarımlarına ilişkin servis dökümleri var.

Kaça lira eder emoji4.png

62-64 :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Basit kazalar heran hepimizin başına gelebilir, yeter ki güvenliği, yol tutuşu ve araç dinamiğini etkileyecek kazalar olmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Biz burada mantıklı insanlar olarak yorum yapıyoruz ama millet 3 kuruşa daha ucuza almak için tampondaki çiziği bile bahane ediyor. Hele piyasalar da durgun giderken ölücülere gün doğuyor. Can sıkıcı olabiliyorlar. Siz moralinizi bozmayacaksınız, sonuçta taş gibi araba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

acelen yok. malın iyi doğru fiyatı yaz bekle. 

ölücüleri de ciddiye alma mal nasibini bulur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Araç satarken şimdiye kadar hiç zorlanmadım. İnşallah bu seferde zorlanmayız [emoji3]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

3 parça halinde toplamda 32 bin hasar kaydı olan golf 5 imiz 1 hafta içinde satılmıştı geçen sene. Bayram öncesiydi. Hatta arefe günü gitti. Kısmet.
Kaça satılır bilmem ama bence satma abi güzel senin araban

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

8bb23771465a3b5d3837b57e23fb4912.jpg

13 bin liralık hasar kaydı bu kazadan. Kaput ucu eğiliyor, tampon kırılıyor, far içeri girip çamurluğu bozuyor. Çarpan motosiklet.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Servisler ne kadar vergi ödüyor acaba?
Hasarlara bu kadar yüksek rakamlı faturalar çıkartıyorlar. Parçaların geliş faturasının hiçte o kadar yüksek olduğunu düşünmüyorum çünkü aynı orjinal parçaları dışardan çokdaha ucuza alabiliyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Serviste çalışan bir arkadaş aylık 700~800 bin sabit giderlerinin olduğunu söyledi.

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Giderleri fazla 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
12 dakika önce, Metin Uzunoğlu yazdı:

Serviste çalışan bir arkadaş aylık 700~800 bin sabit giderlerinin olduğunu söyledi.

Bu giderlerin çoğu parçalara ödenen paradır bence.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Personel gideri de fazlası bence. Ortalama bi serviste nerden baksan 50-60 kişi çalışıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
8 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Personel gideri de fazlası bence. Ortalama bi serviste nerden baksan 50-60 kişi çalışıyor.

Gebze doğuşa teknik personele tatlı alayım dedim, adettendir ilk bakımda. Çaktırmadan sayıyı öğrendim. Passatı bırakmam lazım güllüoğlu önüne 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Satilabilirlik için a fiyat için b veriyorum.

60 65 e de gider diyorum 😛

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Gebze doğuşa teknik personele tatlı alayım dedim, adettendir ilk bakımda. Çaktırmadan sayıyı öğrendim. Passatı bırakmam lazım güllüoğlu önüne 

Yarın öğlen sadece bana ısmarlayabilirsin tatlıyı jumbo künefede
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
19 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Yarın öğlen sadece bana ısmarlayabilirsin tatlıyı jumbo künefede

5 para etmez ürünleri. Üşenmedim 12 mi 13 mü çeşit denedim. Hikaye. Tandır ısmarlıyim 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
5 para etmez ürünleri. Üşenmedim 12 mi 13 mü çeşit denedim. Hikaye. Tandır ısmarlıyim 

Kim o Jumbo mumboyo ya dövelim gidip. Salı’ya saatleri ayarlayalım.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...