İçeriğe Yönlendir

Motor Yağına Bakarak Yorumunuz Ne Olurdu

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Arabanın bakımları kendimce parça parça yapıyorum. Resme bakararak bu yağı ne zaman değiştirmem gerektiği hakkında bilgi verebilirmisin. 

yGm2R9.png

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Bu resme bakarak değişim için yorum yapılmaz. Bakımları araç üreticisinin tavsiye ettiği yıl/km aralığında yaptırmak en doğrusu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

ben yagi bakim sayaci uyari verince degstiriyorum yagin durumuna bakarak hic degistirmedim bendeki arabalar yilda bir yada 15 bin biri 20 bin digeri uyariyor uyariyi alinca hava filtresi yag filtresi ve yagini degistiririm yilda bir polen filtresi 40-60 bin arasida mazot filtresini degistiriyorum 180 bin on yilda birde triger kayisi ve setini degistiriyorum simdiye kadar hic bir sorun yasamadim otomatik vites harici!!!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Demek ki o kadar hipermilciliğin sonu felaketmiş :) Yağın rengine bakarak bakımını yapıyorsanız aracın, sonraki alacak kişinin vay haline :)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tadına bakarak anlaşılıyor, ancak evde denemeyin! tüm stajyerlere öğretirdim işbaşı eğitiminde

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
34 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Demek ki o kadar hipermilciliğin sonu felaketmiş :) Yağın rengine bakarak bakımını yapıyorsanız aracın, sonraki alacak kişinin vay haline :)

Ben her sevise 500 km erken girdim.. fakat bu yag yeni gibi. İsraf etmek istemiyorum. Cevreye yazik. 

Yagin fiyati topu topu 150 tl. 4 litrelik bidonda veriyorlar. Bana 3 litre lazim.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

tadına bakarak anlaşılıyor, ancak evde denemeyin! tüm stajyerlere öğretirdim işbaşı eğitiminde

Neyseki ödediğimiz sigorta primleri iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında olduğu için sanırım bunu karşılayabilir 😀

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

2013dizel clio 4 aracıma yag bakımı yaptım 5lt yagdan çok az bişey geriye arttı 4,5civarı mı yag koyuluyordu? 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Renge bakarak cok dogru tespit yapilmaz.Onemli olan gorevini yapip yapamadigi..

Ayrica her urunde oldugu gibi zaman faktoru bundada etkili.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

KM ve yıl dolunca değişmek lazım, bakarak filan zor o iş.

9 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Ekşimeye başlayınca mı değişiyorduk? 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben zaten epey ucuza halledeceğim bu seneki bakımı. Kendime epey güvenmeye başladım.

Fakat aklımda da Skodamızı onardığım usta var. Lifte kaldırıp tekerleri söktürüp disk balata ne varsa baktırayım diyorum.  

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ali de motor yağı testi için birçok cihaz var ancak işe yararlılığı süpheli.

https://tr.aliexpress.com/item/Dijital-Zamanl-Ya-Kalitesi-Test-Motor-Motor-Dedekt-r-Gaz-Dizel-Analiz-r-Motor-Ya-Analiz/32966298394.html?spm=a2g10.search0303.3.51.1f1e1715nUeeZh&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_0_10084_10083_10546_10887_10307_321_453_10548_322_454_10618_536_10065_317_537_10068_319_10059_10103_10884_10696%2Csearchweb201603_0%2CppcSwitch_0&algo_pvid=183d1b1f-97d8-43af-8a3f-6256a5d8e28a&algo_expid=183d1b1f-97d8-43af-8a3f-6256a5d8e28a-6

Gemi gibi büyük motorlarda yağ değişimleri , yağ testi yapıp buna göre yapılır. bu şekilde tonlarca yağı boşu boşuna zamanından önce değiştirmekten kurtulurlar.

Motor yağında kalite için ASTM metodları kullanılır. Temelde kalite testleri şu şekildedir.

• Four-Ball Wear Test (ASTM D4172 Mod.) Yağın aşınma koruyuculuğu testi ( yüksek sıcaklıkta)

• Total Base Number (ASTM D2896) Yağın alkalinitesi, Yüksek TNB korozyon koruma performansını gösterir.

• Cold Cranking Viscosity (ASTM D5293) Yüksek ve düşük sıcaklıkta yağın akışkanlık tesi ( viskozitesi)

• Thermo-Oxidation Engine Oil Simulation Test (TEOST, ASTM D6335) Yağın yüksek sıcaklıktaki tortu oluşturma miktarı.

• NOACK Volatility Test (ASTM D5800) Yağın buharlaşma kapasitesi  (eksilmesi)

150 liralık yağ değişimi için bu kadar zahmete girmeye bence gerek yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
43 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

KM ve yıl dolunca değişmek lazım, bakarak filan zor o iş.

Geçen arkadaşın dükkanda usta ''yağı ,suyu, tuzu tamam'' demişti demek ki böyle bir olay varmış. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
12 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Arabanın bakımları kendimce parça parça yapıyorum. Resme bakararak bu yağı ne zaman değiştirmem gerektiği hakkında bilgi verebilirmisin. 

yGm2R9.png

Yağ konusunda üretici firmaların servis kitapçıklarında önerdiği periyoda göre yağ değişimi yapılsa daha güzel ve de anlamlı olur; ama ben istanbulda yaşadığım için yağ bakım aralığını 10.000de bir olarak yaparım. Yıllardır da böyle yaptım ve yağdan kaynaklı bir sorunla karşılaşmadım.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
11 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben her sevise 500 km erken girdim.. fakat bu yag yeni gibi. İsraf etmek istemiyorum. Cevreye yazik. 

Yagin fiyati topu topu 150 tl. 4 litrelik bidonda veriyorlar. Bana 3 litre lazim.. 

markası kaliteli ve ısıya dayankılığı ispatlanmış bir yağ ise, sürekli sabit devirde kullandığınızı da düşünürsek, bence önerilenden fazla süre tutabilirsiniz motorda. değişim aralıklarını araçta motor yük durumunu ve tüketimi de hesaplayan bir gösterge yoksa, ortalama sürücüye ve koşullara göre yazıyorlar kitabına.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
1 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Üstteki kaymağı al devam et :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ustalar 10 bin diyor ama para tuzağı olduğunu düşünüyorum. Kullanma klavuzlarında yurtdışıdna 30 bin km 2 yıl bile yazan var, tamam benim yolum kalitesiz olabilir ama trafiğim de Londra kadar yoğun değil. Orada bile 20-30 bin km diyorlarsa bende 15 binde bir değişiyorum, servislerde artık 15 binde bir değişiyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Foto ekpertizden sonra foto-analiz yapmaya da başlayacağız. Elle yağa bakıldığında içinde metal talaşı falan varsa ancak o anlaşılır. Fazlası için analiz yapmak gerekir.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...