İçeriğe Yönlendir

Hyundai Accent Admire 1.3 Yakıt Tüketimi Problemi

Metehan Bahadır

Recommended Posts

Metehan Bahadır

Merhabalar, aracımı yaklaşık 2 hafta önce aldım. Aldığımdan beri yaklaşık 400 TL'ye yakın benzin attım. Yanına da 200 gaz ekleyelim. Atiker sıralı lpg sistemi var. Çalıştıktan sonra "tık" sesi ile birlikte lpgye geçiyor. Işık da sabit olarak yanıyor. Fakat sıralı sistem olmasına rağmen ben bu kadar benzini neden yakıyorum? Aracın altına falan bakıyorum, benzin kaçağı göremiyorum. Yerde bir şey yok. Ama arabayı sürerken gazda gösterse bile benzin göstergesi düşüyor. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Düzenleme: Geçen gün sanayide bir ustaya götürdüm. LPG ve karbüratör üzerine çalışan birisi. Makineye bağlayarak sorunu bulmaya çalıştı. Makine fakir karışım uyarısı ve oksijen sensörü uyarısı verdi. Bunu değiştirmem sorunumu çözer mi? 

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Kullandığım bir araç değil yalnız sensör arızalı ise araç hava yakıt miktarını ayarlayamaz çok yakar diye biliyorum.bu yüzden benzinden takviye alıyor olabilir.bir forumda lpg yazılımında gerektiğinde benzin takviyesi yap gibi bir seçenek olduğunu okumuştum.kullanan arkadaşlar daha iyi bir yorum yapar diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
3 saat önce, Metehan Bahadır yazdı:

Merhabalar, aracımı yaklaşık 2 hafta önce aldım. Aldığımdan beri yaklaşık 400 TL'ye yakın benzin attım. Yanına da 200 gaz ekleyelim. Atiker sıralı lpg sistemi var. Çalıştıktan sonra "tık" sesi ile birlikte lpgye geçiyor. Işık da sabit olarak yanıyor. Fakat sıralı sistem olmasına rağmen ben bu kadar benzini neden yakıyorum? Aracın altına falan bakıyorum, benzin kaçağı göremiyorum. Yerde bir şey yok. Ama arabayı sürerken gazda gösterse bile benzin göstergesi düşüyor. Yardımlarınızı bekliyorum. 

Düzenleme: Geçen gün sanayide bir ustaya götürdüm. LPG ve karbüratör üzerine çalışan birisi. Makineye bağlayarak sorunu bulmaya çalıştı. Makine fakir karışım uyarısı ve oksijen sensörü uyarısı verdi. Bunu değiştirmem sorunumu çözer mi? 

Merhaba,

Bu araçtan daha önce kullanmadım fakat Twingolarda şöyle bir problem vardı : Araç LPG de gidiyor fakat benzinde gidiyor gibi yakıt göstergesi düşüyordu. Ben lpg alırken 20-30 liralık benzin alıyordum depoya giren benzinden dolayı şamandra hareket ediyor gösterge kendine geliyordu.

Peki toplam gittiğiniz km nedir?

Sıralı sistemlerde sadece ilk marşta ve aracın belirlenen ısıya gelene kadar benzin tüketiyor. 400 liralık benzin bir depo benzin yapar, bir sorun var gibi .

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

benzin enjektörleri kaçırıyordur diyeceğim ama 1 depo benzinide kaçırmaz heralde :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Oksijen sensörü arızalıysa bir an önce değişmeli. Fakir olan karışım için lpg ayarı yapılmalı. Daha sonra tekrar ibrenin düşüp düşmediği kontrol edilmeli. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
2 saat önce, Mehmet Cihat yazdı:

benzin enjektörleri kaçırıyordur diyeceğim ama 1 depo benzinide kaçırmaz heralde :)

yakıt depodan kaçıyor olmasın sakın? buharlaştığı için göremez kimse. yakıt kokusu varmı park halindeyken?

Yorum bağlantısı
Metehan Bahadır
4 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Merhaba,

Bu araçtan daha önce kullanmadım fakat Twingolarda şöyle bir problem vardı : Araç LPG de gidiyor fakat benzinde gidiyor gibi yakıt göstergesi düşüyordu. Ben lpg alırken 20-30 liralık benzin alıyordum depoya giren benzinden dolayı şamandra hareket ediyor gösterge kendine geliyordu.

Peki toplam gittiğiniz km nedir?

Sıralı sistemlerde sadece ilk marşta ve aracın belirlenen ısıya gelene kadar benzin tüketiyor. 400 liralık benzin bir depo benzin yapar, bir sorun var gibi 

Yaklaşık 1400 1500 km yol yaptım. Ama yine de fazla değil mi? Bursa otobandan İstanbula gelirken 70 TL'lik benzin attım depo yine çok düştü. Lpgyi fulledim bursadan çıkmadan önce 3 diş gösteriyor şu an. 

3 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

yakıt depodan kaçıyor olmasın sakın? buharlaştığı için göremez kimse. yakıt kokusu varmı park halindeyken?

Kontrol edeyim. 

4 saat önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Oksijen sensörü arızalıysa bir an önce değişmeli. Fakir olan karışım için lpg ayarı yapılmalı. Daha sonra tekrar ibrenin düşüp düşmediği kontrol edilmeli. 

Bugün değiştirmeye gideceğim. 

4 saat önce, Mehmet Cihat yazdı:

Çok fazla geldi bana da. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
12 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

benim dediğim silindirlerin içerisine işeme tarzında kaçırma abi ama bu kadarı mümkün değil. diğer türlü kaçak koku ile belli eder kendini 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Sistemden benzin desteği açık muhtemelen, Atiker servisine gidip benzin desteğinin açık olup olmadığını kontrol ettirin,kablonuz varsa sizde yapabilirsiniz.Oksijen sensörü hatasını birçok LPG'li araç veriyor onu çok kafaya takmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On 13.06.2019 at 22:10, Mehmet Cihat yazdı:

benim dediğim silindirlerin içerisine işeme tarzında kaçırma abi ama bu kadarı mümkün değil. diğer türlü kaçak koku ile belli eder kendini 

boğulurdu zaten motor o miktarda kaçak ile.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güle güle kullanın, sahip olduğunuz araç az yakmaz onu baştan belirteyim. depo fulleyip gidilen km ile hesap yapın tüketimde. ibreden tüketim kontrolü olmaz.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metehan Bahadır
Çağlar Bayur yazdı:

güle güle kullanın, sahip olduğunuz araç az yakmaz onu baştan belirteyim. depo fulleyip gidilen km ile hesap yapın tüketimde. ibreden tüketim kontrolü olmaz.

Teşekkür ederim, ibreden kontrol olmaz ama 4 5 günde bir 70 TL benzin yemez, sıralı sistem gazlı kullanılan bir araba bu. 

Furkan Bakırel yazdı:

Sistemden benzin desteği açık muhtemelen, Atiker servisine gidip benzin desteğinin açık olup olmadığını kontrol ettirin,kablonuz varsa sizde yapabilirsiniz.Oksijen sensörü hatasını birçok LPG'li araç veriyor onu çok kafaya takmaya gerek yok.

Oksijen sensörü değiştirdim, ısı müşürü regülatör değişti, 10 bin bakımı yapıldı ve bujiler değişti. En son ısı müşürünü değiştirdim. Bu kesin çözüm dedi usta. Olmazsa bakacağız artık... 

Yorum bağlantısı
Metehan Bahadır

Sorunum çözüldü. Gaz ısısını ölçen bir parça varmış, onu değiştirdikten sonra benzin yakmamaya başladı. Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

accent era 1.3 klimasız otomatik camsız baz model aracım vardı zamanında. 2000 model. o araç ile kadıköyden çıktım trafiksiz bir zamandaı, 80 90 ı geçmeden ankaraya geldim. tam 421 km yol gitmişim. seyahat hiç bitmeyecek gibi gelmişti temmuz ayıydı. pompadaki ortlamam 4.2 litre 100 km idi. şaka gibi. acaip az yakan bir araçtır şehir içinde bile. 900 kg civarı ağırlığı olması lazım. ama kaporta feci zayıftır.

Yorum bağlantısı
Metehan Bahadır
Dogan Arsiray yazdı:

accent era 1.3 klimasız otomatik camsız baz model aracım vardı zamanında. 2000 model. o araç ile kadıköyden çıktım trafiksiz bir zamandaı, 80 90 ı geçmeden ankaraya geldim. tam 421 km yol gitmişim. seyahat hiç bitmeyecek gibi gelmişti temmuz ayıydı. pompadaki ortlamam 4.2 litre 100 km idi. şaka gibi. acaip az yakan bir araçtır şehir içinde bile. 900 kg civarı ağırlığı olması lazım. ama kaporta feci zayıftır.

Bağcılar'dan Bursa Orhangazi'ye kadar kara yolunu kullanarak 50 TL gaz ile geldim. Yaklaşık 220 kilometre. 1, 1.30 saat trafikte kaldım. İyi yaktığını düşünmekteyim. Ayrıca Bağcılar'dan 3.10'dan aldım, Orhangazi'de 3.49'dan depoyu doldurdum. 45 TL diyebiliriz aslında. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...