İçeriğe Yönlendir

Ben Yandım Siz Yanmayın - Meguiars Mecidiyeköy ın Aracıma Yaptıkları

Cenk Özeren

Recommended Posts

Mert Yeldan

Geçmiş olsun.

Sulh Hukuk mahkemesine zarara ilişkin tespit yaptırın. 45 e güne sonuç alırsınız. Sonuçla birlikte Asliye Hukuk mahkemesine dava açıp hem tazminat hem de değer kaybını alabilirsiniz. Aracınızı da kaskodan yaptırın, araçsız kaldığınız günler için araç kiralayıp mahkemede fatura ile beyan ederek o ücreti de rücu edebilirsiniz.

Ayrıca Sgk ga sigortasız işçi çalıştırılıyor diye ihbarda bulunun.

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Geçmiş olsun. İş bilmez firmalar, yaptıkları kusur sonucu kendilerine bir sey olmaması, hızlı ve etkin bir yargı sisteminin maalesef olmaması, yapanın yanına kar kaldığı bir düzen, denetleyici ve düzenleyici bir mekanizmanın olmayışı...vs. gibi etkenler nedeni ile her alanda istisnalar kaideyi bozmaz ama durum bu. Kasko firması aracın tamirini yapar ve kaskodan muhakkak değer kaybını da ödemesini isteyin. Ödemek zorundalar. Sonunda kasko bu ödediği zararı yıkama firmasından rücu eder. Allah beterinden saklasin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Eser

Araç temizletmek çok büyük sorun bu işleri genelde vasıfsız ve kaydı olmayan işçilere verildiği için sonuç böyle oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Çok iyi detailing dükkanı olmadıktan sonra hepsi aynı bence.Hele işin içinde suriyeliler varsa abooo.Biri camları siliyor bezi atıyor oraya öteki alıyor o bezle torpidoyu siliyor sıkıyor suyunu atıyor diğeri geliyor o bezle tampon altını kapı içlerini siliyor.Bez benim ayakkabı sildiğim bezden daha kirli.Sözde temizlik yapılıyor ben kendim yıkamaya gayret ediyorum varsın 3 gün sonra yıkansın.Geçmiş olsun.Talihsizlik olmuş ama işyerinin parası yoksa bile iyi niyetiyle zararı karşılayalım  2 sene 3 sene yıkayalım seramik koruması koltuk koruması vs elimizden ne geliyorsa yapalım diye teklif etmesi gerekiyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
2 saat önce, Cenk Özeren yazdı:

Açıkçası sizin belirttiğiniz şekilde iyi niyetli olarak iletişimde bulundum. Ancak karşı taraf aracın değer kaybının maksimum 3500-4000 tl olduğunu daha fazlasını kesinlikle vermeyeceklerini iletmesi ile birlikte masadan kalkmak zorunda kaldım. Üstüne bir de "arabayı illa x servisine götüreceksiniz yoksa bunu da karşılamayız" demeleri tuz biber ekti.

Onların yerinde olsam kendi işletmelerinin marka değerini, yaptıkları hatayı, kanunen zor durumda bırakabilecek durumları (çalıştırdığı kişiler vs) düşünerek olayı kapatmak isterdim.

Benim de kendilerinden talep ettiğim tutar da 10.000 tl idi. Özel sebeplerim nedeniyle (Eşim hamile, şu anda arabasız kalma lüksüm yok. Aracın tamir sürecinde ki en az 1 ay deniyor;  Kasko olsa bile maks 7 gün ücretsiz araç kiralayabiliyoruz. Daha fazlasını ben cebimden vererek kiralamak durumundayım) araç kiralama vs durumu ile karşı karşıyayım. Bu gibi durumları iyi niyetle ve yapıcı olarak iletmeme rağmen karşımdaki kişi aynı demecini devam ettirdiği için bu noktaya geldik.

Açıkçası artık oradan gelecek paraya hiç bakmıyorum. Hiç para da gelmeyebilir.

Önemli olan bu tarz yerlerin insanları keyfi olarak madur edip herhangi bir yaptırım ile karşılaşmadan yollarına devam etmemelerini sağlamak. Bundan sonra benim başıma gelen başkasının başına gelmesin, geldiğinde de iş yerleri müşterinin maduriyetini karşılasın diye tüm çapam.

kaskonun vereceği değer kaybı kaç para olacak? taş çatlasa 7 8 bin tl olur. önemli olan aracı düzgün yaptırmak mı yoksa adamlara savaş açamak mı. iyi karar vermek lazım. savaş açacaksanız kiralık aracıda ödetirsiniz sonuçta, ama çok vakit alır. stres yaparsınız. eşinize yazık. bence önemli olan şey gönül ferahlığı olmalı hayatta. bu benim bakış açım tabi.

bence, madem var, kaskodan yaptırın birde değer kaybını isteyin. zaten böyle olması lazım değilmi? ağaç düşse mesela, dolu yağsa mesela... yeni tavan takamayacaklarına göre. 20 günde teslim ederler. belki camı vs side tamam aynı renk bir bagaj kapağı bulunur vakitten kazanç olur. menteşesinden takılır bitti gitti.  Servise yazılırsanız herşeyi yeni parça ile değiştirmek ve boyamak isteyeceklerdir,  orijinal parçaların üzerinde damgalı imalat tarihleri olur, satarken ekspertizde bunlara bakılır. aynı senenin kapağı bulunursa boyalı temiz vs neden olmasın? diğer türlü aracın arkası komple hasarlı kapağı değişik çünkü tarihi yeni denecek. Hasar kaydında da 25 bin tl hasar çıkacak.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Çok geçmiş olsun umarım en kısa sürede çözüme ulaşırsınız.Sırf bu gibi nedenlerden dolayı yıkamaya vermiyorum aracımı kendim yıkıyorum yada pis kalsın.İkinci el aldığım 18 bindeki aracın plastik aksamın bir kısmında hatalı yıkamadan kaynaklanan izler var.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Geçmiş olsun.

Sonra o kadar titiz olmaya gerek yok diyorlar.

Ben aracımı servis dışında(oda mecburiyetten) başkasına vermiyorum. Genelde kendim yıkarım, yıkamacıda yıkattığım zamanlarda aracımı kendim sağa sola alırım. Hatta eski aracımı yıkatırken benden izin almadan direk araç içine oturup kullanmaya çalışan çırak yüzünden yıkamacı bile değiştirmişliğim var :) Hem çıraklara güvenmiyorum hemde sürekli araba yıkayıp temizledikleri için üzerleri nekadar temiz olabilir?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geçmiş olsun, olayı ilk nasıl haber verdiler size ? Sizde orada mıydınız o sırada ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
(düzenlendi)
46 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

kaskonun vereceği değer kaybı kaç para olacak? taş çatlasa 7 8 bin tl olur. önemli olan aracı düzgün yaptırmak mı yoksa adamlara savaş açamak mı. iyi karar vermek lazım. savaş açacaksanız kiralık aracıda ödetirsiniz sonuçta, ama çok vakit alır. stres yaparsınız. eşinize yazık. bence önemli olan şey gönül ferahlığı olmalı hayatta. bu benim bakış açım tabi.

bence, madem var, kaskodan yaptırın birde değer kaybını isteyin. zaten böyle olması lazım değilmi? ağaç düşse mesela, dolu yağsa mesela... yeni tavan takamayacaklarına göre. 20 günde teslim ederler. belki camı vs side tamam aynı renk bir bagaj kapağı bulunur vakitten kazanç olur. menteşesinden takılır bitti gitti.  Servise yazılırsanız herşeyi yeni parça ile değiştirmek ve boyamak isteyeceklerdir,  orijinal parçaların üzerinde damgalı imalat tarihleri olur, satarken ekspertizde bunlara bakılır. aynı senenin kapağı bulunursa boyalı temiz vs neden olmasın? diğer türlü aracın arkası komple hasarlı kapağı değişik çünkü tarihi yeni denecek. Hasar kaydında da 25 bin tl hasar çıkacak.

İlginiz için teşekkürler. Bildiğim kadarıyla detay bilgi vermeye çalışayım.

Öncelikle kasko değer kaybını karşılamıyor. Eğer karşı tarafın sigortası olsaydı değer kaybını o sigortadan isteyecektik. Karşı tarafın sigortası olmadığı için onarımlar bittikten sonra avukatım aracılığı ile değer kaybı davası açacağız. Ve tahsil edilecek bu değer kaybı tutarını kişiden tahsil edeceğiz. Avukatım gelen değer kaybı tutarından belli bir yüzde karşılığında bu işlemleri yürütecek. Bu noktada cebime girecek tutar çok çok az olacak. Bunun farkındayım. Ki zaten artık bu tutarın peşinde değilim.

Onarım ile ilgili olarak; ben sadece yetkili serviste onarılmasını istedim. Çünkü sanayide onarım olursa ve yarın öbür gün kullanım sırasında bagajda sorun olursa, boya tutmazsa vs vs durumlarında kiminle muhattap olabilirim? Ki oldum diyelim bu yıkamacıdan farklı bir durum olur mu? Artık insanlarla uğraşmak istemiyorum son yaşadıklarımdan sonra. O yüzden direkt kaskodan yapılması adına yetkili servise teslim ettim aracımı. 

Bagajın değişmesi çok önemli değil şu aşamada benim için. Açıkçası satarken fotoğraflar ile açıklarım. Ona göre bir açıklamamız olacak. Tramer de de yaklaşık 11.000 tl kayıt görünecek. Alacak kişiye de detay bilgileri olduğu gibi paylaşacağım. Bu aracı en az 3-4 yıl daha kullanmayı planlıyorum. O yüzden değer kaybı kısa vadede çok korkutmuyor beni. 

Yetkili servite tavan için göcük düzeltme ile o köşeyi düzelttirmeye çalışacaklar. Boya hasarı için de, yeni boya sürülmeden çizik giderme ile ne kadar giderilebilirse o şekilde yaptırmaya çalışacağım. 

Kısaca dedikleriniz için kesinlikle haklısınız, insanlar ile takışmadan anlaşarak ilerlemek huzur için çok önemli. Ki ben de hayatım boyunca gereksiz ip çekmelere asla girmedim. Ancak bu durumda göz göre göre benimle hiç ilgisi olmayan bir kaza için kabullenip onların istediğini yapmayı gönlüm kaldırmadı. Benim hayatımın mottolarından birisi "herşeyin bir bedeli vardır". Eğer kişi, yaptığı şey yüzünden başkasının hayatını olumsuz etkilemiş ise sonuna kadar sorumluluğunu almalı gerekeni yapmalı. 

12 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Geçmiş olsun, olayı ilk nasıl haber verdiler size ? Sizde orada mıydınız o sırada ?

Araç yıkanırken ben dışarda telefonla görüşüyordum. İçerden bir patlama sesi geldi. Ben lastik patladı sandım. Ancak içeri girdiğimde gördüğüm manzara fotoğraflardaki gibiydi.

tarihinde Cenk Özeren tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
2 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

kabul edeceklerini sanmam, ama ideal çözüm böyle olurdu. bence bir avukat aracılığı ile firma sahibine baskı yapmak lazım. kasko vs ye girmeden önce.

aracın piyasa değeri belirlenebilirse ve size de uyarsa belki makul çözüm üretilebilir.

Benim aracı alırken ekpertiz yaptırdım 1 ay sonra raporun haricinde bir değişen ve bir boya çıkmıştı. Gittim yaptırdığım yere adamlar üste birde pişkinlik yaptı. Bölge müdürüne ulaştım durumu anlattım ve şunu dedim:
Ajanlardan birinin muhabirine el altından 500-1000 tl verip bu durumu haber yaptıracağım ve markanız görünecek. 
Adam özür üstüne özür dileyip tüm mağduriyetini gidereceğini söylemişti.
Bu durumda da böyle bir yol aklıma geldi. Avukat arayacak yapabileceklerini ve ona kaça patlayacağını anlatacak (Hem bayiye hem merkeze )anlaşmaya mecbur bırakacak...

tarihinde Mehmet YILDZ tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Olay olduğu gibi yazılırsa, kasko karşılamaz bu hasarı.. 

Tc'si ehliyeti, yetkisi olmayan birinin çarptığı bir hasarı kasko neden karşılasın.. 

Ben de 2 yıl önce 150 lira verip pasta cila yaptırdım.. 

Ertesi hafta yıkamaları için arabayı bıraktım ve iranlı bir çocuğun fırçayla arabayı haşat ettiğini gördükten sonra bir daha arabayı dışarda yıkatmadım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tc'si ehliyeti, yetkisi olmayan birinin çarptığı bir hasarı kasko neden karşılasın.. 

aklıma ilk gelen bu oldu moral bozmiyim diye sormadım...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Olay olduğu gibi yazılırsa, kasko karşılamaz bu hasarı.. 

Kasko ne olursa olsun karşılıyor kazayı. Kasko nun anlamı zaten bu. Örn: Araç sokakta park halindeyken geldi birisi vurdu. Kim olduğu belli değil. Bu tip durumları karşılamayacaksa neden o kadar para verip kasko yaptıralım. Buradaki anahtar nokta, eğer olayın sorumlusu ben olsaydım, veya olayın sorumlusu belli olmasaydı, bu durumda kasko hasarı yine karşılıyordu. Ancak hasarsızlık indirim kalemimi düşürüyor olacaktı. Bu arada kaskonun karşılayacağı bilgisini alarak ilerledim süreçte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Kasko ne olursa olsun karşılıyor kazayı. 

Böyle bir şey yok :)

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları

A.5. Teminat Dışında Kalan Zararlar 

5.4.Poliçede gösterilen aracın, ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

Kaynak 

https://www.tsb.org.tr/kara-araclari-kasko-genel-sartlari.aspx?pageid=1077

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Örn: Araç sokakta park halindeyken geldi birisi vurdu. Kim olduğu belli değil. 

Örneğiniz uygun değil.. 

Verdiğiniz örnek genel şartlara göre teminat dahilinde olan bir örnektir. 

16 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Buradaki anahtar nokta, eğer olayın sorumlusu ben olsaydım, veya olayın sorumlusu belli olmasaydı, bu durumda kasko hasarı yine karşılıyordu. 

Doğru.. 

Siz olsaydınız öderdi, yapan belli olmasaydı yine öderdi.. 

Bu anahtar nokta da sizin olayınıza örnek değil.. 

17 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Bu arada kaskonun karşılayacağı bilgisini alarak ilerledim süreçte.

Beyanı siz yazdıysanız ne yazdığınızı söyleyebilir misiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Ehliyetsiz sürücüye verdik aracı kaza yaptı karşılamasın tamam ama bu durumda karşılamazsa yakarım o kasko firmasını da yıkamacıyıda.

geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ehliyetsiz sürücüye verdik aracı kaza yaptı karşılamasın tamam ama bu durumda karşılamazsa yakarım o kasko firmasını da yıkamacıyıda.

geçmiş olsun.

O işyerine girdiği andan itibaren sorumluluk o işyerinde ve o işyerinin sigortasındadır. 

Yakabilirsin tabi o ayrı konu ama ehliyetsiz yıkamacı çocuk arabayı bagajı açık olarak dükkanın tavanına çarptı diye hasar ödettiremezsin :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
Bir saat önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Benim aracı alırken ekpertiz yaptırdım 1 ay sonra raporun haricinde bir değişen ve bir boya çıkmıştı. Gittim yaptırdığım yere adamlar üste birde pişkinlik yaptı. Bölge müdürüne ulaştım durumu anlattım ve şunu dedim:
Ajanlardan birinin muhabirine el altından 500-1000 tl verip bu durumu haber yaptıracağım ve markanız görünecek. 
Adam özür üstüne özür dileyip tüm mağduriyetini gidereceğini söylemişti.
Bu durumda da böyle bir yol aklıma geldi. Avukat arayacak yapabileceklerini ve ona kaça patlayacağını anlatacak (Hem bayiye hem merkeze )anlaşmaya mecbur bırakacak...

Aslında dediğinizi ben hem türkiye distiribütörüne hem de ilgili bayi ye ilettim. Hatta distribütöre açık açık "bu kadar iyi markanın türkiyede temsilciliğini yapıyorsunuz, bu kadar yatırım ve emeğiniz var. Şimdi sırf bir bayinizin yaptığı bu yanlışlık yüzünden ortalıkta bu fotoğrafların dolaşması emeğinize haksızlık olur" dedim. Ancak yapabilecekleri birşey olmadığını ilettiler. Bu yakınlarda California daki Meguiar's globale de yazacağım olayı. Tweeter dan ve diğer medya mecralarından elimden geldiğince yazacağım. Dediğim gibi, olay benim para alıp almamam değil artık. Olay insanların işlerini hakkıyla yapması için bir çekince verebilmek.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

1- Alkol olmayacak
2- Ehliyet Olacak. 
Esas 2 şart bu bildiğim kadarıyla. Olayı olduğu gibi harfiyen anlatan bir beyanla kasko ödemez. Dava açıp iş yerinden tahsil edebilirsiniz. 
Ama buna rağmen kasko öderse helal olsun o şirkete derim. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
13 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Örneğiniz uygun değil.. 

Verdiğiniz örnek genel şartlara göre teminat dahilinde olan bir örnektir. 

Doğru.. 

Siz olsaydınız öderdi, yapan belli olmasaydı yine öderdi.. 

Bu anahtar nokta da sizin olayınıza örnek değil.. 

Beyanı siz yazdıysanız ne yazdığınızı söyleyebilir misiniz. 

Merhabalar

Aşağıdaki poliçemdeki aşağıdaki kloza göre sigortam bu tutarı karşılayacak.

Yetkisiz Kişilerce Çekilme Teminatı Klozu: Yetkili olmayan kişilerce çektirilen araca gelen zararlar ile kurallara uygun olmadan çekilen ve çektirilen araçlara gelen zararlar teminat altına alınmıştır.

Ayrıca dediğiniz gibi, ben aracı iş yerine verdiğim anda sorumluluk iş yerinde. Yani iş yerinin eksiği veya yanlışlığı beni bağlamıyor. Oradaki kişinin ehliyetsiz olması beni bağlamaz. Bu durumda kasko bana "kusura bakma ben aracını verdiğin yerdeki kişi ehliyetsizmiş ben araçtaki hasarı karşılamıyorum" derse zaten olay resmen başka yerlere gider. 

Akış şu şekilde ilerler; kasko her türlü tutarı karşılar araba yapılır. Sonrasında sigorta şirketi elindeki belge veya bilgiler ile ilgili iş yerinden parayı alabiliyor mu ona bakar. Alamıyorsa gelir benim hasarsızlığımı bozar. Alabiliyorsa alır. Kasko sigortasının mantığı gereği; ben aracımı sigortalıyorum. Aracımı kasko şartlarında yazdığı şekilde kullanıyorum.  Poliçedeki kuralların dışına çıkmıyorum. Bu durumda vale lerden, yıkamacılardan vs her arabayı verdiğiniz kişiden sorgu sual almadan araba teslim edilmemeli. Çok çok büyük bir risk alıyoruz demektir. 

6 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

1- Alkol olmayacak
2- Ehliyet Olacak. 
Esas 2 şart bu bildiğim kadarıyla. Olayı olduğu gibi harfiyen anlatan bir beyanla kasko ödemez. Dava açıp iş yerinden tahsil edebilirsiniz. 
Ama buna rağmen kasko öderse helal olsun o şirkete derim. 

Çok iyi anlıyorum ancak olay şu; siz valeye verdiniz arabayı, vale alkollü şekilde gitti aracı pert etti. Bu durumda direkt madur oluyorsunuz. Bu konuda bir örnek var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yetkisiz kişilerce çekilmeden kast edilen bu değil ki.
Çekiciyle çekilmedir oradaki kasıt

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
8 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Yetkisiz Kişilerce Çekilme Teminatı Klozu:

Burada çekici ile çekilmesinden bahsediyor benim anladığım. 

9 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Çok iyi anlıyorum ancak olay şu; siz valeye verdiniz arabayı, vale alkollü şekilde gitti aracı pert etti. Bu durumda direkt madur oluyorsunuz. Bu konuda bir örnek var mıdır?

Aracı kullanan alkollü ise yapacak hiçbirşey kalmıyor. Dava yolu ile tahsil edilmeli bence. 
İnşallah sizin düşündüğünüz şekildedir ama benden tavsiye sözlü değil yazılı olarak belge alın sigortadan sonra mağdur olmayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yoktur.
Çünkü kimse vale çarptı diye beyan yazmıyor.
Ben çarptım diyor.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...