İçeriğe Yönlendir

Ben Yandım Siz Yanmayın - Meguiars Mecidiyeköy ın Aracıma Yaptıkları

Cenk Özeren

Recommended Posts

Cenk Özeren

@Mehmet Ozyurek @Ersen Tapan

Sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır.

Sayenizde 2 önemli şey öğrendim.

1- Yeri geldiğinde avukatınıza bile güvenmemek gerekiyor

2- Uzman olmadığımız konularda gelen görüşleri direkt "hayır olmaz" diyerek kenara bırakmadan irdelemek gerekiyor.

Sayenizde belkide sonraki süreçte uğraşacağım bir konuyu hallettik. Beyanı update edebildim. Saygılarımı sunarım.

Çok çok teşekkürler

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yukarıyı yeni okudum da
Kasko karşıdan alabiliyorsa alır. Alamıyorsa benim indirimimi bozar kısmı da yanlış.
Karşıdan alması gerekiyorsa, alamasa da sizin indiriminiz bozulmaz.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Şimdi ne olacak, Cenk Bey aracı kendi yapıtırıp, masraflar için dava mı açacak?

Cenk Bey, geçmiş olsun bu arada.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bu  adamlara ne pahada arabalar geliyordur, ne cesaret sigorta yapmamışlar işletmeye.

Geçmiş olsun sizlere de.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
8 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Şimdi ne olacak, Cenk Bey aracı kendi yapıtırıp, masraflar için dava mı açacak?

Cenk Bey, geçmiş olsun bu arada.

Çok teşekkür ederim.

Akış şöyle olacak. Ben aracı yetkili servise çektim. Beyanı yazdım. Kasko dan dosya açıldı. Kasko aracın onarımını üstlenecek. Sonrasında ilgili iş yerine bu tutar için işlemleri başlatacak. (Bu kısım benimle ilgili değil)

Kasko eksperinden alınan onarım bilgileri ile benim avukat değer kaybı hesaplayıp ilgili iş yerine yasal süreci başlatacak. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok geçmiş olsun.

Aldığınız siniri hayal edebiliyorum. Çok üzücü. Düşündüklerimi yazarsam forumdan uzaklaştırma yerim.

Tekrar tekrar geçmiş olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Çok geçmiş olsun, umarım en kolay ve zararsız şekilde atlatırsınız bu süreci.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çok teşekkür ederim.
Akış şöyle olacak. Ben aracı yetkili servise çektim. Beyanı yazdım. Kasko dan dosya açıldı. Kasko aracın onarımını üstlenecek. Sonrasında ilgili iş yerine bu tutar için işlemleri başlatacak. (Bu kısım benimle ilgili değil)
Kasko eksperinden alınan onarım bilgileri ile benim avukat değer kaybı hesaplayıp ilgili iş yerine yasal süreci başlatacak. 

Eksper servise onarım onayı verdi mi.
Vermediyse bu sürecin böyle olacağının, yetkisiz kişilerce çekilme teminatından ödeneceğinin yorumunu kim yapıyor.
Beyanda ne yazdınız.

Polis Kaza tespit tutanağı var mı
Beyanla rücu olmaz.

Cenk bey. Söylediğiniz hiç bir şey ne genel şartlara ne özel şartlara uymuyor.
Bu sebeple çok soruyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
14 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Eksper servise onarım onayı verdi mi.
Vermediyse bu sürecin böyle olacağının, yetkisiz kişilerce çekilme teminatından ödeneceğinin yorumunu kim yapıyor.
Beyanda ne yazdınız.

Polis Kaza tespit tutanağı var mı
Beyanla rücu olmaz.

Cenk bey. Söylediğiniz hiç bir şey ne genel şartlara ne özel şartlara uymuyor.
Bu sebeple çok soruyorum.

Merhabalar Mehmet Bey

İlginiz için çok teşekkürler. Doğru yönlendirmeleriniz ile umarım sorunu daha kolay çözebilirim.

Bildiğim kadarıyla sorulara cevap vermeye çalışayım;

Öncelikle polis yaralanma olmayan kazalarda tespit tutanağı doldurmuyormuş artık. Karakoldan aşağıda bilgileri bulunan ilgili resmi kararın çıktısını verdiler. 

Trafik Kazalarına İlişkin İşlemler Madde 156- A bendi - 5. bölüm

"Önceden meydana gelmiş veya olay yerinden kaldırılmış araçların karıştığı ve yalnız maddi hasarla sonuçlanan kazalar için trafik zabıtasıve genel kollukça hasar tespitine dair kazaya karışanlara verilmek üzere tutanal veya rapor düzenlenmez. Bu durumda hasar tespitleri ilgililerin sigortalılarına veya yetkili mahkemelere başvurmaları suretiyle yapılır."

Rücu kısmı konusunda emin değilim. Avukatımın dediğini söyledim. Benim için önemli olan kaskodan bir şekilde arabanın yapılması. Bunun dışındaki akış çok ilgilendirmiyor açıkçası. Kaskoda hasarsızlık koruma teminatım da olduğundan, kasko bana yansıtsa bile yine beni etkilemiyor kağıt üstünde. 

Son olarak eksper ile görüştüm. Kendisi onayı vermiş. Sigorta şirketine evrakları yollamış. Sigorta şirketinden aldığım bilgiye göre orada inceleme ve yetkili servis ile onarım pazarlık tutarı konuşulacakmış. O aşamadayız şu anda. Belki dediğiniz itiraz o aşamada gelir. Kasko yine karşılamıyorum derse de yapacak birşey yok; kendimiz parasını verip yaptıracağız. Sonrasında tazminat davasını biz açarız artık.

Bazı arkadaşlarım "ya sen kendin yaptım deseydin bu kadar uğraşmasaydın" dedi son birkaç gündür. ancak yalan beyan vermektense olayın tüm aşamaları ile doğru olduğu bir akışın ilerlemesi beni daha çok rahatlatacaktır.  Haklı ve doğru bildiğin yoldan ilerlemek  en büyük rahatlık bence.

İlginiz için tekrar teşekkürler

Aşamaları yine buradan bilgi olarak paylaşacağım.

Bu ortamda iyi dileklerini ileten tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

16 saat önce, Sefa Çelik yazdı:

Geçmiş olsun. En büyük kazanız bu olsun.

Kasko beyanınızın son hali nasıl oldu, merak ettim. 

Beyanda olduğu gibi olayı anlattım. Sadece kazayı yapan kişi hakkında elimde bir tutanak veya resmi belge olmaması sebebiyle o kişi ile ilgili kaza sonrasında bana söylenen bilgileri beyandan çıkarttım. 

Eksper onayı geldi. Şimdi konu sigorta şirketinde. Bakalım sonuç ne olacak. Mağdur olduğum ve hiçbir yalanın/katakulli nin olmadığı beyanım ile birlikte akışın nasıl işleyeceğini göreceğiz.

Belki kasko da ödemiyoruz diyebilir.  O durumda bu kadar şanssızlık sonrası kafama ne zaman meteor düşer diye beklemeye başlarım artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Cenk Özeren yazdı:

Rücu kısmı konusunda emin değilim. Avukatımın dediğini söyledim.

Acenteniz yok mu Cenk Bey. 

Bu gibi durumlarda Acente avukattan daha bilgili ve tecrübelidir. 

Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Acenteniz yok mu Cenk Bey. 

Bu gibi durumlarda Acente avukattan daha bilgili ve tecrübelidir. 

Sigortam.net ten aldığım için acente olarak çağrı merkezi ile muhattabım. Onlarda işlerin (tabiri caiz ise) triklerini vermiyorlar telefonda pek. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladım.. 

Ödenir inşallah. 

Yapabileceğimiz bir şey olursa çekinmeyin lütfen. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Anladım.. 

Ödenir inşallah. 

Yapabileceğimiz bir şey olursa çekinmeyin lütfen. 

Saygılar sunuyorum. İlginiz ve desteğiniz için çok çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
On 13.06.2019 at 14:56, Mehmet Ozyurek yazdı:

Böyle bir şey yok :)

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları

A.5. Teminat Dışında Kalan Zararlar 

5.4.Poliçede gösterilen aracın, ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

Kaynak 

https://www.tsb.org.tr/kara-araclari-kasko-genel-sartlari.aspx?pageid=1077

Bence bu vaka "sürücü belgesine sahip olmayan kimseler" kapsamına girmez. Ben ehliyetsiz birine direksiyonu vermiyorum ki. Ben yıkamacıya bırakmışım, onlar ehliyetsiz adamı direksiyona oturtmuş. Benim bilgim ve iznim yok ki. Kasko bana ödememi yapmalı, firmaya rücu etmeli. Ben vermedim ehliyetsiz adama arabayı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Kasko bana ödememi yapmalı, firmaya rücu etmeli. Ben vermedim ehliyetsiz adama arabayı?

Yıkamacı, servisçi vs devreye girdiği an kasko devreden çıkar. 

Sorumluluk o kişilerde veya o kişilerin sigortalarındadır.

Siz hiç duydunuz mu bu güne kadar liftten düşen bir aracın kasko tarafından ödendiğini..   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Siz hiç duydunuz mu bu güne kadar liftten düşen bir aracın kasko tarafından ödendiğini..   

O zaman Cenk Bey'in önünde iki yol var.

1-Firma ile anlaşacak, onların dediği yerde arabası yapılacak, değer kaybı için bir miktar da para alacak.

2-Aracını kendi yaptıracak ve sonra firmaya dava açacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Çok geçmiş olsun ben pek anlamam ama inşallah kasko size yardımcı olur. Mantıklı düşününce kasko banane der ehliyeti olmayan biri kaza yapmış gibi gozukuyor malesef

Yorum bağlantısı
Cenk Özeren
25 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

O zaman Cenk Bey'in önünde iki yol var.

1-Firma ile anlaşacak, onların dediği yerde arabası yapılacak, değer kaybı için bir miktar da para alacak.

İlk seçenek kapandı. Artık o kişiler ile muhattap olmak istemem. 

Açıkçası resmen bu iş yüzünden stres aldı başını gitti bende. Kasko karşılamıyorum derse gider parasını veririm. Yaptırırım aracı yetkili serviste.Sonra veririm avukata maddi manevi ne kadar tazminat hakkım varsa uğraş al derim.

Son bir haftadır evde konuşulan tek konu bu oldu. Artık "parası vs haram zıkkım olsun" moduna kadar geldim. En fazla üzüldüğüm; hiç ama hiç bir suçum/sorumluluğum vs olmayan bir olay yüzünden yine ben koşturuyorum yine ben yıpranıyorum, yine ben zarara giriyorum. Bu şekilde bir sistem olmaz olsun. Konu başlığında olduğu gibi; ben yandım siz yanmayın arkadaşlar. En azından yıkamacı veya arabanızı bıraktığınız servisin sigortası olup olmadığını sorun. Yoksa bırakmayın arabanızı oraya. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorumlu işletmenin sigortası olsun olmasın kaskomun aracımı yaptırması ve karşılığını tahsil etmesiyle ilgilenmesi gerekmiyor mu?

Çalışan değilde firma olarak düşülmesi gerekmez mi ehliyeti ve sigortalı çalışanı olmayana arabayı vermemesi gereken işletme?

Trafiğede çıkma yok zaten ne yapacak kasko şirketi ehliyeti var mı yok mu her türlü parayı işletmeden tahsil edecek?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Aynen bence de böyle.. 

13 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Sorumlu işletmenin sigortası olsun olmasın kaskomun aracımı yaptırması ve karşılığını tahsil etmesiyle ilgilenmesi gerekmiyor mu?

Çalışan değilde firma olarak düşülmesi gerekmez mi ehliyeti ve sigortalı çalışanı olmayana arabayı vermemesi gereken işletme?

Trafiğede çıkma yok zaten ne yapacak kasko şirketi ehliyeti var mı yok mu her türlü parayı işletmeden tahsil edecek?

Hangi gerekçeyle tahsil edecek.. Hani dayanak, hani belge. 

Beyanla rücuya gidersen, firma da yok kardeşim öyle bir şey diye bir beyan yazar red eder.. 

Benim aracıma Murat gelip çarpmış diye beyan yazmaktan farkı yok bunun.. Benim beyanımla sana rücu yaparlar mı ? Yaparlarsa sen kabul eder misin böyle bir rücuyu. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
16 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynen bence de böyle.. 

Hangi gerekçeyle tahsil edecek.. Hani dayanak, hani belge. 

Beyanla rücuya gidersen, firma da yok kardeşim öyle bir şey diye bir beyan yazar red eder.. 

Benim aracıma Murat gelip çarpmış diye beyan yazmaktan farkı yok bunun.. Benim beyanımla sana rücu yaparlar mı ? Yaparlarsa sen kabul eder misin böyle bir rücuyu. 

Tutanak tutulur, firma olayları gerçekleştiğini kabul eder şekilde imzalar olmaz mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...