İçeriğe Yönlendir

Kasko Sigortası Genel Şartlarına Göre Teminat Dışında Kalan Haller

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartlarına Göre 

A.5. Teminat Dışında Kalan Zararlar 

Aşağıdaki hallerde araçta meydana gelen zararlar sigorta teminatının dışındadır: 

5.1.Savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma (Savaş ilan edilmiş olsun olmasın), iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği inzibati ve askeri hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.2.Herhangi bir nükleer yakıttan veya nükleer yakıtın yanması sonucu nükleer atıklardan veya bunlara atfedilen nedenlerden meydana gelen iyonlayıcı radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmaları ve bunların gerektirdiği askeri ve inzibati tedbirlerin neden olduğu bütün zararlar (Bu bentte geçen yanma deyimi kendi kendini idame ettiren herhangi bir nükleer ayrışım olayını da kapsayacaktır), 

5.3.Kamu otoritesi tarafından çekilme hali hariç araçta yapılacak tasarruflar nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.4.Poliçede gösterilen aracın, ilgili mevzuat hükümlerine göre gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

5.5.Aracın, uyuşturucu madde veya Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya aynı mevzuatta alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce alkollü içki alınmak suretiyle kullanılması sırasında meydana gelen zararlar, 

5.6.Araca, sigortalı veya fiillerinden sorumlu bulunduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından kasten verilen zararlar ile sigortalının fiillerinden sorumlu olduğu kimseler veya birlikte yaşadığı kişiler tarafından sigortalı aracın kaçırılması veya çalınması nedeniyle meydana gelen zararlar, 

5.7.Aracın bir hasar veya arıza nedeniyle zorunlu olarak taşınması veya çekilmesi nedeniyle meydana gelen teminat kapsamındaki zararlar hariç olmak üzere, aracın kendi gücü ile girip çıkacağı ruhsatlı sefer yapan gemiler ve trenler dışında, kara, deniz, nehir ve havada taşınması sırasında uğrayacağı zararlar, 

5.8.Aracın ruhsatında belirtilen taşıma haddinden fazla yük ve yolcu taşıması sırasında meydana gelen ve münhasıran aracın istiap haddinin aşılmasından kaynaklanan zararlar, 

5.9. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj sonucunda oluşan veya bu eylemleri önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucu meydana gelen biyolojik ve/veya kimyasal kirlenme, bulaşma veya zehirlenmeler nedeniyle oluşacak bütün zararlar. 

5.10.Zorunlu haller (tedavi veya yardım amaçlı sağlık kuruluşuna gitme, can güvenliği nedeniyle uzaklaşma vb) hariç olmak üzere bu maddenin 5.4 ve 5.5 nolu bendlerdeki ihlaller nedeniyle, sürücünün kimliğinin tespit edilmesini engellemek için kaza yerinden ayrılması. 

Kaynak: https://www.tsb.org.tr/kara-araclari-kasko-genel-sartlari.aspx?pageid=1077

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
21 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

5.1.Savaş, her türlü savaş olayları, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma (Savaş ilan edilmiş olsun olmasın), iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği inzibati ve askeri hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar, 

Mehmet abi bu maddeye göre 15 Temmuz darbe girişiminde zarar gören araçların bedeli ödenmedi mi yani? anlamadım ben :)

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Birçok kişi araçta fazla yolcu varken yapılan kazalarda kasko şirketleri ödeme yapmadığını bilmiyor maalesef. Özellikle transporter tarzı araçlarda arkasında tek sıra koltuk olup sonradan koltuk ekleyenler veya gezmeye giderken arkaya fazladan yolcu alanlar sorun yaşıyor. Birde durumu bilip birşey olmaz diyip yola çıkarlar oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
9 dakika önce, Mert Üçkaleler yazdı:

Mehmet abi bu maddeye göre 15 Temmuz darbe girişiminde zarar gören araçların bedeli ödenmedi mi yani? anlamadım ben :)

Yada terör yandaşları molotof falan atarsa ?
peki yoldan geçen biri kundaklarsa durum ne oluyor ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler
(düzenlendi)
20 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Onlar ödeniyor bildiğim kadarıyla. Benim poliçede böyle bir teminat var.. ( Grev ,Lokal Halk Hareketleri ve  Terör )

tarihinde Mert Üçkaleler tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
25 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

Kaskonuzda terör olayları teminatı varsa zararınızı karşılar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

15 Temmuz darbe girişimindeki hasarı devlet ödüyor galiba. Hasar tespiti yapılıp devlet ödeme yapıyor, bunun için de bakanlar kurulu kararı alıyor. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

6-7 Ekim olaylarında benim aracım zarar görseydi? Evimin önünde? Kasko bunları vermiyor demek ki. Peki neden kasko yapıyoruz? Bunlar da riziko değil mi?

Tamam, kaynak kısmındaki linkten sorularımın cevabını aldım. Yani altını çize çize üstüne basa basa ve hatta ısrarla isteye isteye bu maddeleri ekletmemiz gerekiyor demek ki.

"A.4. Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar 

4.2.Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri ve bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar, 

4.3.A.5 maddesinin 9 uncu bendinde belirtilen zararlar hariç olmak üzere, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj ile bunları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar, "

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
Bir saat önce, Mert Üçkaleler yazdı:

59 dakika önce, Mehmet YILDZ yazdı:

48 dakika önce, Talat Tekin yazdı:

5.1 maddede 15 temmuzda aracı tankla ezilen adamın kaskosu ben aracının değerini ödemem mi diyecek yani

32 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

15 Temmuz darbe girişimindeki hasarı devlet ödüyor galiba. Hasar tespiti yapılıp devlet ödeme yapıyor, bunun için de bakanlar kurulu kararı alıyor. 

Genel şartlara göre ödenmemesi gerekiyordu, ancak 15 Temmuz sonrasında teminat haricinde olmasına rağmen sigorta şirketlerinin tamamı, kasko teminatı olan araçları hasarlarını ödediler. 

16 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

6-7 Ekim olaylarında benim aracım zarar görseydi? Evimin önünde? Kasko bunları vermiyor demek ki. Peki neden kasko yapıyoruz? Bunlar da riziko değil mi?

Tamam, kaynak kısmındaki linkten sorularımın cevabını aldım. Yani altını çize çize üstüne basa basa ve hatta ısrarla isteye isteye bu maddeleri ekletmemiz gerekiyor demek ki.

"A.4. Ek Sözleşme ile Teminat Kapsamına Dahil Edilebilecek Zararlar 

4.2.Grev, Iokavt, kargaşalık ile halk hareketleri ve bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar, 

4.3.A.5 maddesinin 9 uncu bendinde belirtilen zararlar hariç olmak üzere, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj ile bunları önlemek ve etkilerini azaltmak amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar, "

Terör teminatı bütün şirketlerde otomatik olarak verilmekte, ayrıca bir talebe gerek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)
16 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Terör teminatı bütün şirketlerde otomatik olarak verilmekte, ayrıca bir talebe gerek yok. 

Peki A.4.2.-3. niye var?

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
12 dakika önce, Gökhan Albayrak yazdı:

Peki A.4.2.-3. niye var?

4 çeşit kasko var, Dar Kasko, Kasko,  Genişletilmiş kasko ve Tam kasko. Ancak uygulamada ise Genişletilmiş kasko tüm şirketler tarafından uygulanmaktadır. genişletilmiş kasko teminatında ise terör teminatı otomatik teminattır. Genel şart bu 4 kasko ürününün yazılı kanunu olduğu için maddeler halinde ayrılmıştır. 

Kasko sigortası uygulamasında aşağıdaki ürün isimleri altında ve içeriklerinde teminat verilir. 

Dar Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarından bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı için teminatın verildiği üründür 

Genişletilmiş Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek risklerden bir kısmı için teminatın verildiği üründür. 

Tam Kasko: Yukarıdaki teminat gruplarının tamamı ve bu genel şartlarda ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek tüm riskler için teminatın verildiği üründür. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bunlar genel şartlar. Bilinçli olarak ya da ucuz olsun diye bilmeden bu teminatları veya bazılarını poliçeden çıkartmadıkkça, poliçelerimizde bunlar ek teminat olarak tek tek yazar. Daha 2 gün önce Emmi sigortanın yenilediği MB nin kaskosundan ufak bir bölüm:

GREV, LOKAVT, KARGAŞALIK, HALK HAREKETLERİ VE TERÖR
Grev, lokavt, kargaşalık ile halk hareketleri ve bunları önlemek ve etkileri azaltmak üzere yetkili organlar tarafından yapılan
müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar teminata dahil edilmiştir.

Kasko Sigortası Genel Şartlarının A.5 maddesinin 9 uncu bendinde belirtilen zararlar hariç olmak üzere, 3713 sayılı Terörle
Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemleri ve bu eylemlerden doğan sabotaj ile bunları önlemek ve etkilerini azaltmak
amacıyla yetkili organlar tarafından yapılan müdahaleler sonucunda meydana gelen zararlar teminata dahil edilmiştir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi bu maddeye göre 15 Temmuz darbe girişiminde zarar gören araçların bedeli ödenmedi mi yani? anlamadım ben [emoji4]

Ödendi mi bilmiyorum ama bu gibi durumlarda hasar tespiti yaptırılıp valiliğe müracaat edilir.
Valilik bir şekilde öder.
Birçok kişi araçta fazla yolcu varken yapılan kazalarda kasko şirketleri ödeme yapmadığını bilmiyor maalesef. Özellikle transporter tarzı araçlarda arkasında tek sıra koltuk olup sonradan koltuk ekleyenler veya gezmeye giderken arkaya fazladan yolcu alanlar sorun yaşıyor. Birde durumu bilip birşey olmaz diyip yola çıkarlar oluyor.

Yük taşıyan araçlarda da. İstiap haddi aşılırsa kasko ödeme yapmaz.

Terör teminatlara dahil.
Kundaklama da kötü niyetli hareketler teminatlarıyla güvence altında.
5.1 maddede 15 temmuzda aracı tankla ezilen adamın kaskosu ben aracının değerini ödemem mi diyecek yani

Diyebilir.
Aksi dava bile açılamaz.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6-7 Ekim olaylarında benim aracım zarar görseydi? Evimin önünde? Kasko bunları vermiyor demek ki. Peki neden kasko yapıyoruz?

Bunlar dışındaki 100 lerce olayın sebep olduğu zararlardan korunmak için :)
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Benim arabayı aldığım kişi solotürk te görevliymiş bir önceki arabasını çiğli üstte bırakıp Antalya’ya uçmuş sonra darbe oluyor bunun araba delikteşik bir şekilde kaskodan parayı almış ama zarar ettim 10bin kadar demişti golf muş aracı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...