İçeriğe Yönlendir

Yeni Görev Yerim Avrupa. Tercihler İçin Yardım Lütfen

Ahmet Gül

Recommended Posts

Erhan Doruk

Almanya"nın birkaç kentinde bulundum. Kuzey kentleri biraz daha pahalı ve nezih. Geçen yıl tam da bu zaman Frankfurt a Fuar için gitmiştim. Fuar zamanı otel ve uçak fiyatları astronomik olduğu için konaklamak için şehir dışı yerlere bakmıştım. Frankfurt çok pahalı olduğundan orada çalışanlar çevre ilçelerde yaşayıp her gün Frankfurta gidip geliyorlardı. Sabah ve akşam saatlerinde ciddi trafik oluyordu. benim kaldığım yer merkeze 34 km di ve sabah ve akşam trafiğinde 1 saatten biraz fazla sürmüştü. Darmstadt tarafında çok türk vardı. Ben bu şehirlere göre gidecek olsam emlak sitesinden en düşük kiralara sahip şehiri seçerdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Demir

Ahmet Bey merhaba,öncelikle hayırlı olsun.Bence çok doğru bir seçim yapmışsınız.Endişelerinizde haklısınız.Ama ilerleyen süreçte bence bunun yersiz olduğunu görürsünüz  diye tahmin ediyorum.1 kez akraba ziyaretine Almaya'ya gittim.Dormagen isminde bir yere.Küçük bir yer.Fakat Köln,Düsseldorf gibi yerlere 25km mesefade.Şuan iş için günlük 160 km yol yaptığımı düşünürsek bana göre çok yakın.Yakınlarım ortalama düzeyde evlere(gerçekten ne iyi nede kötü)2+1 eve 600-700€ 3+1 eve 1000€ kira veriyolardı.Market fiyatlarını incelediğimde bir evin mutfak alışverişi için 600-700€ 'nun yeterli olabileceği kanaatini getirmiştim.İnsan olarak Türk sayısı fazla gibi.Sokakta yürürken sürekli birilerinin türkçe konuştuğunu duyabilirsiniz.Bence geçim sıkıntısı çekmezsiniz.(Tabiki yaşam standartlarına bağlı)Ama çok da lüks yaşayamazsınız.Bence olmazsa geliriz gibi bir düşünceniz olmasın.Sonuçta 5 yıl ve sonunda zaten bitecek.O yüzden bunu iyi değerlendirmek lazım.Ülkemizde dilin çok değerli olduğu bir dönemde çocuklarınızın yeni bir dil öğrenmesi çok iyi olacaktır.

Şehir seçiminde bence youtube'dan o şehirlerde yaşayan insanların videosunu izlemekte yarar vardır.Birde tanıdıklarınız var ise o şehirleri seçmek adaptasyon sürecinde size iyi gelecektir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Tekrar hayırlı olsun abi. Gönlünce olur inşallah.

Her şekilde faydalı olacağını düşünüyorum ben. Ele geçmeyecek bir fırsat, hatta hanıma söyleyeyim diyorum o da sınava girsin. :D 

Erhan Bener'in "Arabalarım" kitabını mutlaka tavsiye ederim, 60 sene önce bir memurun yurtdışı görev maceralarını arabalarla birlikte anlatıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
4 saat önce, Ersev Kaya yazdı:

Ahmet bey, yukarıdaki listeyi derken; sadece Almanca dil belgesine göre olanı mı yoksa ingilizce ve fransızca da dahil mi?

Ben garanti olsun diye üçünü de gönderdim.

Ahmet bey, abimden gelen mesaj şu şekilde:

Görevlendirme olarak gelecekse, hiç gelmesin. Kadrolu olarak gelebiliyorsa gelsin.

İngilizcesi var ama Almancası yoksa  hiç gelmesin.

Numaramı ver, isterse görüşelim demiş.

Dilerseniz verebilirim.

Ersev Bey listenin sadece İngilizce dil belgesi başlığı altındaki ülke ve eğitim bölgeleri tercihi yapabiliyoruz. 

Kadrolu diye bir seçenek MEB’de ne yazık ki mümkün değil. Gelinebilecek tek yol bu. Almanca var ama zayıf. Kısa zamanda ilerletebileceğimi düşünüyorum. 

Gitmemek şu an için düşüncelerim arasında değil. Planım şu: İlk olarak kendim gideceğim, bir süre kaldıktan sonra bir dönem ya da bir yıl, şartlar uygunsa ailemi götürmeyi düşünüyorum. Değilse döner gelirim. 

Rahatsız etmezsem abinizle görüşmek isterim. Müsait zamanlarını da belirtirse münasebetsiz bir zamanda aramamış olurum. 

2 saat önce, Murat Demir yazdı:

Ahmet Bey merhaba,öncelikle hayırlı olsun.Bence çok doğru bir seçim yapmışsınız.Endişelerinizde haklısınız.Ama ilerleyen süreçte bence bunun yersiz olduğunu görürsünüz  diye tahmin ediyorum.1 kez akraba ziyaretine Almaya'ya gittim.Dormagen isminde bir yere.Küçük bir yer.Fakat Köln,Düsseldorf gibi yerlere 25km mesefade.Şuan iş için günlük 160 km yol yaptığımı düşünürsek bana göre çok yakın.Yakınlarım ortalama düzeyde evlere(gerçekten ne iyi nede kötü)2+1 eve 600-700€ 3+1 eve 1000€ kira veriyolardı.Market fiyatlarını incelediğimde bir evin mutfak alışverişi için 600-700€ 'nun yeterli olabileceği kanaatini getirmiştim.İnsan olarak Türk sayısı fazla gibi.Sokakta yürürken sürekli birilerinin türkçe konuştuğunu duyabilirsiniz.Bence geçim sıkıntısı çekmezsiniz.(Tabiki yaşam standartlarına bağlı)Ama çok da lüks yaşayamazsınız.Bence olmazsa geliriz gibi bir düşünceniz olmasın.Sonuçta 5 yıl ve sonunda zaten bitecek.O yüzden bunu iyi değerlendirmek lazım.Ülkemizde dilin çok değerli olduğu bir dönemde çocuklarınızın yeni bir dil öğrenmesi çok iyi olacaktır.

Şehir seçiminde bence youtube'dan o şehirlerde yaşayan insanların videosunu izlemekte yarar vardır.Birde tanıdıklarınız var ise o şehirleri seçmek adaptasyon sürecinde size iyi gelecektir.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İşlerin toz pembe olmayacağının farkındayım, ancak söylediğiniz gibi zamanla hallolur. Korkularla bir yere varılmıyor, yaşayalım görelim. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
2 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Tekrar hayırlı olsun abi. Gönlünce olur inşallah.

Her şekilde faydalı olacağını düşünüyorum ben. Ele geçmeyecek bir fırsat, hatta hanıma söyleyeyim diyorum o da sınava girsin. :D 

Erhan Bener'in "Arabalarım" kitabını mutlaka tavsiye ederim, 60 sene önce bir memurun yurtdışı görev maceralarını arabalarla birlikte anlatıyor. 

Seneye de siz gelin yenge hanımla. İki yıla Giulia alırız, en kralı Deutschland’da 30 bin avro 😀 Bir yıllık maaş canım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek
18 saat önce, Sefa Çelik yazdı:

Almanya rahattır yalnız şaşıracaksınız, Türkler malesef 76 da nasıl gitmişse öyle kalmışlar. Aynı zihin, aynı elbiseler. Kadınlar basma, pazen, 40 sene önce köyden gittikleri elbiseleri hala giyiyorlar, gördükleri en alakasız yeşillikte mangal yakabiliyorlar. 

iyiymiş :))

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
5 saat önce, Erhan Doruk yazdı:

Almanya"nın birkaç kentinde bulundum. Kuzey kentleri biraz daha pahalı ve nezih. Geçen yıl tam da bu zaman Frankfurt a Fuar için gitmiştim. Fuar zamanı otel ve uçak fiyatları astronomik olduğu için konaklamak için şehir dışı yerlere bakmıştım. Frankfurt çok pahalı olduğundan orada çalışanlar çevre ilçelerde yaşayıp her gün Frankfurta gidip geliyorlardı. Sabah ve akşam saatlerinde ciddi trafik oluyordu. benim kaldığım yer merkeze 34 km di ve sabah ve akşam trafiğinde 1 saatten biraz fazla sürmüştü. Darmstadt tarafında çok türk vardı. Ben bu şehirlere göre gidecek olsam emlak sitesinden en düşük kiralara sahip şehiri seçerdim.

Emlak fiyatları tavsiyenize uyacağım, zaten sabah akşam ev bakıyorum Alman sitelerinden 😀 Birkaç tecrübeli arkadaş baktığın o evlere aldanma, yabancıları sevmediklerinden kiraya vermiyorlar, bazı bölgelerde ev bulmak 2-3 ayı buluyor diyorlar. Bakacağız artık.

Bu arada @Sefa Çelik Bey güneye inildikçe kalite artıyor demişti, Stuttgart civarı Fransa-İsviçre sınırını önermişti. Siz ve @Çağlar Bayur abi aksini belirttiniz. Bölge üzerinden konuşursak, şehir ismi vermeniz mümkün müdür? Faydalı yorumunuz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Hayırlısı olsun inşallah. 

Cesaret gerektiren bir hareket , tebrik ederim :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
3 saat önce, Sefa Çelik yazdı:

Bu fırsat sizin için değil, çocuklarınız için aslında. Onlar için gidin. İyi bir okul, iyi bir eğitim geçmişi, iyi konuşulan bir yabancı dil onlara gelecekte çok kapılar açacak. 

Aynen Sefa Bey. İyi bir eğitim alması en büyük dileğimiz. Bir de çok gezen mi bilir çok okuyan mı demişler. Gezsin görsün yeni kültürler tanısın, dünya vatandaşı olsun istiyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Gül

Arkadaşlar görev yerim belli oldu. Almanya/Karlsruhe Eğitim Ateşeliği. Buradan ikinci bir dağıtım gerçekleştirilecek. İnsiyatif artık eğitim ateşeliğinde. Ateşeliğe bağlı eğitim bölgeleri: Freiburg, Karlsruhe, Mannheim, Offenburg, Pforzheim, Rastatt, Konstanz, Donaueschingen ve Lörrach. Bu süreçte yardımlarını esirgemeyen sizlere özellikle @Ersev Kaya kardeşime teşekkür ederim. Allah hayr etsin inşallah. 

Not: Moderatör arkadaş başlığı uygun olacak şekilde değiştirirse sevinirim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Servet Aydın yazdı:

1925 avroya aile ile yaşam buradaki asgari ücretlinin bi tık üstü yaşamı gibi olacak. Personelim 10 aydır Almanyada ve tek yaşıyor. Bir evin çatı katını kiraladı. 2400 avro ile anca 7 ayda aypon alabildi ki gezip tozması yok 

Hergün zaunaya giderse para yetmez tabiki.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Hüseyin Sönmez yazdı:

Hergün zaunaya giderse para yetmez tabiki.

Zauna halt etmiş neler var neler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Gül yazdı:

Pforzheim

Bura Nevşehir ile kardeş şehir :) 

Aynı isimle park var burada.. 

lQyRNg.png

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bura Nevşehir ile kardeş şehir :) 

Aynı isimle park var burada.. 

lQyRNg.png

Nevşeherin kardeşi bizim de kardeşimizdir. Derhal beni oraya vereler 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ahmet Gül

Süreç hakkında son bir bilgilendirme yapayım. Net yerimiz artık belli oldu. Baden Wüttenberg eyaletine bağlı Spaichingen isimli 12 bin nüfuslu şirin bir Alman kasabası yeni görev yerimiz😊 Vize işlemleri bakanlık aracılığıyla devam ediyor, muhtemelen 15 güne vizemiz çıkar. 

Ev konusunda da biraz şanslıyız. Yerine gittiğim öğretmenin evini devraldım. Okul aile birliği aradaki boşlukta kirayı benim adıma ödeyecek. Gelen öğretmenin eşyalarını da devraldım, pek bir sıkıntımız kalmadı. Yolculuk hazırlıkları devam ediyor. Hayırlısı. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ahmet Gül yazdı:

Süreç hakkında son bir bilgilendirme yapayım. Net yerimiz artık belli oldu. Baden Wüttenberg eyaletine bağlı Spaichingen isimli 12 bin nüfuslu şirin bir Alman kasabası yeni görev yerimiz😊 Vize işlemleri bakanlık aracılığıyla devam ediyor, muhtemelen 15 güne vizemiz çıkar. 

Ev konusunda da biraz şanslıyız. Yerine gittiğim öğretmenin evini devraldım. Okul aile birliği aradaki boşlukta kirayı benim adıma ödeyecek. Gelen öğretmenin eşyalarını da devraldım, pek bir sıkıntımız kalmadı. Yolculuk hazırlıkları devam ediyor. Hayırlısı. 

Bazen hep yesil ısık denk gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...