İçeriğe Yönlendir

Blue - Bulunamayan Hata

Uğur Şahinbaş

Recommended Posts

Uğur Şahinbaş

Sabit gazda böyle vin vin vin yapıyor giderken de bu sesle beraber duraksamalı kesik kesik hızlanıyor. Başlı balata volant değişti enjektörler 4u sıfır takıldı. Yardim..

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Sani Bey, ustalar krank mili sensörü dediler ama hata vs vermiyor bilgisayarda da çıkmıyor. Pompayi aldigim kisiye sormam gerek ama sanirim oyle bi kontrol yapmadılar.

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Debriyaja basıp baskıyı ayırınca boşta gaz verince bu olay yani bu sallama ve ses hiç olmuyor gibi bir şey. 

Uğur Cinar bey 94 binde. Evet baya sesli çalışıyor. Ama duman atmıyor hiç. Ve 2bin devirden sonra çok hızlı kaçıyor. O zaman yakıt 8 litrelere çıkıyor. Sakin kullanımda 6.5

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
36 dakika önce, Uğur Şahinbaş yazdı:

Debriyaja basıp baskıyı ayırınca boşta gaz verince bu olay yani bu sallama ve ses hiç olmuyor gibi bir şey. 

Debriyajdan mı acaba. Basınca duruyorsa debriyaj sistemine bi bakmak lazım bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
1 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Debriyajdan mı acaba. Basınca duruyorsa debriyaj sistemine bi bakmak lazım bence.

Debriyaj balatasi valeo ile değiştirildi volanttaki yüzey güzelce taşlandı. Ama pek değişen bişey olmadı.

2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Balans yapan bir parça var gibi duruyor. Baskı balata değişimi yapıldı mı?

Evet yapıldı önceden olan sıkıntı değişim ve tornadan sonra geçmedi. 

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Boştayken bu kesik gaz sesi çok çok inceden geliyor debriyaja binip kalkış yaparken videodaki gibi oluyo ve hop hop sallıyor kalkıp giderken herhangi bir viteste 1500devir 200 arası bunu yapıyor 2bin üzeri çıkınca hızlanma baya iyi

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
14 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Balans yapan bir parça var gibi duruyor. Baskı balata değişimi yapıldı mı?

+1 2bin devire kadar yapıyıor ondan sonra kesiyor eğer boşa atınca ve debriyaja basınca kesiyorsa volant olma ihtimali yüksek taşlamak yetmez sadece içindeki yaylar bozulmuş ise vibrasyon sallantı yapar...

zaten söküp bakarsanız tekrar baskıya iz yapmıştır ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
10 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

+1 2bin devire kadar yapıyıor ondan sonra kesiyor eğer boşa atınca ve debriyaja basınca kesiyorsa volant olma ihtimali yüksek taşlamak yetmez sadece içindeki yaylar bozulmuş ise vibrasyon sallantı yapar...

zaten söküp bakarsanız tekrar baskıya iz yapmıştır ...

Hocam volant tek kütleli. Yaysız. Debriyaja basınca azalıyor yüke binince o devir aralığında sabit gaz versem bile ğınn ğınn yapıyor. Aşırı sesli çalışıyor ve ortalaması 8.3 litreydi dün. Kısa mesafelerde. Ustanın dediği yüzde 90 sensörler. Krank mil-volant ve eksantrik mil sensörleri. Hata uyarı vermiyor ama. 

Krankta, millerde yataklatinda boşluk olur da düşük devirde yalpa yapar hızlanınca balanstan kurtulur mu? Hafif de bi vuruntu sesi var motorda. Bir de focusumdan tecrübe edindiğim selenoid valfi o aralıkta açıyor orada takılma mi oluyor ya da turbo kanatciklarinda tortulanma? 1500 civarı turbo güç veriyor oralarda bişey olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
3 dakika önce, Uğur Şahinbaş yazdı:

Krankta, millerde yataklatinda boşluk olur da düşük devirde yalpa yapar hızlanınca balanstan kurtulur mu? Hafif de bi vuruntu sesi var motorda

vuruntu sesini yakından duymak lazım enjektör bile böyle ses yapar...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundai Hunko ya gidin. Onlarda isg aleti var. O alette çözüm tablolari var. Sorunu yazinca sana liste çikariyor. Üzerinden gidiyorsun. Dursun usta bu arabayi çözer. Ama cebinizde 2000 tl olmasi lazim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dizel mi bu ses kaynağım yok pc de. eğer dizel ise bence turbo kesme valfi de olabilir. yada wastergate kontorlünü sağlayan valf. birde map sensörü kirlenmiş olabilir. tamamen varsayımlar üzerine...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cihaza bağlatıp giren hava miktarının grafiğine baktırın ilk olarak. motor sesini bilmem bunlarda ama garip fazla bu, bir de kompresyon testi yapılsa iyi olur motora

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
cihaza bağlatıp giren hava miktarının grafiğine baktırın ilk olarak. motor sesini bilmem bunlarda ama garip fazla bu, bir de kompresyon testi yapılsa iyi olur motora
Aynen abi 260 binde sattığım connectte bu kadar ses çıkmıyor du
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
9 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Hyundai Hunko ya gidin. Onlarda isg aleti var. O alette çözüm tablolari var. Sorunu yazinca sana liste çikariyor. Üzerinden gidiyorsun. Dursun usta bu arabayi çözer. Ama cebinizde 2000 tl olmasi lazim. 

Trabzona yakın mı 😁

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
8 saat önce, Dogan Arsiray yazdı:

dizel mi bu ses kaynağım yok pc de. eğer dizel ise bence turbo kesme valfi de olabilir. yada wastergate kontorlünü sağlayan valf. birde map sensörü kirlenmiş olabilir. tamamen varsayımlar üzerine...

Dizel aracim. Bugün şüphelendiğim vestegate valfin milini gözledik arkadaşla. Gaz verince hareket ediyor. Map sensörünü söktüm yagliydi ama spreyim yoktu geri taktim

7 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Merhaba Çağlar Abi. Hava miktarı için ne cihazına bağlatacağım? Motor sesi emsallerinden çok çıkıyor. Bir usta şöyle dedi debriyaj volant halledildiyse oradaki volant okuyucu miknatisi bozuksa yanlış okuma yapıp beyinden enjektorlere dengeli yakıt yollamaz. Böyle bişey olur mu? 

Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
7 saat önce, Uğur Çınar yazdı:
7 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Aynen abi 260 binde sattığım connectte bu kadar ses çıkmıyor du

Yakınımda bir iki kişide var pırıl pırıl motor sesi hem de dizel. Onu değişelim bunu değişelim diyen ustalardan önce bir araştırma yapayım dedim. Hayırlısı. Araba iyi marş alıyor 2bin devirden sonra kesintisiz hızlanıyor egzozdan tuhaf dumanlar atmıyor bilgisayara bağlayınca arıza çıkmıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
15 dakika önce, Uğur Şahinbaş yazdı:

Yakınımda bir iki kişide var pırıl pırıl motor sesi hem de dizel. Onu değişelim bunu değişelim diyen ustalardan önce bir araştırma yapayım dedim. Hayırlısı. Araba iyi marş alıyor 2bin devirden sonra kesintisiz hızlanıyor egzozdan tuhaf dumanlar atmıyor bilgisayara bağlayınca arıza çıkmıyor. 

Hyundai isg cihazi yetkili servisde olan bir cihazdir. Butun sensorlerin verilerini okur. Normal bilgisayarlar okumadigi isg cihazinin okudugu bir suru veri okur. 

Benim arabada lpg tankindaki propan oranini bile hesapliyordu. 

İsg cihazi yazilimida gunceller. Benim arabanin 2 duzine yazilimi vardi. En gunceli yukler ustune update cekerdi. 

Yetkili servise gidin update yapsinlar. Benim klima kompresoru devreye girince devir dalgalanmasi olurdu. Yazilim guncelleyince duzelmişti. 

Belki yazilim guncellense cozulcek bisey olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş
29 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

bence o yağlı map bir kere temizlenmeli.

Tek tek deneyerek ilerleyeceğiz inşallah. 

21 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hyundai isg cihazi yetkili servisde olan bir cihazdir. Butun sensorlerin verilerini okur. Normal bilgisayarlar okumadigi isg cihazinin okudugu bir suru veri okur. 

Benim arabada lpg tankindaki propan oranini bile hesapliyordu. 

İsg cihazi yazilimida gunceller. Benim arabanin 2 duzine yazilimi vardi. En gunceli yukler ustune update cekerdi. 

Yetkili servise gidin update yapsinlar. Benim klima kompresoru devreye girince devir dalgalanmasi olurdu. Yazilim guncelleyince duzelmişti. 

Belki yazilim guncellense cozulcek bisey olabilir. 

Sağolun. Bu yazdıklarınıza ekran görüntüsü alıp saklayım. Bu işlemleri de listeye koyayım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
25 dakika önce, Uğur Şahinbaş yazdı:

Tek tek deneyerek ilerleyeceğiz inşallah. 

Sağolun. Bu yazdıklarınıza ekran görüntüsü alıp saklayım. Bu işlemleri de listeye koyayım.

Hyundai tabletinin isg olup olmadığı hakkında tereddütüm var. Adını unuttum. İsg olmayabilir. Ama yetkili servisde kullanılan bir tablet . Obd portunda kocam bir doungle ile bağlanıp yazılımları yükleyen bir cihaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Şahinbaş

Selamınaleyküm. Blue aracımı sanayiye getirdim bilgisayarda detaylı baktılar hata vermiyor sadece bi bölümde rejenerasyon gerekti 20 küsür dakika 2bin devirde bilgisayara bağlı olarak araç çalıştı yüksek(16) çıkan bir değer 3küsür birimlere indi. Sorun geçmedi. Usta sensörleri tek tek kontrol edeceğiz dedi. Randevu aldık. Sonra bugün yaylaya çıktım 1800 rakımlar. Şöyle bir şey oldu çalıştırdığımda rölanti devri sabit 1000devirdeydi. Videodaki kesik kesik gaz sesi veya yolda 1500devirden sonraki gaz kesintileri gitti. Daha rahat ve sessizleşti. Benim bildiğim yükseğe çıkınca sesli çalışır çekiş az düşer.  Sahile indik akşam. Vaziyet eskiye döndü. Şunu mu anlamalıyız hava elemanlarında mi sıkıntı var? Map maf hava filtre sensorleri vs

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

mapta mafta olmaz diye düşünüyorum acaba aracın yazılımı orjinal mi yazılımda hata olabilir mi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...