İçeriğe Yönlendir

Power Led ve Driver (Led Sürücü) Hakkında Yardım

Derviş Dursun

Recommended Posts

Derviş Dursun

Herkese merhaba. Aracımda ufak bir değişim daha yapmak için yine beynimi sıvadım ve siz değerli büyüklerimden küçüklerimden bilgileri doğrultusunda yardımcı olmalarını isteyeceğim.

Aracım için power led ile gündüz ledi uygulaması yapacağım. Toplamda 15 adet 1w lık led kullanacağım. Ledler için 3w lık driver de satın aldım. 3 adet 1w lık power ledleri seri olarak drivere bağlayacağım. Toplamda 5 adet driver olacak. Üçer power ledden de toplamda 15 led olmuş olacak. 5 driverin beslemesini en son aynı artı (+) hattan alacağım. Benim merak ettiğim aracın elektrik tesisatına yada herhangi bir şeye zarar verir mi? Sonuçta 12v olarak 5 ayrı parçaya dağılacak ama teknik açıdan elektronik bilgim yeteri kadar olmadığı için tereddüt etmekteyim.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

toplam 15 Watt 1.2 amper falan eder sıkıntı olacağını sanmıyorum. 15 - 15 olacak sanırım çok değil mi? nasıl bir dizayn yapacaksınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elektriği gündüz farı modülü ile direk aküden alın.. 

Bu modül, araç çalışınca voltaj artıyor ve bu artışı görüp ledleri yakıyor, kontağı kapatınca da voltaj düşüyor ve yine bunu algılayıp 15 saniye sonra ledleri söndürüyor.. 

Direk aküden alacağın için de hiç bir yere zaten zararı olmayacak.. 

Parktan da tetik verilir buna.. 

Bu sayede parkları açınca da kısılması sağlanır.. 

Aynı devrelerin sinyallerin yanınca kısılan modelleri de var.. 

Kaliteli bir ürün.. tıkla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Driver girişi geniş bandlı ise voltajı düşürmek ledin ışığını kısmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

toplam 15 Watt 1.2 amper falan eder sıkıntı olacağını sanmıyorum. 15 - 15 olacak sanırım çok değil mi? nasıl bir dizayn yapacaksınız.

Her far için 15 led evet. Ikisinin toplamı 30 watt edecek. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Elektriği gündüz farı modülü ile direk aküden alın.. 

Bu modül, araç çalışınca voltaj artıyor ve bu artışı görüp ledleri yakıyor, kontağı kapatınca da voltaj düşüyor ve yine bunu algılayıp 15 saniye sonra ledleri söndürüyor.. 

Direk aküden alacağın için de hiç bir yere zaten zararı olmayacak.. 

Parktan da tetik verilir buna.. 

Bu sayede parkları açınca da kısılması sağlanır.. 

Aynı devrelerin sinyallerin yanınca kısılan modelleri de var.. 

Kaliteli bir ürün.. tıkla

Mehmet abi ledler için ayrıca modül kullanılacak. Kayar sinyal devresi yada hazır olan sinyalli gündüz ledi devresi olacak. 

Servet Aydın yazdı:

Driver girişi geniş bandlı ise voltajı düşürmek ledin ışığını kısmaz. 

Yok voltaj kısması olmayacak. Driverler ledler yanmasın diye sabit akım vermek için. Standart 3 led için 9v - 10v arası ve 3w elektrik veriyor.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Her iki far için 30 led toplamda 2.5 amper yapıyor. Sanırım sorun olmaz 🙄

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sadece gündüz için ise sorun olmaz. Park modunda kısılma olacaksa sorun olabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım
(düzenlendi)

Araç için kesinlikle sorun olmaz kontağa bağlı olarak bağlantı yapın ve eğer 2.5 amper çekecekse devre önüne önlem olarakta 5 amperlik sigorta ekletin 

Son olarak tampon montajı vs işlemleri nasıl yapacaksınız acaba?

pleksi işlemleri olacakmı su almaması için nasıl önlem alacaksınız :)

kayseride yapmak isteyen gönüllü var ise elektronik konusunda yardımcı olabilirim 🤓

tarihinde İhsan Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Derviş Dursun yazdı:

Driver ve ledler bunlar4850498f75dca539a0a0492806af23e1.jpge0caa5c5b327322a1531344f7d8c11db.jpg

pembe kablolular 1w oluyordu önceden. aslında amperajı düşük 1 w değilde. çünkü bu da 3 adet 1w ledi yakıyor ben öyle güneş enerjili bahçe laması yapmıştım.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Araç için kesinlikle sorun olmaz kontağa bağlı olarak bağlantı yapın ve eğer 2.5 amper çekecekse devre önüne önlem olarakta 5 amperlik sigorta ekletin 
Son olarak tampon montajı vs işlemleri nasıl yapacaksınız acaba?
pleksi işlemleri olacakmı su almaması için nasıl önlem alacaksınız [emoji4]
kayseride yapmak isteyen gönüllü var ise elektronik konusunda yardımcı olabilirim [emoji851]
Her far için 1.25 amper enerji sarfiyatı olacak. Mercek sistemini bi xenon ile değişirken farlara da yapılı bir gündüz ledi sistemi var aslında. Deneme amaçlı yaptığım pleksi ile oldu ve yine pleksi ile olacak. Amacım sadece ışık şiddetini artırmak. Pleksi ile ayrıca sis kapaklarına da uygulama yaptım. Gündüz ledi ve sinyal olarak. Kromların arası iki çizgi kısım. deca8267eb00d84b3d93e5961dc09579.jpg014ccd6ff5d790ba6d8a93d2d2903c80.jpgc742bfcd3694ce2b3924f74715252095.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İhsan Yıldırım
Derviş Dursun yazdı:

Her far için 1.25 amper enerji sarfiyatı olacak. Mercek sistemini bi xenon ile değişirken farlara da yapılı bir gündüz ledi sistemi var aslında. Deneme amaçlı yaptığım pleksi ile oldu ve yine pleksi ile olacak. Amacım sadece ışık şiddetini artırmak. Pleksi ile ayrıca sis kapaklarına da uygulama yaptım. Gündüz ledi ve sinyal olarak. Kromların arası iki çizgi kısım. deca8267eb00d84b3d93e5961dc09579.jpg014ccd6ff5d790ba6d8a93d2d2903c80.jpgc742bfcd3694ce2b3924f74715252095.jpg

🧐 zaten yapılmış gündüz ledi var o zaman siz içerisindeki ledleri değiştirip ışık şiddetini arttırmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla 

eğer siz yaptıysanız mükemmel iş çıkarmışsınız ben elektronikle ilgili olmama rağmen müdahale edemiyorum farı filan açmak ince işçilik ve zaman gerektiriyor riskte var tabi eğer siz yaptıysanız detay verebilirmisiniz 😊 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
İhsan Yıldırım yazdı:

🧐 zaten yapılmış gündüz ledi var o zaman siz içerisindeki ledleri değiştirip ışık şiddetini arttırmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla 

eğer siz yaptıysanız mükemmel iş çıkarmışsınız ben elektronikle ilgili olmama rağmen müdahale edemiyorum farı filan açmak ince işçilik ve zaman gerektiriyor riskte var tabi eğer siz yaptıysanız detay verebilirmisiniz 😊 

Benim niyetim dediğim gibi ışık şiddetini artırmak. Içinde deneme amaçlı kristal led var. Power lede başta girmedim, yeterli gelir sandım ama olmadı. Bu dördüncü kez açılacak farlar. Farklı farklı denemelerim olmuştu 😁 ayrıca bunlar yedek farlar. Elimde orjinal farları duruyor. işlem basit aslında. Isı tabancası ile açıyorum ben. Risk olarak pek bişey yok. Cam kırılmasın gerisi kolay. Zaten elektronik bilgin var. Gerisi işçilik ve dizayn seçimi. Elektrik bilgim az çok mevcut, el becerisi de var ama iş elektroniğe girdi mi direnç ohm watt amper kamber bende saat duruyor 😁

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...