İçeriğe Yönlendir

Kira Vergisi Cezası

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Ersev Kaya yazdı:

Selamlar. hazır konusu varken sormak isterim.

Geçen sene nisan ayında bir ev almıştım ve o zamandan beri de kirada.  Evi mecbur kayınpederin üzerine yaptık, Kayınpeder esnaf.

Sanırım vergisi bu yıl ödenecek. Vergisini nasıl ödüyoruz, ödenmese ne olur?

Esnafsa zaten gelir vergisi beyannamesi veriyordur. Gelir vergisi beyannamesine dahil edecek.. 

2018 gelirleri için 2019 martta yapmalıydı. 

Muhasebecisine bilgi versin. Muhasebecisi gerekli sorularla birlikte çözüme götürecektir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

VD ye gittim durumu izah ettim. Uzlaşma için dilekçe vereceksiniz bunu online yapabilirsiniz ama İzmir Gaziemir VD sizi bu uzlaşma için çağırabilir dediler. Onu Naşıl Aşacağımı Bulmaya çalışıyorum(vekalet verin birine dediler)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
VD ye gittim durumu izah ettim. Uzlaşma için dilekçe vereceksiniz bunu online yapabilirsiniz ama İzmir Gaziemir VD sizi bu uzlaşma için çağırabilir dediler. Onu Naşıl Aşacağımı Bulmaya çalışıyorum(vekalet verin birine dediler)
Bence o vd telfn açın durumu anlatın yardım isteyin md yrd larının birinden
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz
Muhittin Kaplan yazdı:

En mantıklısı vekalet ile olur uzlaşma gününde vekiliniz uzlaşmaya girer yada kendiniz orada hazır olmanız gerekir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...

2019 gelirleri için beyan bu ay sonuna uzatılmıştı, beyan vereceğim fakat gelir istisna tutarından (5400tl)  düşük. Bu durumda beyan verilmeyecek diyende var, beyan verilip sadece damga vergisi ödenecek diyende hangisi doğru bilen varmıdır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

düşük ise mükellefiyet kaydı açılmasına da gerek yok dolayısı ile beyan da yok yani herhangi bir ödeme yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

düşük ise mükellefiyet kaydı açılmasına da gerek yok dolayısı ile beyan da yok yani herhangi bir ödeme yok

Her yıl düzenli ödüyorduk, bu yıl vermezsem maliyenin radarına girmekten korkuyorum, sadece damga vergisi ödenecek diyende var, bilmiyorum doğrusu

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Eren Sağ yazdı:

Her yıl düzenli ödüyorduk, bu yıl vermezsem maliyenin radarına girmekten korkuyorum, sadece damga vergisi ödenecek diyende var, bilmiyorum doğrusu

İnternet vergi dairesinde 2019 da adınıza yatırılan kiralar görülebiliyor.

toplamı 5400 den aşagıda ise sorun olmaz.

İsterseniz acıklama yapmak istiyorum kısmından durumu yazabilirsiniz de.

Yorum bağlantısı

Resmi bilgiler beyan verilmeyeceği yönünde ama sisteme girip gelirlerinizi girdiğinizde vergi 0 görünüyor ama damga vergisi olarak 89 lira çıkıyor. Beyan verilmeyecek diyen sistem geliri girince damga verigisi çıkarıyor,şaşırdım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Eren Sağ yazdı:

Resmi bilgiler beyan verilmeyeceği yönünde ama sisteme girip gelirlerinizi girdiğinizde vergi 0 görünüyor ama damga vergisi olarak 89 lira çıkıyor. Beyan verilmeyecek diyen sistem geliri girince damga verigisi çıkarıyor,şaşırdım.

sisteme girerseniz tahahkkuk oluşur , gelir 0 da olsa damga vergisi otomatik olarak hesaplar öyle görülmesi normal, çalışan motorun yağ dolum kapağını açmak gibi.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

kira geliri beyannamesi değil kişisel gelir beyannamesi o. detaylı gider de yazabiliyorsunuz. Özellikle kendiniz kirada oturuyor ve kiralık evde de kira geliyorsa bu çok önemli ve avantajlı oluyor. Ayrıca çocuk okul sağlık vb harcaması da bi kısmı düşülebiliyor.

Aynen bu konumdayım

evim kirada ben kirada

henüz hiçbir başvuru yapmadım vergi

için. Yol yardımı nedir ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

henüz hiçbir başvuru yapmadım vergi

için. Yol yardımı nedir ?

30 nisana kadar uzatılmıştı muhtemelen mayısa da uzayabilir. gib gov tr üstünden beyan yapabiliyorsun

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

+1

Yorum bağlantısı
Ahmet Serin

Kira geliri istisna miktarından düşükse beyan yok vergi yok.
Kira geliri ist. mik. fazla ise gider vs düşüldükten sonra vergi sıfır olsa bile beyan verilecek, vergi yok, dam.ver. ödenecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kendi kiranızı ve aldığınız kirayı beyan için ev sahibinizin TC si lazım. Kontrattan bakabilirsiniz. 

Form basit. biraz bakının. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Geçmiş yıllarda kiracı evden çıktıktan sonra, istisna miktarından düşük olmasına rağmen vergi dairesinden bu durumu bildirmem gerektiği yönünde dönüş almıştım.

Anladığım kadarıyla geçmiş yılda beyan verildiyse, devamı gelmeli. Hiç beyan verilmediyse öyle devam edilecek sanırım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)

Devlet bunun tespitini nasıl yapıyor acaba? Kira gelirim var ama hiç beyan etmedim. Yarın bi gün çökerler mi bana da?

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Düzeltme
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Caliskan yazdı:

Devlet bunun tespitini nasıl yapıyor acaba? Kira gelirim var ama hiç beyan etmedim. Yarın bi gün çökerler mi bana da?

Kirayı elden alıyorsan zor bulurlar

Ama bankadan kira bedeli olarak 10 lira da geçse görürler.

Zaten beyan verirken bu rakamı teyit edebiliyor olmalısınız.. 

Recep Selim Kaya yazdı:

Geçmiş yıllarda kiracı evden çıktıktan sonra, istisna miktarından düşük olmasına rağmen vergi dairesinden bu durumu bildirmem gerektiği yönünde dönüş almıştım.

Anladığım kadarıyla geçmiş yılda beyan verildiyse, devamı gelmeli. Hiç beyan verilmediyse öyle devam edilecek sanırım.

Beyan değil de.. 

Beyan dönemi geldiğinde, kira gelirim istisna tutarının altında kaldığı için beyanname verilmemiştir ifadesiyle bir dilekçe verilse iyi olur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Recep Selim Kaya yazdı:

Aynen bu şekilde, sistemde "istisna dilekçesi vermek istiyorum" şeklinde bir alan var.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...