İçeriğe Yönlendir

Kira Vergisi Cezası

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

Selamlar. 

2013 yılında  satın aldığım bir evi kiraya verdim.2014 de herif kaçtı, eşyalar vs içerde kaldı. kanuni yollarla evi boşalttık. toplasan 2-3 ay kira almışımdır. 

Sonraki yıllarda düzgün kiracılarım ve düzenli gelirden dolayı beyanname verdim. VERMEZ OLAYDIM. 

2016 yılında, Sayın Muhittin KAPLAN falanca vergi dairesine geliniz dediler. Hikayede burada başladı.

Kaçan adam, ev kirasını nasıl olmuşsa bir "gider kalemi" göstermiş. Adam hala kaçak bu arada.

Vergiciler Neden Aldığınız kirayı göstermediniz dediler.

Ben durumu anlattım, Hesap numaram açık inceleyebilirsiniz dedim. Sonuçta Kabul ettiler ve Tutanak altına aldılar(hala InternetVergiDairesinde bu ifade mevcut)

Bugün bir ceza geldi. 2014 yılı beyannamenin verilmemesinden ötürü.

Ne yapmam lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece beyanname vermeme cezası mı geldi. 

Yoksa vergi de var mı ?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bu kira beyannamesi işini bende anlamıyorum.

Yıllar önce tapuda annemin adına kayıtlı olduğu için yine annemin adına açılan bir hesaba, kiracı elden dahi verse onun adına bankamatikten kira olarak yatırdım ve vergisini ne ise ödedim.

Kiracı çıktı kendileri girdi eve. Bir sonraki cari yılda aradılar bu yıl niye beyanname vermediniz diye. Dedim iyi misiniz siz? Biz işi usulüne göre yapmak istedikçe bürokrasi mi çıkarıyorsunuz. Meğer kira geliri olmayacağına dair de beyanname mi ne veriliyormuş. Gittik bi imza verdik kapattık mevzuyu. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

3750 gelir elde ettiğimi kurul karar vermiş. (bu vergi çıkmaması için yeterli sanırım) sonra "beyanname zamanı geçmesine rağmen beyanname vermediğimden" 503tl cezayı yazmışlar.

kiracı olsun olmasın, kira alın almayın beyanname istiyorlar bir kez "verdiniz" mi

Recep Selim Kaya yazdı:

Gittik bi imza verdik kapattık mevzuyu. 

Nasıl ?

ey vergiciler bu işe basit bir yol bulun.☠️

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Ceza yazıldı ise Takdir komisyonu kararı ile resen vergi doğmuştur ya uzlaşma veya ceza indirim dilekçesi ile cezayı ödersiniz yada bölge vergi mahkemesine dava edersiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Muhittin Kaplan yazdı:

Nasıl ?

Açıkçası sormadım hiç. Telefonla aramışlardı. Durumu anlattım. Sadece bir imzası gerek demişlerdi. 

Son senesinde toplam kira muafiyetin altında kalmıştı yıl ortasında çıktığı için. O yılda da beyanname verdik halbuki. En son olarak kira gelirim yoktur da demeliymişiz anladığım kadarıyla. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kira geliri beyannamesi değil kişisel gelir beyannamesi o. detaylı gider de yazabiliyorsunuz. Özellikle kendiniz kirada oturuyor ve kiralık evde de kira geliyorsa bu çok önemli ve avantajlı oluyor. Ayrıca çocuk okul sağlık vb harcaması da bi kısmı düşülebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Kemal Korkmaz yazdı:

Ceza yazıldı ise Takdir komisyonu kararı ile resen vergi doğmuştur ya uzlaşma veya ceza indirim dilekçesi ile cezayı ödersiniz yada bölge vergi mahkemesine dava edersiniz...

yani birde vergi mi çıkacak ?

Mehmet Göktürk yazdı:

kira geliri beyannamesi değil kişisel gelir beyannamesi o. detaylı gider de yazabiliyorsunuz. Özellikle kendiniz kirada oturuyor ve kiralık evde de kira geliyorsa bu çok önemli ve avantajlı oluyor. Ayrıca çocuk okul sağlık vb harcaması da bi kısmı düşülebiliyor.

evet, ama eğitim için cüzzi bir miktar. kira geliriniz varsa, kirada oturuyorsanız da bir miktar düşüyor.

komik olanı, hiç geliriniz olmasa beyanname vermek durumundasınız, beyanname verdiğinizde de damga vergisi çıkıyor

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

ne yapmalıyım, "500 öde gitsin, bir şey anlamazsınız" mı yoksa "Sık dişini verme canını" mı ?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Hem vergi hem ceza var ceza Uzlaşma ile %10 a kadar düşebilir. Ama vergi 2014 yılından bu yana gecikme zammı ile tahsil edilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

şu an internet vergi dairesinde ne bu beyannameyi ne cezayı nede vergiyi görmüyorum.

Vergi 3775 üzerinden mi hesaplanır, yada neden hesaplanmamış ve o da gönderilmemiş ?

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Üst taraf vergi 1 kat da ceza yazmışlar İnternet vergi dairesinde tebliğ aldıktan takriben 1 ay sonra ( kesinleştikten sonra) görünür . Bence ilgili vergi dairesine gidin uzlaşma talebinde bulunun sonra ödeyin ...

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

3375 vergi mi ödeyeceğim ?  Yanlış anlamıyorum sizi sanırım? 

ilgili daire izmir, bense eskişehirdeyim.

Karar dan anladığım,

Sen beyanname vermemişsin, bundan dolayı senin vermediğin beyanname yerine biz senin "kira gelirini" emsallerine bakarak 3375 olarak belirledik.

Yorum bağlantısı

2-3 ay alınmış ise kira zaten istisna tutarı aşmıyordur, istisna tutarı aşmayınca beyan verilmemesi sorun teşkil etmiyordu yada sadece damga vergisi mi veriliyordu?

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Bir defa kiraya verdiğinize dair beyanname verdiyseniz gidip artık evimi kiraya vermiyorum diye tekrar beyanname vermedikçe her yıl vergi ödemek zorundasınız. Bunun için bildiğim kadarıyla ortalama kira geliri üzerinden kendiler hesaplıyor. Yani bir önceki yıla bakarak vs. 

Yani özetle evinizi kiraya vermiyorsanız bunu da bildirmeniz gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk bölüm vergi. 506 lira. Buna vadesinden itibaren (ilgili yılı takip eden mart ayı) gecikme zammı alacaklar
İkinci bölüm ceza. Buna uzlaşmaya gir 50 liraya falan düşer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
İlk bölüm vergi. 506 lira. Buna vadesinden itibaren (ilgili yılı takip eden mart ayı) gecikme zammı alacaklar
İkinci bölüm ceza. Buna uzlaşmaya gir 50 liraya falan düşer.

Aynen, uzlaşma ve pişmanlık yanlış hatırlamıyor veya değişmedi ise. Takib edin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Selamlar. hazır konusu varken sormak isterim.

Geçen sene nisan ayında bir ev almıştım ve o zamandan beri de kirada.  Evi mecbur kayınpederin üzerine yaptık, Kayınpeder esnaf.

Sanırım vergisi bu yıl ödenecek. Vergisini nasıl ödüyoruz, ödenmese ne olur?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...