İçeriğe Yönlendir

Otomatik Şanzıman Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fatih Evcin

Recommended Posts

Fatih Evcin

Merhaba,

Kısa bir süre önce otomatik vites bir araç sahibi oldum. (98 model Honda civic) açıkçası daha önce otomatik vitesli araç çok kullanma tecrübem 50-60 km falandır. :) 

Satın aldığım arkadaş ''gaz pedalını debriyaj gibi kullanacaksın vitesin değişmesine sen müdahale edeceksin'' demişti. mesela gaza basıyorum 2. viteste 2.500 devirde gidiyor araç sabit basarsam bu devirde seyir ediyor ama biraz çekip yine bastığımda vitesi yükseltiyor.

Öğrenmek istediğim ömrünü uzatabilmek için yada mevcut ömrü koruyabilmek için nelere dikkat etmem gerekir bu şanzımanda? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)

honda hayat onda bin gez boş ver gerisini :) 

şaka bir yana durduğun zaman ayağın fren pedalına tam basılı olsun frene azıcık basma yeter

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

honda hayat onda bin gez boş ver gerisini :) 

şaka bir yana durduğun zaman ayağın fren pedalına tam basılı olsun frene azıcık basma yeter

en çok merak ettiğim şeylerden biri de ışıklarda boşa almak mı almamak mı? :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

almasanda olur. zaten yağın dönüşü ile aktarma yapılıyor. ısıyı tolare edebilir sistem. ancak mesela aynı sistem sürekli karda ile geri yaptığın zaman ısıyı aktaramıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Fatih Evcin yazdı:

en çok merak ettiğim şeylerden biri de ışıklarda boşa almak mı almamak mı? :) 

frene tam basarsan araç zaten kendini boşa almış olarak görür ancak tam basmaz ise sürekli yarım debriyajda tutmuş gibi olur sen frene tam bas gerisini araç halleder. çok uzun süre kalacaksan belki boşa alınabilir ancak bizim araçlarda yani tam otomatik araçlarda boşa almaya gerek yok 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

arabayı stop ederken aracı kesinlikle P de bırak demişlerdi :) bir kaç kere unuttum. aşırı dikkat ediyorum ama bazen aceleden unutuyorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Fatih Evcin yazdı:

arabayı stop ederken aracı kesinlikle P de bırak demişlerdi :) bir kaç kere unuttum. aşırı dikkat ediyorum ama bazen aceleden unutuyorum

bak o kısımda yapılması gereken aslında tam olarak şöyle

araç park edileceği zaman aşağıdaki sıra takip edilmeli 

araç durduktan sonra ayak fren pedalında iken araç N ye alıncak, sonra el freni çekilip fren pedalı bırakılacak aracın salınımı bittikten sonra frene basılıp vites P konumunda bırakılacak. 

yani aracın yükü el freninde kalacak vitesi zorlamayacak. aksi halde aracı tekrar çalıştırıp hareket etmek istediğinde araç P den biraz zor çıkar buda o bölgede aşınmalara sebep olur. 

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

bak o kısımda yapılması gereken aslında tam olarak şöyle

araç durduktan sonra ayak fren pedalında iken araç N ye alıncak, sonra el freni çekilip fren pedalı bırakılacak aracın salınımı bittikten sonra frene basılıp vites P konumunda bırakılacak. 

yani aracın yükü el freninde kalacak vitesi zorlamayacak. aksi halde aracı tekrar çalıştırıp hareket etmek istediğinde araç P den biraz zor çıkar buda o bölgede aşınmalara sebep olur. 

şu anda yaptığım sistem tam olarak bu ve doğru olduğunu görmekten çok mutlu oldum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

R-R-N-D arası geçişlerde araç tam duruyor olacak. Boşta yüklenip D çekmek zevkli olduğu kadar zararlıdır. :)

Bir de stop ederken el frenine yüke bindirip öyle bırakırsan iyi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok nazik gibi gorunse de otomatik vitesler manuel kadar dayaniklidir. Ama ufak tefek detaylarini kacirmadiginiz surece.. Yuke bindirme durumu, isikta beklemelerde tam frenaj, rampa inislerinde var ise manuel mod kullanimi vs vs.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Fatih Evcin yazdı:

Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle kullan.

Vitesi P ye almadan anahtarı çıkarabiliyor musun kontaktan ? Benim araba anahatarı vermiyorda :)

En  önemli konu bu geri kalan bilgiler çokta önemli değil.

Sollama yapacağın zaman önce vites düşür sonra sollamaya çık, tehlikeli bir durumda manuel gibi anında fişekleyemezsin arabayı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Erdoğan Temur yazdı:

Sollama yapacağın zaman önce vites düşür sonra sollamaya çık, tehlikeli bir durumda manuel gibi anında fişekleyemezsin arabayı 

Sıkıntı olmaz bence.

Dip gaz yaptığınız anda araba kendini öne atıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Satıp manuel aldıktan sonra kafayı rahatlatmak. [emoji4] 

Daha bunu yeni aldık ya :)

En  önemli konu bu geri kalan bilgiler çokta önemli değil.

Anahtar her viteste çıkıyor .)

Sollama zamanı gaza fazla yüklenince kendisi hemen vites düşüyor devir 6.000 e kadar çıkıyor sonra yükseltiyor vitesi. 3 haftada pek sorun ile karşılaşmadım ama en korktuğum durum odur.
R-R-N-D arası geçişlerde araç tam duruyor olacak. Boşta yüklenip D çekmek zevkli olduğu kadar zararlıdır. [emoji4]
Bir de stop ederken el frenine yüke bindirip öyle bırakırsan iyi olur.

Öyle bir zevkim olmadı :)
Arabayı alırken gösterdiğim tamirci bu arabanın şanzımanına merhaba demek 3.500 liradır ona göre düşün taşın öyle al demişti :) bu yüzden çok düşünceli vites değiştiyorum .
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Park ederken yukarıda anlatılan gibi yükü el frenine bindirin tamam. Gerisini kafaya takmayın. D ile devam. Işıklarda filan N’ye almaya pek gerek yok. Daha uzun duraklamalarda alınabilir. Keyifli sürüşler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Fatih Evcin yazdı:

Merhaba,

Kısa bir süre önce otomatik vites bir araç sahibi oldum. (98 model Honda civic) açıkçası daha önce otomatik vitesli araç çok kullanma tecrübem 50-60 km falandır. :) 

Satın aldığım arkadaş ''gaz pedalını debriyaj gibi kullanacaksın vitesin değişmesine sen müdahale edeceksin'' demişti. mesela gaza basıyorum 2. viteste 2.500 devirde gidiyor araç sabit basarsam bu devirde seyir ediyor ama biraz çekip yine bastığımda vitesi yükseltiyor.

Öğrenmek istediğim ömrünü uzatabilmek için yada mevcut ömrü koruyabilmek için nelere dikkat etmem gerekir bu şanzımanda? 

Yağı düzgün olsun fantazi bir şey yapma d de sur park edince el freni çekip p ye al yeter. Gaz pedalıni debraj vari kullanmak değilde hızlanma ihtiyacı yoksa bı tık gaz pedalıni geri çekmek vites yükseltmeyi kolaylaştırır şart değil. Tüketim için de pedal altı yumurta var gibi basınca vites değişim hızına gelince o en üst vitese geçer zaten over drive modu için . Bı kaç kez tepkileri izleyince zaten vites geçişi için hangi hızlarda olduğunu hissedersin.

Hızlanma ihtiyacı olmadığı sürece araç 50 km civarına gelince son vitese atmış olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ersev Kaya yazdı:

Sıkıntı olmaz bence.

Dip gaz yaptığınız anda araba kendini öne atıyor.

Bazen saniyelerin önemli olduğu anlarda arabanın fırlaması gecikebilir. Yada patinaja düşebilir.

Bunu  neden söylüyorum bir defasında sollamaya çıktığım anda önümdeki arabada gazı kökledi bana pislik yaptı, geçemedim karşıdan gelen harfiyat kamyonu ile burun buruna geldim. Bu tecrübeden sonra sollama şeklimi değiştirdim.

Bence en doğrusu vites düşürüp yüksek devir tork ile sollamaya çıkılması.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Birde vitesi N ye sürüş sırasında alma . Kısa duruşlar da n ye alınabilir frene basmamak için. Sürüşe gecmeden önce ayak frende iken n den d ye al sonra freni birakip gaza bas

Erdoğan Temur yazdı:

Bazen saniyelerin önemli olduğu anlarda arabanın fırlaması gecikebilir. Yada patinaja düşebilir.

Bunu  neden söylüyorum bir defasında sollamaya çıktığım anda önümdeki arabada gazı kökledi bana pislik yaptı, geçemedim karşıdan gelen harfiyat kamyonu ile burun buruna geldim. Bu tecrübeden sonra sollama şeklimi değiştirdim.

Bence en doğrusu vites düşürüp yüksek devir tork ile sollamaya çıkılması.

Seri sollama için uzun rampa çıkışları vs zamanında viteste manuel mod varsa bır vites düşürüp hızlanmak yada od tuşu varsa onu kullanmak vites gecikmesi derdini gereksiz dip pedal kick down yapmaktan iyidir. Babama bunu gösterdim focus 1 de . Ne zaman rampa görse od kapardı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Tam otomatiklerde çok bişeye dikkat etmenize gerek yok, sadece tam durmadan ileri geri vitese takmayın yeter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Peki, mesela sıkışık trafikteyiz sürekli dur kalk .
Sadece frenle mi gitmeliyim yoksa gaza da basmalı mıyım? Soru saçma gibi oldu ama anlıyorsunuz siz :) Ayağımı frenden çekince araba yavaş yavaş hareket ediyor ya , sürekli böyle kullanmanın zararı var diye duymuştum da onu da netleştireyim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Fatih Evcin yazdı:

Sadece frenle mi gitmeliyim yoksa gaza da basmalı mıyım? Soru saçma gibi oldu ama anlıyorsunuz siz :) Ayağımı frenden çekince araba yavaş yavaş hareket ediyor ya , sürekli böyle kullanmanın zararı var diye duymuştum da onu da netleştireyim.

Zarar yok normali o.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Durdun, ayak frende. Önce N ye al, sonra el frenini çek. Ayağının altında fren pedalı yumuşayacaktır. Sonra P ye al stop et. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Fatih Evcin yazdı:

normali o, önemli olan frene ya bas, ya hiç basma yani araç frende iken kaymasın. yoksa ayağını çekip gitmende hiç sakınca yok. istersen gideceğin bütün yerlere hiç gaza basmadan git. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Fatih Evcin yazdı:

Böyle yapmanın hiç bir sakıncası yok. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...