İçeriğe Yönlendir

Kargalar Neden Taş Atar :)

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Selamlar,

Bir kaç gündür sabahlar pat pat diye sesler duyuyordum. uykudan uyanıyordum.

Bu sabah daha bir gürültülüydü çıktım üst kata teras camından terasa baktım bir tane siyah karga taşı atıyor, sonra inip tekrar alıp çıkıyor yükseğe bir daha bırakıyor. :)

Atınca çıkıp aldım taşını içeri kaçtım.  bir kaç tanede parçalamış.

Alacam eve bir tane pompalı görecek taş atmayı :) 

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Kargalar ceviz, fındık gibi yiyecekleri gagalariyla parcalayamadiklari zaman bunları gagalarina alip ve yukseldikten sonra aşağıya  dogru birakarak kirilmalarini saglarlar. O taslari da ceviz sanma ihtimalleri olabilir. 😊

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Erdoğan Temur yazdı:

Alacam eve bir tane pompalı görecek taş atmayı :) 

Tavsiye etmem akıllı ve kindar hayvandır. Mermi ile karşılık verebilirler ve sizden kalabalık olacakları aşikar :)

• Beğen 6
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tavsiye etmem akıllı ve kindar hayvandır. Mermi ile karşılık verebilirler ve sizden kalabalık olacakları aşikar

Birde kapıda hangi arabanın benim olduğunu öğrenip taş manyağı yapıyorlarmış. :)

yarın taşların resimlerini atayım. kafayı yemişler bunlar valla.

Bu aralar kuştur yılandır beni buluyor hakkımızdan hayırlısı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Karga; ceviz ve taşı ayırt edebilir.
Bence bilerek taş atıyor. Bir yeri delmeye çalışıyordur.

Çünkü; kıramadığı cevizi yola atıp, yoldan geçen otomobillerin kırmasını sağlayıp ışık kırmızı olunca da toplayıp yiyen bir hayvan o.

• Beğen 7
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Erdoğan Temur yazdı:

Selamlar,

Bir kaç gündür sabahlar pat pat diye sesler duyuyordum. uykudan uyanıyordum.

Bu sabah daha bir gürültülüydü çıktım üst kata teras camından terasa baktım bir tane siyah karga taşı atıyor, sonra inip tekrar alıp çıkıyor yükseğe bir daha bırakıyor. :)

Atınca çıkıp aldım taşını içeri kaçtım.  bir kaç tanede parçalamış.

Alacam eve bir tane pompalı görecek taş atmayı :) ,

hocam muhtemelen yaşadığınız yerde kargaları sinirlendiren bir olay olmuş, birşeye sinirlenmiş veya bir tehlike algılamış. Entomolojide bu tehlikeye karşılık verme hareketidir. Savaş öncesi " beni kızdırma, bunu yapacak kadar zekiyim, savaş açarsan daha fazlasını yapabilirim." gibi bir korkutma, yıldırma taktiğidir:) Zira insan türüne en çok benzeyen hayvanlardan bir tanesidir. Ayrıca Kargalar gelişmiş bir hippocampuse sahiptir ( beynin hafızadan sorumlu kısmı ) ve kargalar, hem tehditkâr hem de tehditkâr olmayan çok sayıda bireyi hatırlayabilir. Eğer bir tehdidi hatırlarsalar büyük ihtimal bu tehdit, onların mahallesine geldiğinde onu unutmayacaklardır. Diyeceğim şu ki ; o bölge onların beslenme ve yaşam alanı. Bunlara mümkün olduğunca müdahele etmeyin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ömer Yürekli yazdı:

Bunlara mümkün olduğunca müdahele etmeyin

eee terasta beraber oturup çay mı içelim. Bu sabah yine gelmez inşallah.

Bu sabah taşını çaldım. vay başıma  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Erdoğan Temur yazdı:

eee terasta beraber oturup çay mı içelim. Bu sabah yine gelmez inşallah.

Bu sabah taşını çaldım. vay başıma  :D

haha kahvaltılık bir şeyler vererek beyaz bayrak çekebilirsiniz :)) Rüşvet istiyor belki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence bilerek taş atıyor. Bir yeri delmeye çalışıyordur.

Terastan altındaki salona geçiş planlıyor o zaman. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Terastan altındaki salona geçiş planlıyor o zaman. [emoji4] 

Belki de nişan almaya çalışıyor. Kafanı koru.
[emoji28]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Terastaki fayanslar neden çatlıyor onuda anlamış oldum.

Attığı taş yumurta kadar var.

59bcebde377f972828afeeafd6524a43.jpgb684a5c4a3950e77a7f4adba84ccae78.jpg2a9d9af7cec4fa92a327f459a4d69a38.jpg

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Ceviz fındık vs. verin de barışın ya hu. O taş adamı komaya sokar. 

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Belki yuvası vardır. bilmeden zarar vermiş olabilirsiniz. yada buna benzer bir durum olabilir. hafızanızı geriye doğru bir sarın. belki bir şeyler hatırlarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Serhat Işık yazdı:

Belki yuvası vardır. bilmeden zarar vermiş olabilirsiniz. yada buna benzer bir durum olabilir. hafızanızı geriye doğru bir sarın. belki bir şeyler hatırlarsınız.

Birisine benzetti galiba :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Geçmiş olsun hocam, terasın üstüne çarşaf gibi bir şey çekin, cibinlik olabilir. Şimdilik fayansları korumuş olursunuz. Kırılan fayanslar dan su almaya başlayabilir.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ben 4. kata kadar çıkan karıncalar ile barışı, onları yemleyerek sağladım. Ramazan 'da hurma ile besledim mesela. Doğaya boyun eğdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Açın bir 35 lik çağırın kargayı da, içince açılır belki, anlatır... Belli ki bir derdi var... :D  

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serhat Işık yazdı:

Belki yuvası vardır. bilmeden zarar vermiş olabilirsiniz.

Teras onlarındı belki de.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Terasta bu sene tek anormallik martının yuvası. büyüdü ama hala uçamıyor.

Karga acaba martının yuvasını vuracak da kör nişancı mı? :)

c772c8505b76d6326af7e65ca2227a78.jpg

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erdoğan Temur yazdı:

Birde kapıda hangi arabanın benim olduğunu öğrenip taş manyağı yapıyorlarmış. :)

yarın taşların resimlerini atayım. kafayı yemişler bunlar valla.

Bu aralar kuştur yılandır beni buluyor hakkımızdan hayırlısı. 

Çok hızlı öğrenebilen, kinci hayvalar ayrıca. Ben çok severim bunları ve saksağanları. Hatta sitenin öbür ucunda bunların taşıdığı kırılamayan cevizlerden çıkan bir orman oluştu 20senede!

hayvan zekası diye bir kitap vardı, ve belgesellerdede bilişsel zekalarının yani problem çözme ve alet kullanma becerilerinin 4 yaş çocuğuna denk olduğunu söylüyorlardı. Çam dikeninin kullnıp delikten kurtçık çıkartmayı öğrenmişler mesela.

border collie denen köpek türü de 7 yaş çocuğunun problem çözme becerisine ulaşabiliyormuş! eh kimi insan hala oralarda takılı kalıyor ülkemizde bunu görmek kolay... ne tuhaf.

zaten zeka nicelik ile ölçülemeyecek bir olgu. tam olarak nasıl ölçülebilecğeini de bildiklerini sanmıyorum.

Erdoğan Temur yazdı:

Terastaki fayanslar neden çatlıyor onuda anlamış oldum.

Attığı taş yumurta kadar var.

59bcebde377f972828afeeafd6524a43.jpgb684a5c4a3950e77a7f4adba84ccae78.jpg2a9d9af7cec4fa92a327f459a4d69a38.jpg

karga onu taşıyamaz bence. hayvan kaç gram zaten. kargO dur o. karga olsa duramazsın. :D sürat kargo.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yumurta sanıyor olabilir bunu. Kırıp içini içmek için deniyordur şansını.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

kargadan başka kuş tanımam.😊

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...