İçeriğe Yönlendir

Focus l - Otomatik Vites Sağ Aks Problemi

Çağatay Kılınç

Recommended Posts

Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

İyi akşamlar... aracım 2004 focus otomatik vites.Geçenlerde amortisör değiştirdim ustam test sürüşüne çıktı ve dönüşte sağ teker tarafından ani kalkışta ve ani geri harekette çıt diye bir ses geldiğini söyledi. Kanala inerek sesin geldiği yeri kontrol etti ve sağ salıncak ve aks dedi.aracı yarım gazda ya da nazik kaldırınca ses yok. Sürüşte gaza yüklendiğimde araçta herhangi bir titreme vs yok aksın tamamını mı değiştirmek gerek acaba yoksa aks başında falan mıdır? Sağa sola dönüşlerde de ses yok sıkıntısız.

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence aks değildir.
Aks olsa başka belirtiler de verirdi

Başka neler olabilir mehmet bey ? Kışın yaşar ustaya sağ aks körüğü değişimi için gitmiştim aksı söktü durumu iyi demişti o zaman. 

Koray Demir yazdı:

Önce z rottan şüphe edilmeli.

Görev yaptığım ilçenin yolları köstebek yuvası gibi z rot olsa çok daha belli olmaz mı sürüşte falan

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Titrer, dönüşlerde ses yapar. İleri geri harekette vuruntu yapar.

Körüğü açıp bakın yağ dolu mu içi ?

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Titrer, dönüşlerde ses yapar. İleri geri harekette vuruntu yapar.

Körüğü açıp bakın yağ dolu mu içi ?

Abi benim araba da ileri geri harekette vuruntu yapıyor normal seyirde bı sıkıntı yok. Bazen 2 den 1 e düşerken de bı vuruyor. Kanala inip baktılar arka iki aks dediler. Kimisi de şanzıman kulağı diyor. Şaft köşelesi diyen De var. Kararsızım..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer Yürekli yazdı:

Abi benim araba da ileri geri harekette vuruntu yapıyor normal seyirde bı sıkıntı yok. Bazen 2 den 1 e düşerken de bı vuruyor. Kanala inip baktılar arka iki aks dediler. Kimisi de şanzıman kulağı diyor. Şaft köşelesi diyen De var. Kararsızım..

Tüm söylenenlere katılıyorum. Sizinkinde Şaft bile olabilir.

Burada önemli olan sadece ileri geri harekette oluşan tıkırtının direk aksa bağlanamayacağı.. Başka belirti de görmek gerekir. Başka belirti yoksa, başka yerlere de bakmak gerekir.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

şaft derken?

aks başı yada kendisi bozulunca tam tur dönüşlerde dınkdınkdınk diye kasılıp atıyor arabanın önü. birde yük altında gaza basarken titreşim yapıyor.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tüm söylenenlere katılıyorum. Sizinkinde Şaft bile olabilir.

Burada önemli olan sadece ileri geri harekette oluşan tıkırtının direk aksa bağlanamayacağı.. Başka belirti de görmek gerekir. Başka belirti yoksa, başka yerlere de bakmak gerekir.. 

Şaft problemli olması ciddi bir sıkıntı mıdır abi? Ne kadar masraf açar bana. 

Dogan Arsiray yazdı:

şaft derken?

aks başı yada kendisi bozulunca tam tur dönüşlerde dınkdınkdınk diye kasılıp atıyor arabanın önü. birde yük altında gaza basarken titreşim yapıyor.

Hocam dönüşlerde gidişte herhangi bir ses titreme vs yok. Ama Z rotlarimda problem var bozuk yolda yavaş hızda giderken tıkır tıkır vuruyor alttan ön takım.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ömer Yürekli yazdı:

Şaft problemli olması ciddi bir sıkıntı mıdır abi? Ne kadar masraf açar bana. 

Teşhis olmadan ciddiyetini söylemek olmaz. 

Dogan Arsiray yazdı:

şaft derken?

Aracı 3,30 Xi olarak görüyorum ben.. Şaftı vardır heralde :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Dogan Arsiray yazdı:

ben mi yanlış görüyorum acaba.

"aracım 2004 focus otomatik vites"  demiş?

Karışıklık oldu konuyu ben açtım ömer bey başka soru sorunca karıştırdınız. 

Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Çağatay Kılınç yazdı:

Karışıklık oldu konuyu ben açtım ömer bey başka soru sorunca karıştırdınız. 

hocam özür dilerim beniö yüzümden karıştı konu. susuyorum ben :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Dogan Arsiray yazdı:

Arac ford mu simdi?

Doğan bey konuyu ben açmıştım aracım 2004 focus otomatik vites sağ taraftan geri viteste anı gazda tık veya çıt diye ses geliyor diye ustam aks ve tabla dedi ona istinaden açtım konuyu. Mesela aracın arka tekerini kaldırım taşına dayadık r ye alıp gaz verdik haliyle zorlandı motor o an tık veya çıt diye ses geliyor. Ama sürüş anında gaza yüklendiğimde falan titreşim yok. Dönüşlerde tam direksiyonda ses vs yok 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Herhangi bir yerine taş sıkışmış bile olabilir.

Ben şu video sonrası aks kopuyor sanmıştım
Her yerine taş dolmuştu.
Motor korumasının altından, traverslerden bile taşlar çıkmıştı. Her frende her gazda tak tuk ediyordu.

Yorum bağlantısı
Sacit Özel

Benim sorum konuyla çok alakalı değil ama sağ ve sol aks komple değişim yapılırken şanzıman yağı boşalıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benim sorum konuyla çok alakalı değil ama sağ ve sol aks komple değişim yapılırken şanzıman yağı boşalıyor mu?

Değişmez diye biliyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...