İçeriğe Yönlendir

BMW 330XI Periyodik Bakım İçin Tavsiyeleriniz Neler ?

Ömer Yürekli

Recommended Posts

Ömer Yürekli

Merhaba,

henüz 1 aydır bende olan aracıma sıvı bakımı, filtre vb. parçaları yenilemek istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim, hangi markaların ürünlerini kullanmalıyım ? Bazı markaların filtreleri çok kalitesiz oluyormuş, uzak durulması gereken markalar nelerdir ? Tecrübelerinize ihtiyacım var, teşekkür ederim :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Filtrede sırasıyla MANN veya HENGST 'den şaşma. İlk bakımda aracın bütün sıvılarını (motor ve şanzuman yağı, motor suyu, fren ve direksiyon hidroliği) ve filtrelerini (motor, hava, yağ polen,  benzin, şanzuman ve varsa LPG) değiştirmek kafada soru işareti bırakmaz. Devirdaim ve gergi rulmanları ile tüm kayışları da değiştirmekte fayda var. En önemlisi, tabi ki bana göre, fan termiği de değiştirilmeli. Bu yazdıklarım tahmini 3500-4000 tl arasında tutar. Eğer ki değiştirilecekse marka da verebilirim;

Şanzuman yağı - Motul ATF

Şanzuman filtresi - FEBI

Motor yağı - 0w40 Mobil 1 esp (Motul de olabilir ama mobil daha sessiz)

Yağ, Hava, Benzin Filtresi - MANN

Polen Filtresi - "karbonlu olsun, hangisi olursa olsun"

Antifreeze - Castrol Radicool (Mavi 50:50 su ile karıştırılacak)

Fren Hidroliği - Motul Dot 3-4

Direksiyon Hidroliği -Motul ATF

LPG filtresi - "LPG 'ye göre orjinal olanı ile"

Devirdaim pompası - GK

Gergi rulmanları - Inna

Kayışlar - Dayco veya Continental

Fan Termiği - BEHR.

Bu arada termostat da değiştirilirse hortum harici araçta hararet problemi yaşamazsınız. 

Termostat - BEHR

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Gökhan Albayrak yazdı:

Filtrede sırasıyla MANN veya HENGST 'den şaşma. İlk bakımda aracın bütün sıvılarını (motor ve şanzuman yağı, motor suyu, fren ve direksiyon hidroliği) ve filtrelerini (motor, hava, yağ polen,  benzin, şanzuman ve varsa LPG) değiştirmek kafada soru işareti bırakmaz. Devirdaim ve gergi rulmanları ile tüm kayışları da değiştirmekte fayda var. En önemlisi, tabi ki bana göre, fan termiği de değiştirilmeli. Bu yazdıklarım tahmini 3500-4000 tl arasında tutar. Eğer ki değiştirilecekse marka da verebilirim;

Neden kırmızı organik değil de mavi acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Neden kırmızı organik değil de mavi acaba?

İki nedenden ötürü bunu tercih ediyoruz. Birincisi kırmızı olanın çözücü özelliği var, eski araçlarda contayı çözüp suyu yanma odalarına verme ihtimali doğuyor. İkincisi BMW kitapçığında "mavi olanının 50:50 saf su" ile karıştırılmasını öneriyor. Ben Erzurum gibi yabancı soğuklarda böyle dolaşıyorum, tık demiyor.

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
"yabancı" 'yı "yabancı" 'a çeviremedim. Aslı yabancı yazıyor, bilginize.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Gökhan Albayrak yazdı:

Şanzuman filtresi - FEBI

Devirdaim pompası - GK

Gergi rulmanları - Inna

Fan Termiği - BEHR.

Bu arada termostat da değiştirilirse hortum harici araçta hararet problemi yaşamazsınız. 

Termostat - BEHR

işçilik dahilse verdiğiniz tutar  kadar olacaksa zaten baştan aşağı yeniliyorsunuz değer bence uzun ömürlü olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Köksal Yılmaz yazdı:

Bence bmw bakım listesi olarak yukarıdaki mesaj sabitlenmeli biyerlere.

Evet, 2 yılın tecrübesi yatıyor o mesajda.

Ümit Türk yazdı:

işçilik dahilse verdiğiniz tutar  kadar olacaksa zaten baştan aşağı yeniliyorsunuz değer bence uzun ömürlü olacaktır. 

Sadece parça maliyeti. İşçilik çok fazla olmaz, birbiriyle iniltili parçalar neticede.

Yorum bağlantısı
Ömer Yürekli
Gökhan Albayrak yazdı:

Şanzuman filtresi - FEBI

Devirdaim pompası - GK

Gergi rulmanları - Inna

Fan Termiği - BEHR.

Termostat - BEHR

Gökhan Hocam,

Kitap gibi yazmışsınız ellerinize sağlık. Bu yazdıklarınızın hepsini yaptıramasam da hiç kaybolmayacak şekilde kaydettim :) Ellerinize sağlık. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bence bmw bakım listesi olarak yukarıdaki mesaj sabitlenmeli biyerlere.

Gökhan hocayı sabitleyelim Bmw bölümüne.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gökhan hocayı sabitleyelim Bmw bölümüne.

Elazığ bölge sorumluluğu ve gold üyelik şartlarınıda fazlasıyla yaptı aslında :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gökhan Albayrak yazdı:

Benden daha tecrübeli vardır forumda emmi. 

Kim ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...