İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Ağır Bakım

Alper Tuğlu

Recommended Posts

Alper Tuğlu

Merhaba arkadaşlar buraya genelde sorunlarımıza çözüm aramak icin yazıyoruz. Ben  bu sefer bilgilendirmek için yazmak istedim.

2007 1.4 tdci 85.000km aracımı bakıma soktum. Özel serviste ve orjinal parçalar ile. 

Değişenler 

Hava filitresi

Yağ filitresi

Mazot filitresi

Yağ 

Triger kayışı 

Devir daim

Krank kasnağı 

Toplam maliyeti 1360tl tuttu.

Triger seti için tereddüt ettim aslında. Genel kanı 90000 veya 5 yıl  olduğu için ve ustanın tavsiyesi ile değişim yaptırdım. Aslında çıkan kayışa bakınca durumunun kötü olmadığını gördüm. Ama biraz da önlem amaçlı olduğu için değişim iyi oldu diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

eline sağlık, trigeri değiştirmek isabet olmuş, kayış iyi görünür ama iyi olmayabilir, koparsa motor alırsın ona göre, o yüzden 3 kuruşluk kayıştan kaçılmaz, zamanı gelince değiş, acıma....

ben devirdami 180 binde değiştim aracı sıfır almıştım, özellikle aracı sıfır aldıysan o parçalar çok rahat dayanır (kayışlar bile aslında ama riske girme) çünki fabrikanın taktığı parçayı sanayide aynı marka bulsan bile aslında bulamazın, asla fabrikasyon kalitede değildirler çünki, akü bile öyle benimki 9 sene gitti, az kayıp olduğunu görünce değiştim, sorun çıkarmamıştı üstelik....

1360 tl. iyi bence, işçiliğe 400 tl. gibi birşey almışlar yaklaşık, fena değil bu ortamda, güle güle kullan...

bundan sonra her 5 sene yada 90 binde trigerle beraber devirdaim sağlam olsada değiştir, bende öyle yapacağım üstte yazdığım sebebten dolayı...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alper Tuğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

eline sağlık, trigeri değiştirmek isabet olmuş, kayış iyi görünür ama iyi olmayabilir, koparsa motor alırsın ona göre, o yüzden 3 kuruşluk kayıştan kaçılmaz, zamanı gelince değiş, acıma....

ben devirdami 180 binde değiştim aracı sıfır almıştım, özellikle aracı sıfır aldıysan o parçalar çok rahat dayanır (kayışlar bile aslında ama riske girme) çünki fabrikanın taktığı parçayı sanayide aynı marka bulsan bile aslında bulamazın, asla fabrikasyon kalitede değildirler çünki, akü bile öyle benimki 9 sene gitti, az kayıp olduğunu görünce değiştim, sorun çıkarmamıştı üstelik....

1360 tl. iyi bence, işçiliğe 400 tl. gibi birşey almışlar yaklaşık, fena değil bu ortamda, güle güle kullan...

bundan sonra her 5 sene yada 90 binde trigerle beraber devirdaim sağlam olsada değiştir, bende öyle yapacağım üstte yazdığım sebebten dolayı...

Ali bey iyi dilekleriniz için teşekkürler. Usta triger değiştirirken devir daimi değiştirmek uygun olur dedi o yüzden değiştirdik. Açıkçası çok bildiğim bir konu değil. Krank kasnağını ise yine usta uyardığı için (bilyeler bozulmuş) değiştirdik.Ustaya bıraktım yani. İşçilik olarak 250tl yazdı. Sanırım parçalardan biraz fazla almış oluyor. Bakımlarımı zamanında ve mümkün olduğunca orjinali ile yaptırırım ancak dediğinize katılıyorum hiç biri fabrikasyon gibi olmuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Alper Tuğlu yazdı:

Ali bey iyi dilekleriniz için teşekkürler. Usta triger değiştirirken devir daimi değiştirmek uygun olur dedi o yüzden değiştirdik. Açıkçası çok bildiğim bir konu değil. Krank kasnağını ise yine usta uyardığı için (bilyeler bozulmuş) değiştirdik.Ustaya bıraktım yani. İşçilik olarak 250tl yazdı. Sanırım parçalardan biraz fazla almış oluyor. Bakımlarımı zamanında ve mümkün olduğunca orjinali ile yaptırırım ancak dediğinize katılıyorum hiç biri fabrikasyon gibi olmuyor.

biraz işçliği gizeyip parçaya yüklenmiş sanki neyse, önemli olan düzgün yapılması...

bu arada krank kasnağında bilya olmaz, çif kütleli krank kasnağı var, yani 2 parça arada sert lastik bir takozlar var şeklinde, araya su falan girerse zamanla takozda çatlama bağlantıda paslanma falan olur ses yapar titreşim yapar vs., bu tarz belirti varsa değişmesi iyi olur, nasılsa değişmiş, kafan rahat olur, iyi olmuş değiştiğin...

kentpar-k126-1s-78.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...