İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Anlık Yakıt Tüketimi

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba, başka bir konuyu araştırırken kullanma kılavuzunda yol bilgisayarı kısmında Anlık Yakıt Tüketimi olduğunu ancak bunun bazı ülkelerde aktif olduğunu okudum. Araştırmamı ingiliz, alman, polonya vb. sitelerde derinleştirince aslında bu işin oldukça basit bir şekilde aktif edilebildiğini gördüm. Kendi aracımda yaptım. Nasıl yapılacağını da video da anlattım. 2004 ve üzeri modellerde yapılabilen bir konfigürasyon. Almanya çıkışlı arabalarda fabrikada kapatıyorlarmış bunu.

He açtım da ne oldu derseniz pek bir şey olmadı. Ancak hangi devirde ne kadar yaktığını görmek açısından güzel. 

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Ellerin dert görmesin. Güzel bir araştırma, güzel paylaşım 👏👏👏

tarihinde Celalettin Süğürtin tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Neden kapatıyorlarmış. Bu bilgiye de ulaşabildiniz mi

Almanya da bir regulasyon varmis tam anlamadim ancak gosterilen degerlerin uygunsuzlugu gibi birsey okumustum.

Yorum bağlantısı
Zafer Kısır

Al sana satmamak için bir neden daha :) Yalnız o emniyet kemeri ikazı ile  mevzuyu merak ettim.  Kemeri takana kadar ikazın susmaması için mi yoksa yolcu emniyet kemeri içinde ikaz var da onu aktif etmek için mi acaba

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Mehmet Ozyurek yazdı:

Neden kapatıyorlarmış. Bu bilgiye de ulaşabildiniz mi

Anlık değerlerde yüksek değerleri kimse görmesin diye olabilir, o zamanlar ortalama yakıt bile çoğu araçta yeni yaygınlaşıyordu :D

Ekonomik sürüş yaparken çok faydalı oluyor anlık tüketim. Bir noktadan sonra aracın hangi durumlarda nekadar anlık tükettiğine alışıyorsun bir terslik olup fazla yakarsa hemen fark ediyorsun :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uğur Kamil yazdı:

Ekonomik sürüş yaparken çok faydalı oluyor anlık tüketim.

Aynen.. orada 30 ları 40 ları görünce ayağımızı gazdan çekiyorduk... Qashqaide de yok.. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Bunu şimdi lettop ile degilde telefon aracılıgı ile yapabilecegimiz bir program varmıdır. arıza kodu olsun lft stft degeri olsun torque programı ile bunları görüyoruz. araç üzerindeki bilgiyi telefon ilede degiştirebilirmiyiz. lettop ile ugraşmadan hızlı bir şekilde bluetooth üzerinden halledebilirmiyiz. bu yöntemi deneyen varmı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aynen.. orada 30 ları 40 ları görünce ayağımızı gazdan çekiyorduk... Qashqaide de yok.. 

Geçen yaz 2017 otomatik dizel Astra ile tatile çıktığım da şehir içi değerleri gördüğümde servise götürmeyi düşündüm. Sonra vazgeçtim Maraşta götürürüm dedim. Uzun yolda değerler düzeldi [emoji6][emoji6]6.2 yaktı 110 ortala hız sabitleyici ile 3500 km boyunca pompa değeri. Şaşırttı beni.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fatih Öztürk

ForScan programının linkini burada da paylaşamaz mısınız? Ben şahsen çok kızıyordum 2007 model araba anlık tüketimi nasıl göstermez nasıl bu kadar sade bir bilgisayarı olur diye.. Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Fatih Öztürk yazdı:

ForScan programının linkini burada da paylaşamaz mısınız? Ben şahsen çok kızıyordum 2007 model araba anlık tüketimi nasıl göstermez nasıl bu kadar sade bir bilgisayarı olur diye.. Aydınlattığınız için çok teşekkür ederim.

https://forscan.org/download.html

FORScan version 2.3.23 beta EL2 for Windows (works with new Extended License keys) - free

Bu versiyon olacak.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Zafer Kısır

120km/s uyarısını da aktif ettim. Ses videodaki gibi geliyor. Belli bir süreden sonra uyuz edebilir :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

120km/s uyarısını da aktif ettim. Ses videodaki gibi geliyor. Belli bir süreden sonra uyuz edebilir :)

120 yi geçince sürekli mi ötüyor?
Yorum bağlantısı
Zafer Kısır

Yok hayır. Kısa bir bip sesi. Ondan sonra kesiliyor. 120 nin altına düşer ve tekrar çıkarsanız tekrar ötüyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Zafer Kısır yazdı:

Yok hayır. Kısa bir bip sesi. Ondan sonra kesiliyor. 120 nin altına düşer ve tekrar çıkarsanız tekrar ötüyor

Mantıklı.. güzel çalışıyormuş.. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Davaz yazdı:

Bluetoothlu ile de yapılabilir ama tavsiye etmem. Ayrıca aliexpressten alıp beklemeye gerek yok. Burada da 40-50 tl fiyatlara var cihazlar. Anahtarlı olana Mondeo MK3 ler için gerek yok. Bizde sadece KLİMA ayarları ve uyduruk bişey daha var anahtarlı versiyon ile kullanabileceğiniz.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bluetoothlu ile de yapılabilir ama tavsiye etmem. Ayrıca aliexpressten alıp beklemeye gerek yok. Burada da 40-50 tl fiyatlara var cihazlar. Anahtarlı olana Mondeo MK3 ler için gerek yok. Bizde sadece KLİMA ayarları ve uyduruk bişey daha var anahtarlı versiyon ile kullanabileceğiniz.

bluetooth ile ne gibi sorun olabilir. neden tavsiye etmiyorsunuz. aliexpress artık ucuza gelmiyorki zaten. kafalarına göre gümrük parası kesiyorlar. 2 liralık ürünede 12 tl vergi alıyolar 20 liralık ürünede 12 lira vergi alınıyor. fiyatlı ürünlerde bu daha çok oluyor. 100 liralık ürüne 200 lira vergi bile gelebiliyor. burda alabilecegim bir obd varmı tavsiye edebileceginiz. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Davaz yazdı:

bluetooth ile ne gibi sorun olabilir. neden tavsiye etmiyorsunuz. aliexpress artık ucuza gelmiyorki zaten. kafalarına göre gümrük parası kesiyorlar. 2 liralık ürünede 12 tl vergi alıyolar 20 liralık ürünede 12 lira vergi alınıyor. fiyatlı ürünlerde bu daha çok oluyor. 100 liralık ürüne 200 lira vergi bile gelebiliyor. burda alabilecegim bir obd varmı tavsiye edebileceginiz. 

ForScan sitesinde tavsiye etmiyorlar. Anlık bir kesinti oldu bir şey oldu mesela sorun yaratabilir.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm327-obd-ariza-tespit-cihazi-elm-327-obd-usb-ariza-cihazi-470587752

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Harun Kocaçalışkan yazdı:

ForScan sitesinde tavsiye etmiyorlar. Anlık bir kesinti oldu bir şey oldu mesela sorun yaratabilir.

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm327-obd-ariza-tespit-cihazi-elm-327-obd-usb-ariza-cihazi-470587752

bluetooth baglantısı ile forscan üzerinden anlık yakıt tüketimini açtım. bir sorun olmadı. işlemi tamamlamak ayarı degiştirdikden sonra 3 5 saniye kadar sürüryor. bence bu işlem için baglantı kopması pek bi risk oluşturmuyor. ama uzun onay süresi gerektiren işlemlerde baglantı sorun yaratabilir. burdaki obd lere baktım anahtarı yok ve chipleri kalitesiz. sizin aldıgınız obd güzel. chipi orjinal ve anahtarlı olması forscan kullanımını saglıklı hale getiriyor. anlık tüketim inş canımı sıkmaz. artık basmaya korkar olurum o degerleri görünce

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Davaz

anlık yakıt tüketimi açtım . bir kaç gündür degerleri gözlemliyorum. birkaç detay gözüme çarptı. 1.si araç her dur kalk yaptıgında yakıt tüketimi bir müddet 55 gösteriyor sonra gaza basmaya göre deger alıyor. 2. si ise düz yolda giderken bile anlık tüketim hiç sabit kalmıyor bu durum cruise control devrede iken ve düz yoldada aynı şekilde oluyor. iş yerimizdeki  araçlara baktım bu duruma onlarda böyle degil. sabit hızda ve düz yolda giderken anlık tüketimde fazla oynama olmuyor. bu 1.ve 2. gözlemledigim şeyler sizlerdede bu şekildemidir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

55 litre. Gösterebildiği maksimum değerdir.
Yani aslında o an daha fazla yakıyordur.

Orijinalinden ekranda bu veri açık olan araçlarda değerler filtrelidir. Hassasiyeti düşüktür.
Anlık değişimler yansımıyordur.

Aslında hepsi seninki gibi yakıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Davaz yazdı:

bluetooth baglantısı ile forscan üzerinden anlık yakıt tüketimini açtım. bir sorun olmadı. işlemi tamamlamak ayarı degiştirdikden sonra 3 5 saniye kadar sürüryor. bence bu işlem için baglantı kopması pek bi risk oluşturmuyor. ama uzun onay süresi gerektiren işlemlerde baglantı sorun yaratabilir. burdaki obd lere baktım anahtarı yok ve chipleri kalitesiz. sizin aldıgınız obd güzel. chipi orjinal ve anahtarlı olması forscan kullanımını saglıklı hale getiriyor. anlık tüketim inş canımı sıkmaz. artık basmaya korkar olurum o degerleri görünce

Dizel mi arabaniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...