İçeriğe Yönlendir

Kalorifer-Klima Temizleme Yöntemleri Hakkında

Celal Aydın

Recommended Posts

Celal Aydın

Merhaba dostlar,

Merak ettiğim bir husus var;

Aracımı ilk aldığımdan üzere 1,5 yıl geçti, kalorifer üflediğinde küf, nem, toz kokusu vardı, polen filtresini her bakımda değiştirdikçe azaldı.

Yetkili serviste Ozon Cihazı ile sirkülasyon yaptırmıştım, o da büyük fayda etti fakat,

Klima iç dolaşım modunda iken, hafiften yine alıyorum o geniz yakan kokuyu.

Hava tazeleyici, Ozon gibi ürünler denedim lakin hepsi bence geçici çözüm.

Sizce ne yapmalıyım?

Hangi yöntemi kullanmalıyım?

Bunun bir cihazı var mı, motor kısmındaki kalorifer, klima tesisatı borularından temizlik yapabilecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

köpük olan versiyondan al, aracın altına yat, vites halatlarının olduğu kısımda tahliye hortumu var, oraya sok hortumu bas köpüğü gitsin, petek temiz....

mikrobik kısmı halletmek için sadece gaz olan versiyondan alıp aracın içine koyuyorsun, klima açık iç dolaşımda ve tam güçte çalışırken düğmeye basıp kapıyı kapıyorsun, sprey boşalınca üstünde yazan süre kadar daha kapıları açmıyorsun, bakteriler pert :) (alttaki yöntemi uygularsan buna gerek yok)

hava kanallarına yapışan tozu halletmek için köpük versiyon temizleyici hortumu vasıtasıyla menfezlerden hortumu tam sokup köpüğü sıkarken yavaşça çekiyorsun, tüm hava menfezlerine aynını yapıyorsun iş tamam, taşan sıvıyı hemen sil bu arada...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Teşekkürler abi.
Merak ediyordum ilk yöntemi, Würth’ün tahliye kısmından uygulanan bir ürünü vardı, onu bi deneyeyim.
Sonra alttaki maddelerden birini uygularım artık.
Çok sağol [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Celal Aydın

Hatırlattığın iyi oldu, onu bilmiyordum.
Alayım ben de linkteki üründen.
Uzun yolculuklarda iç sirkülasyon gerektiği çok oluyor, o da koku yapınca rahatsız ediyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Forumda, koku problemini önlemek için birçok ipucu vardı, bunlardan birisi varacağınız yere 1 km. kala klimayı kapatıp, içerisinde kalan soğuk hava tamamen bitene kadar çalıştırılması öneriliyordu. ben bunun çok faydasını görüyorum. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Söküp temizlemek en güzeli, hortumlu köpükler güzel ama würth gereksiz pahalı. Motip işini görür.

623130e5d4ed449d775492d21bc67732.jpg

cf4d2f642bb6dbd2478c20d72d3009e0.jpg64e4693c5fa1b4a7627a176da585f447.jpg

63e270ea241e76e8aa65969461151cb5.jpg

d52e2def250fc5adf035852e9974b5d4.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Celal Aydın yazdı:

Merhaba dostlar,

Merak ettiğim bir husus var;

Aracımı ilk aldığımdan üzere 1,5 yıl geçti, kalorifer üflediğinde küf, nem, toz kokusu vardı, polen filtresini her bakımda değiştirdikçe azaldı.

Yetkili serviste Ozon Cihazı ile sirkülasyon yaptırmıştım, o da büyük fayda etti fakat,

Sizce ne yapmalıyım?

Bunun bir cihazı var mı, motor kısmındaki kalorifer, klima tesisatı borularından temizlik yapabilecek?

gerekeni yapmışsınız, hala o koku geliyorsa, türbin şeklindeki fanın kanatlarının üzerindeki yağışık haldeli tozu mekanik olarak temizlemeniz sonrada dezenfekte etmeniz lazım. genelde torpido gözünün orada olur ve bazı döşeme parlarının sökülmeisni gerektirir.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Celal Aydın yazdı:

...

Sizce ne yapmalıyım?

Bakteri ve mantarlar, evaporatör ünitesinde yuvalandıklarında, etkileri daha kalıcı olabiliyor.

Hortumlu temizleme spreyleri ile buraya inerek temizlik yaparsanız, kökten temizlik için çözüm olacaktır.

Arexon ve Motip ürünlerini daha önce kullandım. Motip, iyi bir f/p ürünüdür. İkisini de tavsiye ederim.

https://drive.google.com/file/d/1efyT1eMG0d6cpcaBv_M96XTNpYgd4Iyg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1AhYxrul_ANhMin6mEZlKkjWZqz7IjTb3/view?usp=sharing

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Ayhan Asil yazdı:
Forumda, koku problemini önlemek için birçok ipucu vardı, bunlardan birisi varacağınız yere 1 km. kala klimayı kapatıp, içerisinde kalan soğuk hava tamamen bitene kadar çalıştırılması öneriliyordu. ben bunun çok faydasını görüyorum. 

İki gündür cayır cayır yanıyor abi, klimayla yaşıyorum arabada [emoji1]

Köksal Yılmaz yazdı:
Söküp temizlemek en güzeli, hortumlu köpükler güzel ama würth gereksiz pahalı. Motip işini görür.

Valla en güzeli, emeğine sağlık Hocam [emoji1][emoji1376] ben sökersem parça artırırım.
Söktüğün fandaki kokuyu alıyor da olabilirim.
Önce spreyle, tahliyeden müdahale edeyim, sonra olmadı bide böyle denerim.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bakteri ve mantarlar, evaporatör ünitesinde yuvalandıklarında, etkileri daha kalıcı olabiliyor.

Hortumlu temizleme spreyleri ile buraya inerek temizlik yaparsanız, kökten temizlik için çözüm olacaktır.

Arexon ve Motip ürünlerini daha önce kullandım. Motip, iyi bir f/p ürünüdür. İkisini de tavsiye ederim.

https://drive.google.com/file/d/1efyT1eMG0d6cpcaBv_M96XTNpYgd4Iyg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1AhYxrul_ANhMin6mEZlKkjWZqz7IjTb3/view?usp=sharing

Çok teşekkür ederim.
gerekeni yapmışsınız, hala o koku geliyorsa, türbin şeklindeki fanın kanatlarının üzerindeki yağışık haldeli tozu mekanik olarak temizlemeniz sonrada dezenfekte etmeniz lazım. genelde torpido gözünün orada olur ve bazı döşeme parlarının sökülmeisni gerektirir.

Bu bakımda söktüreyim onu, zaten bir uğultuyla başlıyor ilk çalışmaya.
Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ayhan Asil yazdı:

aynen doğru, bunu kitapçıktada yazar,  bu şekilde yaptığınızda petekteki buzlar erir siz park edene kadar, eriyen buz yapışmış tozları falanda tahliye eder, hava kanallarında nem kalmaz bakteri ve koku oluşumu azalır...

Köksal Yılmaz yazdı:

bunu bende yaptıydım, fan motoru hariç, onu sökmek dert, bel ağrısı cabası :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

aynen doğru, bunu kitapçıktada yazar,  bu şekilde yaptığınızda petekteki buzlar erir siz park edene kadar, eriyen buz yapışmış tozları falanda tahliye eder, hava kanallarında nem kalmaz bakteri ve koku oluşumu azalır...

bunu bende yaptıydım, fan motoru hariç, onu sökmek dert, bel ağrısı cabası :)

Abi fordlarda hep sıkıntı bu fan konusu ve polen filtresi yeri, focusta da s maxte de teybin arkasında olmayacak bir yere koymuşlar fanı, mühendislerin kulağını çok çınlattım vaktinde. Kangoo ve uzakdoğular çok kolay torpidonun altına eğil 3 vida 1 elektrik soketini sök tamam.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bir kaç sene önce koku sebebiyle evaporatör temizliği yapmıştım. Kokunun sebebi farklı yerden çıktı ama evaporatörü temizlemiş olduk. 

Evaporatör az da olsa ulaşılabilir bir yerdeyse önce balata spreyi sıkıp kaba kirleri temizleyin. Sonra Motip, Würth gibi markaların evaporatör temizleyicileri var onlar ile son temizliği yapın. Bir çok araçta pek ulaşılabilir bir yerde olmadığı için spreyin ucunda hortum oluyor. O hortumu balata spreyinin ucuna takıp da kullanabilirsiniz. 

Havalandırma ile ilgili ulaşılabilir ve sökülebilir tüm parçaları söküp temizlemek en güzeli. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Bende verdim siparişi bakalım. Tatile çıkmadan bende temizlik yapsam iyi olacak. Hiç yapmadım şimdiye kadar. Tavsiyelerinizi dikkate alarak uygulayacağım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Klima temizleme spreyi köpüğü, şişme özelliği nedeniyle, kanalların içinde gezinip (nihayetinde de, ızgaralardan dökülerek), temizleme işini kendi kendisine yapar.

Yapılan işlem, evaporatöre ulaşan da dahil olmak üzere, her bir kanalın dibine kadar hortumu sokup, spreyi püskürterek, yavaşça hortumu geri çekmekten ibarettir.

Esasen basit olan uygulamayı, başlangıçtan itibaren periyodik (senede / altı ayda bir, vb.) uyguladıktan sonra, başka temizleyicilere, sökme ve takma işleri yapmanıza gerek kalmaz.

Yoğuşmanın en çok olduğu bölge olan evaporatör, nemli kalmaya müsait bir ortam olması hasebiyle, kokularından hoşnut olmadığımız minik organizmaların ilk hayat bulduğu yer oluyor. Genellikle,  havalandırma sisteminin derinine gömülü olduğu için de, müdahaleye uzak kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talat Tekin
Klima temizleme spreyi köpüğü, şişme özelliği nedeniyle, kanalların içinde gezinip (nihayetinde de, ızgaralardan dökülerek), temizleme işini kendi kendisine yapar.

Yapılan işlem, evaporatöre ulaşan da dahil olmak üzere, her bir kanalın dibine kadar hortumu sokup, spreyi püskürterek, yavaşça hortumu geri çekmekten ibarettir.

Esasen basit olan uygulamayı, başlangıçtan itibaren periyodik (senede / altı ayda bir, vb.) uyguladıktan sonra, başka temizleyicilere, sökme ve takma işleri yapmanıza gerek kalmaz.

Yoğuşmanın en çok olduğu bölge olan evaporatör, nemli kalmaya müsait bir ortam olması hasebiyle, kokularından hoşnut olmadığımız minik organizmaların ilk hayat bulduğu yer oluyor. Genellikle,  havalandırma sisteminin derinine gömülü olduğu için de, müdahaleye uzak kalıyor.
öyle olmuyor. Ben kaç kere denedim. anlık haftalık gideriyor geri geliyor koku. kokunun kaynağı önemli
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

polen filtresini sıklıkla değiştirmek lazım arkadaşlar, yoksa fena kir tutuyor sistem, her açtığınızda ilk anda bir toprak kokusu geliyor, sökmeden temizliklede zor geçiyor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Dikkat ediyorum özellikle klimayı iç sirkilasyonda kullanırken bir sonraki kullanımda koku daha çok artıyor bu sanırım genellikle böyle,klimayı kapatmadan önce musluğu en soğuga getirip kanallardaki havayı bitirinceye kadar hem iç sirkilasyonda hem dış sirkilasyonda çalıştırıp sonra kapatıyorum,bu süreç en fazla 1-2 dk sürüyor bu esnada camları komple açıp havalandırıyorum,belki polen filitresini tak çıkar basit bir kullanımı olsa 1-2 tane yedek alıp değiştirip kullanmak en güzeli olurdu....bu sadece araçlarda değil evde ofiste kullandığımız klimalarda da mevcut,baklımları 1 yıl geçsin ikinci yıl koku yapmaya başlıyor... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Benim klimada ilk açışta kötü bir koku bırakıyor. Bakımda polen filtresini değiştirdikten sonra su bombalardan deneyeceğim umarım sıkıntı geçer.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Talat Tekin yazdı:

öyle olmuyor. Ben kaç kere denedim. anlık haftalık gideriyor geri geliyor koku. kokunun kaynağı önemli

Uygulamanın "başlangıçtan itibaren" olduğunu vurgulayarak, bu konu hakkında kendi tecrübemi yazdım.

Önceki aracımı, sıfırdan 11. yaşına kadar, şu ankini de sıfırdan 3. yaşına kadar, bu şekilde sorunsuz kullandım, kullanıyorum.

mikro organizmaların, kanalların içinde bağımsız cumhuriyet haline gelmemesi lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Uygulamanın "başlangıçtan itibaren" olduğunu vurgulayarak, bu konu hakkında kendi tecrübemi yazdım.

Önceki aracımı, sıfırdan 11. yaşına kadar, şu ankini de sıfırdan 3. yaşına kadar, bu şekilde sorunsuz kullandım, kullanıyorum.

mikro organizmaların, kanalların içinde bağımsız cumhuriyet haline gelmemesi lazım.

Geç kalındıysa, arkadaşın yorumu doğru.
Temizlenmediği sürece, hava tazeleyici bombalar kısa süreli çözüm oluyor.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

benim araçta sıfırdan beri düzenli bakım sayesinde sıfır kokulu, önemli olan düzenli bakım, ama atlandıysa kir oturduysa adamakıllı banyo dışında herşey geçici, köpük sıkmak bile, köpüğü koliyle sıkacaksınki iş görsün o derece kötü oluyor...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Polen filtresini çıkartmak neden gerekiyor, temizleyici spreyin filtrede biriken bakterileri temizlemeye  de faydası olmaz mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...