İçeriğe Yönlendir

Muayenedeki Sıkıntı..

Murat Kırçal

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

Ama o kısım "Emniyetsiz" başlığı altında yazıyor. Yani araç trafiğe çıkmaya uygun değilse, emniyetsizse, verilen süre tamir süresi.

Yukarda ağır kusur başlığı ayrı görünüyor, emniyetsiz ayrı. Emniyetsiz araçlar trafiğe bildirilir diyor. Bence eski muayene devam ediyor.

Ağır kusur demek emniyetsiz demek değil mi ?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Uğur Kamil yazdı:

Mehmet abi tüvtürkte şöyle bir bilgi var.

Ağır Kusurlu:

Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın muayene raporuna "Geçici Kusurlu" araç etiketi yapıştırılır

Emniyetsiz:

Yapılan muayene sonrasında aracın, can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusur ve eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir.

Aracın "Emniyetsiz" olduğuna dair rapor verilir.

Muayene tekrarı için verilen 1 aylık süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.

Farklı bir sitedede bu tarz bir bilgi var:
Bu belgeyi, trafik polisi yada jandarma trafik personeline gösterdiğinizde, muayeneden dolayı ceza-i işlem yapılmaz. Ancak raporda yazan ağır kusurlardan ceza-i işlem yapılabilir.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Uğurun mesajına istinaden yazıyorum kendim araştırmadım,

Muayeneden kalmak nasıl oluyor? Hafif kusurla mı kalıyoruz ağır kusurla mı?

Ağır kusurla kalıyoruz ama bizi trafikten men etmiyorlar, trafiğe çıkamaz etiketi yapıştırmıyorlar. Emniyetsiz olursa "Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir." diyor. Biz kaldığımızda (ağır kusur) hiç böyle birşey olmuyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ağır Kusurlu:

Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

• Bu durumda, aracın muayene raporuna "Geçici Kusurlu" araç etiketi yapıştırılır.
  • Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, bir ay içinde muayenenin yapıldığı aynı istasyonda veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarında (gezici istasyonlarda yapılan muayenelerde aynı gezici istasyon ya da gezici istasyonun bağlı bulunduğu ildeki tüm sabit istasyonlarda) ücretsiz olarak yaptırılabilir.
  • Muayene tekrarında kusuru giderilmediği tespit edilen ya da bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  • Bir sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi zorunludur.
  • Eksikler giderilmediği sürece muayene tamamlanmış sayılmaz.

Emniyetsiz:

Yapılan muayene sonrasında aracın, can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusur ve eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

• Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir.
  • Aracın "Emniyetsiz" olduğuna dair rapor verilir.
  • Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, bir ay içinde muayenenin yapıldığı aynı istasyonda veya aynı ildeki diğer tüm sabit muayene istasyonlarında (gezici istasyonlarda yapılan muayenelerde aynı gezici istasyon ya da gezici istasyonun bağlı bulunduğu ildeki tüm sabit istasyonlarda) ücretsiz olarak yaptırılabilir.
  • Muayene tekrarında kusuru giderilmediği tespit edilen ya da bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
    • Bir sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi zorunludur.
    • Eksikler giderilmediği sürece muayene tamamlanmış sayılmaz.

ince bir çizgi var :)

Arka aks süspansiyon sistemi: boylamasına yataklama çubuğu yerinden kaymış Ağır Kusur
          Arka aks salıncağı: bükülmüş Emniyetsiz
          Arka aks salıncağı: çatlak var Emniyetsiz
          Arka aks salıncağı: kırık var Emniyetsiz
          Arka aks salıncağı: yataklama yerinden kaymış Ağır Kusur
          Arka aks salıncağı: korozyona uğramış Ağır Kusur
         Arka salıncak/lar: aşırı boşluk var Ağır Kusur
         Arka salıncak/lar: hasarlı Ağır Kusur
         Arka salıncak/lar: gevşek Ağır Kusur
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

tüvtürk'ün sitesinde yazan bilgiye göre(üste paylaşmıştım) benim mantğıma göre trafikte sorun olmaması gerekiyor. Emniyetsiz bir durum yoksa ama en net bilgiyi trafik polisi veya muayene istasyonundan alabiliriz.

ağır kusurlu araçla trafikte dolaşılmaz diye bir bilgi görmedim ben hiçbiyerde, ceza muayene yok diye kesiliyor ama halı hazırda aracın devam eden bir muayenesi mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir bilene sordum. Girdiği andaki muayene sonucuna bakarız. Ceza gerektiriyorsa keseriz dedi. Yani ileri tarihte biten geçerli muayenenin hükmü kalmıyormuş. Son yapılan muayeneye göre işlem yapıyorlarmış. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...